Firma americana isi mentine decizia de a inchide fabrica de la Brasov

Miercuri incepe negocierea pachetului social primit de somerii de la Kraft Foods

de Sorana Mihailescu     HotNews.ro
Miercuri, 26 noiembrie 2008, 8:35 Economie | Companii

Producatorul american de dulciuri si cafea - Kraft Foods - isi mentine decizia de a inchide fabrica de la Brasov, urmand ca o parte din productie sa fie relocata in Bulgaria.

Conducerea firmei a anuntat ca aceasta hotarare nu are legatura cu criza financiara internationala si a explicat ca locatia de la Brasov nu permite extinderea capacitatilor de productie. Miercuri incep negocierile pentru pachetul social oferit viitorilor someri. Disponibilizarile vor incepe din luna mai, anul viitor, relateaza Radio Romania Actualitati.

Reprezentantii celor 440 de angajati de la Kraft Brasov, care urmeaza sa fie disponibilizati anul viitor, au fost la Viena in incercarea de a gasi intelegere la participantii prezenti la reuniunea extraordinara a Comitetului Coordonator al Comitetului European de intreprindere Kraft. Scopul acestei reuniuni extraordinare a fost tocmai decizia companiei Kraft de a inchide fabrica din Brasov si de a reloca o parte din productie in Bulgaria.

Reprezentantii salariatilor Kraft Foods Romania au cerut sa li se raspunda la 11 intrebari, printre care unele legate de motivatia inchiderii fabricii de la Brasov sau riscul de a pierde anumite branduri locale, cum ar fi ciocolata Poiana.













Articol sustinut de Superbrands

AmCham  - 25 de ani de impact in Romania, prin sustinerea consultarii intre mediul public si privat, pentru dezvoltarea Romaniei

Camera de Comert Americana in Romania (AmCham Romania) este de 25 de ani intre cele mai reprezentative asociatii ale comunitatii de afaceri din Romania, fiind recunoscuta drept un promotor al dialogului public-privat pe teme ce privesc mediul de afaceri, politicile publice cu impact asupra economiei, competitivitatea Romaniei sau dinamica relatiilor comerciale intre SUA si Romania.

707 vizualizari

  • +1 (1 vot)    
    Sabotaj (Miercuri, 26 noiembrie 2008, 9:30)

    Mao [anonim]

    Ar trebui ca romanii sa evite sa mai cumpere produsele acestei firme de acum inainte... sa le stea in gat aceasta decizie... si nu sunt Basescu
    • 0 (0 voturi)    
      sabotaj? (Miercuri, 26 noiembrie 2008, 11:24)

      vlad [anonim] i-a raspuns lui Mao

      Lucrul pe care l-au facut cei de la Bochum cand a plecat Nokia la Cluj. Atunci care era opinia voastra?
  • +1 (1 vot)    
    Adi... (Miercuri, 26 noiembrie 2008, 10:02)

    Adi [anonim]

    Ai dreptate... ar fi f bine, dar cam greu de realizat...
    Urmeaza si coca cola!!!
  • +2 (2 voturi)    
    Boicotati produsele KRAFT! (Miercuri, 26 noiembrie 2008, 10:14)

    Catalin [anonim]

    Asa cum poate ati observat, trei producatori internationali au decis sa isi inchida fabricile din Romania : Kraft Foods (producatorul ciocolatei Poiana), Coca-Cola (fabricile din Ploiesti , Oradea si Iasi ) si Colgate-Palmolive(fabrica de la Brasov ). O fac nu fiindca sunt afectati de criza financiara ci pentru a-si mari profitul!

    Intrucat aceste trei companii au considerat oportuna mutarea lor in Bulgaria, Republica Moldova si Polonia, va invit ca, in spirit de solidaritate cu acei romani ce vor ramane fara loc de munca de Sarbatori, sa renuntati macar pentru o zi la a mai consuma produsele acestor companii.

    Va multumesc
  • 0 (0 voturi)    
    de ce? (Miercuri, 26 noiembrie 2008, 11:01)

    Nicky [anonim]

    De ce sa renunti sa cumperi?
    Nu e normal ca sefii celor 3 companii si a altora, care or mai fi, sa fie preocupati de profit si de dividente pentru actionarii lor?
    De soarta romanilor sa se ocupe Guvernul, nu companiile starine!
  • 0 (0 voturi)    
    Poiana (Miercuri, 26 noiembrie 2008, 11:10)

    cir [anonim]

    Consumam cu placere "patriotica" ciocolata Poiana, stiind ca este fabricata in Romania.
    Acum o voi consuma numai cu placere daca isi va pastra gustul, ingredientele si pretul. Daca nu, ma orientez spre alta ciocolata.

    Oameni buni, in loc sa luati la rost autoritatile locale ca nu le-au oferit maximum de facilitati, incercati sa respingeti un brand doar pe motivul ca fabrica producatoare pleaca din Romania. Asta in loc de multumire ca au investit la noi in tara !!

    Traim in epoca globalizarii, finantele si economia nu mai sunt nationale, ci deschise catre intreaga lume. Investitorii vin si pleaca. Asa e regula jocului.

    Haideti sa ne intrebam de ce pleaca, daca vreti sa facem ceva. Motivatia cresterii beneficiului NU TINE, puteau sa faca alta fabrica acolo, si sa o pastreze si pe cea din Romania daca totul era perfect.
    Poate nu suna patriotic ceea ce spun, dar sa arunci cu piatra dupa un investitor serios care a produs, promovat si vandut un produs bun mi se pare o atitudine gresita.
  • 0 (0 voturi)    
    ... (Miercuri, 26 noiembrie 2008, 13:26)

    Andrei [anonim]

    Cand a venit Nokia la Cluj ne-am bucurat. Cand erau zvonuri ca vine Daimler sa produca Mercedes in Romania ne-am bucurat.

    Asta este, au plecat pentru profit, lucru cat se poate de normal si de firesc.

    Sunt vinovate autoritatile locale si nationale ca n-au fost in stare sa le ofere facilitati la nivel maxim. Asta este motivul pentru care pleaca unele fabrici, asta este motivul pentru care Daimler n-a mai investit in Romania.

    Hai... sa fim cu picioarele pe pamant si sa privim lucrurile drept in fata. O sa descoperim lucruri noi si interesante.
  • 0 (0 voturi)    
    loc pentru altii (Miercuri, 26 noiembrie 2008, 14:19)

    wassa [anonim]

    Daca pleaca unii, se face loc pentru altii. E necesar ca autoritatile romane, locale si nationale, sa gaseasca solutii pentru atragerea altora si crearea unor noi locuri de munca. Noi trebuie sa ne gestionam economia si sa ne descurcam si singuri.
  • 0 (0 voturi)    
    asha pleaca firmele mele/ una buna zece rele... (Sâmbătă, 29 noiembrie 2008, 0:05)

    Dedalus [anonim]

    Ne bucuram numai daca vin strainii sa investeasca. Firmele romanesti ar trebui impuscate de mici, dupa parerea guvernului. Si a multora dintre noi.

    Nu cer sa fie favorizate firmele romanesti (desi nemtii isi favorizeaza firmele netesti, francezii pe cele frantuzesti si noi pe cele netesti si frantuszesti).

    Dar macar sa fie egal tratate...

    Stiu ca cer prea mult...