Ioan Niculae: Interagro va disponibiliza 5.500 de oameni - peste 90% dintre angajati, la 1 ianuarie 2009

de Alina Neagu     HotNews.ro
Marţi, 9 decembrie 2008, 15:41 Economie | Companii

Ioan Niculae
Foto: AGERPRES
Interagro va disponibiliza, la 1 ianuarie 2009, 5.500 de angajati, reprezentand peste 90% din salariatii grupului, cei mai multi dintre angajatii care vor ramane fara slujbe activand pana de curand in domeniul chimiei, a declarat, pentru agentia NewsIn, proprietarul grupului, Ioan Niculae.

"De la 1 ianuarie, peste 4.500 de oameni vor ramane fara loc de munca, asta pentru ca vom inchide cele sase societati din chimie pe care grupul le detine. La acestia se vor adauga inca 500 de disponibilizati din agricultura si alti 500 din diverse sectoare in care grupul activeaza", a anuntat Ioan Niculae.

"In ultimii ani am investit sume foarte mari in retehnologizarea si aducerea la norme conforme a mai multor fabrici si combinate. Pierderile la care vom ajunge cu inchiderea lor vor depasi 100 de milioane de dolari", a adaugat Ioan Niculae.

Omul de afaceri a precizat ca sansele de a reveni asupra deciziei de a inchide societatile vizate sunt infime: "Daca statul ar interveni cu masuri de finantare într-un timp foarte scurt - maximum doua saptamani, ar exista posibilitatea sa aducem societatile la un nivel de plutire pentru o perioada de timp, interval în care mai sunt sanse pentru gasirea unor solutii viabile".

Ioan Niculae declarase recent, pentru NewsIn, ca Romania s-ar putea confrunta cu cea mai mare criza alimentara de dupa 1990, incepand din august 2009, daca nu se vor lua cat mai rapid masuri de natura fiscala pentru sectorul agricol si subventiile nu vor fi acordate la timp.













[P] Camera Consultantilor Fiscali organizeaza examen de atribuire a calitatii de consultant fiscal sau de consultant fiscal asistent in Bucuresti, in data de 4 noiembrie 2017

Camera Consultantilor Fiscali este organizatia profesionala de utilitate publica care coordoneaza activitatea de consultanta fiscala din Romania si are in evidenta peste 5.500 de membri la nivel national. Inscrierile la examen se fac in perioada 2 octombrie 2017 - 20 octombrie 2017 pe site-ul http://www.ccfiscali.ro/.

4164 vizualizari

  • +4 (4 voturi)    
    Sigur ca da! (Marţi, 9 decembrie 2008, 16:08)

    outsider [anonim]

    Mda, sigur...A vazut ca la americani se poate, asa ca incearca si el...poate pica ceva de la stat...E trist pentru angajati, dar dupa felul in care a facut el afaceri cu statul si cum si-a respectat el partenerii de afaceri era previzibil sa i se infunde la un moment dat.
    • +1 (1 vot)    
      Intrebati-l: Don general, ce e aia management ?? (Marţi, 9 decembrie 2008, 18:55)

      Tiberiu [anonim] i-a raspuns lui outsider

      habar n-are -vax albina crema puca cu oamenii de afaceri romani -ei sunt cu principul cumperi,vinzi negustor te numesti-a cheltuit banii aiurea si acum vrea de la statul roman amenintand cu somajul pe aborigenii pentru care nu a platit nici asigurarile sociale la stat ! Are banca Romexterra sa ia banuti de acolo dar si aia e in faliment !auzi grava criza alimentara !!!mai lasa-ne tatatita generale !
  • +3 (3 voturi)    
    De ce? (Marţi, 9 decembrie 2008, 16:15)

    AB [anonim]

    "S.C. InterAgro S.A. este o companie privata cu capital mixt romano - britanic, infiintata in anul 1994"

    Ce fel de societate privata este InterAgro de cere acum sprijinul statului in conditiile in care are apropape monopol pe depozitare(daca nu si pe alte domenii)? Cate societati de acelasi profil isi permit sa ceara si sa primeasca ajutor?

    De ce i s-a permis monopol daca managementul s-a dovedit atat de dezastruos?
    Cum e posibili ca un sector intreg sa stea la mana si amenintarile alarmiste (vezi criza alimentara din 2009) unor astfel de afaceri cu capital "privat"?
  • +2 (2 voturi)    
    Niculae (Marţi, 9 decembrie 2008, 16:33)

    comentator [anonim]

    incearca sa forteze mana statului...vrea bani moka si face un santaj mizerabil amenintand cu concedierea oamenilor... asta a facut masiv trafic cu petrol in perioada razboiului din serbia...asa a facut banii, iar acum vrea sa mai faca niste bani nemunciti...sper sa ajunga la parnaie pentru ca acolo ii este locul...
  • +1 (1 vot)    
    Din presa si... (Marţi, 9 decembrie 2008, 16:37)

    Daniela [anonim]

    Aceasta persoana este jalnica...doreste inca o super masina, super vile pe spatele romanilor si blestemele celor din Zimnicea o sa-l ajunga cand a lasat mii de oameni fara salarii! Astia se fac ca fac afaceri, vor numai pomeni, reduceri de taxe, de impozite, credite preferentiale si in final isi duc banii in afara si voi romanilor sa mancati un cartof si apa...acum se urmareste ramanerea fara gaze a oamenilor pentru a-i obliga sa-si bage centrale de apartament...afaceri si iar afaceri...pentru ce sa bubuim mai repede si sa-i lasam pe ei in VILE sa-si duca traiul de lux si in desfrau!!!
  • +1 (1 vot)    
    ce tupeu (Marţi, 9 decembrie 2008, 16:54)

    georgel007 [anonim]

    acest individ a luat grau de la rezerva de stat atunci cand graul era 230 de euro tona si l-a dat inapoi cand era 120 de euro tona. si acum vrea ajutor de la stat...
  • 0 (0 voturi)    
    Nasol! (Marţi, 9 decembrie 2008, 17:11)

    Mihai [anonim]

    Vom mânca mai putine chimicale, deci...
    Ce ne facem, fratilor?!
    Va trebui să potolim ecologic :((
  • +1 (1 vot)    
    Hotii striga "hotii"! (Marţi, 9 decembrie 2008, 17:12)

    Nasu Radu [anonim]

    Sa nu-l aia... grija pe acest Niculae de criza alimentara in Romania , in 2009. Si pana acum cam sub 20 % din terenul agricol era lucrat (iar el n-a zis nimic) si aproape toate produsele agro-aliomentare ne veneau din UE si Turcia. Astia abia asteapta sa continue sa ne livreze si in 2009 ce ne trebuie, ca la ei in agricultura se munceste, nu ca la Interagra lui fâs ăsta, care se lauda cu sute de milioane de investitii, dar nu se vede nimic.
    Cred că ar fi un subiect interesant de explorat pentru DNA acest individ.
  • +1 (1 vot)    
    Curatenie (Marţi, 9 decembrie 2008, 17:17)

    je [anonim]

    macar sa dea faliment . Pacat de oamenii care sunt nevoiti sa lucreze pentru individul asta .

    JENANT
  • +1 (1 vot)    
    borfas ordinar (Marţi, 9 decembrie 2008, 17:24)

    Hardly Closer [anonim]

    Domnule Presedinte Basescu. Va rog faceti ceva impotriva acestui borfas, unul din cei mai mari din istoria Romaniei.
    Dupa cea a distrus Tutunul Romanesc, dupa ce a luat cu japca jumate din Baragan impartindu-l frateste cu 3 Brazi, si dupa ce detine monopolul pe stocajul de cereale si productia de ingrasaminte, vrea acum pomeni de la stat.
    Eu va scriu din Germania, lucrand din greu pentru o firma straina, si trimitand bani acasa, pentru consumul romanesc, bani ce se vor regasi in impozite ce vor ajunge in buzunarele acestui parazit, nu in autostrazi si drumuri, cale ferata si unitati de productie de care avem nevoie cu disperare.
    Va vorbesc cu ochii unui roman care isi iubeste tara dar care stie ca suntem atat de in urma datorita acestor Dinu Paturica (Patricieni si Agrarieni) sustinuti vehement de lepre precum ai nostrii fosti si viitori fosti priministrii.

    Cu stima
    X
  • 0 (0 voturi)    
    jigodii fara frontiere (Marţi, 9 decembrie 2008, 21:28)

    secu 007 [anonim]

    I.Niculae l-a sunat pe un anume Constantin Niculescu ca să-l întrebe când vine „şefu-“, adică Şerban Mihăilescu, poreclit şi „Miky Şpagă“, fost secretar general al Guvernului, „ca să repare ceea ce a făcut Tănăsescu prin ordonanţa aia“.
    „I.N: Şefu- a venit?
    CN: N-a venit. Cum să vină? Astăzi nu vine.
    I.N: Când vine? Mâine?
    C N: Vine acasă în seara asta, dar nu vine la muncă.
    I.N: Mâine e acolo?
    C N: Mâine, da, mâine dimineaţă la prima oră.
    I.N: Trebuie neapărat să-l văd, pentru că e o treabă gravă ce a făcut nemernicul ăsta de Tănăsescu cu mine. Deci, practic a anulat toată ordonanţa aia.
    C N: Ce a făcut?
    I.N: A lucrat în continuare domnul Tănăsescu şi tot ce am obţinut noi atunci ne-a luat Tănăsescu pe partea cealaltă. Îţi arăt.
    C N: Vii încoace.
    I.N: Şi să-i spui şefului: aşa nu se poate. Dacă nu, să-mi dea banii.
    C N: Hai, vino încoace mâine, atunci.
    I.N: Bine. Te sun eu mâine dimineaţă şi vedem. S-a stabilit cu treburile alea?
    C N: Acum să vedem cu ce vine şeful de acolo. N-am vorbit prin telefon.
    I.N: Bineînţeles. Bine...“.