Senatul SUA a respins planul de salvare a industriei auto. Gigantii Ford, GM si Chrysler, in mare dificultate

de S.M., A.N.     HotNews.ro
Vineri, 12 decembrie 2008, 8:25 Economie | Companii

Senatorii americani nu au reusit sa ajunga la un acord cu privire la planul de 14 miliarde de dolari, de salvare a celor trei producatori auto: Chrysler, General Motors si Ford, transmite CNN.

Potrivit democratilor, negocierile au esuat, dupa ce senatorii republicani au solicitat ca sindicalistii din industrie sa accepte reducerile salariale. Acestia au refuzat propunerea republicanilor.

Camera Reprezentantilor adoptase, miecuri seara, un "Proiect de lege privind finantarea si restructurarea industriei auto" cu 237 de voturi pentru si 170 impotriva. Republicanii s-au opus masiv acestui proiect.  

Proiectul prevedea deblocarea unei sume pana la 15 miliarde de dolari pentru General Motors si Chrysler care au avertizat ca vor intra in faliment pana la sfarsitul anului daca nu vor primi ajutor federal de urgenta. Cele doua companii au cerut 34 de miliarde de dolari. Ford, al treilea gigant auto american, anuntase ca nu are probleme urgente cu lichiditatile.  

Proiectul mai prevedea numirea unui administrator insarcinat cu supravegherea aplicarii masurilor de restructurare a companiilor. Cei trei mari constructori trebuie sa depuna un plan de redresare durabila pana in 31 martie.  

Pentru a putea fi pus in aplicare, planul trebuia sa fie aprobat si de Senatul Statelor Unite.

Casa Alba a anunat ca va lua in calcul si alte variante pentru sustinerea industrei auto americane.













Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU Bill Nichols, critic de film si pionier al studiului de film documentar: In timpul facultatii inca nu stiam ce voi deveni. Eu nu eram interesat sa fac bani, ci cautam implinirea. Si a durat o vreme sa imi dau seama.

Bill Nichols, critic de film american, profesor emerit si un pionier al studiului de film documentar contemporan a discutat in cadrul unui interviu despre visele si aspiratiile din tinerete, tehnicile din filmele documentare si influenta tehnologiei in industria cinematografica.
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Bill Nichols

2378 vizualizari

  • +4 (4 voturi)    
    Felicitari republicanilor (Vineri, 12 decembrie 2008, 10:08)

    GWB [anonim]

    Democratii au esuat in tentativa de a plati clientela politica (sindicatele auto) din banii de la buget!

    Senatorii republicani si democratii conservatori au cerut sindicatului United Auto Workers sa faca efort si sa accepte sa primeasca salarii "doar" la nivelul celor din industria auto japoneza. Sindicalistii pro-democrati au refuzat.

    Planul a fost respins, cu 53 voturi contra si 35 pentru (adica o parte din democrati au votat contra planului propus de partidul lor:)).
  • +4 (6 voturi)    
    tot mai bine (Vineri, 12 decembrie 2008, 10:43)

    hamburgeru' in god we trust [anonim]

    Bingo-bingo.Poate invata si yankeul sa fabrice masini mai mici,mai rezonabile,mai prietenoase un pic cu mediul care este si al nostru,al tuturor.
    Mi-ar place o lume fara sicriele de la GMC-ma refer la Hummer,Dodge etc.Noroc ca le mai cumpara complexatii de la noi, cefele late.
    Daca as mai auzi o stire din asta si despre motociclisti si ATV-isti ,chiar ca as fi fericit.
    • +2 (2 voturi)    
      ce vroiai.... (Vineri, 12 decembrie 2008, 11:05)

      motociclistu' [anonim] i-a raspuns lui hamburgeru' in god we trust

      sa zici cu "..Daca as mai auzi o stire din asta si despre motociclisti si ATV-isti ,chiar ca as fi fericit...." ???
  • +2 (2 voturi)    
    La munca cu ei (Vineri, 12 decembrie 2008, 11:13)

    Dragos Stefan [utilizator]

    Ba da-o dracu. Adica astia vor in continuare salarii de mii de dolari, patronii sa zboare in avioane de lux si alte caracteristici ale vietii "glam" pe aceste persoane o duc.
    E sfidator ca firma pe care o conduci sa fie aproape de faliment insa tu ca lucator sa tii cu dintii de salariul tau!
  • +3 (3 voturi)    
    bullcrap (Vineri, 12 decembrie 2008, 11:16)

    mircea [anonim]

    s-au contrat la 14 mld pentru mioveni-urile lor, dar 700 de mld le-au dat aproape fara sa sufle mai deunazi pt "revitalizarea" wall-street.

    eu sunt curios daca or sa voteze din nou treaba asta ca sa treaca.
  • +1 (1 vot)    
    moto (Vineri, 12 decembrie 2008, 11:23)

    hamburgeru' in god we trust [anonim]

    ...ceva de genul "Uzinele Yamaha nu mai pot fi salvate". E inutil sa mai spun "nu ma refer la motociclistii si ATV-istii pasnici".Pt. ca acestia nu exista, as prefera sa dispara raul de la radacina, adica sa dispara producatorul.
  • +1 (1 vot)    
    Foarte bine! (Vineri, 12 decembrie 2008, 11:41)

    Coco [anonim]

    Sa dea faliment daca economia de piata functionala i-a adus aici. Vor ramane pe piata doar companiile tari. Adica baietii habar nu au avut sa faca afaceri, au pierdut banii, iar acum vor ajutor de la contribuabilul american? Ce golani domnule! Bivolaru cu tunul lui la BRD e mic copil. Eu nu inteleg de ce americanii dau bani companiilor in loc sa dea banii oamenilor de rind pentru a plati ratele la banci. Banii vor ajunge tot la banci, dar stingi problema creditelor restante.
    • 0 (0 voturi)    
      ajutor banesc (Vineri, 12 decembrie 2008, 12:08)

      pfff [anonim] i-a raspuns lui Coco

      Pentru ca nu intelegi fenomenul, de aia.
      Plus ca, de ce sa dea bani celor care nu-si pot plati ratele ? Daca esti prost si nu poti plati, gandeste inainte de a face un credit, e valabil si pentru noi ! Mie nu-mi convine ca eu sa platesc cu eforturi ratele, pentru ca fac doar atat cat stiu ca pot plati, si altul sa fie scos din rahat de guvern !
      Asta se intampla acum si cu taxa auto, eu am platit in vara 318 EUR pentru masina noua la care am credit, de ce acum sa fie scutita pentru restul, ca asa vrea guvernul ?? Sa-mi dea si mie banii inapoi platiti acum 3 luni !!
  • 0 (0 voturi)    
    Inteleapta decizie! (Vineri, 12 decembrie 2008, 12:45)

    Alin [anonim]

    Dupa ce au platit mii de miliarde de $ sa salveze bancile, nu cumva directorasii de acolo sa nu-si mai poata lua primele de zeci de milioane de $/an/cap directoras, in continuare, parlamentarii americani decid rapid si fara prea multe dezbateri sa-i abandoneze pe cei care lucreaza la acele uzine si pe cei care depind de acele uzine.
    Si cand ma gandeam cu cata inflacarare sustineau unii ca salvarea bancilor inseamna mai bine chiar pentru oamenii de rand.
    Acum incepe sa se contureze clar ce se intampla: bancherii sunt ajutati cu mii de miliarde, isi iau in continuare primele gigantice sau renunta demonstrativ la ele, oricum o duc binisor. Si in acest timp americanii de rand care inca nu au fost alungati din case, urmeaza sa fie, pentru ca intr-un fel sau altul, un bun procent dintre americani era implicat in producerea masinilor.
    Cu guvernarea in acest hal a unui popor inarmat pana-n dinti imi dau seama ca poate am gresit cand am ras in hohote cand nu mai stiu exact ce parlamentar nationalist rus prevedea ca in SUA va avea loc un razboi civil.
    • 0 (0 voturi)    
      Mii de miliarde?!? :))) (Vineri, 12 decembrie 2008, 13:24)

      Decizie capitalista sanatoasa [anonim] i-a raspuns lui Alin

      N-a dat nimeni "mii de miliarde", e o exagerare grosolana, se vede ca te hranesti doar cu informatii debile altermondialiste:))
      S-au propus 700 miliarde, s-au aprobat pana acum doar 250 miliarde si bancile au cerut efectiv doar 89 miliarde. Informatiile sunt publice pt. ca e vorba de un plan din bugetul federal, plan pt. care Obama s-a rugat saptamani de congresmeni si s-a intalnit si cu Bush pt. asta, inca din timpul campaniei electorale:)!! In timp ce republicanii au fost extrem de reticenti in a imbuiba "bogatanii". Se pare ca incepand de anul asta democratii sunt cei care ajuta bogatii:))
      Spre deosebire de GM sau Chrysler, bancile formeaza un sistem fara de care o economie nu mai functioneaza, e moarta. A injecta lichiditati e vital nu doar pt. cateva banci in sine, e vital pt. toata economia US si intreaga economie mondiala.
      Chiar si asa, legile capitaliste au functionat f. bine si in sectorul bancar, unde mai multe banci au fost imediat cumparate de concurenti care au fost mai inteligenti si mai prevazatori.
      Sunt doar cateva sute de mii de americani ce lucreaza la GM si Chrysler sau Ford si nu toti ar pierde locurile de munca in urma unei restructurari, ci doar o parte din ei (cei mai slab calificati sau neproductivi).
      Numai ca sindicatele prefera sa crape toata lumea decat sa salveze o parte din locurile de munca. Atitudine tipic stangista, extremista.
      Deocamdata razboiul civil e in Rusia militarista (Cecenia, Ingusia, Daghestan) si la frontierele ei (Georgia, Asia centrala, Caucaz)!
      • 0 (0 voturi)    
        LOL 898mld (Vineri, 12 decembrie 2008, 15:13)

        Gelu [anonim] i-a raspuns lui Decizie capitalista sanatoasa

        NU zau, si de fapt pana acuma s-au injectat cam 8 trilioane de FED, a naibi presa alter mondialista. Nu va mai informati oameni buni, dati pe CNN si credeti tot ce vi se spune, astia sunt dusmanii imperiului si ii vor raul pentru ca el ne vrea binele.
        Bai baiatule iara-si au gresit astia, sefii tai, hartiile. Cred ca 89 de mld erau doar pentru o banca si cum o sa dea toate faliment 89xX mai fa si tu niste calcule. Ce naiba mai prietene nici sa mai dezinformezi nu mai poti?
      • 0 (0 voturi)    
        Pt Alin care se uita la Fox (Vineri, 12 decembrie 2008, 17:52)

        Mircea [anonim] i-a raspuns lui Decizie capitalista sanatoasa

        Alin,
        1. s-au injectat cateva trilioane de dolari care o sa transforme moneda americana intr-un viitor destul de apropiat in confetti. Nu stiu ce surse de informatii ai tu dar schimba-le.

        2. Decizia capitalista sanatoasa? asa ziceau si inainte cand nu reglementau sistemul bancar american..si ne-am lamurit cu totii cat de sanatoasa a fost. Vezi sa nu patesti si tu la fel.

        3. Sunt 2 lucruri in economie care genereaza valoare: agricultura si manufacturing. Sistemul bancar nu este altceva decat o redistribuire a averii - asta in condittiile in care nu generezi produse financiare (gen creduit default swap for example sau backed mortgage securities) care genereaza bubble in economie (acuma depinde si cat generezi)- Restul il stim cu totii si este istorie.

        Decizie capitalista sanatoasa ----- Rubbish !!!