Lucrarile la autostrada Arad - Timisoara vor incepe in luna februarie

de Dragos Comache     HotNews.ro
Luni, 12 ianuarie 2009, 16:30 Economie | Companii

FCC Construccion si Astaldi vor incepe in luna februarie lucrarile de constructie a autostrazii Arad - Timisoara, potrivit NewsIn care citeaza reprezentanti ai Companiei Nationale de Autostrazi si Drumuri Nationale din Romania (CNADNR). Valoarea contractului de constructie a autostrazii Arad - Timisoara se ridica la 482 milioane de lei, fara TVA.

Consortiul FCC Construccion - Astaldi va construi 32 de kilometri din Coridorul Pan-European Vest, 31 de poduri si 13 canale de drenaj. Durata de executie a lucrarilor este de 24 de luni, iar perioada de garantie a lucrarilor este de 24 de luni.

Contractul de lucrari pentru Executia Tronsonului de Autostrada Arad Timisoara, Proiectul Autostrada Arad-Timisoara-Lugoj beneficiaza de sprijin financiar din partea BEI.

Criteriul de atribuire a contractului a fost pretul cel mai scazut oferit de firma care a indeplinit criteriile tehnice.













​MASA ROTUNDA Ce fac si ce ar putea sa faca bancile pentru economie si companii? Economistii sefi ai primelor 3 banci comerciale, in dialog cu cititorii  HotNews.ro, luni, de la ora 9:00

Am vazut saptamana trecuta ca Institutul de Statistica a anuntat o crestere economica record - insa analistii si economistii, ne anuntam ca de fapt lucrurile nu sunt chiar atat de roz. Este economia bine finantata in acest moment? Se fac investitii private? Dar publice? Cum pot ajuta bancile mai mult economia, statul si companiile private? La toate aceste intrebari vor raspune Horia Braun, economistul sef al BCR, alaturi de Florian Libocor (economistul sef al BRD-GSG) si de Andrei Radulescu (economist sef al BT) in cadrul mesei rotunde care va avea loc, luni, 20 noiembrie, incepand cu ora 9:00.

4632 vizualizari

  • +1 (3 voturi)    
    sa ma lumineze ... (Luni, 12 ianuarie 2009, 16:41)

    kin3zu78 [utilizator]

    cineva si pe mine cum naiba au durata de 2 ani de executie dar si durata de garantie tot de 2 ani ?? Pai la cat costa durmurile astea doar atata ??? O garantie de bun simt ar fi undeva la 7-10 ani , nu 2 ani , adica ce incep de construit in 2009 , cand vor termina in 2011 va trebui refacut ( ca asa este la fraieri ) ???
    • -3 (5 voturi)    
      Creu mai pricep unii.... (Luni, 12 ianuarie 2009, 17:38)

      misto [anonim] i-a raspuns lui kin3zu78

      Perioada de garantie este de 24 de luni. Orice garantie incepe de la data darii in exploatare. Kapishcii? Sau trebuie sa desenez. Tu cand cumperi frigiderul tau de la magazin ai garantie la el de la data inmanarii si nu de la data cand au inceput sa- fabrice. Intzeles amice? Si o perioada de 7-8 ani garantie nu exista decat la cei care n-au altceva de comentat. Nici o grija nu se surpa podul dupa 2 ani, decat daca-i facut de Bula, dar slava domnului Bula nu-i directoe la fima aia Astaldi sau cum ii zice.
  • +2 (4 voturi)    
    incredibil (Luni, 12 ianuarie 2009, 17:18)

    make21 [anonim]

    2 ani garantie.Pur si simplu bataie de joc la adresa cetateanului de rand
  • +3 (3 voturi)    
    garantie (Luni, 12 ianuarie 2009, 19:04)

    ioan timisoara [anonim]

    E clar dupa 2 ani si din 2 in 2 ani vor incepe lucrarile de reasfaltare si reabilitare
  • +2 (2 voturi)    
    pe voi va mira garantia..... (Luni, 12 ianuarie 2009, 19:10)

    Je [anonim]

    Pe mine ma mira altceva.

    Autostrada va fi facuta cu bani de la buget. Vedeti ce bogati suntem noi? Europa ne da fonduri pt asta dar noi suntem prea destepti sa le luam.

    P.S. Visati garantii de 7 ani, 10 ani cat vreti. Mai devreme de 2015 nu cred sa se faca ceva. Nu-s in stare sa se modernizeze drumul european Timisoara-Lugos, si voi vreti autostrada cu bani de la buget???

    Buhahahaha....
    • 0 (0 voturi)    
      asds@dfdf.vom (Marţi, 24 august 2010, 17:49)

      uzu [anonim] i-a raspuns lui Je

      Contractul de lucrari pentru Executia Tronsonului de Autostrada Arad Timisoara, Proiectul Autostrada Arad-Timisoara-Lugoj beneficiaza de sprijin financiar din partea BEI.

      BEI = Banca Europeana de Investitii
  • +2 (2 voturi)    
    cine a mai negociat? (Luni, 12 ianuarie 2009, 19:21)

    mihai [anonim]

    cine i trage pe negociatori astia la raspundere vreodata?in tara asta doar incompetenta se recompenseaza.luati exemple post decembriste.ne furam caciula singuri.doar lasitatea si nesimtirea ne caracterizeaza si ne mai batem in piept ca ne fac comunitari hoti?pacat ca nu avem mai multe vieti//////////
  • -1 (1 vot)    
    autostrada inutila (Luni, 12 ianuarie 2009, 20:21)

    cititor [anonim]

    Pentru cine construiti aceasta autostrada?
    Traficul spre lugoj este mic.
    Acolo unde trebui nu se construieste nimic.
    Uitati-a pe harta si vedeti cum va arata aceasta autostrada. Un sarpe car se invarte in cerc.
    In lume autostrazile se construiesc in linie dreapta si nu dupa interese superlocale.
    • +1 (1 vot)    
      ... (Luni, 12 ianuarie 2009, 21:05)

      dragos [anonim] i-a raspuns lui cititor

      Timisoara- Lugoj face parte din Coridorul European IV B care merge spre podul Calafat-Vidin si apoi spre Sofia..
    • 0 (0 voturi)    
      bucuresti... buric.. (Luni, 12 ianuarie 2009, 22:45)

      manolo [utilizator] i-a raspuns lui cititor

      in tara asta mai sint si alte orase care trebuie deservite de cai de comunicatie... nu totul se rezuma la bucuresti...
      daca ai cerceta putin ai afla ca ungurii se intreaba de ce naiba romanii vor autostrada spre arad (un oras mai putin important in opinia lor) si nu spre timisoara si viitorul pod peste dunare.
      bucurestiul ar putea avea autostrada transilvania... si-o merita pe deplin!
      personal, ma intreb de ce naiba mai avem nevoie de km de autostrada altii decat buc-bv si buc-c-ta... ca sa avem mai multe dureri de cap? nu le mai faceti fratilor... o sa fie lumea mai linistita ca ardelenii si banatenii stau in banca lor... ce sa se mai deplaseze atata?.... stiti?... pe autostrada se consuma mai mult combustibil decat pe... potecute... :)
    • 0 (0 voturi)    
      nu e inutila (Luni, 12 ianuarie 2009, 23:03)

      jee [utilizator] i-a raspuns lui cititor

      principial, ai dreptate. si mie mi se pare putin ciudat, dar totul este exagerat si din cauza ca sunt doar munti in directia de constructie