Petrom scumpeste benzina si motorina cu 9 bani/litru, de luni

de Marius Mihaiescu     HotNews.ro
Luni, 2 februarie 2009, 13:37 Economie | Companii

Compania Petrom, controlata de grupul OMV din Austria, a majorat de luni, ora 12.00, cu 9 bani, preturile la benzina si la motorina, ca urmare a cresterii cotatiilor internationale la produsele petroliere, anunta compania, intr-un comunicat de presa.

Astfel, benzina Premium fara plumb 95 costa 3,11 lei/litru, benzina Top Premium fara plumb 99+ este 3,44 lei/litru, iar sortimentele OMV Carrera 95 si OMV Carrera 100 costa 3,21 si, respectiv, 3,84 lei/litru.

Litrul de motorina Top Euro Diesel 5/Top Nordic Diesel este 3,51 lei, motorina OMV Sprint Diesel este 3,56 lei, motorina Euro Diesel 5 costa 3,38 lei, iar litrul de motorina OMV Alpin Diesel este 3,84 lei.

Preturile Petrom pot varia cu maximum +/-5% fata de preturile de referinta.

In urma cu o saptamana, compania a majorat preturile de referinta cu 9 bani la benzina si cu 6 bani la motorina.

Petrom are activitati in sectoarele Explorare si Productie, Rafinare si Produse Petrochimice, Marketing, Gaze Naturale si Energie si exploateaza rezerve dovedite de petrol si gaze estimate la 0,9 miliarde barili echivalent petrol, avand o capacitate maxima anuala de rafinare de opt milioane tone si circa 550 de statii de distributie carburanti in Romania. Compania detine, de asemenea, o retea internationala de 257 benzinarii in Republica Moldova, Bulgaria si Serbia.

Grupul OMV din Austria detine 51,01% din actiunile Petrom. Ministerul Economiei detine 20,64% din actiunile Petrom, Fondul Proprietatea SA detine 20,11%, iar 8,24% apartin actionarilor minoritari.


Citeste mai multe despre   












Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU ​Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe: Timpul mediu de productie pentru un film documentar HBO este de patru ani, dar am avut si cazuri in care totul s-a intins pe o perioada de 10-14 ani

Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe, discuta in cadrul unui interviu despre implicarea HBO in productia de filme documentare si numarul mic de cinematografe din Romania: "De exemplu, filmul Lumea Vazuta de Ion B., regizat de Alexandru Nanau, a primit un premiu Emmy. Am continuat cu Alexandru si am produs filmul Toto si surorile lui, film care a fost nominalizat la Premiile Academiei Europene de Film, echivalentul Oscarului european".
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Hanka Kastelicova

1786 vizualizari

  • +1 (1 vot)    
    hai sictir speculantilor (Luni, 2 februarie 2009, 13:45)

    MG [utilizator]

    hai sictir speculantilor
  • 0 (0 voturi)    
    chiar asa? (Luni, 2 februarie 2009, 13:47)

    donache [anonim]

    s-a scumpit petrolul? chiar asa de mult? nici nu ma chinui sa verific ca nu cred...
  • +2 (2 voturi)    
    Sunteti cretini? (Luni, 2 februarie 2009, 13:47)

    dan_tl [anonim]

     Nu vedeti ca astia isi bat joc de noi iar voi le mai faceti si reclama? Cu cat s-a scumpit petrolul in pietele internationale? Dar cand a scazut, astia ai nostri cu cat au scazut preturile? Retardatii dracu !~
  • +1 (1 vot)    
    Luar-ar foc ... (Luni, 2 februarie 2009, 13:50)

    Daniel [anonim]

    ... toate pompele si toate rafinariile din Romania. Cata nesimtire sa ai si noi cat de prosti suntem?!?! Barilu', barilu' .... cat e barilu'??!!!
  • +1 (1 vot)    
    CE PORCARIE (Luni, 2 februarie 2009, 13:53)

    FWF [anonim]

    cum e posibil asa ceva? cand pretul petrolului scade noi marim pretul? numai in tara asta de retardati se poate intampla asta! sunteti niste nenorociti!!! pana in vara se va ajunge la 5 lei/l de benzina si 5.8lei/l de motorina!!! asa nu se mai poate!!!!!!! cea mai scumpa benzina si motorina e la noi in tara asta de doi bani condusa de niste reterdati mintali
  • +1 (1 vot)    
    nu inteleg (Luni, 2 februarie 2009, 13:54)

    cristi [anonim]

    Nu inteleg, anul trecut barilul era 140$ si a scazut constant pana in noiembrie la 50$ adica cu 64%.
    In Romania pretul crescut in acest timp sau a fost constant, scazand abia in noiembrie/decembrie cu 30%.
    Acum, in Ianuarie barilul a crescut in afara cu 3-5% si benzina de la 2.97 a crescut la 3.3 adica cu ~7%.

    Unde se duce diferenta asta de bani in conditiile in care accizele au fost constante in aceasta perioada?

    Sa nu mai zic de faptul ca transporturile in Romania sunt pe locul 2 la falimente dupa constructii, deci pretul combustibilului ar fi trebuit sa scada dramatic.
  • +2 (2 voturi)    
    Dallas (Luni, 2 februarie 2009, 13:55)

    Ewing [anonim]

    O ieftineste in rate de cate 3 bani si o scumpeste in rate de 9 bani....Super...suntem sclavi in tara noastra...ungurii nu au vandut MOL la OMV dar noi ne-am rugat de ei s-o ia cat mai ieftin si cu resursele subterane pe deasupra. Vai mama noastra!
  • +1 (1 vot)    
    Sa-i ia dracu (Luni, 2 februarie 2009, 14:02)

    just me [anonim]

    Sa dea Dumnezeu sa-si foloseasca tot castigu platind pompierii cum le sting statziile si rafinariile...!!
  • +1 (1 vot)    
    De 4 ori... (Luni, 2 februarie 2009, 14:06)

    Stefan [anonim]

    De anul trecut pana acum pretul barilului de petrol a scazut de aproape 4 ori. Nu imi este clar cum s-a reflectat acest lucru in pretul la pompa?! In nici un fel... Astia nu fac decat sa ne dea teapa la toti...
  • 0 (0 voturi)    
    cuuum? (Luni, 2 februarie 2009, 14:11)

    Adi [anonim]

    Unde a crescut petrolul? E 40.53 si a scazut din 48...
  • 0 (0 voturi)    
    noua sa ne fie rusine de noi (Luni, 2 februarie 2009, 14:22)

    TYTY [anonim]

    degeaba au murit bunicii nostri pe front si in lagare, ca a rezolvat nastase ce n-au rezolvat nazistii, a amanetat siguranta energetica a romaniei, in timp ce noi stam ca boii si-i admiram pe prigoana, base si alte vip-uri...
  • 0 (0 voturi)    
    chiori? (Luni, 2 februarie 2009, 14:23)

    florin [anonim]

    dlor guvernanti, nu va e rusine? va faceti ca nu vedeti ca berbecii astia de la Petrom isi bat joc de noi, dupa ce le-ati vandut ditamai compania pe nimic? cate mai puteti trece oare cu vederea, cate spagi si combinatii aveti cu idiotii astia...
  • 0 (0 voturi)    
    bun asa... (Luni, 2 februarie 2009, 14:29)

    liviu_ [utilizator]

    benzina mai scumpa... angajati mai putin...
    propun un nou slogan petron (si nu numai): "facem totul pentru profit..."
  • 0 (0 voturi)    
    De ce? (Luni, 2 februarie 2009, 14:58)

    valentin Baba [anonim]

    Cum naiba se scumpeste din nou cand trebuia sa se ieftineasca, doar suntem in Romania de ce ne mai mira are!
    Hai sa mai facem un boicot!!!!!
    Sa ii vedem atunci!
  • 0 (0 voturi)    
    Solutie (Luni, 2 februarie 2009, 15:45)

    Adrian [anonim]

    Desi, multi dintre noi inghit in sec si platesc mai departe, SINGURA solutie ar fi, intr-adevar, un BOICOT.

    Degeaba insa scriem pe forum-uri si urlam noi intre noi, daca nu facem ce ne laudam ca facem...fasssss.

    Pun pariu ca o singura zi in care nimeni nu ar mai alimenta DELOC la nici o pompa din Romania, ar trage un serios semnal de alarma speculantilor petrolisti din Romania.

    Da, e bataie de joc, dar atat timp cat masele inghit...credeti ca se deranjeaza cineva sa "vada" ca preturile la carburanti cresc absolut fara nici o justificare comerciala ?
  • 0 (0 voturi)    
    cand e sa se duca dracului tot... (Luni, 2 februarie 2009, 16:03)

    engels [anonim]

    Puneti mana si cititi-l pe Marx. Acesta este capitalismul. Il caracterizeaza un singur cuvant: exploatare. Iluzia ca desteptii o vor duce bine s-a spulberat.
  • 0 (0 voturi)    
    petrolul si dolarii (Luni, 2 februarie 2009, 16:08)

    petrolistu' [anonim]

    daca l-ar invita cineva pe Patriciu, acesta ne-ar explica din vasta lui experienta de bisnitar, de ce atunci cand toata lumea o duce bine, romanii trebuie sa o duca prost, si de ce cand toata lumea o duce prost, niste golani ca el o duc imparateste.
  • 0 (0 voturi)    
    sergcsg (Luni, 2 februarie 2009, 18:51)

    ccp [anonim]

    ramine un singur lucru:BOICOT