Radu Berceanu: Prin sistemul de plati, Bechtel s-a transformat intr-o casa de schimb valutar

de M.M.     HotNews.ro
Vineri, 20 martie 2009, 22:01 Economie | Companii

Ministrul Transporturilor, Radu Berceanu, a criticat din nou, vineri, la Oradea, contractul incheiat de Guvernul Nastase cu firma Bechtel, afirmand ca statul are numai obligatii, iar firma toate drepturile si ca, prin sistemul de plati, compania s-a transformat intr-o "casa de schimb valutar", relateaza Mediafax.

Radu Berceanu a vizitat santierul Autostrazii Transilvania din judetul Bihor si a spus ca cei care ar trebui intrebati despre deficientele contractului semnat cu Bechtel sunt Adrian Nastase si Mircea Geoana, liderii PSD, fiindca ei au incheiat "un contract care ar trebui predat la facultate, in care o parte, statul, are toate obligatiile, iar cealalta, toate drepturile".

Daca reziliem contractul, Bechtel castiga procesul de pe scaun

Ministrul Transporturilor a spus ca acest contract nu poate fi schimbat si nici renegociat, iar el a reusit doar sa vina cu intelegeri aditionale la acesta, fiindca in varianta rezilierii lui "asta inseamna doi ani de pauza", in care nu este voie sa se lucreze nimic pe acest traseu. "In plus, ne judecam la Londra sau la New York, unde ei castiga de pe scaun", a spus Berceanu.

Intrebat de ziaristi in legatura cu numeroasele acuzatii aduse in ultima vreme companiei americane si subcontractorilor turci, Berceanu a spus ca este adevarat ca autostrada este construita de companii din Turcia, "Bechtel fiind numai cu numele si renumele", dar statul este legat de maini in aceasta privinta.

"Nu pot sa-i oblig sa lucreze cu angajati romani. Nu putem sa ii luam la intrebari despre selectia transportatorilor, care am auzit si noi cum se face, nici de preturile la materiale, nici de altele. Dincolo de un lung prilej de vorbe si ipoteze, nu am niciun mijloc concret, pentru ca asa este constructia facuta", a spus Berceanu, adaugand ca nu ii ramane decat ca, in urmarirea contractului, ministerul, Compania Nationala de Autostrazi si consultantul Scetaroute "sa fie prezenti cu presiune focalizata pe ei".

Berceanu: Am mai gasit un 'cadou' de vreo 70 milioane de euro datorii

In privinta tronsonului de autostrada executat in Bihor, ministrul a spus ca se vor plati restantele fata de constructor, fiindca ar fi pacat sa se intrerupa lucrarile o lunga perioada, iar costurile de prezervare a lucrarilor efectuate si ale mobilizarii de santier sa ajunga sa fie la fel de mari ca si costurile efective.

"O sa imi pun imaginatia la treaba si o sa incerc sa gasesc o solutie astfel incat 50-60 de milioane de euro sa ii alocam pe zona asta, in plus fata de ce e alocat, astfel ca anul viitor sa avem sansa sa se finalizeze tronsonul acesta. Si aici am gasit un 'cadou' de vreo 70 milioane de euro datorii la care tot platim din greu. Am platit 80 la suta din ce aveam de platit anul trecut, inclusiv penalitati, caci domnul Orban nu a platit facturi din luna iunie. Asa ca, in loc sa lucram, platim ce nu s-a platit anul trecut (...) Noi facem tot efortul asta, ca banii sa se duca in Anglia. Caci noi platim in euro la Londra, iar de la Londra se trimit niste euro incoace, cati se trimit, sa se plateasca aici niste lucrari. Deci Bechtel este si casa de schimb valutar. De ce, ar trebui sa-i intrebati pe cei care au semnat contractul", a spus ministrul.


Citeste mai multe despre   












Jurnal din Israel

FOTOGALERIE Israel pe repede inainte: kit de informatii pentru o calatorie reusita

De la nord la sud, Israelul are putin peste 400 de kilometri, iar de la est la vest, putin peste 100. E printre putinele tari ale lumii in care, in aceeasi zi, poti face si baie in mare si ski la munte. E taramul miracolelor si al sperantelor, tara sfanta a pelerinilor, teritoriu complet liber si dezinhibat pentru hedonistii de pretutindeni. Ca vrei sa te regasesti spiritual sau ca vrei sa gasesti energia unor petreceri fantastice, mergi in Israel. O sa capeti ce cauti si, uneori, chiar mai mult decat atat.

2224 vizualizari

  • 0 (4 voturi)    
    lasa-ne (Vineri, 20 martie 2009, 22:14)

    uytr [anonim]

    sigur ca totul e naspa, e de kakao, da de unde stie el atat de multe, cat de imposibil e contractul bla bla bla
    M-am cam suparat de oftica cum ca au gasit altii un constructor si un proiect decat mine, si nici macar tovarasii mei din domeniu nu pot roade un os pe langa, .Eu zic ca ca au si ei loc pe alte drumuri asa ca....
    Si inca ceva, ori faci ceva cu ce ai, ori ne lasa i pace, texte d-astea, ce naspa, ce prost, ce conditii, ce tara, ce lipsa de bani stie oricine
    • +1 (1 vot)    
      Ce atata mirare si strigare ?? (Sâmbătă, 21 martie 2009, 10:25)

      Eneas [anonim] i-a raspuns lui uytr

      In vremea turcilor plata catre sultan se numea bir , pesches, geaigea etc astazi plata se numeste contract ! Am vrut in NATO -asta este plata -o suma in miliarde uneia din societatile recomandate de SUA cu grija ,sa fie in gratiile CIA -in speta Bechtel care primeste un contract gras contra un deranj minim ! In rest e numai vorbarie cand se vor finaliza autostrazile in Romania vom circula din nou cu carul cu boi ! daca noi nu mai suntem in stare sa dezvoltam metroul in Bucuresti , sa finalizam canalul Bucuresti-Dunare , sa finalizam centrale hidro incepute acum 25 de ani ,sa finalizam CNE Cernavoda de 35de ani -ce sa mai asteptam de la actuala guvernare ,care a preluat Romania in plina criza economica ? nimic-priviti cat letargie este la ministerul Economiei in a schimba directorii de companii compromisi de escrocheriile guvernarii liberale ,in a incerca o rezolvare a proiectelor in energie de exemplu ,incepute de Ceausescu in 1987 si pentru care s-au consumat 5 miliarde de Euro fara finalitate-bani aruncati pe garla coruptiei
      Vai de biata Romanie ! Cu sau fara Basescu ,cu sau fara Boc , oameni ca Videanu , Pogea , etc fac tot jocurile delasarii si ruperii de tot ce inseamna Romania ,doar afacerile lor personale sa traiasca !
    • 0 (0 voturi)    
      juvetzii (Duminică, 22 martie 2009, 0:18)

      Doi olteni sapau o groapa [anonim] i-a raspuns lui uytr

      Nu degeaba a tot ezitat base sa-l puna pe aviator in functii pe care nu le simpte.
      Aici e in elementul lui. autostrazi aeriene, avioane, ple maturi.

      Pina la anu termina Buc-poiana brasov, si apoi Buc-zaibaru calafat.. Buc-insula serpilor e deja inaugurata. Nu-l intereseaza taria de bihor si kurtosi colacii si nici mamaliga razesilor.
      Apucati-va odata de ceva si nu ne mai aburitzi atita cu investiitiile in infrastructura, gen WCuri publice . Sa treci pe la Rotonda sa-ti vezi votantii.
  • +4 (4 voturi)    
    papagalii (Vineri, 20 martie 2009, 22:38)

    im [anonim]

    bine daca contractul produce numai pagube de ce nu-i aduceti in fata justitiei pe cei care sint la originea proastei afaceri? Nu mai functioneaza lege raspunderii ministeriale? Chiar sintem in jungla? sau astea sint numai declaratii politice?
    • +3 (3 voturi)    
      corect (Vineri, 20 martie 2009, 23:33)

      The Saker [utilizator] i-a raspuns lui im

      bravo! o opinie sanatoasa! daca tot e asa de dezastruoas pt Romaniaacest contract (si sunt convins ca e), de ce domnule nu raspunde nimeni ? ca doar contractul ala a avut doua parti: Bechtel pe de o parte si Romania(prin Guvernul sau) pe de alta parte; asadar, bine zici, ce declara nenea asta sunt doar declaratii politice si fumigene.
      Si decat sa se tot jeleasca atata, mai bine sa lase pe altul daca e asa greu, ca nu il tinem acolo pe salariu de boier si alte beneficii doar ca sa ne arate pisica moarta.
    • +1 (1 vot)    
      cum de ce??? (Sâmbătă, 21 martie 2009, 9:44)

      ovidiu [anonim] i-a raspuns lui im

      este vb de piron pitrea, bombonel, si cine mai stie cati altii.
      tatuca ilici a fost primul presdinte post 89 care a facut un hobby din colectionat dosare sri.
      tatuca ilici poate cu o hartie din biblioteca lui sa distruga multe cariere in politica.

      PIRON PIRON, capul lui piron vrem!!!!!
  • +1 (3 voturi)    
    si ce daca? (Sâmbătă, 21 martie 2009, 0:57)

    Codruta N [utilizator]

    Ce daca vor fi 2 ani de pauza? Ca in 4 ani astia de la Bechtel n-au reusit sa faca nici macar UN kilometru!!!

    Macar in acei 2 ani nu mai aburesc lumea - si nu se mai plateste statul degeaba!!!

    Sa-l REZILIEZE, naibii, o data!!! Sau face pe prostu'? Sau lucreaza in interesul lor???!!!
    • +2 (2 voturi)    
      Clar singura solutie... (Sâmbătă, 21 martie 2009, 4:38)

      Sorin [anonim] i-a raspuns lui Codruta N

      Singura solutie dupa mine e sa rezilieze contractul asta nenorocit ...stam 2 ani pe bara, timp in care avem ce face cu banii, ca doar mai e o autostrada de terminat si multe altele de facut in afara de autostrada asta blestemata.

      Totusi nu reusesc sa inteleg de ce nu mai insista presa si romanii in general sa se desecretizeze odata contractul. Parca stiam ca e o lege care spune ca orice contract cu statul este public. Sa vedem si noi care sunt conditiile contractului si de ce nu sa punem la zid vinovatii.
  • +2 (2 voturi)    
    D-l Berceanu ... (Sâmbătă, 21 martie 2009, 9:02)

    sven [anonim]

    ... nu a mai fost cumva ministru al transporturilor ? Si Basescu la fel ? Ca din cauza astora impreuna cu nimicul ala de la PNL, Ludovic Orban, n-avem noi autostrazi. Si dintre ei unul e ministru din nou, si celalalt vrea sa fie presedinte. Vai de capul nostru.
  • +1 (1 vot)    
    .... (Sâmbătă, 21 martie 2009, 10:41)

    Vladutz [anonim]

    bine, am inteles, e de kko contractul, e varza, e cum vrea fiecare sa fie. sa fie trasi la raspundere cei ce l-au semnat. nu de alta, dar sunt banii mei, ai tai, ai romanilor in joc.

    mai inteleg ca se da un purcoi de bani, DAR macar sa se faca ceva. este inacceptabil ce fac astia pe banii altora.

    stim ca s-au dat si s-au luat comisioane bune pentru acest contract, ok, asta e... dar sa se faca autostrada aia nenorocita.

    eu zic sa se lase de imaginatii ezoterice si sa aloce banii o data, sa fie trasi la raspundere cei ce au facut kktul praf si sa ne mai lase cu lamentarile de 2 lei. NOI ce dracu sa mai zicem? NOI am fost pacaliti de ei, tot ei se plang... patetic.
  • +2 (2 voturi)    
    Banuielile mele incep sa se confirme. (Sâmbătă, 21 martie 2009, 16:31)

    judex1 [anonim]

    Se pare ca rolul Bechtel nu este sa construiasca o autostrada. Sarcina lor este sa trimita banii romanilor catre niste smecheri care nu i-au putut obtine direct, acuzand poporul roman de tot felul de atrocitati. Destepti baietii, daca au vazut ca sunt reactii adverse puternice, au gasit Bechtel sa le rezolve problema. Treaba este ca a venit timpul sa se puna capat acestui sac fara fund. Romania trebuie sa renunte la acest contract si sa-l anuleze, sau pur si simplu sa nu le mai dea nici un ban, sa moara singuri. In acelasi timp, hai sa incepem autostrada dorita si de UE, care trebuie sa ne lege de Szeged, pe velea Oltului, pe la Sibiu, Deva si Arad.
  • 0 (0 voturi)    
    BECHTEL (Sâmbătă, 21 martie 2009, 22:03)

    The Saker [utilizator]

    cercetati bechtel pe internet, in media alternativa in limba engleza, cautati daca doriti cu adevarat sa aflati cine este gigantul corporatist bechtel detinut de familia cu acelasi nume; este una din cele mai influente si malefice familii din USA, cu legaturi la cel mai inalt nivel al finantelor mondiale, membri al celor mai malefice si oculte cluburi si societati secrete de la varful finantelor mondiale; ei sunt aici si aiurea cu un scop, si acela nu este de a construi, ci de a saraci, de a distruge tarile unde se instaleaza, sifonand banii tarilor respective prin contracte semnate in conditii dubioase pe sume astronomice.