Bechtel ar putea finaliza primii 200 de km de autostrada pana in 2012

de Dragos Comache     HotNews.ro
Miercuri, 8 aprilie 2009, 16:30 Economie | Companii

Compania americana Bechtel a anuntat, miercuri, ca ar putea finaliza primii 200 de km ai Autostrazii Transilvania, respectiv tronsonul Campia Turzii – Bors, pana la finele anului 2012, potrivit NewsIn. Reprezentantii Bechtel au precizat ca 95% din terenurile de pe acest tronson au fost expropriate, insa finalizarea acestuia depinde de CNADNR, care trebuie sa mute stalpii de inalta tensiune, retelele de telefonie sau conductele de gaz si apa.

"Din discutiile pe care le-am avut la inceputul anului cu domnul ministru Berceanu (n.red. – ministrul Transporturilor si Infrastucturii, Radu Berceanu) intelegem ca va mai exista o runda de discutii sau mai multe in care sa stabilim un calendar pe perioada 2010-2012, astfel incat, la finalul lui 2012 sa poata fi finalizata bucata de autostrada dintre Campia Turzii si Bors”, a precizat Bogdan Sgarcitu, managerul de comunicare al Bechtel.

Acesta a adaugat ca, din cunostintele sale, atat Ministerul Transporturilor, cat si Compania Nationala de Autostrazi si Drumuri Nationale (CNADR) doresc darea in folosinta a tronsonului Campia Turzii – Bors in 2012.

Bogdan Sgarcitu a mai spus ca nu exista prevazute penalitati in eventualiatea in care lucrarile intarzie in acest an, insa Bechtel se intalneste saptamanal cu CNADNR pentru a raporta ritmul constructiei.

Bechtel va relua saptamana viitoare negocierile cu Ministerul Transporturilor pentru tronsonul 3C (Suplacu de Barcau-Bors) al Autostrazii Transilvania, a declarat marti Mike Mix, directorul de proiect al companiei americane. Oficialul companiei americane a precizat ca accelerarea lucrarilor pe tronsonul 3C depinde de banii necesari exproprierilor si pentru relocarea de utilitati pe care Guvernul ii va aloca.

Potrivit datelor companiei americane, pe cei 64 kilometri cuprinsi intre Suplacu de Barcau si Bors s-au realizat doar 67% din exproprierile necesare.

Protocolul incheiat in februarie intre Ministerul Tansporturilor si Bechtel prevede ca in acest an pe sectorul Suplacu de Barrcau – Bors se va lucra doar la viaduct, cu toate ca, potrivit contractului, acesta portiune de autostrada trebuie finalizata in februarie 2010. In decembrie 2008, pe tronsonul 3C al Autostrazii Transilvania lucrau aproximativ 900 de muncitori.


Citeste mai multe despre   











Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

1746 vizualizari

  • +3 (3 voturi)    
    Ha ha ha ....ihac....ha ha ;;;) (Miercuri, 8 aprilie 2009, 16:40)

    Je [anonim]

    Ce gluma buna!

    Eu cred ca lumea s-a cam saturat de slogane electorale. Nu mai scrieti maculatura online....ca nu mai credem nici o ceapa degerata.

    Chiar e plictisitor si gretos de acum!!!
    • 0 (0 voturi)    
      ce, nu crezi? (Miercuri, 8 aprilie 2009, 17:12)

      Max [anonim] i-a raspuns lui Je

      Nu crezi ca de data asta se vor tine de cuvint?
      .
      .
      .
      .
      .
      .
      .
      .
      NICI EU
  • +1 (1 vot)    
    Ge gluma tare (Miercuri, 8 aprilie 2009, 16:55)

    Bechtelutz [anonim]

    Bechtel ar putea dar nu o va face, pentru ca oricum vin banii si fara sa faca aia 200km :))) hahahaha
  • 0 (0 voturi)    
    ??? (Miercuri, 8 aprilie 2009, 17:14)

    gigel [anonim]

    cati km ???? pe buneee???
  • 0 (0 voturi)    
    Valea ma de aici cu minciunile (Miercuri, 8 aprilie 2009, 17:20)

    FLORIN [anonim]

    Fa declaratii de astea cand o sa terminati ceva concret. Ne-am cam plictisit de voi si de comunicatele voastre marete. Sosele asteptam nu vorbe.
  • +1 (1 vot)    
    da da da... (Miercuri, 8 aprilie 2009, 17:21)

    liviu_ [utilizator]

    vin alegerile....

    o sa fie probabil gata pana in 2013... asta daca intradevar o sa fina sfarsitul lumii in 2012 ;)
  • +1 (1 vot)    
    la pastele cailor (Miercuri, 8 aprilie 2009, 17:39)

    ion ionita [anonim]

    Dispare omenirea pana termin astia autostrada - Afganii au mai multi km de autostrada decat noi - Vaimamanoastra !
    • +1 (1 vot)    
      =)) (Joi, 9 aprilie 2009, 16:29)

      paulmateescu [utilizator] i-a raspuns lui ion ionita

      Macar ii prinde sfarsitul lumii cu bani in buzunare!

      =)) =)) =))
  • 0 (0 voturi)    
    a se citi (Miercuri, 8 aprilie 2009, 17:58)

    ami [anonim]

    2020
  • +2 (2 voturi)    
    sa va ..... in ..... (Miercuri, 8 aprilie 2009, 18:12)

    The Saker [utilizator]

    bai, asa imi vine sa ii injur pe astia cu autostrada, sa imi bag si sa imi scot, sa ii trimit in aia a ma-sii, dar nu ma lasa hotnews si nu imi poasteaza injuraturile; mai terminati dracului cu declaratiile astea sforaitoare , ca vin si va iau capul! chiar va bateti joc de noi???
  • 0 (0 voturi)    
    In... (Miercuri, 8 aprilie 2009, 19:18)

    X [anonim]

    ... ce era ?
  • +2 (2 voturi)    
    getting it back (Miercuri, 8 aprilie 2009, 19:29)

    ivan [anonim]

    da deoarece noi suntem prea prosti ca sa contruim strazi si fmiul vrea banii inapoi ain't that something . toti au reusit sa o faca in house noi trebuie sa subcontractam aceiasi oameni care ne imprumuta cu bani . tzara sufletului
  • 0 (0 voturi)    
    cosmaruri (Miercuri, 8 aprilie 2009, 23:49)

    cri [anonim]

    ha ha ha dupa unii autori(gen sculptori mayasi,nostradamus si inca citiva mai putin importanti) in 2012 decembrie avem sfirsitul lumii..deci eu ii recomand lu baselu sau berceanu sa ne promita vreo 2000km de autstrada;nu de alta da am inceput sa am cosmaruri si visez noaptea numa gropi.......macar in vis sa apuc sa merg pe autostrada...iti dai seama daca mi-ar zice berceanu de 2000km as face turu romaniei in vis pe autoband!!!!!!!!
  • 0 (0 voturi)    
    200 km in 4 ani? (Joi, 9 aprilie 2009, 13:08)

    Razvan [anonim]

    200 km in 4 ani. Incredibil de repede. deci 50 km pe an. Daca ar lucra 10 insi doar cu lopatele, furculite si lingurite si tot ar face mai mult intr-un an...
    • 0 (0 voturi)    
      nu in 4 ani (Marţi, 28 aprilie 2009, 14:46)

      altu [anonim] i-a raspuns lui Razvan

      la tronsonul asta bECHTEL lucreaza din 2004
  • 0 (0 voturi)    
    km si procente (Joi, 9 aprilie 2009, 13:14)

    el_loco [anonim]

    dragii nostri mincinosi,

    am dori sa va comunicam ceva: atunci cand scoateti cifre din burta faceti in asa fel incat sa se potriveasca cu restul discursului! deci: din 200 de km ai tronsonului total, 95% au fost expropriati, adica au mai ramas 10 km ne-expropriati. DAR, 5 randuri mai incolo va dati cu stangul in dreptul si spuneti ca pe un tronson de 64 de km ati expropiat numai 67% din terenuri, adica v-au mai ramas de expropiat 21 de km! Asta in ipoteza ca pe celelalte tronsoane pana la 200 de km nu ar mai fii nimic de expropiat! Grea e aritmetica, bat-o vina, dar ce vina aveti voi, nu? Statul, guvernul, nemernicii cu gazele, aia cu apa, ca sa nu mai zic de aia cu stalpii de inalta tensiune, astia sunt de vina, nu? Voi Bechtel sunteti curati-curati si mai ales harnici, nu?
    Offffff, unde esti tu Tepes, Doamne?
    • +1 (1 vot)    
      Ce mai conteaza aritmetica? (Joi, 9 aprilie 2009, 16:16)

      paulmateescu [utilizator] i-a raspuns lui el_loco

      Ei stiu clar ca totul merge inainte, banii curg, nu li se va intampla nimic etc etc...
  • 0 (0 voturi)    
    Graba strica treaba (Joi, 9 aprilie 2009, 15:59)

    Cola [anonim]

    E o reclama la TV pentru niste sucurI ;
    '' eu zic sa nu ne grabim , sa-i lasam sa se mai gandeasca ''

    Probabil pana prin 2025 o sa tot exclamam " o sa avem o autostrada !!!
  • +1 (1 vot)    
    De ce sa ne grabim? (Joi, 9 aprilie 2009, 16:13)

    paulmateescu [utilizator]

    Deeeeeeci, pana la sfarsitul lui 2012 mai sunt cam 44 de luni.

    Dat fiind ca Bechtel au fond de protocol de 1 milion de euro PE LUNA, rezulta ca ei vor fi consumat pana atunci 44 milioane de euro NUMAI PE PROTOCOL !!!

    Asta in timp ce pe noi ne pasc: impozitele forfetare, co-plata pentru serviciile medicale (desi platim la greu asigurari de sanatate) si, in perspectiva, fumaritul, dijma, roboteala, zeciuiala, impozitul pe respirat, impozitul pe numarul de celule din corp, impozitul pe trezit, pe culcat, pe motzaiala, pe secunde trecute, pe fosnetul ierbii, pe numar total de kilograme de parlamentari, impozitul recursiv la impozit (pana la terminarea sumelor din buzunare), pe mine nu ma mai surprinde nimic...