Interviu EVZ

Sorin Blejnar, Seful Fiscului: Nu vor fi iertate sau esalonate niciun fel de datorii

de Ana Batca     Evenimentul Zilei
Joi, 23 aprilie 2009, 10:01 Economie | Companii

Sorin Blejnar, seful Agentiei Nationale de Administrare Fiscala (ANAF), a declarat, intr-un interviu acordat EVZ, ca nu ia in considerare in niciun caz posibilitatea esalonarii, scutirii sau a amanarii platilor contributiilor sociale si a impozitelor nici pentru companiile de stat, nici pentru cele private. „Singura facilitate pe care sunt de acord sa o oferim agentilor economici, in urmatoarea perioada, este sa le lasam lor initiativa sa directioneze platile catre bugetele administrate de ANAF pe tipul de impozit pe care vor sa-l plateasca.


Citeste interviul integral in EvZ


Citeste mai multe despre   












Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU Bill Nichols, critic de film si pionier al studiului de film documentar: In timpul facultatii inca nu stiam ca voi deveni. Eu nu eram interesat sa fac bani, ci cautam implinirea. Si a durat o vreme sa imi dau seama.

Bill Nichols, critic de film american, profesor emerit si un pionier al studiului de film documentar contemporan a discutat in cadrul unui interviu despre visele si aspiratiile din tinerete, tehnicile din filmele documentare si influenta tehnologiei in industria cinematografica.
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Bill Nichols

1650 vizualizari

  • +6 (6 voturi)    
    uaaaaa.... (Joi, 23 aprilie 2009, 10:17)

    kin3zu78 [utilizator]

    nenorocitilor , pai eu am de recuperat tva de peste 60.000 lei si de dat 20.000 lei la taxe si impozite . Dati-mi banii ca sa am de unde sa va dau inapoi, sau faceti compensare automata . Stiti doar sa bagati mana in buzunar , dar de dat .....pauza
    • 0 (0 voturi)    
      perfecta dreptate (Joi, 23 aprilie 2009, 19:28)

      silviu boiangiu [anonim] i-a raspuns lui kin3zu78

      Penalizari la impozit iti baga.. dar cand vine sa iti dea dobanda la TVA nici nu exista asa ceva - in plus pentru ei nu conteaza daca ai sa dai de 10 ori mai putin decat cat trebuie sa recupereze - exista solutie pentru ei - ceri TVA - rezulta controale (amenzi - date pentru o ora pe factura (legea romana)+ spagi + ca iti pot ingreuna activitatea in zilele in care vin in control = pierderi ) - te aleli cu mai nimic.

      Romania - care pleaca ultimul sa stinga lumina!
  • +3 (3 voturi)    
    ... (Joi, 23 aprilie 2009, 10:33)

    ileana [anonim]

    nu esaloneaza la companiile de stat...le da ajutor de stat!
    mi-e sila...bine ca au inceput sa ingroape imm-urile.
  • -1 (3 voturi)    
    Sistemul trebuie schimbat (Joi, 23 aprilie 2009, 10:39)

    Adrian F [anonim]

    CA nu trebuie inventata roata o stim cu totii. Fiscul ar trebui sa forteze o schimbare legislativa.Si anume , sa nu mai trebuiasca fiscul sa demonstreze ca un venit e ilicit . Pur si simplu ca in tarile din vest treaba fiscului ar fi urmatoarea. Popescu declara venituri anuale de 30 de mii de euro si isi cumpara o masina de 60? Ei bine Popescu sa fie chemat la fisc cu documente de provenienta a sumelor ! Sunt venituri suplimentare ? A platit cotele legale la stat ? Foarte bine ! Nu poti justifica banii ,ura si confiscare ! Asa e in vest ! care nu e salbatic ! A mai ramas estul !
    • +1 (1 vot)    
      nusunt de acord cu tine (Joi, 23 aprilie 2009, 14:07)

      oh [utilizator] i-a raspuns lui Adrian F

      daca imi dau bani mama, tata, fratii si 11 matusici ca sa imi cumpar o casa, desi eu nu am nici de-o scobitoare... cat de logica ar fi confiscarea casei daca Fiscul nu e dispus sa accepte faptul ca rudele imi dau bani benevol, fara sa fie nevoie de acte notariale?

      Dupa acelasi rationament ca al tau, aplicat in domeniul penal ne-am intoarce in comunism, unde mai intai arestau oamenii si abia apoi cautau un motiv pentru a justifica arestarea.

      Ai grija ce iti doresti , pentru ca nu te vad bine daca vei fi tratat asa cum iti doresti. Apropos de asta... ochii tai sunt albastrii si lucrezi la Brigada Diverse?
  • +2 (2 voturi)    
    ANAF (Joi, 23 aprilie 2009, 10:48)

    dddoru [anonim]

     Ar trebui arestat pe loc pentru asemenea declaratii. In tara asta sunt 2 categorii de contribuabili: "prostii" care platesc (si daca ajung in probleme sunt executati pe loc) si "desteptii" care acumuleaza zeci si sute de milioane de Euro datorii la stat fara sa-i deranjeze cineva.
    Si asta nu e singura incalcare a constitutiei in Romania, care spune ca toti suntem egali in fata legii.
  • +2 (2 voturi)    
    (Joi, 23 aprilie 2009, 11:31)

    eu [anonim]

    chiar ma intreb cine il tine in brate pe acest individ de isi permite astfel de declaratii...

    doar un mare dobitoc ar putea spune asa ceva...

    niciun gram de gandire strategica, proactiva...

    astia nu cauta solutii de redresare si nu vad strategii mai intinse de 2 saptamani....

    ce e trist, e ca astia ne conduc
  • +1 (1 vot)    
    da, sigur (Joi, 23 aprilie 2009, 14:05)

    Oana [anonim]

    Pai da, si eu astept sa mi se ramburseze TVA, e o suma foarte mare domnule Blejnar, va puteti lua un apartament, nu va iert si nici nu accept esalonare... Cand imi incasez banii? Astept raspuns urgent...mama voastra de nenorociti!!