Rezultatul testelor de stres: Cea mai mare banca din SUA are nevoie de 34 miliarde dolari pentru a-si pastra stabilitatea financiara

de Carla Dinu     HotNews.ro
Miercuri, 6 mai 2009, 8:25 Economie | Companii

Bank of America, cea mai mare institutie bancara din Statele Unite, are nevoie de o majorare de capital de aproape 34 miliarde dolari, in urma rezultatelor testelor de stres efectuate de guvernul american asupra a 19 mari banci americane pentru a vedea soliditatea acestora. Informatia a fost publicata de agentia Reuters care citeaza o sursa apropiata comisiei care a efectuat testele. Suma este tripla fata de cat estima institutia ca va avea nevoie.

Purtatorul de cuvant al Bank of America, Scott Silvestri, a refuzat sa comenteze.

O asemenea majorare de capital creste presiunea asupra directorului general Kenneth Lewis caruia actionarii i-au cerut demisia saptamana trecuta. El lucreaza pentru aceasta institutie de 40 de ani, ultimii opt in functia de conducere.

10 din cele 19 banci evaluate ar putea avea nevoie de o majorare de capital, a mai spus sursa citata.

Rezultatele mult asteptate ale testelor de stres urmeaza sa fie date publicitatii cu intarziere, joi dupa-amiaza.

Bank of America anuntase ca in primul trimestru din 2009 a avut un profit net record de 2,8 miliarde de dolari, de aproape trei ori mai mare decat cel inregistrat in perioada similara a anului trecut.

Institutia primise de la autoritatile SUA un ajutor de 45 de miliarde de dolari, insa intentioneaza sa restituie creditul pana la sfarsitul acestui an sau la inceputul lui 2010, potrivit directorului general, Kenneth Lewis.


Citeste mai multe despre   










1449 vizualizari

  • +2 (2 voturi)    
    TEST DE STRES (Miercuri, 6 mai 2009, 9:09)

    ToBeOrNotToBe [utilizator]

    are nevoie de o majorare de capital de aproape 34 miliarde dolari, in urma rezultatelor testelor de stres...

    ar trebui sa faca teste de stres si populatiei...
  • +2 (2 voturi)    
    stabilitate (Miercuri, 6 mai 2009, 9:10)

    odorica ion [utilizator]

    Eu ma multumesc cu mai putin, pentru stabilitatea mea financiara.
  • +2 (6 voturi)    
    Tupeu (Miercuri, 6 mai 2009, 9:18)

    flavian [utilizator]

    Cand ai primit deja 45 miliarde si mai ai nevoie de inca 34 pentru stabilizare, cata nesimtire poti avea sa declari profit de 2.8 miliarde ? Si mai surprinzator este faptul ca autoritatile au avut tupeu sa recunoasca faptul ca 10 banci sunt in situatia jalnica pe care se chinuiau sa o ascunda pana acum. Sunt curios ce va urma.

    Pana atunci vedeti si stirea originala aici: <a href=http://www.reuters.com/article/ousiv/idUSTRE5450C120090506?pageNumber=1&virtualBrandChannel=0>Bank of America to need $34 billion in capital: source</a>
    • +1 (1 vot)    
      adevarul adevarat (Miercuri, 6 mai 2009, 9:25)

      paul son [anonim] i-a raspuns lui flavian

      bofa = insolventa, insolventa, insolventa!
    • +1 (5 voturi)    
      Pai ce ai vrea (Miercuri, 6 mai 2009, 10:14)

      Ghita [anonim] i-a raspuns lui flavian

      sa primeasca 45 sa mai bage 34 si sa fie pe pierdere? Adica sa se fi dus banii contribuabilului pe cheltuieli operationale? Las sa fie profit sa poata returna ajutorul primit, si sa nu necesite alte injectii de capital. Geez, de parca bancile ar trebui sa lucreze probono
      • 0 (0 voturi)    
        haha (Miercuri, 6 mai 2009, 12:00)

        nano2k [utilizator] i-a raspuns lui Ghita

        "sa poata returna ajutorul primit".
        Cui sa returneze?

        Sefilor sub forma de bonusuri?
        Sau actionarilor, sub forma de dividende?
        Sau politrucilor sub forma de spaga? Scuze, prin zona lor se numeste mai elegant: "lobby".
  • 0 (0 voturi)    
    Echitate (Miercuri, 6 mai 2009, 12:21)

    Wissenmann [anonim]

    nu inteleg lumea in care traim! de ce profiturile trebuie sa fie private, in timp ce pierderile trebuie sa fie aruncate in spatele contribuabililor? cand au facut profiturile alea colosale, am primit eu vreun shfantz de la ei? nu! dar acum, ca au pierderi, trebuie sa le dau din banii mei? da! mai, da' priceputi la afaceri trebuie sa fiti voi, de nu pierdeti in nici o imprejurare!