Capital: Firmele corecte primesc inca un cadou de la Fisc

de Diana Zaharia     Capital
Joi, 7 mai 2009, 12:32 Economie | Companii

Eliminarea platii taxelor in cont unic favorizeaza datornicii la buget si loveste in firmele corecte, care se vor confrunta, din nou, cu birocratia ordinelor de plata si vor suporta, implicit, costuri mai mari.

Plata in cont unic, introdusa la 1 ianuarie 2008, urmeaza sa fie suspendata, cel putin in acest an. In prezent, firmele trebuie sa completeze, lunar, doar doua ordine de plata, unul pentru taxele si impozitele datorate bugetului de stat, iar celalalt pentru contributiile la bugetele de asigurari.

Viramentul sumelor catre fiecare buget in parte este in sarcina angajatilor Fiscului, iar contribuabilul scapa, in acest fel, de completarea a zeci de formulare, care inseamna, pe langa timp irosit si costuri generate de comisioanele bancare, si riscul de a face platile eronat.

Reprezentantii Agentiei de Administrare Fiscala (ANAF) isi justifica decizia sustinand ca astfel vin in sprijinul contribuabililor, care vor putea decide singuri ce datorii doresc sa achite cu prioritate.

Citeste tot articolul in Capital.


Citeste mai multe despre   












[P] Camera Consultantilor Fiscali organizeaza examen de atribuire a calitatii de consultant fiscal sau de consultant fiscal asistent in Bucuresti, in data de 4 noiembrie 2017

Camera Consultantilor Fiscali este organizatia profesionala de utilitate publica care coordoneaza activitatea de consultanta fiscala din Romania si are in evidenta peste 5.500 de membri la nivel national. Inscrierile la examen se fac in perioada 2 octombrie 2017 - 20 octombrie 2017 pe site-ul http://www.ccfiscali.ro/.

2046 vizualizari

  • +5 (5 voturi)    
    Niste idioti (Joi, 7 mai 2009, 12:51)

    Horea [anonim]

    In ajutorul contribuabilului veneau daca ziceau: "Uite omule contul unic si uite omule conturile pentru fiecare cacat individual. Alege unde si cat vrei sa platesti, dar nu te obligam sa te intorci in epoca de piatra si sa completezi iara zeci de ordine de plata".
    In p... mamii lor de bolsevici, mai devreme sau mai tarziu presimt ca o sa-mi mut firma (de consultanta, adicatelea nu sunt legat de pamantul sfant al patriei, in ceea ce fac) in Luxemburg, Elvetia, Cipru sau alta tara cu mai putini cretini.
  • +3 (3 voturi)    
    cred ca (Joi, 7 mai 2009, 13:00)

    roman [anonim]

    cred ca ar fi fost mai bun un sistem MIXT.
    Este bine ca firmele sa stabileasca ce platesc din datorii, unele sunt mai urgente si mai mari generatoare de penalizari. Astfel, din 20 milioane datorie , poti ajunge de 5 ori pe atat penalizari.
    Pur si simplu nu au limite. Si risti sa platesti penalizarile si baza sa genereze noi penalizari, pana iesi la pensie.

    Totusi un sistem MIXT nu ar fi fost imposibil.
  • +4 (4 voturi)    
    Incompetenti (Joi, 7 mai 2009, 13:03)

    FLORIN [anonim]

    De ce nu pastreaza ambele sisteme? Firmele sa fie lasate sa aleaga in ce cont platesc. Sunt atat de incompetenti ministrii acestui guvern. Parca ne urasc pe noi patroniii de firme f. mici ...
  • +4 (4 voturi)    
    Rezultatele incompetentilor (Joi, 7 mai 2009, 13:41)

    drJohn [anonim]

    Masurile care "ei" le impun in ultimul timp denota indiferenta, lenea si mai ales incompetenta functionarilor angajati pe nepotisme, apartenenta la partid, interese de tot felul si mai putin profesionalism.

    Ei nu vor introduce un sistem bun de colectare a taxelor pentru simplul motiv ca NU sunt in stare sa faca asa ceva.
  • +1 (1 vot)    
    Jos Pogea (Joi, 7 mai 2009, 14:03)

    un roman [utilizator]

    Si daca tot pleaca sa ia si restul tembelilor din guvern cu el.
    Concentratia de prostie de la Palatul Victoria este probabil la un nou nivel nemaintalnit la scara mondiala.
  • +1 (1 vot)    
    n-am inteles nimic! (Joi, 7 mai 2009, 14:25)

    Codruta N [utilizator]

    Reiese din articol ca firmele vor avea de completat 'j'de mii de formulare, din nou - care e, deci, "cadoul"?
    • +1 (1 vot)    
      asta e cadoul (Joi, 7 mai 2009, 14:51)

      oldman [anonim] i-a raspuns lui Codruta N

      ca te-apuci iar de completat opeuri multe
  • +1 (1 vot)    
    Comisione (Joi, 7 mai 2009, 15:27)

    kelu antigelu [anonim]

    Pentru fiecare plata de op prin internet banking banca imi ia aprox 2.56 RON comision de tranzactie, si acum fac 3 plati, daca voi ajunge sa fac cate una per angajat sau per mai stiu eu ce, pot sa merg sa concediez direct un angajat ca de, cheltuiele cine le suporta? In curand se va pune probabil impozitul pe "praf" ca doar praful va mai ramane.....
  • +1 (1 vot)    
    MFP si ANAF (Joi, 7 mai 2009, 16:00)

    exasperat [anonim]

    Functionar public = incompetent avid dupa "spaga" (fiecare la nivelul lui)
    M-am trezit cu contul blocat pentru datorii "neachitate" la FNUAS si Buget de Stat aferente oct 2008/ian 2009 in conditiile in care platile catre buget sunt inclusiv pentru martie 2009 efectuate
    La MFP nu le gasesc pentru ca nu le-au operat si au tupeul sa-mi zica ca daca nu se "vad" la ei inseamna ca n-am platit
    Idioti
  • 0 (0 voturi)    
    de-a dreptul genial (Joi, 7 mai 2009, 18:01)

    major_ballsack [utilizator]

    Cand banca imi ia 3 lei pe OP, ma bucur enorm sa am de plata un morman, in loc de trei (mai e si comisionul de la camera de munca).

    Defapt atat reusise sa faca, in 2 ani, PNL-ul si Vosganian pentru mediul de afaceri, mai economiseam si eu niste bani in loc sa-i topesc in comisioane.

    Ca sa parafrazez o replica din The Simpsons: merci ANAF, sunteti niste inteligenti, cinstiti, corecti, si cu o igiena personala desavarsita!

    Traim intr-o tara minunata, cu politicieni si functionari publici abisal de geniali.
    • 0 (0 voturi)    
      Parafraza (Joi, 7 mai 2009, 20:25)

      Frobenius [anonim] i-a raspuns lui major_ballsack

      Parafrazind un mare vorbitor, sef la ANAF, idiotenia poarta numele de "marketing fiscal" si face parte dintr-un studiu finantat de la buget si destinat aflarii limitei superioare a rabdarii nationale.