UPDATE Peste 10.000 de firme si-au suspendat activitatea in ultimele trei zile din luna aprilie

de Dragos Comache     HotNews.ro
Joi, 7 mai 2009, 16:46 Economie | Companii

 documente
(07 Mai 2009) PDF, 164KB
Numarul societatilor care si-au suspendat activitatea in luna aprilie a acestui an a crescut de peste 14 ori fata de perioada similara a anului anterior, la 14.035 firme, de la 1.055 in aprilie 2008, potrivit datelor Oficiului National al Registrului Comertului (ONRC). Intr-un comunicat de la sfarsitul lunii trecute, ONRC anunta ca 3.424 de societati si-au suspendat activitatea in perioada 1-27 aprilie.

Aceasta inseamna ca, in doar trei zile, aproape 10.611 de firme si-au suspendat activitatea.

Cele mai multe firme care si-au suspendat activitatea au fost inregistrate in Bucuresti, si anume 3.152 societati. Capitala a fost urmata in acest top de judetul Brasov, unde si-au suspendat activitatea 958 de firme, si judetul Galati, cu 701 societati.

Cele mai multe dintre aceste firme activau in comert (4.908), activitati profesionale, stiintifice si tehnice (1.388) si imobiliare (1.181).

Totodata, in luna aprilie, 2.269 de firme au fost radiate, cu 280% mai mult decat in aprilie 2008. De asemenea, au fost dizolvate 1.569 societati, de sase ori mai mult decat anul trecut.

Ultimele date ale institutiei aratau ca in perioada 1-27 aprilie 1.783 de firme au fost radiate, iar alte 556 societati au fost dizolvate.

UPDATE Gabriel Biris, reprezentantul casei de avocatura Biris Goran, a declarat pentru HotNews.ro ca acesta este rezultatul aplicarii impozitului minim, precizand insa ca nu este nimic surprinzator.

"Nu este nimic surprinzator. Este vorba de impozitul minim. Aceste firme nu faceau nimic si acum si-au oprit activitatea pentru a nu plati impozitul minim", a spus Gabriel Biris.

El a mai precizat ca acesta nu este un numar foarte mare, avand in vedere ca la nivel national sunt aproximativ 700.000 de firme.

Biris este de parere ca "acest trend va continua in urmatoarele luni. O sa se repete numarul ridicat de cereri de suspendare si in saptamanile si zilele urmatoare, pentru ca romanii se trezesc in ultimele zile" sa depuna actele.

Reprezentantii Oficiului National al Registrului Comertului au precizat pentru HotNews.ro ca "informarea transmisa in data de 29.04.2009 facea referire la statistica pentru perioada 1-27 aprilie, in timp ce informarea transmisa in data de 7 mai, vizeaza numarul total al operatiunilor inregistrate la ONRC in luna aprilie. Diferentele importante nu reprezinta altceva decat situatia pe care ONRC a inregistrat-o din 27 aprilie pana la 1 mai a.c."


Citeste mai multe despre   












Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU ​Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe: Timpul mediu de productie pentru un film documentar HBO este de patru ani, dar am avut si cazuri in care totul s-a intins pe o perioada de 10-14 ani

Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe, discuta in cadrul unui interviu despre implicarea HBO in productia de filme documentare si numarul mic de cinematografe din Romania: "De exemplu, filmul Lumea Vazuta de Ion B., regizat de Alexandru Nanau, a primit un premiu Emmy. Am continuat cu Alexandru si am produs filmul Toto si surorile lui, film care a fost nominalizat la Premiile Academiei Europene de Film, echivalentul Oscarului european".
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Hanka Kastelicova

1222 vizualizari

  • +6 (6 voturi)    
    nu este nevoie sa cautati prea mult... (Joi, 7 mai 2009, 16:51)

    eugen [anonim]

    cauzele sint: 1 impozitul forfetar(lider )
    2 implozia economiei si a consumului
  • +2 (10 voturi)    
    Radiere firme (Joi, 7 mai 2009, 17:08)

    Claudiu [anonim]

    Cum imi fac putin timp ma duc sa o radiez si eu pe a mea. Tot din cauza de forfetar. Nu o sa cer somaj de la stat ca mai am un job dar desi plateam mai putin de 500 EUR pe an impozit (350) faceam facturi si plateam TVA, aveam un salariat cu timp partial si plateam CAS si alte dari pe salariul sau.

    Acum nu le mai platesc nici TVA nici CAS si nici cei 300 eur care li se pareau prea putini. Poate zero li se pare o suma mai buna.

    Multumim partidului de dreapta PDL! Multumim domnule Boc! Multumim domnule Basescu!

    Sa ma angajez mai bine la stat, mai mariti salarii cu 50% sau nu se poate?
    • +1 (9 voturi)    
      aceleasi cauze (Joi, 7 mai 2009, 17:21)

      MIHAELA [anonim] i-a raspuns lui Claudiu

      sunt de accord cu cladiu, desi noi toti postam comentarii aici ar fi bine sa ne dea si noua atentie cineva.
      Si eu am trimis 2 salaratii in somaj tot din cauza impozitelor prea mari, poate ca daca scade productia si creste numarul somerilor este mai bine : ( .....
      • +3 (5 voturi)    
        ?!?! (Joi, 7 mai 2009, 18:49)

        ileana [anonim] i-a raspuns lui MIHAELA

        Te-au votat niste "baieti"cu minus...
        Mai gasesc pe cate unii pe aici, care vorbesc: "nici 500 de EURO nu platiti pe an", dar nu fac un calcul ca poate platesti: chirie, utilitati, telefoane, 2-3-4 salarii, taxe si impozite pe masini...
        Asociatul/ asociatii fimei, nu TRAIESC din PROFIT!!!
        Ei sunt, in general, angajati ai firmei si-si platesc salarii, isi platesc darile la stat...
        Profitul ( dividendele) ajung sa fie mai impozitate decat salariul.....
        Ca sa nu mai vorbesc ca daca ai firma, nu poti primi ajutor de somaj!
  • 0 (10 voturi)    
    Biris are dreptate (Joi, 7 mai 2009, 17:55)

    alunelu [anonim]

    Eu cred ca Biris are dreptate, ce firme sint astea care nu pot sa plateasca acest minim impozit? Cica mai au si salariati?!? pai cum dreq ii platesti daca tu nici impozitul nu esti in stare? Ahh ai deschis o dugheana in garajul de la bloc? Pai cum scoti bani in felul asta? si mai ai si angajat. la noi cine isi face firma trebuie sa angajeze si pe cineva numai ca sa se dea mare ca are angajat. Daca nu scoti cel putin 30.000 - 40.000 euro pe an ce rost are sa ai angajat? Si atunci nu esti in stare sa platesti impozitul minim? Pai aia numesti tu firma?
    • +1 (3 voturi)    
      istet (Joi, 7 mai 2009, 18:34)

      zippo [anonim] i-a raspuns lui alunelu

      banuiesc ca nu ai firma si nici nu stii cu ce se maninca, probabil esti angajat undeva si nici nu stii ca seful tau plateste inca 49% (aproximativ) din valoarea salarului tau la sf stat doar ca sa te tina in functie.
      fa un calcul cumulativ cu restul impozitelor platite (si cu salariatii) si vezi ce cifra de afacere ai pentru o firma mica - o cifra de afacere mare nu implica automat si profit.
      • 0 (0 voturi)    
        Salariu real (Joi, 7 mai 2009, 21:10)

        DanCC [utilizator] i-a raspuns lui zippo

        Costul firmei cu salariul = salariu net * 1,8 = Salariu net + taxe angajat + impozit salariu angajat + taxe firma.
        * Salariul net reprezinta banii efectiv primiti de un salariat.
    • +3 (5 voturi)    
      glumesti,nu? (Joi, 7 mai 2009, 18:36)

      Dragos Pislaru [anonim] i-a raspuns lui alunelu

      Sper din tot sufletul ca e o ironie fina...caci altfel e grav. Cum vine asta - daca o firma nu e in stare sa plateasca 500 euro la stat nu merita sa existe? Si de ce trebuie sa ai o minima cifra de afaceri anual? Ideea de antreprenoriat este ca esti liber sa intri pe piata cand sesizezi o oportunitate de a-i servi pe ceilalti mai bine decat concurenta, si respectiv poti iesi liber de pe piata cand nu mai esti profitabil. Scopul unui antreprenor nu este sa seconcentreze pe ce impozit are de platit la stat ci pe cum sa-si puna abilitatile sale si ale altor persoane (angajati) la lucru pentru a aduce valoare in societate. O afacere mica, de cateva mii de euro, eventual a unei persoane care ramane in somaj din cauza crizei, nu este cu nimic mai prejos decat o multinationala. Este vorba de curajul acelei persoane de a incerca sa ofere ceva util societatii. Impozitul forfetar sau minim cum a fost rebotezat nu va avea un impact negativ numai acum pe loc, ci pe termen mediu, intrucat creeaza o bariera de intrare - ridica nivelul profitului minim pe care trebuie sa il aibe orice antreprenor, cat de mic. Aceasta bariera de intrare, chiar daca ar fi relevanta doar psihologic, si nu si pecuniar, descurajeaza antreprenoriatul la nivel micro. Iar cand somajul va ajunge la peste 10% la sfarsitul acestui an, si guvernul va cauta masuri de a rezolva problemele sociale, sper sa-si aduca aminte ca a descurajat noii someri in a-si gasi o preocupare antreprenoriala.
    • +2 (4 voturi)    
      asa e. (Joi, 7 mai 2009, 18:46)

      gigi [anonim] i-a raspuns lui alunelu

      deh, nu toti pot avea o afacere cum are taticul tau. unii se mai chinuie...
    • +1 (3 voturi)    
      ? (Joi, 7 mai 2009, 18:52)

      ileana [anonim] i-a raspuns lui alunelu

      Ca sa scoti 30 -40 000 EUR/pe an, tu ai facut un calcul ce cifra de afaceri trebuie sa ai ( cu o rata a profitului de bun simt?)
      Fa calculul...


      Pana la "impozitul forfetar"platesti: alte taxe+ impozite, CAS, CASS-URI, SOMAJ, ALTE FONDURI, ETC....
    • +2 (4 voturi)    
      Puneti mana pe carte (Joi, 7 mai 2009, 19:06)

      Robert Adam [anonim] i-a raspuns lui alunelu

      @alunelu Sunt firme care desfasoara in Romania activitati ample si deruleaza sume enorme de bani, legal, totul la vedere, cu profit SAU nu. Daca nu ati condus o companie de orice fel, fie mica sau mare, nu va mai dati cu parerea prosteste. Din cifra de afaceri a unei firme nu rezulta numai profit sau pierdere, ci rezulta faptul ca Romania traieste, ca se mai dau somaje si pensii sau retarzii care ne conduc isi iau salariile de sute de milioane. O firma care are profit 1 leu poate fi la fel de corecta si cinstita ca una care are miliarde pierdere. Puneti mana pe o carte de economie si invatati, ca nu se rezuma totul la iei cu 1 leu si vinzi cu 2... Ala care e intreprinzator si are 3 angajati cu toate platite la zi si profit 0 nu e un excroc si nici un mega afacerist cu miliarde la saltea. Pur si simplu, isi plateste datoriile, angajatii, furnizorii, incearca sa isi dezvolte activitatea, uneori renuntand deliberat la profit. Statul care ne jumule uita insa ca in timpul ala incaseaza CAS, amenzi, TVA si tot felul de minuni de la micul intreprinzator care are 0 profit. Si ne spune ca fiscalitatea noastra e mica. Rezum asa: cei care au dat aceste aberatii fiscale pe timp de criza, ca impozitul forfetar sau nedeductibilitatea masinilor si combustibililor in tara asta, ei bine, astia nu au condus in viata lor o firma. Daca ar fi condus un SRL cu 3 angajati 6 luni de zile, sunt convins ca nu ar fi promulgat asemenea chestii. Iar in ceea ce il priveste pe domnul Biris ii spun doar atata: 100 000 de firme in 700 000 inseamna un procent destul de apropiat de numarul oamenilor care muncesc in Romania calculat la numarul de locuitori. Asa ca, o fi mult, o fi putin? O sa vedem in 6 luni.
      • +2 (4 voturi)    
        Taxa unica (Joi, 7 mai 2009, 20:04)

        Auditorul [anonim] i-a raspuns lui Robert Adam

        V-am promis doar ca pastram taxa unica de 16 %. V-am tras-o ! Iubitii mei, ati votat ca fraierii. Votati-ne iarasi si vom scorni noi si noi impozite, ca sa va luam pielea de pe batz si noi politicienii sa o ducem si mai bine !!
    • 0 (2 voturi)    
      De inteles (Joi, 7 mai 2009, 21:21)

      DanCC [utilizator] i-a raspuns lui alunelu

      Domnule,

      Vad ca ati postat la 17:55. Inseamna ca la 17:00 ati spart usa ministerului si acum va sustineti cauza pe net, Probabil cu un contract de colaborare ca si PFA ca sa nu platiti impozitul minim.

      Ori lucrati in ministerul de finante (vad ca aveti gandirea necesara) ori ati prins informatia de pe OTV.

      Educatia reprezinta o virtute si o exceptie in ziua de azi.
    • 0 (2 voturi)    
      Bravo (Joi, 7 mai 2009, 21:58)

      Justin Puscasu [anonim] i-a raspuns lui alunelu

      Bravo mai Alunelu! Cu asa o gandire profunda, maine-poimaine ajungi ministru de finante. Ca doar suntem in tara in care idiotii isi dau cu parerea si promoveaza rapid pana la functii ministeriale.
  • -1 (3 voturi)    
    business (Joi, 7 mai 2009, 20:30)

    aa [anonim]

    parca se spune ca unica ratiune ptr. infiintarea si rularea unui business este realizarea profitului....

    daca n-ai profit, ce naiba de business e ala????

    hai ma ca nu suntem chiar toti prosti in tara asta, chiar vreti sa va cred cand vad cu ochii mei cum se chinuie afaceristii si contabilii lor sa ascunda profitul....

    in romanica ultimilor ani orice business deschideai aveai >90% sanse de crestere (si inca rata f. mare de crestere) de la an la an, doar daca erai dobitoc nu erai in stare sa faci profit, ca piata era avida si needucata.

    la romani acum drama e ca trebuie sa taie un zero din rata de crestere, si ei se obisnuisera cu rate de crestere de 2-3 digiti, dar sa stiti ca se poate face profit si asa....
    • 0 (2 voturi)    
      Esti doar un agitator marunt (Joi, 7 mai 2009, 21:02)

      Dan [anonim] i-a raspuns lui aa

      Esti doar un agitator marunt, nu ma obosesc sa raspund prostiilor tale. Iti doresc doar ca atunci cand o sa fii cu foamea in gat de Craciun, somer si falit, sa te intorci aici sa citesti ce ai scris.
    • 0 (2 voturi)    
      Ori esti prost,ori esti prost! (Joi, 7 mai 2009, 21:08)

      bb [anonim] i-a raspuns lui aa

      Lingau sau postac de partid sau bugetar.Masura forfetarului este de o idiotenie crasa.sa argumentam ;1 micile firme sau cele cu actionar unic nu aveau nevoie fireasca de profit pentru ca il cheltuiau inainte in investitii sau dezvoltare decat sa plateasca impozitul si apoi sa faca cheltuielile pentru astea,logic nu....,ce treaba are sula cu prefectura,dezvoltarea cu profitul.2 marile firme cu actionariat care le intereseaza profitul se deschid in paradisuri fiscale,tocmai sa platesasca mai putin,firesc nu....statul ia ciciu.3 micile firme alimentau bugetul cu taxele care le cocoseaza,de unde presupun ca-ti iei banii de bugetar lunar fara sa gandesti.4 pe o perioada de criza crunta sa omori singura sansa economica si initiativa de a mai produce ceva in tara asta de asitati social mi se pare inconstienta.tragic este ca toate prostiile aste le vom plati poate pe generatii noi toti prin impozite,taxe si biruri si mai mari,pentru a acoperi dobanzile si datoriile luate pentru consum si nu pentru a produce ceva.
  • 0 (2 voturi)    
    foarte bine (Joi, 7 mai 2009, 21:31)

    bine [anonim]

    aceste firme nu produceau nimic....existau doar pe hartie...daca nu esti in stare sa platesti cateva sute de euro pe an...du-te si te culca!
    • 0 (2 voturi)    
      Bai Fitipaldi... (Joi, 7 mai 2009, 22:06)

      Kata [anonim] i-a raspuns lui bine

      Aici se discuta de principii economice si nu de mentalitati grobiene fata de bani, asa ca dispari cu banii tai cu tot.
  • 0 (2 voturi)    
    vehicule de eludat plata contributiilor la stat (Joi, 7 mai 2009, 21:57)

    aa [anonim]

    vehicule de eludat plata contributiilor la stat -- asta este rolul acestor firme ce sunt vizate acum

    astea nu sunt firme in adevaratul sens al cuvantului, au fost infiintate doar ca sa nu plateasca contributii, etc.

    nu e cinstit fata de cei care-si platesc contributiile....dar e mai usor sa ne furam caciula si sa fim ipocriti si sa nu recunoastem lucrul asta
  • 0 (2 voturi)    
    Rosii (Joi, 7 mai 2009, 22:32)

    io [anonim]

    1. D-abia astept sa mananc primele rosii produse de fostii angajati ANAF dupa ce le va disparea obiectul muncii, acele firme fie ele si "pe hartie". Sau sa stau la umbra copacilor plantati de ei in locul celor taiati pentru a completa cele 1547 declaratii necesare unei firme...
    2. Singurele firme care au profit cu ratele de crestere pomenite mai sus sunt cele ce au "contracte" cu statul. Am pus ghilimelele pentru ca de fapt fura statul dupa princiul intai aranjez contractul si dupa aia imi fac firma. In tarile capitaliste (nu e cazul Romaniei) nu se asteapta nimeni sa ai profit in primii 5 ani, pentru ca ei inteleg ca a incepe o afacere si a o face profitabila implica investitii, multa munca si timp.
  • 0 (0 voturi)    
    asta este tara noastra (Vineri, 8 mai 2009, 11:44)

    ionelcoroiu2009 [utilizator]

    1. sa traiti bine
    2.daca nu se poate in sfera privata treceti la birocrati
    3.ajutati din rasputeri la sporirea birocratiei
    4.guvernul si fmi vor avea grija de noi
    5.in rest cit mai multe serbari , munca este pentru alte popoare !!!!
    multa sanatate si voie buna !