Petrom scumpeste, de marti, benzina cu 7 bani/litru si motorina cu 6 bani/litru

de Alina Neagu     HotNews.ro
Luni, 15 iunie 2009, 17:10 Economie | Companii

O noua scumpire in decurs de mai putin de o saptamana la Petrom. Compania va majora, de marti, pretul de referinta al benzinei comercializate in reteaua proprie cu 7 bani/litru si pe cel al motorinei cu 6 bani/litru, masura fiind generata de cresterea cotatiilor internationale la benzina si motorina, a anuntat luni compania, potrivit NewsIn.

Astfel, benzina Premium fara plumb va costa 3,74 lei/litru, benzina Top Premium fara plumb 99+  - 4,07 lei/litru, iar sortimentele OMV Carrera 95 si OMV Carrera 100 vor costa 3,84 si respectiv 4,47 lei/litru.

Motorina Top Euro Diesel 5 va fi 3,61 lei, litrul de motorina OMV Sprint Diesel va costa 3,66 lei, sortimentul de motorina Euro Diesel 5 se va vinde cu 3,48 lei/litru, în timp ce motorina OMV Premium Diesel va fi 3,94 lei.

Preturile Petrom pot varia cu maximum +/-5% fata de preturile de referinta.

Ultima modificare a preturilor la Petrom a avut loc saptamana trecuta, pe 10 iunie, cand pretul de referinta al carburantilor a crescut cu 6 bani/litru, ca urmare a evolutiei cotatiilor internationale la produsele petroliere.


Citeste mai multe despre   












Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

831 vizualizari

  • +1 (1 vot)    
    hmm (Luni, 15 iunie 2009, 17:22)

    adi [anonim]

    Cotatia asta mai draga....... ::)))) ce frumos ne ascundem dupa cotatie de fiecare data......
  • +1 (1 vot)    
    Nesimtiti (Luni, 15 iunie 2009, 17:23)

    cip [anonim]

    Niste nesimtiti, scumpesc nejustificat ca de obicei...cat timp a fost pretul barilului jos nu au fost deloc ieftiniri, la fel si la variatiile din curs, acum cand a crescut la fiecare saptamana crestere :))))
  • +2 (2 voturi)    
    O tara fara stapani (Luni, 15 iunie 2009, 17:56)

    M.C [anonim]

    Pretul petrolului a tot scazut, si la noi benzina si motorina a crescut ... acum cotatiile internationale cresc ... la noi iarasi creste benzina si motorina. :(
    Pentru ce sa muncesti in Romania? Ca sa profite alesii de munca ta?? Mi-e scarba de acest guvern
  • +1 (1 vot)    
    omv-petrom (Luni, 15 iunie 2009, 18:47)

    ares [anonim]

    au scazut vanzarile asta e adevarul.... ex , statia omv din aerogarii vindea 40 t de carburant pe 24h acum vinde la jumate .... profitul trebuie sa fie la fel nu?... asta au si declarat benzinarii saptamana trecuta in evz
  • 0 (0 voturi)    
    Pai e normal sa creasca, dar si sa scada... (Luni, 15 iunie 2009, 21:27)

    Serban [anonim]

    Cotatia barilului de petrol a scazut de la un maxim de 146$ la un minim de 30$, urmand sa creasca pana in jur de 70$.
    Practic a fost o scadere cu aproape 80%, urmata de o crestere de 133%(de la minim).
    Lucrurile in Romania au fost si vor ramane la fel in ceea ce priveste pretul carburantilor.
    De scazut scade foarte putin, dar de crescut creste la greu.
    Au fost scaderi mari ale pretului carburantilor, chiar si saptamanal, dar nu indeajuns cu evolutia cotatiei barilului de petrol, dupa care se "formeaza" pretul la rafinarii.
    Si cei care consumam carburanti noi suntem si vom plati mereu atat cat ni se va cere !!!
    Sunt sigur ca la un pret al carburantilor de minim 5 ron cerere va exista, si se va cumpara in draci.
    Asa ca nemultumirile raman.
    Daca noi am fi in management ar trebui sa mentinem rata de profitabilitate ridicata (ca sa nu zic foarte ridicata) ca sa nu fim "zburati" de la locul de munca si gasiti alti "baieti" care sa "faca treaba bine".
    In rest, luati un loc si beti o cafeluta.
    • 0 (0 voturi)    
      Deci...stire... (Marţi, 16 iunie 2009, 8:11)

      cip [anonim] i-a raspuns lui Serban

      Marti: Scaderi pe bursele asiatice. Petrolul se ieftineste ........benzina in Romania se scumpeste :))))) Eu am tras pe dreapta si merg cu autobuzu...
      • 0 (0 voturi)    
        crezi ca esti singurul..? (Luni, 22 iunie 2009, 23:03)

        IoNNuTz [anonim] i-a raspuns lui cip

        in decembrie anul trecut am cumparat benzica de la aral...bunicica...cu 2.71 lei
        acum cumpar cu 3.70
        crezi ca esti singurul care a tras pe dreapta?:)))si tin sa va spun ca am si o masina spor care consuma nici mai putin de 15% adica calibra de 131hp...
        nu imi mai permit..si nimeni incet incet nu isi mai permite...RUSINE !!!!!!!!!!!!!!!!11
  • 0 (0 voturi)    
    Nesimtire (Luni, 22 iunie 2009, 20:12)

    luck [anonim]

    Nimeni nu mai explica de ce s-a scumpit benzina !Asta cu cotatia este o explicatie jalnica!Vor sa aiba probabil acelasi profit daca nu chiar mai mare.Pe vremuri de criza cand teoretic trebuie sa se iefteneasca orice produs,in Romania,tara tuturor posibilitatilor se scumpesc.