Doua aeronave ale Sky Europe, sechestrate pe Baneasa din cauza datoriilor

de D.G.     HotNews.ro
Miercuri, 24 iunie 2009, 12:39 Economie | Companii

Doua aeronave ale companiei Sky Europe sunt tinute la sol, pe Aeroportul Baneasa, din cauza datoriilor de 529.000 de euro catre aeroport, a declarat, miercuri, secretarul de stat in Ministerul Transporturilor, Marin Anton, relateaza Mediafax.

In urma cu doua zile, Sky Europe a intrat in faliment iar reprezentantii companiei sustin ca, in urma unei hotarari judecatoresti, pronuntata de un tribunal slovac, se afla sub protectia legii falimentului si ca, in consecinta, datoriile acumulate pana in prezent nu mai trebuie returnate.

Marin Anton a spus ca aeronavele au fost tinute la sol in ideea ca reprezentantii companiei sa fie obligati sa plateasca aceste datorii catre Aeroportul Baneasa, dar ca, in conditiile in care acestia au o hotarare judecatoreasca potrivit careia sunt sub protectia legii falimentului, autoritatile romane le cer sa plateasca macar taxele fiecarui zbor.

Anton a mai spus ca toate aceste masuri sunt conforme Codului aerian, articolul 31.

Update: Din cauza acestei situatii zeci de pasageri de pe aeroportul Baneasa au avut de suferit. Acestia aveau bilete cumparate pentru zborul cu aeronava Sky Europe, care a fost retinuta la sol din cauza datoriilor catre aeroport.

Pasagerii avionului cu destinatia Viena si-au lasat bagajele pentru imbarcare si au trecut pe la check-in, informeaza Realitatea Tv. In zona libera au aflat ca avionul care urma sa plece la ora 22.00 are intarziere, pentru ca mai apoi, dupa mai bine de doua ore de asteptare sa afle de la reprezentantii aeroportului ca aeronava nu mai pleaca.

Aeronava Sky Europe care trebuia sa decoleze de la Baneasa la Viena, a plecat miercuri la pranz "goala", reprezentantii companiei spunandu-le pasagerilor ca este posibil sa le fie returnati banii dati pe bilete.


Citeste mai multe despre   












Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU Bill Nichols, critic de film si pionier al studiului de film documentar: In timpul facultatii inca nu stiam ce voi deveni. Eu nu eram interesat sa fac bani, ci cautam implinirea. Si a durat o vreme sa imi dau seama.

Bill Nichols, critic de film american, profesor emerit si un pionier al studiului de film documentar contemporan a discutat in cadrul unui interviu despre visele si aspiratiile din tinerete, tehnicile din filmele documentare si influenta tehnologiei in industria cinematografica.
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Bill Nichols

2317 vizualizari

  • -2 (4 voturi)    
    incident (Miercuri, 24 iunie 2009, 12:48)

    claudiu [anonim]

    poate creeaza un incident diplomatic .....atat timp cat sunt sub protectia legii falimentului.....nu au voie sa faca asa ceva cei de la aeroport....asta este o sechestrare in cel mai pur stil romanesc....
    • +1 (1 vot)    
      ba pot , dar..... (Miercuri, 24 iunie 2009, 13:14)

      Sky [anonim] i-a raspuns lui claudiu

      Cred ca stirea e incompleta , iar PR la Baneasa e ca si inexistent.
      Mai mult ca sigur e vorba de achitarea , de obicei cu cash/credit card a taxelor curente (deci pentru zborul respectiv).
      Atata vreme cat nu platesc aceste taxe , exista poibilitatea in codul aerian sa refuzi sa dai liber la decolare.
      Ca de obicei in Romania , comunicarea e zero!!!
  • -2 (2 voturi)    
    :) (Miercuri, 24 iunie 2009, 13:12)

    owl [anonim]

    e si dl Becali implicat?
  • +1 (1 vot)    
    slovacia (Miercuri, 24 iunie 2009, 13:45)

    vov [utilizator]

    In pricipiu sunt sub protectia legii falimentului in Slovacia si nu neparat si in Romania...atat timp cat au datorii cat si bunuri pe teritoriul Romaniei, normal ca astia incearca sa le faca cat mai multe greutati posibile in recuperarea bunurilor pentru a putea recupera datoria...daca avioanele sunt ale sky europe si nu altul este proprietarul (sa fie luate in leasing) atunci e posibil sa reuseasca sa puna si sechestru pe ele...
    • 0 (0 voturi)    
      GRESIT (Miercuri, 24 iunie 2009, 15:30)

      Cristi [anonim] i-a raspuns lui vov

      Cand am aderat la Uniunea Europeana trebuia sa stim la ce ne inhamam.

      Orice decizie, referitoare la o firma europeana data de un tribunal european se aplica si in Romania. Legea e lege... iar acum SkyEurope a trebuit sa apeleze la reprezentantii diplomatici din Romania care trebuie sa intervina.

      Din pacate, decizia Baneasa afecteaza cel mai mult pasagerii. Iar in acest mare tam-tam, presa romaneasca ii va scoate vinovati pe cei de la SkyEurope.

      Un mini-interviu cu un reprezentant SkyEurope gasiti pe
      http://airclicks.net/
  • +1 (1 vot)    
    Bravo (Miercuri, 24 iunie 2009, 13:49)

    licurici [anonim]

    Sa scoata banii sa plateasca!
  • +1 (1 vot)    
    intrebare (Miercuri, 24 iunie 2009, 13:59)

    George [anonim]

    Sky Europe trebuie sa imi dea de pe la inceputul anului ceva bani pentru o cursa anulata. Ma tot duc cu vorba de atunci si pana acum nu mi-a intrat nimic in cont. Dc intra sub protectia legii falimentului, am si eu dreptul sa imi recuperez banii alaturi de ceilalti furnizori cand se vand asseturile?
    • 0 (0 voturi)    
      Sanse (Miercuri, 24 iunie 2009, 14:26)

      G [anonim] i-a raspuns lui George

      Da, ai toate sansele sa primesti ceva in urmatorii 3 ani, cu exceptia cazului in care nu ajung banii :D
  • 0 (0 voturi)    
    Si la Paris (Miercuri, 24 iunie 2009, 15:11)

    rumburak [anonim]

    O alta aeronava a lor a fost sechestrata la Paris, tot pentru neplata taxelor, deci nu e o sechestrare tipic romanesca...
    http://www.caboodle.hu/nc/news/news_archive/single_page/?tx_ttnews%5btt_news%5d=6691
    Ce pare mai interesant in articol e cum se face ca un aeroport asteapta pina ce o companie (in cazul de fata Sky Europe) aduna o datorie de 529.000 EURO pina sa ii opreasca de a mai opera????
  • 0 (0 voturi)    
    sky europe (Miercuri, 24 iunie 2009, 17:03)

    mihai [anonim]

    am asteptat 20 de ore sa plec din viena in februarie cu un zbor de-al lor;12 ore am asteptat pentru ca mutasera zborul de la 7 seara la 7 dimineata si apoi de la 7 dimineata la 3 dupamiaza au avut probleme tehnice cu aeronava...ar trebui de mult sa fie istorie compania asta...
  • 0 (0 voturi)    
    succes la recuperat banii (Miercuri, 24 iunie 2009, 17:21)

    bambi [anonim]

    Succes la recuperat banii. Eu astept de 1 an sa recuperez in jur de 50 E platiti pentru o cursa si nici in ziua de azi nu i'am, vazut. am km de corespondenta iar concluzia finala e sa astept ca imi trimit ei banii.