UPDATE Dinu Patriciu a vandut catre KazMunayGas participatia pe care o mai detinea la Rompetrol

de Dragos Comache     HotNews.ro
Vineri, 26 iunie 2009, 15:01 Economie | Companii

 documente
(26 Iun 2009) DOC, 63KB
(26 Iun 2009) DOC, 31KB
Dinu Patriciu a vandut catre KazMunayGas (KMG) participatia de 25% pe care o mai detinea la Rompetrol, se arata intr-un comunicat al grupului petrolier. In urma acestei tranzactii, compania kazaha controlata de stat a ajuns sa controleze in intregime Rompetrol Group.

In comunicatul emis de grupul Rompetrol nu se face nicio referire la valoarea tranzactiei.

"In concordanta cu termenii initiali ai contractului semnat in august 2007 cu compania KMG, prin care aceasta a achizitionat 75% din actiunile Rompetrol Group (TRG) de la Rompetrol Holding SA, am decis sa-mi exercit dreptul de vanzare catre KMG al pachetului de 25% actiuni ramase in cadrul Rompetrol Grup", a declarat omul de afaceri.

Kayrgeldy Kabyldin, presedintele KazMunayGas, a declarat ca "achizitia restului actiunilor Rompetrol corespunde strategiei KMG de a-si dezvolta activele din strainatate".

Seful KazMunayGas a adaugat ca grupul va continua programul de reconstructie a rafinariei Petromidia, a terminalului marin din portul Midia si extinderea retelei de benzinarii a Rompetrol.

Dinu Patriciu a mai precizat ca decizia de vanzare a participatiei in Rompetrol Group face parte dintr-o strategie de business mai larga. "Intentionez in continuare sa imi concentrez eforturile in trei sectoare principale:  piata imobiliara europeana, mass media, si un numar de alte proiecte importante din zona sectorului energetic. Mediul actual economic si financiar global ofera oportunitati exceptionale pentru investitori cu lichiditati majore iar eu sunt implicat activ in dezvoltarea unui numar de proiecte noi care necesita un nivel maxim de timp si atentie din partea mea", a spus acesta.

Patriciu infirma la inceputul lunii informatiile privind vanzarea Rompetrol

La inceputul lunii iunie, Dinu Patriciu declara ca nu a luat decizia de a vinde actiunile pe care le mai detine la grupul Rompetrol, infirmand astfel informatiile aparute intr-un ziar central.

"Vanzarea actiunilor pe care Patriciu le mai detinea in Rompetrol a avut loc, un anunt urmand sa fie facut la inceputul lunii iulie", scria la acea data Ziarul Financiar citand surse din piata.

Omul de afaceri sustinea insa ca acesta este "un zvon de presa care nu poate fi confirmat". El a subliniat ca nu a luat decizia de a-si vinde actiunile, desi are acest drept.

Rompetrol Rafinare si Rompetrol Well Services vor reveni luni la tranzactionare

Bursa de Valori Bucuresti a suspendat, in jurul orei 14:15, actiunile Rompetrol Rafinare si Rompetrol Well Services de la tranzactionare, in conditiile in care se astepta un anunt important din partea celor doua companii.

Conform Codului Bursei, masura a fost luata "in vederea mentinerii unei piete ordonate si a asigurarii accesului egal la informatia necesara deciziei de a investi (protectia investitorilor)".

Ultimele tranzactii cu actiunile Rompetrol Rafinare a avut loc la un pret de 0,0450 lei pe unitate, cu 0,22% mai putin decat valoarea de referinta, in vreme ce ultima cotatie a titlurilor Rompetrol Well Services a fost de 0,3590 lei, in crestere cu 1,13% fata de referinta.

Actiunile Rompetrol Rafinare si Rompetrol Well Services vor reveni la tranzactionare in sedinta de luni a BVB.

Compania KazMunaiGaz a achizitionat 75% din actiunile grupului Rompetrol in august 2007, tranzactia fiind estimata la 1,6 miliarde de dolari.

Grupul Rompetrol, cu sediul in Olanda, isi desfasoara activitatea in 13 tari, cele mai importante operatiuni avand loc in Romania, Franta si Spania. Din grup fac parte 40 de firme, ce desfasoara activitati de rafinare, explorare, distributie, servicii industriale, logistica, marketing, turism, transport aerian, etc.


Citeste mai multe despre   










6366 vizualizari

  • +5 (5 voturi)    
    el tocmai nega asta acum ceva timp (Vineri, 26 iunie 2009, 15:11)

    slv [anonim]

    http://economie.hotnews.ro/stiri-companii-5784897-dinu-patriciu-infirma-informatiile-privind-vanzarea-actiunilor-care-mai-detine-rompetrol.htm
    • +4 (16 voturi)    
      Inseamna ca Basescu castiga alegerile. (Vineri, 26 iunie 2009, 15:24)

      Elena [anonim] i-a raspuns lui slv

      Conu Dinu si-a dat seama ca in turul 2 Basescu va invinge orice adversar si probabil doreste sa se mute pe o insula in Pacific pentru restul vietii. La cati bani are cumpararea unei insule ar trebui sa nu fie o problema.
      • +1 (9 voturi)    
        Se prea poate (Vineri, 26 iunie 2009, 17:24)

        Anonim [anonim] i-a raspuns lui Elena

        Mie azi dimineata imi statea spre stanga, cred ca si asta inseamna ca Basescu castiga alegerile?

        Si?
        Daca castiga alergerile ii face ceva lui Patriciu?
        • -2 (6 voturi)    
          Invidiosilor... (Sâmbătă, 27 iunie 2009, 10:30)

          bgd [utilizator] i-a raspuns lui Anonim

          Cam asta e problema voastra...ca nu sunteti in locul lui...nu ca a furat si a facut si a dres... Fiecare dintre voi daca a-ti ajunge la un moment dat intr-o situatie in care sa va umpleti buzunarele in detrimentul statului a-ti face-o cu ochii inchisi....asa ca mai usor cu ipocrizia. Baiatu e destept si a stiu sa profite de sistem. Eu personal mi-as fi dorit sa fi fost in locul lui. Punct. Asa e in Romania acum...care stie sa se adapteze si sa profite de situatia din tara asta traieste bine....care nu...saracie.
          • +3 (3 voturi)    
            Saracia (Sâmbătă, 27 iunie 2009, 11:56)

            IoanB [utilizator] i-a raspuns lui bgd

            Am convingerea ca cea mai mare saracie consta in minte putina si proasta educatie.
            Dai dovada de amandoua d-le bgd. Afirmi ca "baiatu e destept si a stiu sa profite de sistem". Pentru mine asta inseamna ca baiatul ala al tau este un escroc de securist nesimtit si a apucat la imparteala facuta dupa ce l-au omorat pe ticalosul de ceausescu.
            Spui ca "asa e in Romania... care stie sa se adapteze si sa profite..." Ce prostie!! Bai fraiere daca nu faci parte din fosta securitate, mai precis din cinurile care au pus mana pe forta economica/politica n-ai nici o sansa!
            Si mai invata si tu cum se scrie corect in limba romana:
            eu as face
            tu ai face
            ...
            voi ati face..
            etc. Cauta un manual de gramatica.
          • +1 (3 voturi)    
            Mai tineti minte ce a zis Vantu? (Sâmbătă, 27 iunie 2009, 12:02)

            Mihai [anonim] i-a raspuns lui bgd

            Intariti-va statul ! Asta a zis...si mare dreptate a avut. Cat timp in stat se gasesc oameni corupti...se vor gasi si oameni care vor profita de sistem. Nu e vina celor care profita...pt ca 99% dintre noi ar baga mana daca ar sti ca se imbogatesc si ca nu patesc absolut nimic. E vina statului si atat.
            • +2 (2 voturi)    
              corect (Sâmbătă, 27 iunie 2009, 23:24)

              alex [anonim] i-a raspuns lui Mihai

              100% corect. Cata vreme exista portite in sistem, vor fi mereu musterii sa stea "la primire". Ca ii cheama X sau Y e mai putin important, insa e in natura meschina a multor oameni sa incerce sa se imbogateasca fara prea multa munca onesta pe seama altora.

              PS: asta e valabil la modul general, eu nu stiu ce a facut sau nu a facut Patriciu. Poate e un om corect, poate nu. Ramane ca statul sa stabileasca asta.
            • -1 (1 vot)    
              c-est noux (Duminică, 28 iunie 2009, 23:45)

              Codruta [anonim] i-a raspuns lui Mihai

              Paturiciu a devenit cel mai bogat dupa ce Tamara Nastase si Iuda Tariceanu i-au semnat hartiile de stergere a datoriilor firmei catre Stat. Nastase s-a trezit cu miliardul la tanti Tamara iar Iuda a luat-o si el vartos pe scara afaceristilor cu banet. Statul sunt ei. Votati-ii capetelor patrate ca mai sunt multe de ciordit in tara asta. Si mai sunt multe scari de urcat in ierarhia lumii..
      • -2 (4 voturi)    
        Nu are bani ,l-au platit in acmetali ! (Vineri, 26 iunie 2009, 20:11)

        Eneas [anonim] i-a raspuns lui Elena

        moneda aia globala inventata de Kazahstan Si l-au inaltat in grad de general KGB onorific ,fara frunze de stejar -are doar brusturi sa se stearga pe unde mananca !
        va spun ca toata afacerea a fost mai putin de 100 milioane de Euro pentru Patriciu,fiind prea multa lume implicata la sfanta masa ! in rest sunt numai exagerari media privind 'miliardarii 'romani ;iar rafinaria Midia e o ruina de fier vechi ,asa cum a lasato Ceausescu -mergeti pana acolo ,sa va convingeti ;noaptea aprind niste lumini sa nu fure tiganii tatari totul
      • 0 (4 voturi)    
        Elena e fata trista, lasati-o in pace (Vineri, 26 iunie 2009, 20:59)

        Scaunul Elenei [anonim] i-a raspuns lui Elena

        Voi nu stiti cat de dureros e sa ai un sef gras care te pune sa scrii la comanda, mai ales ceea ce nu crezi nici tu.
        Nu e vina ei.
  • +3 (23 voturi)    
    mda... (Vineri, 26 iunie 2009, 15:12)

    liviu_ [utilizator]

    si uite cum a ajuns patricio miliardar...
    a luat rompetrol aproape gratis si l-a vandut cu o gramada de bani...

    si acum ar trebui sa-l consideram mare filantrop pentru ca din cele 2-3 miliaode cat a furat doneaza cateva sute de mii prin societatea lui de caritate...

    offfffffffffffff tara de 2 lei... (de fapt popor de 2 lei ca tara n-are nici o vina)
    • +3 (15 voturi)    
      mda (Vineri, 26 iunie 2009, 15:20)

      mda [anonim] i-a raspuns lui liviu_

      pai asta inseamna om de afaceri daca nu stiai. daca cumpara scump si vindea ieftin erai multumit?
    • -2 (12 voturi)    
      Bani (Vineri, 26 iunie 2009, 15:24)

      Constantin [anonim] i-a raspuns lui liviu_

      Se pare ca aveti si dumneavoastra legatura cu banii astia pe care i-a luat Patriciu ca prea oftati cu foc.
    • +1 (21 voturi)    
      ha (Vineri, 26 iunie 2009, 15:30)

      Maria [anonim] i-a raspuns lui liviu_

      Cateva sute de mii? Poate cateva milioane.. de euro.
      Pe cand guvernul Romaniei cheltuieste in van milioane pe burse guvernamentale ca apoi sa nu le ofere tinerilor locul de munca promis, el trimite sute de tineri la Harvard si Oxford pe banii lui. Eu am o prietena care e la Cambridge cu bursa Patriciu si e o tipa foarte tare si valoroasa.
      Si da, din punctul meu de vedere este cel mai mare filantrop roman. Bravo lui.
      • +7 (15 voturi)    
        ........... (Vineri, 26 iunie 2009, 16:03)

        johndoe [anonim] i-a raspuns lui Maria

        deci..furam statul roman cu peste 100 mil euro...dam burse de 10 milioane...echitabil...ce pot spune, un mare filantrop roman...care nu da bani din buzunarul lui...cool
      • +4 (12 voturi)    
        FOARTE CORECT (Vineri, 26 iunie 2009, 16:03)

        corect [anonim] i-a raspuns lui Maria

        bravo lui ca reuseste sa prosteasca atata lume si sa abata atentia de la furtul major, facandu-si o imagine de mare filantrop.
        Bravo lui, lui jiji care construieste case si toti marilor hoti din tara asta.
        Se pare ca sunt unii oameni pentur care daca furi 100 si dai la altii 1, esti un mare filantrop, pentru simplul motiv ca poate altul ar uita sa dea acel 1.
        Patriciu a realizat furtul post-decembrismului in romania. Punct. Ce face dupa aia cu banii ma lasa rece.
        • -4 (10 voturi)    
          normal (Vineri, 26 iunie 2009, 16:22)

          Maria [anonim] i-a raspuns lui corect

          normal ca te lasa rece daca esti ca multi frustrati - care nu sunt in stare sa iasa din mizerie si le sta in gat daca altul are succes doar pentru ca e destept. normal ca te lasa rece pentru ca tu nu scoti 1 leu din buzunar pentru altul amarat si te racaie cand vezi ca altii dau si altora si o fac la scara mare.
          se numeste invidie. si face rau la ficat.
      • 0 (6 voturi)    
        Si da, din punctul meu de vedere, (Vineri, 26 iunie 2009, 20:37)

        baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui Maria

        Marie draga, poate sa-ti mai faca si alte lucruri care sa te satisfaca, atit pe matale cit si pe prietena matale.
        Cind va primi ucaz de la stapinii lui de la Moscova, va face intocmai si la timp ce i se va porunci.
        Oricum sint banii alora nu ai lui.
        Matale acum esti cam in situatia muncitoarelor de al Apaca in anii '90. care la rindul lor erau foarte satisfacute de iliescu si petre roman.
      • 0 (2 voturi)    
        bursa (Sâmbătă, 27 iunie 2009, 12:06)

        IoanB [utilizator] i-a raspuns lui Maria

        Statul roman trebuie sa cheltuiasca bani si pentru ca oameni ca d-ta, Maria sa invete alfabetul chiar daca ulterior nu sunt apti sa inteleaga unele chestii dar isi dau cu parerea.
        Prietena ta probabil ca este foarte tare si valoroasa si asta inseamna ca ar fi primit oricum bursa din alta parte. Adica nu era neaparat nevoie sa mearga pe banii escrocului.
    • +6 (8 voturi)    
      Aproape gratis? (Vineri, 26 iunie 2009, 15:35)

      aac [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      Ma faci sa rid. A primit bani ca sa-l ia. 75 de milioane de dolari creanta parca in Libia.
    • -3 (19 voturi)    
      Pune-te in locul lui (Vineri, 26 iunie 2009, 15:50)

      Dragos Stefan [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      Tu daca ai avea asemenea milioane, ai mai dona ceva?

      Multi tineri au plecat sa studieze in strainatate pe burse sustinute de societatea lui. Totusi cu o parte din acei bani a facut ceva si ar fi bine pentru toti daca am scapa de indoctrinarea asta stupida.
      E usor sa tipi "Patriciu hotu", "Patriciu mogulu", "Patriciu miliardarul" dar mai greu e sa-i observi realizarile.
      • +6 (12 voturi)    
        e buna si filantropia asta! (Vineri, 26 iunie 2009, 16:13)

        sadwank [anonim] i-a raspuns lui Dragos Stefan

        E ca si cum eu, daca tu ai avea nevoie de un transplant de cornee, ti-as face rost de un donator prin casapirea unuia de pe strada, care vede bine. Ah, ce ghinion, "donatorul" era chiar copilul tau!
        • -1 (9 voturi)    
          intr-un fel ai dreptate (Vineri, 26 iunie 2009, 16:43)

          Dragos Stefan [utilizator] i-a raspuns lui sadwank

          Dar comparatia este exagerata.

          Nu uita ca Patriciu e un om de afaceri. Interesul lui este sa scoata profit din orice. Nu e vina lui ca Statul este prost si ii vinde lui Rompetrolu cu nu stiu cate zeci de milioane sub pretul pietii. In fond si la urma urmei nu el fura, ci statul se fura singur.

          Eu prefer un om de afaceri care stie meserie si ofera ceva pentru tanara generatie. Sunt zeci de ministrii care au jecmanit tara asta si n-au dat nimic la schimb. Aia au fura/fura, nu fac afaceri cum face Patriciu.

          Problema majora e ca toti oamenii de afaceri sunt considerati hoti, mai ales cei bogati. Daca s-au descurcat in viata bravo lor, munca lor si efortul lor de a fraieri statul/guvernul/compania etc. Totusi speranta vine de afara unde multe asemenea figuri "urate" in tara, sunt apreciate in strainatate.
          • 0 (0 voturi)    
            sanvank e ignorant (Vineri, 26 iunie 2009, 23:52)

            Eu [anonim] i-a raspuns lui Dragos Stefan

            "Nu e vina lui ca Statul este prost si ii vinde lui Rompetrolu cu nu stiu cate zeci de milioane sub pretul pietii" Dl Dragos, stiti cumva pretul pietei?!!? Pe fond aveti dreptate, dar cadeti in boala romanului care "stie tot".
          • 0 (0 voturi)    
            @Dragos Stefan (Sâmbătă, 27 iunie 2009, 12:24)

            IoanB [utilizator] i-a raspuns lui Dragos Stefan

            Spui ca: "Nu e vina lui ca Statul este prost ... " Oare stii ce era idolul tau in Romania in momentul in care statul a devenit prost si i-a dat Rompetrolul? Sau te faci ca nu stii. Mai convins ca nu vorbesti din convingeri proprii ci iti castigi si mata o amarata de paine in mod infect.
      • +2 (4 voturi)    
        presupun (Vineri, 26 iunie 2009, 17:36)

        sep [utilizator] i-a raspuns lui Dragos Stefan

        ca acelasi lucru il spui si despre Voiculescu, nu?
      • +2 (2 voturi)    
        @Dragos Stefan (Sâmbătă, 27 iunie 2009, 12:17)

        IoanB [utilizator] i-a raspuns lui Dragos Stefan

        Vad ca stii deja cateva expresii "indoctrinare stupida", "realizari". Afirmatia d-tale: "cu o parte din acei bani a facut ceva". Incearca sa raspunzi corect si documentat la urmatoarele 2 intrebari: 1) ce inseamna "o parte din bani" (furati) fata de cat a furat in procente; 2) ce anume a facut cu ei (in afara de a cumpara publicitate pozitiva asupra proprie lui persoane). Individul este un porc si un nesimtit asa ca nu-i mai cantati ode.
    • -1 (7 voturi)    
      cam asha... (Vineri, 26 iunie 2009, 17:48)

      Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      Eu imi amintesc ca a cumparat o gramada de fiare vechi neproductive (ca la vremea aia nu producea chiar nimic! decat cel mult deseuri) si ca a transformat-o intr-o rafinarie performanta, inclusiv care indeplineste standardele europene de mediu.

      Daca cumperi tu fierotenia aia cu 1 leu - faci din ea o afacere viabila? Eu mai stiu vechituri in tzara asta, hai sa facem lobby sa le cumperi ieftin (si sa le vinzi dupa aia scump) - te bagi? ;)
      • +6 (6 voturi)    
        Adevaru' despre Patriciu si Rompetrol (Sâmbătă, 27 iunie 2009, 0:08)

        Varsatorul [anonim] i-a raspuns lui Codruta N

        1. Codruta, nici o rafinarie din Ro, si cu atat mai putin cea de la Midia-Navodari (cea mai noua) n-a fost o "gramada de fier vechi" si toate sunt afaceri viabile. Deci chestia cu transformarea si managementul e falsa!
        2. Nu uita cine a fost Patriciu senior si cu ce se ocupa...
        3. Observa ca nimeni din partidul "de buzunar" al dlui Patriciu nu sufle un cuvant despre Basarabia. Evident, ca asa e ordinul de la rasarit!
        • -1 (1 vot)    
          poate... (Sâmbătă, 27 iunie 2009, 13:36)

          Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui Varsatorul

          1. N-am mai pastrat ziarele din vremea aia - dar eu imi amintesc ca, atunci cand Patriciu a cumparat Midia, era inchisa! Si ca nici prea mari sanse de redeschidere nu avea, pentru ca avea mari probleme de mediu. Acu', nu zic ba - poate unii ar fi putut sa faca o gramada de bani vanzand-o la fier vechi (si si-or fi rozand unghiile de ciuda ca nu le-a iesit ;)

          Dat fiind ca n-am sursele, n-am nimic impotriva sa le indici pe ale tale, nu zic ca nu e posibil sa ai dreptate...

          2. Cu ce se ocupa Patriciu senior? Nu stiu nimic despre el. Stiu doar ca Dinu provine dintr-o familie in care pe vremuri erau multi care lucrau in petrol - asta inseamna ca a avut cine sa-l consilieze. Daca ar fi avut si astia din guvernele de pana acum asa ceva (dar n-aveau cum, ca majoritatea proveneau din familii de politruci si securisti cu 4 clase) poate nu ajungea tzara asta asa rau.

          Dar oricum m-ai facut curioasa: cu ce se ocupa Patriciu senior? Si cine a fost?

          3. Nu vad legatura intre Basarabia si tranzactia de acum, scuze :(

          Stiu doar ca zilele trecute Base a recunoscut iar ca Tratatul Ribbentrop-Molotov e batut in cuie (chiat ca a zis-o in alti termeni).

          Deci care e treaba cu Basarabia?
      • +1 (1 vot)    
        fiare vechi (Sâmbătă, 27 iunie 2009, 12:28)

        IoanB [utilizator] i-a raspuns lui Codruta N

        De cele 80 mil $ din Libia care le-a luat odata cu asa zisele "fiare vechi" ai auzit?
        Eu cred ca stii foarte bine dar ai alte sarcini aici pe forum, nu-i asa d-na Codruta.
  • 0 (10 voturi)    
    ce sa mai zic (Vineri, 26 iunie 2009, 15:20)

    mda2 [anonim]

    Popor de 2 bani.
    • -2 (4 voturi)    
      oare (Vineri, 26 iunie 2009, 17:11)

      xy [anonim] i-a raspuns lui mda2

      exista vreo stire la care o anumita categorie de comentatori sa nu sara reflex cu cliseul asta?

      - vine madonna - popor de 2 bani, n-am fost in stare sa avem concerte cu ea in anii '90
      - ungurii dau jos guvernul - popor de 2 bani, nu suntem in stare sa iesim si noi in strada
      - se privatizeaza o firma - popor de 2 bani, ne vindem averea pe nimic
      - nu se privatizeaza alta firma - popor de 2 bani, in loc sa atragem investitori, lasam statul sa taie si sa spanzure acolo
      • +1 (1 vot)    
        Asa si? (Sâmbătă, 27 iunie 2009, 10:17)

        Garett [anonim] i-a raspuns lui xy

        Ce te deranjeaza mai mult: faptul ca este adevarat sau ca unii chiar au curaj sa o spuna?
  • +7 (9 voturi)    
    he, he, he ... (Vineri, 26 iunie 2009, 15:21)

    Ion Banu [anonim]

    Marele om de afaceri e subtire la portofel, ca nu mai iese nimic din afaceri cu statul si pe vremuri de criza de lichiditati vinde o sursa sigura de $$$. Unde esti tu Caline, tu Adriane sa incurajati mediul de afaceri "privat". Succes si sa ne vedem la urmatoarea lectie de economie predata life pe realitatea sau antena de Dinu. Eheeeiii, nu gratis. Pe astea Dinu le plateste!
  • -2 (8 voturi)    
    da ce (Vineri, 26 iunie 2009, 15:26)

    DlGoe [anonim]

    Da ce mai Romanilor mai vreti petrol si rafinare ?
    Pai mai patriotilor mai, fugulitza la vot si votati patricienii ca la cat de tugulani sunteti in 7 zile uitati. Il pune-n fatza pe fat frumos si basta, vin ai nostrii pleaca-ai nostrii voi ramineti tot ca prostii !
  • +7 (11 voturi)    
    egzista o esplicatie! (Vineri, 26 iunie 2009, 15:27)

    sadwank [anonim]

    Astia mai batrini isi amintesc cum, acu' ceva vreme in urma, cind se scumpea benzina, se ofereau si citeva motive (bine, cel mai adesea se bateau cap in cap, dar existau acolo): ba ca a crescut barilul (cind crestea barilul), ba ca a crescut euro (cind crestea euro).
    La ultimele scumpiri operate de Rompetrol insa nu s-au mai prezentat astfel de motive. S-a scumpit benzina pur si simplu.
    Iata insa ca avem si explicatia: KazMunaiGaz a scumpit benzina ca sa aiba de unde sa-i dea banii lu' Patriciu. Jaful adevarat abia de acum incolo incepe.
    • -1 (1 vot)    
      foarte bine (Vineri, 26 iunie 2009, 17:38)

      sep [utilizator] i-a raspuns lui sadwank

      fara numar :-)
    • -2 (4 voturi)    
      ? (Vineri, 26 iunie 2009, 17:45)

      Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui sadwank

      Nu te obliga nimeni sa cumperi de la Rompetrol, din cate stiu exista cel putin inca alte 3 retele mari in tzara asta - cat despre "pretz" - din cate imi amintesc rezervele de petrol ale Romaniei apartin cu TOTUL altcuiva decat Rompetrol.

      De unde "jaf"? Cumperi de unde iti place pretzul...
      • 0 (2 voturi)    
        forumisti >:) (Sâmbătă, 27 iunie 2009, 13:22)

        Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui Codruta N

        Ei, m-am lamurit si eu cine sunt "forumistii de serviciu" - daca la postarea mea de mai sus (care nu contine decat o informatie minora si reala, ni nici macar UNA referire la cineva) s-au gasit 3 care sa-mi dea "minus".

        Ce anume nu-i adevarat in postarea aia a mea, de i-ati dat "minus", tavarishci? >:)
    • +2 (2 voturi)    
      nu cumparam benzina de la rompetrol (Vineri, 26 iunie 2009, 19:42)

      bisonul [anonim] i-a raspuns lui sadwank

      CINE NE opreste sa mai cumparam benzina de la rompetrol? o asemenea initiativa le-ar da in cap si kazahilor.
      • +1 (1 vot)    
        corect! (Sâmbătă, 27 iunie 2009, 13:25)

        Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui bisonul

        Cumperi de unde-ti place! :)

        Asta inseamna "economie de piata" - s-o vad si eu pe sadwank, de unde o sa cumpere: poate de la PETROM? De la Luca? :)))
  • +5 (11 voturi)    
    Era de asteptat... (Vineri, 26 iunie 2009, 15:50)

    Coco [anonim]

    Cum termenul procesului se apropie de final, Patriciu trebuia sa stearga toate urmele, sa vinda tot si sa plece din tara, altfel il asteapta o nationalizare a averii si vreo 20 de ani de puscarie. Eu nu inteleg de ce nu i-a nationalizat statul averea de acum 15 ani. Asa, cum mai recuperezi ce s-a furat? Iar la declaratii, toti oamenii care au bani multi de genul Tiriac, Patriciu, Vantu etc spun mereu invers fata de ce ar vrea sa se intimple. Voi nu ati vazut lucrul acesta de vreo 10 ani de zile?
    • +3 (7 voturi)    
      Ma faci sa rad... cine mai face puscaria in Ro? (Vineri, 26 iunie 2009, 17:26)

      Anonim [anonim] i-a raspuns lui Coco

      20 de ani?
      Oooohooohooo, stai tati ca n-a furat o paine!
  • +6 (6 voturi)    
    fetele imparatului (Vineri, 26 iunie 2009, 17:31)

    PeCeResoare [anonim]

    A fost odata ... un imparat cu doua fete si doi gineri. Unul dintre ei a incercat o lovitura de palat si acum e in exil in Austria ( Rakhat Aliyev). Celalalt ginere ( Timur Kulibayev) a fost demis de la compania de ulei lampant chiar in perioada in care "miliardarul" Costache Dinu Paturica sufla in trabuc si se lauda cu cea mai mare tranzactie...privata. Tranzactie ? da' para indarat cat o fi fost? cat costul unei lovituri de stat? Ce se intampla acum nu e decat logica firesca a evenimentelor din 2007. Ce mai trebuie adaugat e faptul ca sfetnicul administrativ al imparatului aka Bulat Dzhamitovich Utemuratov este un prieten bun al vestitului Mark Rich ....vorba lu' dom profesor - informatia asta e pentru coneseuri...
  • +3 (5 voturi)    
    vreau in australia (Vineri, 26 iunie 2009, 17:54)

    resita31 [utilizator]

    aici am incercat sa muncesc cinstit si normal socialmente, fara sa fac rau cuiva, dar se pare ca bunul simt a devenit o slabiciune si e confundat cu prostia si uite-asa au aparut majoritatea milionarilor de dupa revolutie, milionari care 100/% au facut banii din afaceri oneste pentru ca mai apoi sa vanda afacerile acelea "oneste" si sa faca bani cinstiti.
  • 0 (0 voturi)    
    Patriciu (Vineri, 26 iunie 2009, 19:09)

    Victor [anonim]

    SARACUTUL !
  • +2 (4 voturi)    
    tuciuriul (Vineri, 26 iunie 2009, 19:15)

    stratulatpetru1213363461284 [utilizator]

    se/va asteptati la altceva de la "paturiciul-tuciuriu" ?
    "filosoful" de doi bani dar, hot de multi $/Euro, a dat la kazahi (?) sau, mai sigur, la rusnaci, ce mai avea din marea furaciune zisa si "rompetrol" ... Toata panorama De-Ne-A-list-o-bes-list-a a acoperit cu "fum" escrocheriile individului ! Drum bun, in Elvetia ,sau pe unde te vor duce pasii, jegule ... Noi vom fi tot ... ka.ka.zaci ... neam de... filosofi !
  • +2 (4 voturi)    
    Atenţie să nu fugă! (Vineri, 26 iunie 2009, 19:31)

    Marian [anonim]

    Dacă şi ăsta reuşeşte să plece din ţară înseamnă că tot ministerul de interne îi este complice. un vânzător de ţară şi de neam!
    • -1 (1 vot)    
      de ce sa fuga? (Sâmbătă, 27 iunie 2009, 13:27)

      Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui Marian

      ?
  • +2 (4 voturi)    
    Hotul-filantrop, ex-pat(riciu) in devenire (Vineri, 26 iunie 2009, 19:31)

    Cetateanul turmentat [anonim]

    Daaaa, conu' Dinu se pregateste!

    De parc-ar avea unde pleca...
  • -1 (5 voturi)    
    Romani, niste tampiti; borfasii, iuti de mana (Vineri, 26 iunie 2009, 19:32)

    hotnewsfil [utilizator]

    Patriciu, un borfas ordinar, sub control PSD.
    Romanii, niste tampiti indolenti ("omu' nou"), care isi lasa tara pe mana borfasilor.
    • 0 (0 voturi)    
      VOT (Duminică, 28 iunie 2009, 1:27)

      culitza [utilizator] i-a raspuns lui hotnewsfil

      atentie mai mare la vot!
  • 0 (6 voturi)    
    Da,a vandut.... (Vineri, 26 iunie 2009, 19:34)

    drona [utilizator]

    si daca a vandut,stie el ceva,stie ca acum, in momente de criza se cauta lichiditatile.In alta ordine de idei,daca in loc de Patriciu se numea Moskovichi,Finkelshtein,Harbuzov sau Murat,starea de confort a comentatorilor,ar fi fost mai buna? Comentariu fara termeni academici: a furat,nu afurat,s-ar parea ca mai ramane ceva si in tara.Mai mult,are programe de nivel guvernamental reale si apreciate de comentatori.Mai dati un alt exemplu!
  • +4 (6 voturi)    
    ''Cine-au îndragit strainii''... (Vineri, 26 iunie 2009, 20:02)

    Stalin McDonald [anonim]

    Bravo Dinu! Iata un cetatean Roman care isi dovedeste stofa de afacerist planetar, transformand un fost colos de fiare vechi comuniste in industrie occidentala moderna si apoi in cash$ pe vremuri de criza.

    Dupa cativa ani de investitii geniale in domeniile energetic, imobiliar si media - nu m-as mira sa vad Delta Dunarii, Muntii Carpati , Centrala Nucleara Cernavoda si oleoductele Europene - vandute la un investitor strategic din rasarit, iar Dinu concurand cu Gates si Mittal in topul Forbes-100.

    Pana una-alta, apreciez colectia de carti de buna calitate de la Adevarul cumparate la pret subventionat. Uite asa ma simt si eu consolat ca Dinu mi-a impartit si mie o parte din avutia nationala.

    Pana la urmatoarea ''vanzare strategica'' de imobiliare si energetice, sper sa-mi fac o biblioteca substantiala de carti cu grafie latina, ca sa ramana amintire peste generatiile care vor citi obligatoriu in alfabetul investitorilor de la rasarit.
    • -1 (1 vot)    
      doina! (Duminică, 28 iunie 2009, 1:24)

      culitza [utilizator] i-a raspuns lui Stalin McDonald

      cam grele spusele. continuare..."manca-iar inima cainii,manca-iar casa pustia si neamul nemernicia"
      NU SUBSCRIU!
  • +3 (5 voturi)    
    mare nenorocit (Sâmbătă, 27 iunie 2009, 1:23)

    gab [anonim]

    intr-o zi o sa-si doreasca sa nu fi furat niciun ban chiar daca nu recunoaste acest lucru.cel putin pe acest pamant. Dar Dumnezeu nu doarme niciodata. sa nu uitati acest lucru cei care il tot pupati pe unde apuca pe acest nenorocit . probabil intr-un final va ajunge precum Erbasu iar dupa se va spune ca va fi o mare pierdere .
  • 0 (4 voturi)    
    oooaauuu (Sâmbătă, 27 iunie 2009, 8:39)

    Victor [anonim]

    cat de multe stiti despre afacerile din Ro!
    Eu nu pot spune dacet ca il stimez pe acest domn pentru ca a facut tot ce a putut sa cumpere o rafinarie apoi sa scoata ceva bani din ea (inclusiv prin modernizare) si apoi sa o vanda foarte bine pentru el.
    Afacerile se fac in interes personal, cele in inteeres colectiv nu sunt afaceri
    Daca inca nu a fost gasit vinovat de vreun abuz, cred ca omul are dreptul sa fie considerat nevinovat.
    Si mai mult decet atat cred ca ar fi bine, si ma refer la noi toti inclusiv la stat, sa facem tot ce este necesar sa nu izgonim astfel de oameniu din tara; poate ar fi mai bine ca banii lui, chiar daca au fost furati sau castigati, sa fie investiti in aici... pentru ca oricum este greu sa gasesti vinovat un om cu o asa influenta....
    !!!!???
    • +1 (1 vot)    
      d victor (Duminică, 28 iunie 2009, 1:16)

      culitza [utilizator] i-a raspuns lui Victor

      daca-i vinovat pleaca singur! (vezi "tarul" de la cfr) nu asta-i solutia
  • +1 (1 vot)    
    Intrebarea lui Ion de la gradinita gr. mica (Sâmbătă, 27 iunie 2009, 18:35)

    Ion de la gradinita [anonim]

    Cum se face ca in Romania, unde sunt asa de multi oameni destepti( voi de pe acest forum unde argumentati GGGGREU) , se traieste asa de prost?
    • 0 (2 voturi)    
      pt ion si pt MINE! (Duminică, 28 iunie 2009, 0:56)

      culitza [utilizator] i-a raspuns lui Ion de la gradinita

      ha!ha!ha! pai desteptii n-au timp sa stea pe forum!
  • +2 (4 voturi)    
    Oamenii se descopera (Sâmbătă, 27 iunie 2009, 19:30)

    hotnewsfil [utilizator]

    Cand se misca, pana nu de mult, in lumina farului portuar, care ii dadea un pic de stralucire (o cosmetiza), Saftoiu (fata) era avantajata, parea a fi cineva, dar nu suficient de importanta ca sa fie luata in considerare serios.
    Totusi, n-o deranja nimeni.
    De cand a iesit din lumina farului si orbecae pe cont propriu, cautand sa ghiceasca intentiile angajatorului sau, Patriciu, fata isi arata adevarata valoare, demonstrata de nivelul, de clasa a opta (scoala generala), al propunerii pe care a lansat-o. Daca tacea, filozof ramanea.
    Din nefericire (pentru emitent), o asemenea perla i-a "scapat" si maestrului Plesu. Perla, un graunte de nisip, la poalele masivului muntos al carui varf nu poate fi vazut si deslusit de noi, muritorii de rand, din cauza cetei instalate permanent in acea zona.
  • +2 (4 voturi)    
    Actiune tipica KGB... (Sâmbătă, 27 iunie 2009, 19:55)

    UM 110 [anonim]

    1. Dinu Patriciu este recrutat de Generalul Caraman, agent KGB. Probabil ca era agentul acestuia de mai multa vreme.
    2. Dinu Patriciu ajutat cu banii KGB si recuperarea creantelor din Libia sa cumpere Vega si Petromiodia. Colaboratori: Harnagea si D. Marian din preajma lui Constantinescu. (In regimul Constantinescu s-a dat spuma industriei romanesti KGB-ului si tradatorul Adrian Severin a semnat trataul cu Ucraina).
    3. Dinu Patriciu ajutat cu petrol si de filiera masoneo-KGB moldoveneasca sa-si dezvolte afacerile. Fundatia Patriciu, pepiniera KGB.
    4. Dinu Patriciu vinde si totul trece, prin filiera KazMunaiGaz, in mana KGB.
    5. Dinu Patriciu va disparea din viata publica, s-ar putea chiar sa dispara si din Romania.
    Poate a mai castigat si el ceva, dar banii si activele raman la KGB. O noua victorie a KGB in dauna romanilor. SRI doarme-n cizme. Oare? Nu cumva tradarea este foarte sus, inclusiv la SRI? O sti masoneria KGB-ista ceva.
    Poate tot raul are si un bine. Vom vedea.
    Oricum, corifeii de pe Hotnews ai PNL/Patriciu vor suferi o grea lovitura. Sa vedeti cati vor disparea de pe forum-uri.
    • 0 (2 voturi)    
      Patriciu, lefegiu, coada de topor. (Sâmbătă, 27 iunie 2009, 21:52)

      hotnewsfil [utilizator] i-a raspuns lui UM 110

      Aveti perfecta dreptate.
      Cum isi poate inchipuie cineva care a avut de a face cu intransigenta securistilor si a nomenclaturistilor (cei specializati in "munca cu omu', cei ce se tineau la mare distanta de oamenii obisnuiti), ca acesti monstri duri il vor lasa pe un amarat de arhitect-Patriciu sa aibe acces la o avere de miliarde de dolari, sa faca formidabile inginerii financiare?
      Patriciu a fost si este numai un lefegiu scos in fata, de sforarii invizibili. I s-a dat si lui o bucatica.
      Marea tradare, ale carei consecinte, asupra tarii, vor dainui multe decenii, este opera lui Iliescu, ghidat, si el, de decidentii de la Kremlin.
  • 0 (2 voturi)    
    averile mari (Duminică, 28 iunie 2009, 14:50)

    Andrei [anonim]

    Averile mari s-au facut peste tot pe Pamant prin a cumpara/construi ieftin si a vinde scump. De alta metoda eu nu am auzit inca ca sa faci bani multi...

    Daca in tot procesul asta faci ilegalitati se cheama ca esti hot, daca nu, se cheama ca esti afacerist de succes.

    Pana cand autoritatile vor dovedi ca Patriciu a furat sau a facut ilegalitati, el este un afacerist de succes. Cautati si prin Europa de Vest si prin SUA si o sa vedeti ca si bogatasii lor cam tot la fel au procedat...