Directorul executiv de la Oracle, Larry Ellison, va primi un salariu anual de un dolar

de A.N.     HotNews.ro
Sâmbătă, 22 august 2009, 15:36 Economie | Companii

Gigantul american Oracle Corp. a anuntat ca va reduce salariul directorului sau executiv la un dolar in anul fiscal  2010, informeaza AP. Larry Ellison, care primeste in prezent un salariu de un milion de dolari, a fost de acord cu reducerea. El va primi insa restul pachetului compensator.

Firma a afirmat ca Ellison "joaca un rol activ si vital in operatiunile, strategia si cresterea noastra. Cu toate acestea, in cursul anului 2010, Ellison a fost de acord sa-si reduca salariul anual la un dolar".

El va continua sa primeasca insa pachetul compensator, care include salariul de baza, un bonus anual si actiuni.

In anul 2007, 97% din pachetul compensator total al directorului executiv a fost format dintr-un bonus si actiuni. Doar 1.2% a fost reprezentat de salariul de baza, iar 1.8% au fost alte beneficii.


Citeste mai multe despre   











Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

4585 vizualizari

  • +2 (2 voturi)    
    asa da ! (Sâmbătă, 22 august 2009, 15:49)

    soho [anonim]

    pe cand un salariu de 1 dolar / an si la guvernantii nostrii?
    evident fara nici un alt venit platit de la buget
    daca vor sa stea la guvernare sa faca asta din pasiune si placere si sa se sustina din afacerile proprii
    • +1 (3 voturi)    
      Naivule (Sâmbătă, 22 august 2009, 16:17)

      Oracle [anonim] i-a raspuns lui soho

      Tu stii cine e Ellison? Tu crezi ca omul ala mai are nevoie de salariu? Nici nu are ce sa faca cu banii. Ma cam doar in pix de exemplele astea cu miliardari care renunta la salariu, nu reprezinta nimic.
      Insa orice om trebuie sa fie platit pt ceea ce face, in functie de importanta lui. Iar Ellison oricum mergea de placere la servici. Asa ca teoriile tale comuniste nu tin.
    • +1 (1 vot)    
      bonusul trebuie redus (Sâmbătă, 22 august 2009, 17:36)

      Tibi [anonim] i-a raspuns lui soho

      asta e vrajeala. tu nu iti dai seama ca bonusul anual + actiuniile insumeaza o suma mult mult mai mare decat salariul de baza. daca are un sal de baza de 10000 euro , bonusurile trec bine de milioane de euro, asa ca e mai degeaba. ca la noi hai sa inghetam salariile , in loc sa spunem hai sa le micsoram pe alea nesimtite de 100 de mil, si sa le mai marim cu 3-4 mil pe alea mici
    • -1 (1 vot)    
      Evident ! dl. Mircea Basescu este vizionar ... (Sâmbătă, 22 august 2009, 18:11)

      Mitica (Palarierul) [anonim] i-a raspuns lui soho

      Evident ! dl. Mircea Basescu este vizionar ... in acest domeniu.

      Are un frate bine plasat si face trafic cu arme si munitii. Colegul sau dl . Cazacu facea acelasi lucru din pura pasiune. Se sustinea din taxa de consultanta, aka spaga.

      "Patria si Dreptul Meu !"
    • 0 (0 voturi)    
      ce reducere de salar? (Duminică, 23 august 2009, 7:47)

      vveninosu [utilizator] i-a raspuns lui soho

      citez: El va continua sa primeasca insa pachetul compensator, care include salariul de baza, un bonus anual si actiuni

      deci de fapt e aceeasi marie cu alta palarie.
  • 0 (0 voturi)    
    Cred si eu... (Sâmbătă, 22 august 2009, 17:35)

    Cris [anonim]

    doar e actionar majoritar! Salariul era oricum un mizilic.
  • 0 (0 voturi)    
    Anti.. stire (Sâmbătă, 22 august 2009, 19:43)

    MauriceX [anonim]

    Decat sa ne aburiti (si voi) in continuare cu niste stiri care nu sunt stiri, mai bine lasati-ne! Eu am citit "stirea" numai ca sa vad daca mi se confirma teoria cu antistirea. Din pacate, s-a confirmat! Rushinica....
  • 0 (0 voturi)    
    .. de fapt! (Sâmbătă, 22 august 2009, 19:46)

    MauriceX [anonim]

    Stirea trebuia sa aiba un titlu de genul: CEO-ul Oracle a fost de acord sa primeasca un "salar" de 1 USD pe 2010, caci oricum acest "salar" reprezinta numai 1.2% din pachetul de benficii al CEO-ului.
  • 0 (0 voturi)    
    Cistigul lui Larry Eliison (Sâmbătă, 22 august 2009, 20:22)

    Tantza si Costel [anonim]

    Câştigul lui Larry Eliison a fost de 554 milioane pe anul 2008.
    • 0 (0 voturi)    
      si ? (Duminică, 23 august 2009, 8:37)

      Vanatoru [utilizator] i-a raspuns lui Tantza si Costel

      La urma urmei e fondatorul firmei ...

      In caz ca nu stiai:
      2008 Sales (bil.) - $22.43

      Deci....