PepsiAmericas va deschide in Ilfov cea mai mare fabrica din Europa a companiei

de Dragos Comache     HotNews.ro
Luni, 24 august 2009, 14:02 Economie | Companii

PepsiAmericas, una dintre cele mai importante companii producatoare de bauturi racoritoare la nivel mondial, va deschide, in septembrie, o noua fabrica in Romania, in urma unei investitii de 150 de milioane de dolari, potrivit NewsIn. Fabrica din Dragomiresti, judetul Ilfov, va fi cea mai mare unitate de productie din Europa a companiei, avand o suprafata de 30.000 de metri patrati.

Noua fabrica a PepsiAmericas este situata in partea de vest a Capitalei, langa iesirea Ciorogarla a Autostrazii Bucuresti-Pitesti.

Compania PepsiAmericas a preluat in 2007 Quadrant Amroq Beverages (QAB), imbuteliatorul autorizat si distribuitor al marcilor Pepsi, Pepsi Max, Pepsi Light, Mountain Dew, Mirinda, 7up, Prigat, Lipton Ice Tea, Gatorade si Roua Muntilor pentru Romania si Republica Moldova.

In luna mai a acestui an, PepsiAmericas a finalizat o investitie de aproximativ zece milioane de dolari pentru modernizarea si marirea capacitatii liniei de productie pentru apa minerala Roua Muntilor din fabrica de la Covasna.

Principalele companii de pe piata autohtona a bauturilor racoritoare sunt PepsiAmericas, Coca-Cola, European Drinks si Romaqua.


Citeste mai multe despre   












Material sustinut de BCR

VIDEO Antreprenor StartUp Nation / Fondatorul Scolii de Bijuterie Contemporana: Eu nu vin la serviciu, eu vin in propriul meu atelier, in care imi exprim ideile. Ceea ce misca industria asta sunt ideile, nicidecum cifrele

David Sandu s-a ocupat de designul de bijuterii de cand era copil si a invatat pe cont propriu tot ceea ce stie. Assamblage - Scoala de Bijuterie Contemporana a aparut drept consecinta a acestei pasiuni. David face parte dintr-o industrie creativa emergenta, insa atat el, cat si cei care au trecut in ultimii 7 ani pe la bancurile de lucru ale scolii sale se vad adesea nevoiti sa spuna ca fac alte lucruri, pentru ca activitatea lor nu exista intr-un cadru legal.

7538 vizualizari

  • +5 (11 voturi)    
    cat bem din productia lor? (Luni, 24 august 2009, 14:19)

    lexites [anonim]

    maaa, da-i incolo! Nu zice nimeni de ce aici, de ce acum si ce alte locatii au mai avut in vedere?

    Oare asta sa insemne ca suntem mari consumatori de bauturi carbogazoase dulci? Spre deosebire poate de alte tari care le cam ejecteaza?
    • +1 (7 voturi)    
      :) (Luni, 24 august 2009, 14:28)

      alex [anonim] i-a raspuns lui lexites

      Suntem o tara mare, deci suntem si consumatori de bauturi carbogazoase dulci. Plus ca excesul se poate duce la export.

      In Romania daca te uiti sunt multe bauturi carbogazoase dulci produse in Polonia sau in Ungaria. Asa ca e foarte bine sa fie si productie in Romania, poate substituie din importuri sau macar le compenseaza cu exporturile.
      • +2 (4 voturi)    
        bine (Marţi, 25 august 2009, 8:01)

        ella [anonim] i-a raspuns lui alex

        Este bine ca deschid asa ceva ! In primul rand creeaza noi locuri de munca ceea ce este foarte important. Dar au deschis fabrica aici pt ca noi romanii suntem o natie de prosti si bem foarte multe bauturi daunatoare.Nu se duce nimic la export,ca ar fi bine daca ar fi asa.In partea de vest a europei nici nu exista Pepsi,am ramas chiar mirata iar lumea nu prea bea bauturi carbogazoase.
        • +2 (2 voturi)    
          Ei nu ne-nnebuni.... (Marţi, 25 august 2009, 11:51)

          Ana [anonim] i-a raspuns lui ella

          eu vad cola si pepsi pe rafturile tuturor magazinelor in fiecare zi in vestul Europei =)) zice-ti merci ca aveti unde sa lucrati! Dar de fapt ce zic eu...romanilor le place sa taie frunze la caini toata ziua, daca le dai de munca se plang ca-i exploateaza tarile dezvoltate. Romani multumiti ca au un loc de munca - ce gluma buna...
    • 0 (10 voturi)    
      of of (Luni, 24 august 2009, 14:32)

      Andrei [anonim] i-a raspuns lui lexites

      nu lexites, nu inseamna ca noi suntem mari consumatori, ci ca noi vom fi producatorii si din romania se vor exporta in toata europa...
      • +4 (6 voturi)    
        Nu prea cred ca e facuta pentru export (Luni, 24 august 2009, 17:45)

        bogdan [anonim] i-a raspuns lui Andrei

        pentru ca e o marfa voluminoasa si fara o valoare prea mare. Plus ca la ce infrastructura avem noi nu prea iti vine sa iti construiesti o unitate de productie din care sa exporti cantitati mari pentru ca te omoara transportul.
        • +5 (5 voturi)    
          plictisit (Luni, 24 august 2009, 18:57)

          atreus [anonim] i-a raspuns lui bogdan

          ok pentru locuri de munca, ok pentru investitie, ok si daca exportam... chestia e ca eu nu beau pepsi, cola si in general bauturi carbogazoase ca ma deranjeaza la stomac. Prefer sucurile naturale. In rest, da-le bice!
    • +14 (22 voturi)    
      Ce are chestia cu prefectura? (Luni, 24 august 2009, 14:40)

      Catalin [anonim] i-a raspuns lui lexites

      Investitia nu e facuta fiindca bem noi mult pepsi. Probabil ca majoritatea productiei va merge la export. Si asta e un lucru bun.

      Investitia e mai mult decat necesara - 150 milioane euro investite pe timp de criza in Romania nu e o nimica toata. Locuri de munca, taxe, impozite, export, activitati conexe.

      As merge pana acolo incat as spune ca azi, asta e stirea principala ca importanta. Insa clasa noastra politica, impreuna cu presa, au alte preocupari.
      • +5 (9 voturi)    
        Bravo (Luni, 24 august 2009, 14:51)

        Traficantu_De_Influentza [utilizator] i-a raspuns lui Catalin

        Atat.
        • +5 (5 voturi)    
          De ce ai da minusuri? (Luni, 24 august 2009, 16:13)

          Traficantu_De_Influentza [utilizator] i-a raspuns lui Traficantu_De_Influentza

          La o asemenea replica ? Eu cred ca multi raman cu mana blocata pe clic. Mi-e sa nu ramana si cu encefalul.
      • +1 (9 voturi)    
        pai de-aia si intreb cat bem (Luni, 24 august 2009, 14:56)

        lexites [anonim] i-a raspuns lui Catalin

        o regula destul de puternica a economiei de piata spune ca faci fabrica ori aproape de resurse ori aproape de consum.

        De-asta intreb cat bem si ce alte locatii au mai avut in vedere. Pentru ca nu cred ca cineva face fabrici in Romania doar de dragul transportului lungit catre alte piete de desfacere.
        • +2 (2 voturi)    
          piata de cola (Luni, 24 august 2009, 15:59)

          Marian [anonim] i-a raspuns lui lexites

          In Romania se consuma anual cam 700 milioane l de cola. La un pret de vanzare de 2-2.5 lei/litru va cam dati seama care este vanzarea. In plus, intr-o asemenea fabrica se imbuteliaza si alte produse in afara de cola. Deci, o decizie buna pentru ei care vor avea vanzari bune si in Romania si in Europa de Est.
        • 0 (0 voturi)    
          Sigur ca da... (Luni, 24 august 2009, 16:06)

          FLORIN [anonim] i-a raspuns lui lexites

          De asta toate fabricile de pe planeta se muta in china...
        • +2 (2 voturi)    
          Nope! (Luni, 24 august 2009, 16:07)

          xyz [anonim] i-a raspuns lui lexites

          Regula zilei de astazi este: "faci fabrica unde forta de munca e ieftina". Ori China e cam departe de Europa ca sa aduci magica licoare tocmai de acolo. Oricum, e de bine...

          PS: Si cred ca avem si resurse destule pentru fabrica, adicatelea apa, zahar si cafea...
        • +5 (5 voturi)    
          sau.... (Luni, 24 august 2009, 16:31)

          qwert [anonim] i-a raspuns lui lexites

          ....de dragul productiei ieftine. Crezi ca in Malaezia e cerere mare de computere si electronice?? Crezi ca Ford face investitii la Craiova ca o sa cumpere craiovenii Ford-uri multe? :)
        • +1 (1 vot)    
          catre Estul indepartat... (Luni, 24 august 2009, 17:48)

          carbogazosu [anonim] i-a raspuns lui lexites

          Ucraina, Moldova, belarus... dastea ;)
        • +1 (1 vot)    
          ? (Marţi, 25 august 2009, 13:14)

          alex [anonim] i-a raspuns lui lexites

          Interesanta regula asta a economiei de piata... nu am auzit niciodata in facultate de ea, si nici in viata profesionala... eu stiu ca economia de piata are alte caracteristici/.

          Mai important este raportul venit/ cost, asa incat daca poti obtine un profit mai mare cu o fabrica dituata foarte dar FOARTE departe de resurse si/sau consumatori, decat cu o fabrica situata in buricul cererii, ce te opreste?
          Faptul ca ai unitatea de productie langa resurse sau langa cerere, poate fi cel mult un avantaj in relatie cu ceilalti competitori, dar daca ai dezavantaje fiscale, restrictii de mediu, lipsa protectiei legislative, mafie, etc, nu mai ai nicio placere sa iti deschizi fabrica asa cum zice matale...

          Este foarte posibil sao buna parte din productie sa mearga inspre est, in Ucraina, Asia, de la Ilfov pe autostrada catre mare, pe vapoare, si tot asa...
    • +3 (9 voturi)    
      investitie (Luni, 24 august 2009, 14:54)

      titi [anonim] i-a raspuns lui lexites

      zi mersi ca invenstesc pe timp de criza, asta inseamna locuri de munca.
  • +2 (6 voturi)    
    locuri de munca (Luni, 24 august 2009, 14:33)

    Paul Popa [anonim]

    Interesant de aflat ar fi ce inseamna aceasta investitie dpdv al locurilor de munca . Daca fabrica este considerata cea mai mare din Europa ,chiar in conditiile unui grad ridicat de tehnologizare ,ar trebui ca cifrele sa fie unele cel puti rezionabile .

    zi buna !
  • +1 (11 voturi)    
    p&co. (Luni, 24 august 2009, 14:34)

    bog [anonim]

    Trebuia sa scrieti ca Pepsi &Co. vor sa deschida cea mai mare fabrica de produse chimice (bauturi chimice).
  • 0 (10 voturi)    
    Ilfov? (Luni, 24 august 2009, 14:35)

    Necunoscator [anonim]

    La sucuri si la bere, apa joaca un rol esential. Apa de calitate se gaseste in zona montana sau macar la deal. Ma intreb cum de aleg aceste fabrici locatii apropiate de Bucuresti (unde apa este infecta). Nu dau 2 bani pe calitate?
    • +5 (9 voturi)    
      Apa... (Luni, 24 august 2009, 14:47)

      Lord Sith [utilizator] i-a raspuns lui Necunoscator

      ... o sa o ia din puturi de mare adancime. Acolo e buna si in Bucuresti.
    • +2 (8 voturi)    
      Mai bine taci (Luni, 24 august 2009, 14:49)

      anonim [anonim] i-a raspuns lui Necunoscator

      Daca nu te pricepi. De bagat in seama e plina tara asta.
    • +1 (7 voturi)    
      nerecunoscator (Luni, 24 august 2009, 14:53)

      alex [anonim] i-a raspuns lui Necunoscator

      Si tu crezi ca apa vine din Dambovita? Nu crezi ca au statie de purificare?
      • +6 (12 voturi)    
        Asa-s romanii (Luni, 24 august 2009, 15:10)

        Mitica Valahul [utilizator] i-a raspuns lui alex

        Avem si noi o stire economica pozitiva in tara asta, si au aparut pe forum bagatorii de seama si marii experti in toate: ca apa nu e buna, ca nu bea romanul atat cico, ca-i da foc lui Maical, ca avem nu stiu ce chimicale, conspiratii, tot tacamul.

        Asa, si? Baga frate chimicale la greu in amestec cu apa de la teava de canal a Bucurestilor. Cine bea pepsi sau cola, bea oricum, indiferent ca e facuta la Bucuresti, in Polonia, Ucraina sau USA. Cine bea zeama de pere stoarsa manual, tot nu va bea pepsi indiferent unde e facuta.

        Vestea buna e ca banii astia multi (150 milioane euro - cam cat a produs impozitul forfetar anul asta - ca exemplu) sunt investiti aici! Taxe, impozite, locuri de munca! Pai investitia asta, in beneficii, e cat o masura anticriza a guvernului! Cu o diferenta: asta chiar va avea efecte pozitive!

        Sa dea Domnul sa mai vina capitalisti din astia sa amestece chimicale si apa murdara in Romania. Ne mai scoate din saracie, ca in guvern nu mai avem sperante.
        • +2 (2 voturi)    
          proiecte (Luni, 24 august 2009, 16:15)

          alex [anonim] i-a raspuns lui Mitica Valahul

          Stai linsitit, proiecte green/brownfield pe productie sunt la fel ca si in anii trecuti.

          Scaderea investitiilor straine e datorata blocarii investitiilor din imobiliare unde au venit miliarde de EUR in 2007-2008.
    • 0 (4 voturi)    
      marketing cu apa chioara (Luni, 24 august 2009, 15:17)

      sa [anonim] i-a raspuns lui Necunoscator

      marketing cu apa chioara; este mai important transportul decat sursa de apa. Isi fac 3 foraje de mare adancime si au apa cea mai buna. Parca in nordul bucurestiului se vrea deschiderea unei statiuni... Ma rog, porcarii de zi cu zi.
    • -1 (1 vot)    
      Ho bre ca nu am dat cu parul (Luni, 24 august 2009, 16:52)

      Necunoscator [anonim] i-a raspuns lui Necunoscator

      Chiar nu stiam ca in Bukale este apa de calitate. Daca voi insistati ca este, eu va cred pe cuvant nu va turati asa :)))
  • -2 (6 voturi)    
    si reclama? (Luni, 24 august 2009, 14:53)

    bubuz [anonim]

    Si? Or sa filmeze si la noi o reclama ca aia din 1984? Acu' pe cine au in vizor sa-i dea foc?
  • 0 (8 voturi)    
    pepsi dupa reteta originala? (Luni, 24 august 2009, 14:58)

    rsbl [utilizator]

    macar daca ar face pepsi dupa reteta americana care e clar diferita de ceea ce se gaseste la noi :(
    • +3 (7 voturi)    
      Sirop!!!!! (Luni, 24 august 2009, 15:28)

      bugsy [anonim] i-a raspuns lui rsbl

      @nael, ar fi bine, dar nu cred. reteta o adapteaza in functie de "gustul" pietei. Si, conform unui studiu de piata facut, ce/i drept de concurentul lor, COKE, adica, romanii prefera bauturile carbogazoase dulci.
      • 0 (2 voturi)    
        nu va mai dati cu parerea (Luni, 24 august 2009, 17:05)

        eu [anonim] i-a raspuns lui bugsy

        gustul difera de la o tara la alta precum si concentratul are alt pret de la o tara la alta. daca intelegi ce vreau sa spun :)
  • -1 (7 voturi)    
    e normal... (Luni, 24 august 2009, 15:04)

    Stefan [anonim]

    .. sa se investeasca in zona Bucurestiului, de bine de rau ei au un aeroport etc etc... de ce credeti ca Bucurestiul pune bete in roate Brasovului de exemplu si nu ii lasa sa construiasca un aeroport? raspunsul: ar exista concurenta care ar castiga in mod cert.
    • +4 (4 voturi)    
      uauuu, teoria cons tipatiei (Luni, 24 august 2009, 15:24)

      bugsy [anonim] i-a raspuns lui Stefan

      X Files! Asta e acum, concurenta pe axa Bucuresti Brasov!
      • -1 (3 voturi)    
        Oooooo nuuuu.... (Luni, 24 august 2009, 15:58)

        Stefan [anonim] i-a raspuns lui bugsy

        Ca sa conspiri trebuie sa fii destept, sa fi in fruntea tarii e suficient sa fii marsav, josnic, viclean sau hot. ;)
        • 0 (2 voturi)    
          Oooooo, da..... (Luni, 24 august 2009, 16:12)

          bugsy [anonim] i-a raspuns lui Stefan

          ....uneori si cei destepti pot fi marsavi, josnici, vicleni si chiar hoti! Iti dai seama, un hot destept?! Brrrrrr!
      • -2 (4 voturi)    
        @bugsy (Luni, 24 august 2009, 15:59)

        Andrei [anonim] i-a raspuns lui bugsy

        Ministrul Berceanu a declarat hotarat si clar ca se opune construirii aeroportului din Brasov, d-aia, ca asa vrea muschii lui. Ce-o fi in spatele declaratiei, ce interese, numail dl. Ministru stie...
    • +2 (4 voturi)    
      La noi e greu cu ganditul in perspectiva (Luni, 24 august 2009, 15:54)

      Rhadoo [utilizator] i-a raspuns lui Stefan

      Aceasta concurenta de care zici e stupida. Trebuie absorbite cat de multe investitii in cat mai multe zone din tara. Pe de alta parte, Brasovul e unul dintre cele mai mari orase din tara, sunt multi oameni care si acolo au nevoie de un loc de munca.
      Pe axa Bucuresti - Ploiesti - Brasov s-ar putea construi cea mai competitiva zona economica din Romania. Pacat ca lipsesc doua lucruri esentiale, aerorportul de la Brasov si autostrada....
      • -2 (2 voturi)    
        ... (Luni, 24 august 2009, 16:04)

        Stefan [anonim] i-a raspuns lui Rhadoo

        Exact, bine spus, in cat mai multe locuri din tara... (e nevoie sa spun mai mult?)
        Pe de alta parte, conducerea Romaniei este la Bucuresti, populatia de acolo trebuie in primul rand sa fie multumita, nu?
        • +2 (2 voturi)    
          Eh... (Luni, 24 august 2009, 23:58)

          Rhadoo [utilizator] i-a raspuns lui Stefan

          Eu sunt din Bucuresti, si nu sunt multumit de ce am auzit si am vazut prin tara de-a lungul timpului.
  • -2 (8 voturi)    
    e buna (Luni, 24 august 2009, 15:52)

    vasil363 [anonim]

    da ....apa de unde o iau?
    tot din ceva riu????
    hmnmmmm ce ciudati sunt
    • -1 (5 voturi)    
      Pepsi de Ciorogarla (Luni, 24 august 2009, 16:23)

      American Cock [anonim] i-a raspuns lui vasil363

      "noua fabrica este situata in partea de vest a Capitalei, langa iesirea Ciorogarla a Autostrazii Bucuresti-Pitesti"

      M-am lamurit. Pepsi de Ciorogarla!
      Toata lumea intreaba de apa. Dar cum aduc acolo din Constanta containerele cu prafuri (=chimicalele care devoreaza ficatul) care sa le dizolve in apa de Ciorogarla pentru a fi apoi turnate in miliarde de PET-uri DIN PLASTIC.
      • 0 (4 voturi)    
        American Pie (Luni, 24 august 2009, 16:44)

        zizin [utilizator] i-a raspuns lui American Cock

        I hate Cola.
        My dog hate Cola.
        My cat hate Cola.
        • +2 (2 voturi)    
          Romanian kikx (Luni, 24 august 2009, 19:37)

          MIHAI 2 [anonim] i-a raspuns lui zizin

          Yes, but
          My dog loves tzuika.
          My cat loves tzuika.
          And 3/4 of Romanians,
          even the President loves tzuika...
          Cola is a progress.
      • +3 (3 voturi)    
        Mai aduc ceva (Luni, 24 august 2009, 16:55)

        Catalin [anonim] i-a raspuns lui American Cock

        Locuri de munca in zona. Taxe locale pe teren -devenit in loc de teren agricol extravilan, teren industrial, intravilan. Impozite atat la nivel national - pe profit, pe salarii, pe exporturi - cat si la nivel local.
        Consumatori de chimicale vor fi mereu - cineva mai sus dadea volumul vanzarilor la astfel de bauturi. Tot poporul consuma bauturi carbogazoase, fast-food, junk food, preparate cu E-uri. E piata pentru asa ceva - locala, nationala, regionala si Europeana. Asa ca investitia e binevenita.
        Si inca ceva - Ciorogarla produce si mancare ecologica - printre care renumitele capsuni de Ciorogarla...dar parca vad ca multi dintre carcotasii de pe forum nici nu stiu asta, si primavara dau fuga la supermarket sa ia caserole cu capsuni babane si uniforme, dar fara gust si cauciucate, din Spania sau Turcia.
        Crezi ca in China, sau in Ucraina daca mergeau, era alta reteta sau alta apa folosita?
        Cine nu consuma pepsi nu are decat sa se bucure ca o investitie s-a facut in Romania si nu la vecini. Nu e patriotism, dar chiar toti castigam din astfel de investitii.
  • 0 (0 voturi)    
    parca au facut una si in Rusia (Luni, 24 august 2009, 16:41)

    mircea [anonim]

    pe 70 de ha... sau aveau sa gand sa o faca.
  • +2 (2 voturi)    
    cum e turcul si pistolul (Luni, 24 august 2009, 17:32)

    doru [anonim]

    cand citesti comentariile de mai sus intelegi de ce avem conducatorii pe care-i avem: pentru ca sunt dintre noi! de ce la Bucuresti si nu in alta parte, de ce nu e aeroport la Brasov, de ce nu stim reteta Pepsi, de unde iau apa, unde vinde atata Pepsi, or falsifica reteta, de ce nu o fac in China, mai aveti? Pe bune parca sunteti Guvernul Boc la sedinta de alianta!!!!!!
    • -1 (3 voturi)    
      mda... (Luni, 24 august 2009, 18:47)

      soz [anonim] i-a raspuns lui doru

      Deci tu esti unul dintre aceia care are impresia ca a facut o super-mega analiza sociala.... auzi la el... "intelegi de ce avem conducatorii pe care-i avem". bhaha.
      Apropo, daca ai scoate teasta din buda poate ai vedea ca unele intrebari sunt chiar fondate.
      • +1 (1 vot)    
        ... (Marţi, 25 august 2009, 2:14)

        ApH [utilizator] i-a raspuns lui soz

        Are dreptate, asa ca ia un minus! Si treci la munca!
  • 0 (2 voturi)    
    am sa beau numai pepsi (Luni, 24 august 2009, 21:23)

    resita31 [utilizator]

    e un lucru bun cand o firma, = ce va produce atata timp cat e legal, investeste 150 de mil $ si va oferi cateva sute bune de angajati (daca nu cateva mii).
    ar trebui ca guvernul sa aibe legaturi mai stranse cu mediile de afaceri ( cu potential real nu nush ce beshici ) internationale si chiar si nationale si sa auzim cat mai des despre proiecte de genul asta.
    N.B. sa se tina cont de raspandirea lor si sa le indrume in asa fel incat sa fie bine impartite in toata tara, nu numai pe langa bucuresti.
  • 0 (2 voturi)    
    fabrica mutata de fapt (Marţi, 25 august 2009, 12:50)

    Alexa [anonim]

    Din surse sigure va spun ca de fapt este o fabrica mai mare decat exista deja.
    In momentul de fata, fabrica Pepsi este pe sos Viilor ( autogara Filaret ) si se muta in Dragomiresti, datorita faptului ca legea uniunii europene nu le permite sa mai functioneze in oras.
    Si daca tot se muta au facut-o si mai mare pentru ca cea "veche" nu mai face fata, datorita numarului de produse, care a crescut in fiecare an.
    Sper ca v-am lamurit.
  • +1 (1 vot)    
    e foarte bine (Marţi, 25 august 2009, 13:03)

    daniela [anonim]

    poate imi gasesc si eu un loc de munca in felul asta.am 35 ani ,2 copii si nu am un loc de munca
  • -1 (1 vot)    
    Uraaaaaa! (Marţi, 25 august 2009, 13:38)

    Danut D Deleanu [utilizator]

    @ Supermencosasul Roman ! Ce'0 sa mearga coasa cu un pepsi sau o cola la bord ! Frica im e ca sa nu treaca cosind granitele UE.DDD
  • +2 (2 voturi)    
    si care-i problema ? (Marţi, 25 august 2009, 14:04)

    Alex [anonim]

    nu inteleg de ce toti nataraii au ceva de comentat in legatura cu, constructia celei mai mari producatoare de carbogazoase din europa, in romania !
    (nu ma obliga nimeni sa consum pepsi,cola etc, asta ramane la alegerea mea)
    situatia a fost similara si cand au venit cei de la ford in romania ! pai hai sa desfiintam toate fabricile si sa vedem din ce o sa traim
    cu o asemenea mentalitate pe care o au unele persoane, niciodata nu vom ajunge la nivelul necesar al tarilor europene