Mircea Geoana: IMM-urile ar putea beneficia de suspendarea platii creditelor pentru 12 luni

de D.G.     HotNews.ro
Marţi, 25 august 2009, 16:48 Economie | Companii

Bancile ar putea sa suspende pentru o perioada de pana la 12 luni plata ratelor la creditele pentru intreprinderile mici si mijlocii, dupa un model adoptat recent in Italia. Propunerea a fost lansata miercuri de presedintele PSD, Mircea Geoana, in urma unei intalniri cu reprezentantii BNR, ai Asociatiei Oamenilor de Afaceri si ai Asociatiei Bancilor din Romania.
  • Prima masura invocata de presedintele Senatului priveste "suspendarea pentru o perioada de 12 luni a platii imprumutului principal catre banci pentru imprumutul pe termen mediu si lung".
  • A doua se refera la "suspendarea pe o perioada de la 6 pana la 12 luni a imprumutului pentru operatiuni legate de leasing", relateaza NewsIn.

"Va fac precizarea ca in Italia se suspenda pe o perioada temporara plata principalului, cum se numeste in termeni bancari, dar se continua plata dobanzii aferente", a explicat Geoana.

El a mai precizat ca propune de asemenea prelungirea duratei maxime de plata a datoriilor restante, din Legea insolventei.

"Astazi, in Romania, la 90 de zile, conform Legii insolventei, o firma in dificultate este executata de catre stat si evident de catre bancile comerciale. In Italia s-a mers de la 180 la 270 de zile. Propunerea noastra ar fi sa se mearga de la 90 la 180 de zile, termen in care o firma sa nu fie executata de catre stat sau de catre banci, sa fie cu titlu exceptional de 12 luni pana cand vom intra speram intr-o faza de relansare economica", a explicat presedintele Senatului.

O alta masura sustinuta de liderul PSD priveste "prelungirea finantarii pe termen scurt, pana la 270 de zile, astfel incat sa poata sa existe capital pentru operatiunile curente ale firmei".

"Eligibili pentru aceasta initiativa sunt IMM-urile, cu mai putin de 250 de salariati, cu o cifra de afaceri de 50 de milioane de euro anual si active totale de 25 de milioane de euro", a spus Geoana.

El a mai afirmat ca astfel de masuri ar reprezenta raspunsul la principala problema pe care sectorul privat o reclama: lipsa de lichiditate.


Citeste mai multe despre   












Material sustinut de BRD Groupe Société Générale

5 motive de cheltuit banii - electronice pentru casa. Idei de cadouri si rasfat

Decembrie este luna cadourilor si in toata nebunia asta trebuie sa mai cumperi si cate ceva pentru casa ta. Bine, sau poate vrei sa faci un cadou unor apropiati, asa ca de "casa noua". Motive de cheltuit bani se vor gasi mereu. Asadar, va propunem o lista de "motive" pentru cheltuit banii, mai ales ca acum e ocazia perfecta sa beneficiezi de ofertele de Craciun ale comerciantilor.

833 vizualizari

  • +2 (2 voturi)    
    ha ha ha ... (Marţi, 25 august 2009, 16:55)

    Alex [anonim]

    Deci platim dobanda pe perioada respectiva ... asta puteai sa negociezi si cu banca ... campania asta electorala ii munceste mult pe domnii =))
    • 0 (0 voturi)    
      bu hu hu (Marţi, 25 august 2009, 22:23)

      palex [anonim] i-a raspuns lui Alex

      sfaturile aste destepte le are de la imemeurile lu socra'sa si cumnat'su; nu-i prost baiatu deloc, desi iliesco are alta parere
    • 0 (0 voturi)    
      Care banci??? (Joi, 27 august 2009, 8:13)

      Maria [anonim] i-a raspuns lui Alex

      Alex, nu stiu despre ce banci vorbesti tu, dar pot sa iti spun ca majoritatea te ignora si iti baga sub nas contractele cu titlul "nu iti convine du-te la altii". Daca nu ai fost in situatia asta nu mai vorbi prostii. Exista vreo doua - trei banci, maxim, care sunt un pic mai flexibile. si pentru 8 luni daca s-ar aplica acea suspendare a platii imprumutului, si chiar s-ar vedea la nivel de investitii.
  • +3 (3 voturi)    
    wow (Marţi, 25 august 2009, 17:03)

    calin [anonim]

    In sfarsit a dat si Geoana o idee buna (furata de la italieni ce-i drept). Problema este ca nu stiu daca bancile vor accepta cu una cu doua asa ceva si nu vad cum statul ar putea sa le oblige sa accepte.
    Oricum ideea in sine este buna .
    • +1 (1 vot)    
      Mircea Geoana si IMM-urile (Marţi, 25 august 2009, 17:55)

      viviana [anonim] i-a raspuns lui calin

      Pardon!? Cine a "dat" si ce ar fi "dat"? Proiectul asta apartine Guvernului iar nu lui Geoana. Cauta Proiectul de Ordonanta al AVAS si citeste :) semnat de Boc ... si vezi ca pe Gandul de ieri gasesti o inregistrare video a lui Geoana la Turnu Magurele ... vezi ce zice acolo, daca si numai daca vrei sa intelegi care-i jocul de picioare.
  • +1 (1 vot)    
    Promisiuni desarte (Marţi, 25 august 2009, 17:12)

    Vasilica [anonim]

    Mai oameni buni, pana cand ii mai toleram pe mincinosii astia ordinari care spun orice ca sa fie alesi-realesi? "ar putea beneficia", "s-ar putea ca", mai nou am aflat ca de fapt Basescu e terorist (vezi impartialul si fantasticul ziarist linge-dosuri Sorin Rosca Stanescu). Au vandut tot ce se putea vinde din intreprinderile de stat, au vandut rezervele de petrol, drepturile de explorare din marea Neagra, au luat spagi de cateva milioane ca sa aiba companiile mari profituri de miliarde. Si romanul tot rupt in cur in continuare. Oprescu ce a facut in Bucuresti? Boc ce masuri anticriza a luat? Astia sunt capiati si noi ii tot votam ca niste masochisti.
  • +2 (2 voturi)    
    in ce tara traim!!! (Marţi, 25 august 2009, 17:14)

    vaaaaaaaaaaaai [anonim]

    prima data inchide imm-urile cu impozitul forfetar,apoi ca sa poata functiona,le suspenda platile care,ca orice creditor,sunt obligate in a le face...scoate,mah,impozitul forfetar!!!!e cea mai mare porcarie!!!
    vaai de campania noastra electorala
  • +1 (1 vot)    
    dobanda (Marţi, 25 august 2009, 17:25)

    mos ion roata [utilizator]

    In conditiile astea orice banca iti acorda perioade de gratie daca exista siguranta achitarii .
    • +1 (1 vot)    
      Incearca sa redescopere roata? (Marţi, 25 august 2009, 17:45)

      DAN [anonim] i-a raspuns lui mos ion roata

      Poate ca dl. Prostanac ar fi trebuit sa intrebe mai intai bancile daca nu cumva exista aceasta posibilitate, si nu s-ar mai fi impaunat cu asemenea realizare !
      Multe banci au aceasta inlesnire, pentru creditele pe perioade medii si lungi si e simplu de ce : pentru un credit pe 10 ani luat pe firma , pentru 55000euro rata lunara este aproximativ 1200 euro, din care 210 reprezinta creditul iar 990 dobanda. In momentul in care cei 10 ani devin 11(...) e clar ca si cei 990 euro dobanda devin 1080 sa zicem !
  • +1 (1 vot)    
    Din ciclul "Radeti cu si de Geoana" (Marţi, 25 august 2009, 17:42)

    bogdan [anonim]

    Asta a incurcat valoarea activelor care in cazul IMM-urilor sunt pana la 43 milioane euro. Pe celelalte cu numarul de angajati si cifra de afaceri a nimerit. A mai avut initiative tampite si cu aia 25.000 de euro la toata lumea, fara numar, cand de fapt este un program cu fonduri europene destul de restrictiv, nu prea iei bani usor.
  • +3 (3 voturi)    
    votati Prostanacul (Marţi, 25 august 2009, 18:34)

    goe [anonim]

    Mirciulica Prostanacul va va sterge toate datoriile (adica nu mai tre' sa le platiti cat timp o sa fie el presedinte si nici dupa aia daca il alegeti pe nastase, da?), dupa care va da cate 25000 de euro pentru "relansare". Totodata, in ziua alegerilor simpatizantii vor primi faina, ulei, zahar, parizer, cafea si tigari cu filtru. Nu ratati oferta ca asa ceva nu mai prindeti. Hai, toata lumea la vot!
    • +1 (1 vot)    
      si nu uitati (Marţi, 25 august 2009, 23:04)

      Ghita [anonim] i-a raspuns lui goe

      de telefoanele mobile ale lui vanghelie, de solutia antitantari a lui ontanu, si de carnatii moca a lui oprescu.
  • +1 (1 vot)    
    Prostanacul prostanacilor ! (Miercuri, 26 august 2009, 11:37)

    martin [anonim]

    Oricat ar fi de ciudat, Geoana are totusi sanse sa fie ales,daca nu presedintele Romaniei, macar presedinte de scara de bloc.
    Propunerile lui sau mai bine zis ale consilierilor americani sunt excelente si reproduc destul de bine programul Obama, care macar e un orator stralucit, adica promisiuni vagi si enorme. In SUA care e o economie extrem de puternica si unde s-au bagat in economie resurse fabuloase, sunt sanse de reusita.
    In schimb in Romania e util ca un orator jalnic ca Geoana sa promita cate 25000 Euro pentru romanii repatriati si dornici de munca, suspendarea platii creditelor pentru 12 luni si in curand ca o cireasa pe tort si renuntarea la orice impozite si taxe de dat la stat. Aceasta ultima masura inca nu a propus-o ,dar e ordinea ideilor geoane.
    Culmea este ca nu o sa fie alungat cu pietre pentru ineptii, deoarece nu e deloc singurul Prostanac din tara !
  • -1 (1 vot)    
    pentru "Prostanacul prostanacilor " (Miercuri, 26 august 2009, 12:39)

    florin [anonim]

    recunosc ca sunt fan Geoana si citesc cat de prosti sunt unii ca "Prostanacul prostanacilor " si sa spun de ce :
    la cat esti de prost fratioare cum sa intelegi tu si prietenii tai care este faza cu cei 25000 de euro pentru ca sunteti prosti batuti in cap . Exista un program la nivel de uniune europeana in care sunt sprijiniti tinerii care se intorc in tara in care s-au nascut si mai ales in mediul rural. Numai aceeia or sa primeasca suma respectiva , dar voi prostilor care sunteti prosti nu puteti sa intelegeti si apoi zici de Geoana ca este orator prost pai atat de prost incat a fost considerat cel mai bun ministru de externe pe care l-a avut tara , intelegi prostule care esti prost . Nu te mai obosi ca Baselu nu mai iese presedinte
    • +1 (1 vot)    
      CINE? (Miercuri, 26 august 2009, 13:59)

      mos ion roata [utilizator] i-a raspuns lui florin

      l-a considerat cel mai ministru de externe?prin ce s-a remarcat? Raspuns-la fel ca si atunci cand a fost ambasador=nimeni,cu nimic!
  • -1 (1 vot)    
    sa fim mai uniti (Miercuri, 26 august 2009, 14:04)

    ady [anonim]

    eu zic ca pana va trece criza sa fim mai uniti,sa incercam sa ne gandim si la cei apropiati.........si propunerea lansata de Geoana ar trebui sustinuta si votata...... de ce oare in alte tarii se gasesc solutii ca sa treaca cu bine peste criza si la noi nu e posibil????????
  • -1 (1 vot)    
    felicitari domnule Geoana (Miercuri, 26 august 2009, 14:17)

    aditza [anonim]

    cei drept e o solutie(datorita domnului Geoana) ...si chiar una buna. ar trebui sustinute si IMM-urile, ca de bine de rau si ele contribuie la bugetul statului.
    e o idee foarte buna ....asa cum in italia merge la noi in tara de ce sa nu dea roade
  • +1 (1 vot)    
    Pentru Prostanacul clona "Florin" ! (Miercuri, 26 august 2009, 14:24)

    martin [anonim]

    Dragul meu elev al unsurosului Banicioiu, sa sti ca Geoala a fost cel mai bun ministru de Externe numai in cosmarurile lui si ale tale. In realitate in Romania toti ministrii de externe sunt buni,pana dau dovada incapacitatii lor in alte activitati, iar Geoala s-a evidentiat prin alegerile la care a participat. E adevarat ca la Dabuleni a invins, dar acolo cumparase in stilul Borcea si oamenii si pepenii.
    Si sa-ti spun un secret : pana si colectivul gadeleui Gadea de la Antena 3 stie ca oricum Basescu bate tot si de aia sunt siatat de turbati!
  • -1 (1 vot)    
    de acord (Miercuri, 26 august 2009, 14:59)

    CARMEN [anonim]

    sunt de acord cu aceasta initiativa,este una buna avand in vedere aceasta periaoada de criza!
    • +1 (1 vot)    
      Nu e nevoie (Miercuri, 26 august 2009, 16:29)

      mos ion roata [utilizator] i-a raspuns lui CARMEN

      de acordul tau,solutia asta framanta patronii de imm-uri de mai multa vreme,indiferent de prostiile debitate de mirciulica.Solutia sta numai in intelegerea intre banci si imm-uri.In bostanarii a fost recolta buna si nu e cazul!