SkyEurope a intrat in faliment si si-a suspendat toate operatiunile

de A.N.     HotNews.ro
Marţi, 1 septembrie 2009, 14:32 Economie | Companii

Compania aeriana low-cost SkyEurope a anuntat marti ca si-a suspendat "cu efect imediat" toate operatiunile, informeaza Novinite. Bursa de la Viena a suspendat tranzactionarea actiunilor companiei slovace inainte de debutul sedintei de marti.

Intr-un mesaj postat pe site-ul sau, compania ii sfatuieste pe pasagerii care au achizitionat bilete cu ajutorul cartilor de credit sa solicite returnarea banilor pentru zborurile neefectuate cu aparatele SkyEurope de la emitatorii de carduri.

SkyEurope a precizat, de asemenea, ca pasagerii care au cumparat bilete prin alte modalitati de plata (cash, transfer bancar etc.) nu isi vor primi banii inapoi.

De asemenea, operatorul aerian afirma ca pasagerii care trebuie sa se intoarca cu zboruri ale companiei vor trebui sa-si cumpere, pe propria cheltuiala, bilete la o alta companie, iar cei care  si-au rezervat bilete prin intermediul unei agentii de turism trebuie sa discute mai intai cu aceasta.

SkyEurope a inceput sa opereze zboruri incepand din 2002. Compania, care are o flota de 12 avioane Boeing 737, a zburat spre 38 de destinatii in 19 tari europene. Justitia slovaca a numit un administrator special care sa evalueze compania, acesta ajungand la concluzia ca operatorul aerian nu dispune de fonduri suficiente.

Compania a inregistrat anul trecut pierderi de aproape 20 de milioane de euro.


Citeste mai multe despre   










2021 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    naspa (Marţi, 1 septembrie 2009, 16:00)

    Andrei [anonim]

    imi pare rau.. am facut multe drumuri cu ei la Viena, erau chiar ieftini (mai ieftini decat trenul) si erau ok, am mers fara probleme..
    acum cu ce mai ajung la Viena? si ieftin si repede?
    Tarom? bleach.. as plati de 5x pretul pe care l-am dat la SkyEurope...
  • 0 (0 voturi)    
    de asteptat (Marţi, 1 septembrie 2009, 16:24)

    Leo [anonim]

    De cateva luni era clar ca nu se pot mentine, eu inainte sa intre in insolventa am facut o rezervare si am avut o groaza de peripetii acum cateva zile, cu schimbari, intarzieri si chiar si anularea unui zbor, cautarea unui hotel, etc., etc.
    Imi faceam sperante sa primesc o despagubire sau macar banii pentru hotel inapoi, dar acum mi-am luat adio de la toate...

    Stiu ca acei pasageri, care incearca sa profite de astfel de zboruri ieftine, sunt criticati de altii destepti dar este si intrebarea ce imi pot permite (200-900 EUR pentru un zbor Viena-Bucuresti sau 50-150) si in ultimul timp, datorita cererii scazute au inceput si cei mari sa scoata oferte mai bune si sunt convins ca tot mai fac fata. SkyEurope a exagerat, a fost o problema de management dar vroiau sa se stabileze pe piata, si pentru asta trebuie sa fii - in ziua de astazi - mai ieftin.

    Totodata sigur unii (ca si mine) au invatat ca tot ce este ieftin trebuie vazut cu atentie si ca in multe cazuri este mai bine sa dai ceva mai mult de la inceput, sa te bazezi pe un anumit renume si sa te scapi de multe griji, probleme si costuri aditionale (eu pana la urma am platit pentru 2 persoane cu zbor, hotel, transfer si costuri aditionale totusi aproape 250 de euro in loc de initial 140).

    Sper ca toti pasagerii (cateva mii am inteles ca sunt) care au ramas blocati in aeroporturi sau urmeaza sa trebuiasca sa ajunga inapoi, se vor descurca si sa primeasca ajutor la fata locului.
  • 0 (0 voturi)    
    Imi pare rau... (Marţi, 1 septembrie 2009, 16:27)

    Lord Sith [utilizator]

    ... sa aud asta. Am zburat cu ei si erau OK; si ieftini pe deasupra. Acum, vorba lui Andrei, daca vrem sa mergem la Viena o sa platim mai mult, sau mergem cu masina, trenul...Pacat de ei.
  • 0 (0 voturi)    
    e ok (Marţi, 1 septembrie 2009, 17:53)

    adi [anonim]

    domnii din redactia hotnews se vor supara daca va voi spune exact numele companiei cu oferte bune, insa exista companie de stat care ofera zboruri de pe otopeni spre viena cu doar 100 de euro.

    si nu te mai chinui in grajdul de pe baneasa.
    • 0 (0 voturi)    
      Care anume? (Marţi, 1 septembrie 2009, 18:07)

      victor [anonim] i-a raspuns lui adi

      Spune-mi si mie numele companiei, ca pana nu vad nu cred :)
  • 0 (0 voturi)    
    companii de stat (Marţi, 1 septembrie 2009, 18:11)

    florin [anonim]

    Preturi dus-intors Viena:
    Tarom are bilete la 350E
    Austrian Airlines, la 463E
    Care e ala cu 100E?
  • 0 (0 voturi)    
    Pacat . (Marţi, 1 septembrie 2009, 21:50)

    Sky [anonim]

    Pacat de SkyEurope . Aveau zboruri bune de la Budapesta . Am zburat cu ei si au fost foarte ok .
  • 0 (0 voturi)    
    Abandonati pe aeroport (Miercuri, 2 septembrie 2009, 21:49)

    Stefan [anonim]

    Sky Europe sunt niste casapi. Niste idioti cum rar vezi asa ceva, Am plecat pe 24.08 la Bratislava (Viena). Am ajuns cu bine si am luat un autobuz Blaguss si nu autobuzul lor. La intoarcere am platit banii din centrul Vienei, gara de vest mai exact, un punct destul de apropiat de centru, 6 euro de persoana, si am ajuns la aeroport. Acolo am facut check in la o "poarta" Sky Europe pentru "all Sky Europe flights", erau acolo pentru Bucuresti, Paris, Bruxelles, etc. Ne-au etichetat bagajele si ne-au spus ca la Bratislava va trebui numai sa le predam. Retineti, suntem acum in data de 31.08, era ora locala 17.30 Am plecat la Bratislava cu un autobuz mai devreme, cu pasagerii de Bruxelles. Angajatul care "verifica" rezervarile de SE ne poftea la gramada in autobuz, cica nu conteaza ca suntem pentru cursa de Bucuresti si ca mergem cu autobuzul belgienilor. Am ajuns la Bratislava la aeroport, pe langa care Baneasa este parfum, si nu intelegeam de ce s-au oprit belgienii la usa. Am realizat ca nu e loc. Ne-am facut loc si am lasat bagajele pe jos undeva. Agitatie mare pe care eu o puneam pe seama situatiilor din aeroporturi. Ma uitam si nu intelegeam de ce fac aia poze la tabela cu plecari. Pana cand, in cateva secunde, am realizat si mi-a cazut cerul in cap. Toate cursele SE fusesera anulate (CANCELED) - in total 7, incepand cu ora locala 10 sau 11. Deci aia de la Viena stiau, dar ne bagau in autocare ca sa mergem acolo. Sunt capabil sa omor cativa acum. Am ajuns acasa acum 3 ore plecat din Linz pe data de 31 08 la ora 12.00 cu UN COPIL MIC dus in brate. AM platit inca 500 euro, mancare, hotel in Viena, transport in Viena si tren OBB, companie austriaca. Iar ca totul sa se termine in nota in care a inceput tot noaptea, dupa Budapesta, trenul a fost atacat de hoti albanezi, inarmati, albanezi din Kossovo. BUN VENIT IN EUROPA!
    Daca sunt oameni care vor sa incercam sa ne recuperam din bani, eu am chitanta si facturi de la tot, sa scrie aici si eu o sa imi las o adresa de mai
  • 0 (0 voturi)    
    zbor catre viena (Joi, 3 septembrie 2009, 22:18)

    Catalina [anonim]

    Spuneti-mi va rog numele companiei de unde pot cumpara urgent bilete de avion ptr Viena,la un pret mai acceptabil!
    Oare pretul unui bilet de tren pe aceeasi ruta cat este?