Interviu HotNews.ro

Mike Holmes: Fabrica Pepsi de la Dragomiresti va produce doar pentru piata romaneasca

de Dragos Comache     HotNews.ro
Marţi, 1 septembrie 2009, 19:37 Economie | Companii

Mike Holmes
Foto: PepsiAmericas
PepsiAmericas Romania a decis sa construiasca fabrica de la Dragomiresti deoarece unitatea de productie din Bucuresti nu avea capacitatea, echipamentele si spatiul necesar pentru a sustine cresterea cererii de pe piata romaneasca, a declarat Mike Holmes, presedintele PepsiAmericas Romania, intr-un interviu pentru HotNews.ro. Noua fabrica va produce aproximativ 60 milioane de baxuri pe an cand va functiona la capacitate maxima, bauturile fiind destinate doar pietei romanesti.

Reporter: De ce a ales PepsiAmericas sa investeasca in aceasta fabrica in plina criza?

Mike Holmes: Investitia a fost planificata inainte de criza economica. Eram in cel mai inalt punct de crestere cand am planificat aceasta investitie. Motivul principal este acela ca nu aveam capacitatea de a satisface cererea pe care o estimam noi pentru viitor. La fabrica din Soseaua Viilor nu avem capacitatea, echipamentele si spatiul necesar pentru a ne extinde activitatea. Deci, motivul este acela ca aveam nevoie de spatiu si de capacitatea de productie care sa satisfaca cresterea cererii.

Aceasta fabrica a fost construita pentru a produce doar pentru piata romaneasca. Nu a fost construita pentru a produce pentru export. Exista insa posibilitatea ca la un moment dat sa colaboram cu alte companii din grup pentru a produce pentru alta tara. Va fi insa un acord reciproc, ei vor face un produs pentru noi, iar noi unul pentru ei, pentru a fi cat mai eficienti.

Probabil la sfarsitul anului 2011 fabrica va functiona la capacitate maxima. In acel moment vom putea produce aproximativ 60 milioane de baxuri pe an, cu aproximativ 35% mai mult decat in prezent.

Reporter: Aceasta inseamna ca veti inchide fabrica din Soseaua Viilor?
M.H: Da, dar dupa o anumita perioada de timp. Acea fabrica este situata intr-o locatie nu foarte buna si nu poate fi extinsa. Cu timpul vom scoate toate echipamentele din aceasta fabrica pentru a le aduce in noua locatie.

Reporter: Veti concedia angajatii de acolo?
M.H: Nu. Suntem foarte norocosi. Majoritatea angajatilor, daca nu chiar toti, au accepat sa se mute la fabrica din Dragomiresti. Noi ne-am extins, asa ca a trebuit chiar sa angajam oameni din comunitatile din vecinatatea acestei fabrici.

Reporter: De ce ati ales Romania pentru aceasta fabrica?
M.H: In primul rand din cauza cresterii mari pe care am inregistrat-o in Romania. Daca vrei sa ai o afacere puternica, si asta se vede si la competitorii nostrii cu cateva exceptii, trebuie sa produci local. Acesta este conceptul de afaceri.

Reporter: Cum v-au ajutat autoritatile locale?
M.H: Cel mai mare ajutor pe care ni l-au dat a fost cu termenele limita. Au fost o multime de reglementari pe care a trebuit sa le indeplinim pentru a finaliza proiectul, iar autoritatile au fost foarte intelegatoare si ne-au ajutat sa obtinem toate certificatele de care aveam nevoie pentru fi in legalitate.

Reporter: Care a fost impactul crizei economice asupra PepsiAmericas?
M.H: Am fost afectati de scaderea economica, precum cele mai multe industrii. Lucrul pozitiv este ca in Romania PepsiAmericas a crescut mai mult decat media pe industrie. Am fost capabili sa inregistram cresteri peste cele din industrie pe cele mai multe segmente ale pietei. Suntem siguri ca la un moment dat economia isi va reveni, si noi de asemenea. Evident, industria nu are o evolutie la fel de buna precum in ultimii zece ani, insa este inca o industrie vibranta. Atata vreme cat vom creste mai mult decat majoritatea competitorilor nostrii, vom fi destul de multumiti.

Reporter: Care au fost produsele cele mai afectate de criza?
M.H: Cea mai mare cota de piata o detin bauturile carbonatate, astfel incat acestea au fost probabil cele mai afectate. Au existat insa si categorii care au inregistrat cresteri ale vanzarilor. De exemplu, vanzarile de ceaiuri au continuat sa creasca foarte rapid, asa cum se intampla de 5-6 ani. De asemenea, segmentul sucurilor de tip nectar si cel al apei minerale au inregistrat vanzari mai mari, in ciuda mediului economic dificil. Apoi avem categorii in categorii. In segmentul bauturilor carbonatate avem produse precum Mountain Dew, care este de neoprit, creste in fiecare an. Din fericire avem produse care, in ciuda crizei economice, continua sa creasca.

Reporter: Care credeti ca va fi evolutia pietei bauturilor racoritoare in 2009 si 2010?
M.H: E foarte greu de spus. Este legata de evolutia economiei in ansamblu. Eu sunt optimist si cred ca in al patrulea trimestru din 2010, adica peste ceva mai mult de un an, vom vedea rate de crestere precum cele din ultimii ani.


Citeste mai multe despre   










3443 vizualizari

  • 0 (8 voturi)    
    intrebare (Marţi, 1 septembrie 2009, 20:13)

    Roman [anonim]

    Cand va avea Cocoa Cola produsa in Romania gustul pe care-l are in Germania ? Sau alt stat civilizat ?
    • -2 (6 voturi)    
      cand.... (Marţi, 1 septembrie 2009, 20:26)

      kin3zu78 [utilizator] i-a raspuns lui Roman

      nu se va mai indoi cu multa apaaaaaaa
    • 0 (4 voturi)    
      ptr anonim (Marţi, 1 septembrie 2009, 20:27)

      jiji [anonim] i-a raspuns lui Roman

      intrebarea e buna, da dobitocule astia fac pepsicola!
    • +1 (3 voturi)    
      Raspuns (Marţi, 1 septembrie 2009, 20:28)

      Loerincz [utilizator] i-a raspuns lui Roman

      Pai, de ce crezi ca fabrica va produce doar pentru piata romaneasca?
    • +3 (3 voturi)    
      Acum (Marţi, 1 septembrie 2009, 20:34)

      a_claudiu [utilizator] i-a raspuns lui Roman

      Coca-Cola are deja acelasi gust chimic "ameliorat" cu bule de dioxid de carbon peste tot. Vorbesc din experienta.
      • +1 (1 vot)    
        SUA (Miercuri, 2 septembrie 2009, 0:50)

        un_om_de_cal [utilizator] i-a raspuns lui a_claudiu

        Ai incercat si in SUA? Am auzit ca acolo gustul e diferit de cel din Europa.
    • 0 (0 voturi)    
      raspuns la intrebarea antevorbitorului (Marţi, 1 septembrie 2009, 20:38)

      ardeleanul [anonim] i-a raspuns lui Roman

      ...ai observat poate ca in articol se vorbeste de PEPSI si nu de Coca-Cola?!
      Mai faceti diferenta, nu tot ce contine 'Cola' este Coca-Cola asa cum nu toate iaurturile cu fructe sunt de la Danone - pt. o asa cultura generala este buna si apa colorata, nu ai nevoie de bautrui cu gust de occident.
    • 0 (0 voturi)    
      moaaama (Marţi, 1 septembrie 2009, 21:10)

      gabbone [anonim] i-a raspuns lui Roman

      ce probleme existentiale ai si tu frate!?!?!?

      apropo e vorba de pepsi nu de coca-cola.
    • 0 (0 voturi)    
      raspuns (Marţi, 1 septembrie 2009, 21:19)

      gg [anonim] i-a raspuns lui Roman

      Sper ca niciodata. Tarile vestice au o Coca-Cola mai putin acidulata, care nu pozate fi bauta decat foarte rece si doar in termen de maxim 10 minute de la deschidere...
    • +1 (1 vot)    
      raspunsuri pe alese (Marţi, 1 septembrie 2009, 21:28)

      mihai [anonim] i-a raspuns lui Roman

      cand zboara porcul
      cand face plopul pere
      cand umbla cainii cu covrigi in coada
    • 0 (0 voturi)    
      Cola si alte bauturi globale (Miercuri, 2 septembrie 2009, 7:53)

      orly [anonim] i-a raspuns lui Roman

      In germania Cola e foarte nasola, emai buna in Belgia, Olanda, etc...

      La fabricarea bauturilor, se foloseste esenta made in USA(probabil romanii pun mai putina :) ), si apa made in whateva'. Asa ca e imposibil sa iasa la fel gustul.
      • 0 (0 voturi)    
        e mai sanatoaasa (Miercuri, 2 septembrie 2009, 15:25)

        hoha [anonim] i-a raspuns lui orly

        Las ma ca e mai sanatoasa cu mai multa apa. In vest aia manca mai bine ca noi asa ca firma are grija de consumatori.
    • 0 (0 voturi)    
      Raspuns (Joi, 3 septembrie 2009, 23:54)

      Raul [anonim] i-a raspuns lui Roman

      Salut! Pai e simplu... daca stii ca o bautura racoritoare (sau nu) e produsa din apa, iti dai seama clar ca apa este elementul esential al bauturii respective. Fabrica din Timisoara, de exemplu e cea mai slab cotata fabrica din Europa... de Coca-Cola. De ce? Pentru ca apa pe care o foreaza baietii nu are calitatea ca apa pe care o au cei din Germania ;)

      Cu alte cuvinte, beti PEPSI!
  • -3 (3 voturi)    
    Coke (Marţi, 1 septembrie 2009, 20:21)

    Mihai-G [utilizator]

    Coca-Cola e mai buna decat Pepsi :-P
    • -1 (1 vot)    
      ce zici? (Marţi, 1 septembrie 2009, 23:45)

      ghe [anonim] i-a raspuns lui Mihai-G

      amandoua sunt otravuri orice medic interzice consumul bauturilor carbonatate in special Coca Cola si Pepsi Cola.


      Nectarul si apa sunt cele mai sanatoase
  • 0 (0 voturi)    
    o alta intrebare (Marţi, 1 septembrie 2009, 20:31)

    jiji [anonim]

    ar fi fost bine sa il intrebati pe presedintele PepsiAmericas Romania, cum de se face de o sticla de 2 L sau 2,5 L de pepsi ajunge sa coste in Romania aproape 5 lei, deci mai mult de un euro! Iar pretul este in crestere, de la o luna la alta...Nu i pare ca produsul pe care il produce este cam scump, avind in vedere salariile relativ mici si puterea de cumparare redusa a romanului?
    • 0 (0 voturi)    
      pentru jiji (Joi, 3 septembrie 2009, 23:57)

      Raul [anonim] i-a raspuns lui jiji

      Dar tie tigarile nu ti se par cam scumpe? E 2 euro un pachet. Dar benzina? e un euro pachetul.... traiesti in Romania... cheltuielile fabricii cresc, deci cresc preturile... e simplu!
  • +1 (1 vot)    
    Are fraiere, cred ca nu ai baut niciodata de afara (Marţi, 1 septembrie 2009, 20:40)

    americanu [anonim]

    Sa bei tu din Turcia sa vezi acolo porcarie..
    Pepsi din Romania si Pepsi in California, LA de exemplu sunt absolut la fel la sticla de 2 l, cutie, chiar si sticla de sticla:)
    Difera doar la dozator, poti gasi ceva care sa semene cu ala din copilarie, dar nu peste tot . Ce e la sticla de 2 e la fel cu cel de acasa.
    La cola este la fel. Nu au sortimentele din US in Romania, isa la gust sunt la fel.
    • 0 (0 voturi)    
      Nu e adevarat: zaharul (Miercuri, 2 septembrie 2009, 2:01)

      Houstonianul [anonim] i-a raspuns lui americanu

      Nu au acelasi gust in US si in RO. In US zaharul e scump, asa ca pe post de indulcitor se foloseste "high fructose corn syrup", de unde un gust nashpa. Nu numai Pepsi sau Coke sunt cu corn syrup, ci toate bauturile dulci din US.

      Un Coke din Mexic, facut cu zahar, are un gust mult mai bun decat asta cu corn syrup.
    • 0 (0 voturi)    
      pt. americanu (Joi, 3 septembrie 2009, 23:59)

      Raul [anonim] i-a raspuns lui americanu

      in turcia coca cola e la putere. daca ai baut cocacola la dozator.. e apa chioara. am fost anul asta... e cat se poate de naspa. oricum, turcia nu difera mult de romania (ca si saracie si apa proasta)

      in america nu stiu daca exista sticla de 2L. din cate stiu eu, sticlele sunt facute pe nr. de calorii... si au gramaje gen 365ml, 1350 ml.... e facut pe nr. de calorii... si din cate stiu in america se consuma mult mai mult single serve (adica sticle mici sub 0,5l) decat multiserve.
  • 0 (0 voturi)    
    raspuns (Marţi, 1 septembrie 2009, 20:47)

    tot roman [anonim]

    cand o sa fie si pretul la fel
  • -1 (3 voturi)    
    Deci va fi "altfel" (Marţi, 1 septembrie 2009, 21:03)

    ana [anonim]

    Adica un Ppesi "de criza", mai prost, fara pretentii, asa ca pentru fraierii de romani care "inghit" orice, mai ales daca poarta si eticheta de 'produs americanesc" in coada. Acum m-am lamurit: renunt si la Ppesi. La Coca Cola romaneasca renuntasem de vreo 3 ani, dupa o excursie in Vest, unde am vazut ca prin alte tari gustul e altul...
    • 0 (0 voturi)    
      hmmmmm (Marţi, 1 septembrie 2009, 23:12)

      cocos [anonim] i-a raspuns lui ana

      te-ai gandit poate, ca, gustul este diferit de la tzara la tzara, pentru ca asa cere piata??? poate ca in urma studiilor, m a j o r i t a t i i consumatorilor din tzara x, le-ar place un produs mai carbogazos, altora din tzara y, un produs mai dulce, altora din tzara z un produs mai etc...... sa nu crezi ca in productie nimic nu e intamplator! daca unora nu le place gustul unor produse, aia nu inseamna ca e concludent pentru o majoritate..... asa ca, fiecare piata are "gustul" ei. si mai ales ales, in romania, unde se consuma "american cola", si tot felul de gunoaie de alte chimicale, nu te mira ca produse consacrate gen Coca-Cola, sau Pepsi, ajung sa se asemene cu aceste produse... idem, piatza berii! cine a baut Carlberg in tzara, poate zice ca e un dezastru, dar cine a baut in UK, chiar poate zice..probably the best beer in the world...si alte si alte produse..... in concluzie, producatorul se "muleaza" dupa gustul consumatorului.....
    • 0 (0 voturi)    
      pt. ana (Vineri, 4 septembrie 2009, 0:00)

      Raul [anonim] i-a raspuns lui ana

      Ana draga, este APA noastra de vina. Ingredientele sunt aceleasi!!!!!!!!!
  • +2 (2 voturi)    
    Ura, de trei ori ura (Marţi, 1 septembrie 2009, 22:40)

    burebista [anonim]

    Adica suntem tari frati romani.
    PepsiCO deschide in romania cea mai mare fabrica din europa, o super investitie de 150Milioane de euroi. Bai nene, ne-am scos total la faza asta.
    Eu as fi scris putin altfel stirea. 'Intrucat au observat ca romanii sunt avizi bautori de rahaturi carbogazoase, bogate in zaharuri si coloranti, PepsiCO a decis sa investeasca 150 milioane euro pentru a scoate inzecit de la acei romani ce nu au auzit de apa.'
    Asadar marea 'investitie' e un mare fas; cat timp produc rahatul lor toxic doar pentru piata romaneasca, cu export 0 (zero), singurul beneficiu va fi al lui PepsiCO si nicidecum al Romaniei.
    • +1 (1 vot)    
      Fals (Miercuri, 2 septembrie 2009, 11:23)

      EUR [anonim] i-a raspuns lui burebista

      De acord! 90% din comentariile afisate nu critica adevaratul scop al acestei investitii. PepsiAm Ro profita de slabiciunea romanilor pentru artificial. Sunt uimit ca aceasta fabrica va produce doar pentru piata de aici si ca sunt atat de putine comentarii despre nocivitatea acestui produs! Sunt uimit ca multi romani vor plati pentru a li se afecta negativ sanatatea! Va rog, cititi eticheta! Este incredibil deoarece produsul Pepsi va fi cumparat de bunavoie! A fi sau a nu fi cumparat?
      • 0 (0 voturi)    
        total de acord (Miercuri, 2 septembrie 2009, 16:38)

        outside_the_wall [utilizator] i-a raspuns lui EUR

        In loc de un litru de Cola, mai bine: 1 litru de lapte sau suc din fructe stoarse. Nu numai ca sint naturale si mai sanatoase, dar chiar mai ieftine.
      • 0 (0 voturi)    
        pt. EUR (Vineri, 4 septembrie 2009, 0:03)

        Raul [anonim] i-a raspuns lui EUR

        Prietene, judeci total gresit si total comunist!!! Pai in primul rand orice afacere este facuta sa produca bani, nu? Sucul, ceaiul sau apa sunt niste alimente (da, le putem numi alimente) pe care oamenii in general le considera folositoare. Acest lucru este exploatat de catre cei de la PepsiCO. Coca-cola nu produce la fel? European Drinks, Romaqua? Nu toate sunt facute pentru a castiga profit? Ford, BMW, Fiat, Mercedes nu fac masini pentru a castiga profit? Caroli nu face mezeluri pentru a castiga profit???
        Crezi ca intr-un mezel romanesc nu exista E-uri etc? Dar de tigari ce zici? Fumezi????


        Lasa prejudecatile acasa, fii realist, traiesti in 2009
    • 0 (0 voturi)    
      hahaha (Miercuri, 2 septembrie 2009, 20:54)

      gabbone [anonim] i-a raspuns lui burebista

      prietene stai calm, ca acum nu suntem nici 30% din populatie consumatori de cola. dintre cetatenii de peste 40 de ani iti garantez ca nu bea nimeni cola (poate o sticla la saptamana asha) Ia sa te duci in state sa vezi ramolitii de 90 de ani sugand cu pofta prin pai cola cu gheata.

      Pepsi a investit pentru viitor, in 20-30 de ani probabil ca o sa fim lideri mondiali la consumat cola daca o tinem tot asha
  • +2 (2 voturi)    
    Bravo lor, dar cand vor recicla?? (Marţi, 1 septembrie 2009, 22:41)

    Pepe [anonim]

    Problema este ca Pepsi nu recicleaza sticlele (de sticla, nu PET-uri), spre deosebire de Coca Cola. Lucrez la o pensiune si i-am intrebat de ce nu le iau inapoi: e mai ieftin pentru ei sa le arunce!

    De fiecare data cand beau un Pepsi am in minte imaginea sticlei care va sta sute de ani intre niste dealuri (unde e groapa de gunoi in zona), doar ca mi-a fost mie sete la un moment dat :(

    Trebuie fortati astia sa recicleze.
    • +2 (2 voturi)    
      gf (Miercuri, 2 septembrie 2009, 6:45)

      ghfhgf [anonim] i-a raspuns lui Pepe

      Da ce-ar fi sa nu mai arunci sticlele in padure ?
      • 0 (0 voturi)    
        Le arunc la tomberon, dar... (Miercuri, 2 septembrie 2009, 18:28)

        Pepe [anonim] i-a raspuns lui ghfhgf

        N-ai inteles: se arunca la gunoi, se ridica de o firma de saulubritate, doar ca nu se sorteaza si recicleaza. In plus, groapa unde ajung nu e ecologica.
    • 0 (0 voturi)    
      Pt. pepe (Vineri, 4 septembrie 2009, 0:05)

      Raul [anonim] i-a raspuns lui Pepe

      Cum recicleaza Coca-Cola ??? Ca sunt si eu curios.. PET-urile de 2L de coca-cola sunt cumva reciclabile si nu stiam eu? Ai fost vreodata la o groapa de gunoi? Singurul lucru pe care Coca-Cola il ia inapoi este ambalajul de RB (Returnable Bottles) de 0,25... pe care il spala dupa ce beau toti zabalosii din sticla, si ti-l ofera tie sa-l servesti.


      Nu, merci!
  • 0 (0 voturi)    
    ... (Miercuri, 2 septembrie 2009, 10:21)

    Gigi Maybachistu' Insetat [anonim]

    Coca-Cola are gust diferit în funcție de țara în care e produsă: în Austria e mai apoasă și mai puțin dulce decât la noi, în Belgia e foarte puțin acidulată etc - deși compoziția ar trebui să fie aceeași, apa utilizată nu e. Știindu-se ce fel de apă curge la robinetele noastre, nu e de mirare...

    Argumentul că Pepsi-Cola va produce numai pentru România e un fel de publicitate mascată, alături de anunțul deschiderii fabricii după ce a fost construită practic în secret, anunț care vine, surprinzător, exact în perioada în care concurentul Coca-Cola își închide o parte din fabrici. Cam mare coincidența, mai ales când bătălia în domeniu se dă pe cota de piață, iar un consumator care s-a obișnuit cu un suc de obicei va cumpăra ani întregi același lucru :)
    • 0 (0 voturi)    
      pt. gigi maybachistu' (Vineri, 4 septembrie 2009, 0:07)

      Raul [anonim] i-a raspuns lui Gigi Maybachistu' Insetat

      Prietene, gandesti prea departe! De ce? Pai... simplu!!! Pepsi va produce pentru Romania tot timpul! De ce? Pentru ca suntem o tara consumatoare de bauturi carbo si necarbo.

      Pai .... nu le convine mai mult decat sa plateasca transportul din Cehia (Spre exemplu, unde se produce o parte din Lipton) sa faca in Romania?


      Daca ai avea afacerea ta, nu ai face la fel???


      E vorba de profit, si atat.
  • 0 (0 voturi)    
    Investitia lu' peste (Miercuri, 2 septembrie 2009, 13:34)

    Lucian [anonim]

    Auzi, va produce numai pentru piata romaneasca! Adica nu va aduce bani in Romania, ci va face profituri de pe urma clientilor romani si le va expedia in afara! Economia romaneasca nu poate beneficia de pe urma unor asemenea "investitii" care nu sunt orientate spre export, poate doar un pic, prin faptul ca se vor diminua importurile de racoritoare. Vad ca nimeni nu sesizeaza aspectul, iar culmea dobitoceniei sublime o atinge "Roman".
  • 0 (0 voturi)    
    bottom line (Miercuri, 2 septembrie 2009, 16:31)

    outside_the_wall [utilizator]

    ma tot mir, cum poate 1 litru de bautura de-asta chimica (*-Cola) sa fie mai scump ca 1 litru de lapte? Faceti-va un suc de fructe si nu mai beti prostii!
    • -1 (1 vot)    
      ce idee naspa (Miercuri, 2 septembrie 2009, 17:08)

      ady [anonim] i-a raspuns lui outside_the_wall

      fructele costa,storcatoru costa,consumi energie sa speli storcatoru..in final e mai ieftin sa bei coca cola..e bun si sanatos
      • 0 (0 voturi)    
        mai naspa e sa vorbesti fara argumente (Miercuri, 2 septembrie 2009, 20:13)

        outside_the_wall [utilizator] i-a raspuns lui ady

        Cit curent consumi cu un mixer de 500W, hai sa exagerez chiar 2000W folosit 30 de secunde, sau, hai sa exagerez din nou, 1 minut? Iti calculez eu: 0,43 RON/kWh x 2kW x 1/60h = 0.015 RON. Deci cel mult 1.5 bani. Intr-un an cheltuiesti pe curent 4.5 RON, daca bei suc in fiecare zi. E mult? Storcatorul ti-l amortizezi maxim intr-un an. Asta e o investitie care chiar merita. Despre spalat, sa nu fim ridicoli. Sau era vorba de lene? La un dus consumi de 100 de ori mai multa apa. Imi place sa economisesc energia si o consider obligatia fiecaruia, dar nu sint absurd. Cita energie electrica se consuma pe litru de Cola produs nu vei sti niciodata. Nu mai zic de poluare - asta vedem pe pielea noastra dupa ce construiesc fabrica. Tu bea cola, ca e mai sanatos. Astept argumente solide, nu fandoseli de baiat de Dorobanti.
        • 0 (0 voturi)    
          outside_the_wall (Vineri, 4 septembrie 2009, 0:09)

          Raul [anonim] i-a raspuns lui outside_the_wall

          Pai bine bine, de acord. Dar tu fumezi? Pai de ce? A, nu fumezi? Dar mezeluri mananci? Stii din ce is facute? Nu cred ca duci o viata 100% sanatoasa... Si in fond.. Pepsi nu produce doar Pepsi-Cola. Poti sa-ti iei simplu si elegant o sticla de Roua plata sau minerala la 1,5 sau 0,5 si sa o bei. Daca nici apa nu e sanatoasa..
          • 0 (0 voturi)    
            ai dreptate (Vineri, 4 septembrie 2009, 17:01)

            outside_the_wall [utilizator] i-a raspuns lui Raul

            Nu maninc 100% sanatos, dar macar incerc sa maninc cit mai sanatos. Cind ma duc la restaurant, nu comand cola sau fanta, si nici un fel de suc "natural de fructe" ci doar apa plata - daca vrei chiar "Roua". Si asta, chiar pentru a reduce cantitatea de chimicale dubioase pe care le beau. Suc de fructe, beau doar daca il face cu mine de fata.
  • 0 (0 voturi)    
    Mtn Dwe (Sâmbătă, 5 septembrie 2009, 22:14)

    Ace [anonim]

    Mda. Daca Mountain Dew creste asa de tare de ce nu se aduce si in Romania Mtn Dew Voltage, Code Red si Live WIre care se vand si fac furori in U.S.. Mtn Dew are un potential imens de crestere, care asteapta sa fie exploatata.