Metro, Real, Selgros, Billa si Mega Image, cercetate de Consiliul Concurentei pentru posibila cartelizare

de G.F.     HotNews.ro
Joi, 10 septembrie 2009, 14:16 Economie | Companii

Consiliul Concurentei a declansat patru investigatii privind o posibila incalcare a Legii Concurentei de catre comercianti cash and carry, comercianti cu amanuntul si furnizori de produse alimentare.

Prima investigatie vizeaza societatile membre ale grupului Metro (Metro Cash & Carry Romania SRL, real, -Hypermarket Romania SRL, MGB Metro Buying Group  SRL) si furnizorii acestora. Cea de-a doua investigatie are in vedere societatile grupului Rewe (Selgros Cash & Carry SRL si Billa Romania SRL), in timp ce a treia si a patra privesc societatile Mega Image, CDE R Interex si furnizorii acestora.

Investigatiile privesc posibile intelegeri anticoncurentiale intre comercianti si furnizorii acestora, referitoare la stabilirea preturilor de vanzare sau de revanzare, cu potentiale efecte asupra bunastarii consumatorilor finali, anunta un comunicat al Consiliului Concurentei.

Activitatea desfasurata de catre aceste societati reprezinta aproximativ 40% din valoarea totala a retailului alimentar.

„In situatia in care aceste practici vor fi confirmate, Consiliul Concurentei va sanctiona corespunzator companiile vinovate, iar respectivele comportamente vor fi interzise pe piata”, a declarat Bogdan Chiritoiu, presedintele Consiliului Concurentei.

Consiliul Concurentei poate sanctiona companiile care incalca legislatia in domeniul concurentei cu amenzi de pana la 10% din cifra de afaceri a acestora.


Citeste mai multe despre   












Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

6216 vizualizari

  • +5 (5 voturi)    
    BV ! (Joi, 10 septembrie 2009, 14:29)

    gutzu [anonim]

    amenzi mari cum vedem prin strainatate de sute de milioane de euro si asa e criza :D
    • +3 (5 voturi)    
      sa visam in continuare... (Joi, 10 septembrie 2009, 15:14)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui gutzu

      o sa fie o spaga mica si o sa inchiida ochii..
      suntem in romania din pacate
      • +2 (4 voturi)    
        nu e chiar asa (Joi, 10 septembrie 2009, 15:36)

        toto [anonim] i-a raspuns lui liviu_

        producatorii de ciment au luat amenzi foarte mari, iar de curand si niste distribuitori de medicamente. daca se dovedeste vinovatia, retailerii vor lua amenzi usturatoare. Din pacate, cred ca e greu sa dovedesti asa ceva. Chiar daca se dau amenzi, se contesta, se merge in instanta si acolo problema se rezolva in interesul firmelor, ori ca nu sunt dovezi, ori ca se corup magistratii.
        • +2 (2 voturi)    
          sper sa ai dreptate... (Joi, 10 septembrie 2009, 16:18)

          liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui toto

          da a mai fost scandal cu cora si cu carrefour si n-au patit nimic...
          ar fi bine sa primeasca siastia niste amenzi sa nu se mai creaza atotputernici in romania
  • 0 (2 voturi)    
    Si Carrefour? (Joi, 10 septembrie 2009, 14:37)

    cata [anonim]

    Pai ce ne facum cu Carrefour, paradisul marfurilor contrafacute? Cel putin de la Metro si Mega Image pot cumpara produse originale, cele din Carrefour sunt intotdeauna de calitate mai slaba, desi amalajul arata identic.
    • +1 (3 voturi)    
      ... (Joi, 10 septembrie 2009, 15:11)

      un anonim [anonim] i-a raspuns lui cata

      pai cine crezi ca a comandat investigatia? ;)
  • 0 (2 voturi)    
    Interesant (Joi, 10 septembrie 2009, 14:41)

    Hadrian [anonim]

    Inteleg ca nu mai fac magazinele abuz de pozitie dominanta. Furnizorii intra in hora, no problem.
    (Asta bineinteles, daca cercetarea va confirma ipoteza de cartelizare.)

    Sau era nevoie oare de un "vehicul" generator de informatii suculente pentru campania electorala ?
    • +1 (3 voturi)    
      Campanie sau nu (Joi, 10 septembrie 2009, 15:27)

      Seeker [utilizator] i-a raspuns lui Hadrian

      Crezi că orice se întâmplă în ţara asta mai nou are legătură cu apropiatele alegeri? Nimic nu poate merge bine fără imixtiuni politice?
  • +5 (9 voturi)    
    no competition (Joi, 10 septembrie 2009, 15:03)

    sfrandrei [anonim]

    Ati vazut cumva scadrei de preturi, la produse alimentare, in Romania de criza?
    Nu! Am vazut cresteri de pret. Inca ceva Chestiunea aceea " daca gasesti in alta parte platim de 1000 ori diferenta" Este o practica neconcurentiala sanctionata in alte tari (SUA, Franta). Prin acest mecanism se fixeaza pretul minim pt un produs. Este o initiativa laudabila, astept si pe alte piete.
    • +1 (5 voturi)    
      gresit! (Joi, 10 septembrie 2009, 17:17)

      lmc [utilizator] i-a raspuns lui sfrandrei

      Carrefour in Franta practica "platim diferenta de 10 ori". Uite aici http://www.carrefour.fr/Site%20carrefour/accueil/fidelite/Remboursementdifference.doc
      • +1 (1 vot)    
        si.. (Joi, 10 septembrie 2009, 20:45)

        Mirela F [utilizator] i-a raspuns lui lmc

        ...in spania. si am vazut si in franta.
    • +1 (1 vot)    
      Esti cam extremist ... (Joi, 10 septembrie 2009, 21:47)

      big_fufu [utilizator] i-a raspuns lui sfrandrei

      .. si prost informat.
      Marile magazine au mai si scazut adesea preturile, in functie de variatia marfurilor pe piata.
      Si de la intrarea lor pe piata, nu gasim in alta parte mai ieftin o buna parte din produsele alimentare de baza.
  • 0 (2 voturi)    
    ? (Joi, 10 septembrie 2009, 15:23)

    marius [anonim]

    „In situatia in care aceste practici vor fi confirmate, Consiliul Concurentei va sanctiona corespunzator companiile vinovate, iar respectivele comportamente vor fi interzise pe piata”, a declarat Bogdan Chiritoiu.

    Daca nu vor fi confirmate, respectivele comportamente nu vor fi interzise pe piata?!.............
  • -1 (5 voturi)    
    cartelizare (Joi, 10 septembrie 2009, 15:39)

    Terente [anonim]

    Conform DEX online: CARTELIZÁRE, cartelizări, s.f. (Rar) Cartelare. – De la cartelă.
    • 0 (4 voturi)    
      Ba vine de la "cartel"=organizatie (Joi, 10 septembrie 2009, 17:57)

      Ritzi Pitzi [anonim] i-a raspuns lui Terente

      " Uniune monopolistă în care mai multe întreprinderi din aceeași ramură de producție încheie o convenție, stabilind prețurile, condițiile de vânzare și de aprovizionare, termenele de plată, cantitatea de mărfuri ce urmează să o producă fiecare și își împart piețele de desfacere, în vederea limitării sau eliminării concurenței."
      • 0 (0 voturi)    
        minus degeaba (Vineri, 11 septembrie 2009, 9:40)

        toto [anonim] i-a raspuns lui Ritzi Pitzi

        sunt unii care dau puncte cu minus aiurea. nu inteleg de ce ati dat minus la definitia lui Ritzi Pitzi care este corecta.
        • 0 (0 voturi)    
          O fi cineva din cartel... (Vineri, 11 septembrie 2009, 9:52)

          Ritzi Pitzi [anonim] i-a raspuns lui toto

          ... care da minusuri, doar-doar nu se mai vede comentariul suparator.
          Definitia foarte clara poate deranja uneori, mai ales cand esti direct vizat...

          Multumesc pentru suport !
    • 0 (0 voturi)    
      Carte n-are (Vineri, 11 septembrie 2009, 12:23)

      DEX [anonim] i-a raspuns lui Terente

      Conform DEX-ului tiparit, cartelizare (cartelare) vine de la cartel, mai exact actiunea de a forma un cartel. Ce inseamna cartel, poti afla tot din DEX-ul tiparit.

      Apropo, DEX-ul tiparit este o carte, adica o scriere care a vazut lumina tiparului, dar care are marele dezavantaj ca nu are butoane, foarte utile pentru cei care se dau mari in cunostinte in orice domeniu doar prin cautari pe Internet.