Dupa 23 de sinucideri in randul angajatilor

Directorul de resurse umane France Telecom: E de neconceput sa oprim total restructurarile, dar vrem sa fim alaturi de angajati

de R.P.     HotNews.ro
Duminică, 13 septembrie 2009, 16:36 Economie | Companii

Confruntata cu un val de sinucideri fara precedent, compania France Telecom exclude oprirea totala a restructurarilor, dar spera "sa fie alaturi cat mai bine posibil" de angajatii aflati in situatii dificile. Directorul de resurse umane al companiei, Olivier Barberot, le-a trimis "o scrisoare tuturor medicilor grupului pentru a le cere sa ne indice, in limitele secretului profesional, cazurile salariatilor in situatii fragile", a declarat acesta intr-un interviu citat de cotidianul francez Le Monde.

Seria de sinucideri "trebuie sa ne alerteze cu privire la cazurile de salariati aflati in suferinta. Trebuie sa-i ascultam si sa imbunatatim dispozitivele de reorganizare", sustine Barberot. In tot acest timp, sindicatele acuza faptul ca restructurarile si reorganizarile interne stau la originea situatiei dificile a salariatilor si cer stoparea definitiva a acestor politici. "Este de neconceput; asa, concurenta ar trebui sa fie inghetata si tehnologia oprita din evolutie", raspunde Olivier Barberot.

Directorul de resurse umane a recunoscut ca exista "cateva cazuri mai dificile, de exemplu salariati care vor sa ramana in orasele lor sau se adapteaza cu greu la noile sarcini". "Vom reexamina toate aceste situatii pentru a le fi alaturi cat mai bine posibil", a insistat responsabilul France Telecom.

In ceea ce priveste cazul angajatei care s-a sinucis vineri, aruncandu-se de la fereastra biroului sau din Paris, Barberot a declarat ca aceasta fusese anuntata "ca i s-a schimbat conducerea", dar "nu locul de munca sau postul". "Ea fusese mutata in luna iunie din Courbevoie la Paris, dar acest lucru ii reducea timpul petrecut pana la birou", a continuat acesta. Tanara "care avea probleme personale (...) a muncit 58 de zile in 2008 si a absentat 61 de zile anul acesta", potrivit lui Barberot.

Sindicatele sustin ca este vorba despre al 23-lea caz de sinucidere a unui salariat France Telecom, din luna februarie 2008. Ei au cerut ajutorul statului, actionar principal al grupului cu 100.000 de angajati.


Citeste mai multe despre   












Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

1327 vizualizari

  • -6 (6 voturi)    
    criza financiara (Duminică, 13 septembrie 2009, 16:56)

    adrian [anonim]

    Nu acum ceva zile citeam un articol cum ca a trecut criza financiara in Franta? Politrucii....
    • +3 (3 voturi)    
      FT (Duminică, 13 septembrie 2009, 17:18)

      Ioana [anonim] i-a raspuns lui adrian

      Criza n-are nimic de-a face cu valul de sinucideri la FT, are a. Problema este prostul managment. Pana anul trecut si la Renault se sinucideau angajati dar vad ca de la o vreme nu se mai semnaleaz
  • +1 (1 vot)    
    nu-mi vine sa cred... (Duminică, 13 septembrie 2009, 17:24)

    cristi [anonim]

    cat de usor renunta unii... fratilor ,nu-i capat de drum!! viata merge inainte! ieri s-a sinucis o femeie agajata de-a lor in varsta de ~30ani..pai asta cum poate fi catalogata?? sa stiti ca nu sunt vreun patron..etc..sunt somer in momentul de fatza.
    • +2 (2 voturi)    
      bafta, tizule (Duminică, 13 septembrie 2009, 17:41)

      cristi [anonim] i-a raspuns lui cristi

      ai dreptate, am trecut si eu razant pe langa o concediere nemeritata, si am trecut prin momente dificile, dar nu mi-a trecut nici o clipa gandul prin cap... probabil faptul ca sunt casatorit de curand si creditul m-au tinut in picioare
  • -2 (4 voturi)    
    23!! (Duminică, 13 septembrie 2009, 17:53)

    Justin Puscasu [anonim]

    Ma intreb de ce abia la al 23-lea caz de sinucidere a sesizat cineva ca situatia e grava acolo.
  • +2 (6 voturi)    
    rata sinuciderii (Duminică, 13 septembrie 2009, 18:56)

    alex [anonim]

    http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_countries_by_suicide_rate

    23 din 100.000 e sub rata de sinucideri din franta, care este de 26/100.000, deci care e problema ?

    in romania e 21
    • 0 (2 voturi)    
      Poate ca modul in care calculezi tu este problema (Duminică, 13 septembrie 2009, 21:31)

      statisticianu' [anonim] i-a raspuns lui alex

      Iti scapa probabil faptul ca rata respectiva se calculeaza prin raportarea la intreaga populatie, si probabil cei mai multi care recurg la acest gest sunt in mod normal oameni in varsta si bolnavi de boli incurabile, poate unii si bolnavi psihic.

      Ce te faci cand ponderea in cadrul populatiei active este mult mai redusa, dar in cadrul unei comunitati restranse ea devine superioara mediei la nivelul intregii populatii? Probabil ca abia atunci sesizezi 'anormalul' din fenomen.
  • 0 (0 voturi)    
    Ingrijorator (Luni, 14 septembrie 2009, 1:44)

    marius [anonim]

    Mai multe mari companii se confrunta in Franta cu sinuciderile repetate, Renault, EDF etc si asta de vreo 5 ani.

    Eu fiind aici de peste 10 ani, as numi cateva motive: puterea de cumparare scazuta, salarii mici, distante mari = timp mai putin (odihna, propria viata etc) pentru oameni.

    Principalele motive din pct meu de vedere, ar fi: stressul la servici, presiunea sefilor si conditiile triste de munca si de viata, francezii sunt tristi si cam comunisti in gandire si comportament.

    Lipsa de comunicare, zgarcenia si introvertismul invatate in sistemul republican nationalist inchis si xenofob, in care au fost crescuti.

    Un mare rol il joaca acest cadru in rutina zilnica, ce deja e greu de gestionat.

    Cam cinic, dar eu le-am simtit si le-am vazut