Dinu Patriciu: Exista companii capabile sa construiasca cel putin un kilometru de autostrada pe zi

de D.G.     HotNews.ro
Duminică, 27 septembrie 2009, 11:34 Economie | Companii

Romania trebuie sa-si utilizeze resursele financiare pentru infrastructura, sa invite companii de constructii care au capacitatea de a construi un kilometru de autostrada pe zi si sa lase "barmanii, ospatarii si receptionerii sa se ocupe de ale lor" declara  Dinu Patriciu.

"Exista in aceasta lume cel putin 15 companii capabile sa construiasca cel putin un kilometru de autostrada pe zi. Tehnologic, financiar, organizatoric. Sa le deschim usile si sa lasam barmanii, ospatarii si receptionerii sa se ocupe de ale lor", a afirmat Patriciu la emisiunea "Dupa 20 de ani" (PRO TV), citata de Mediafax.

In aceeasi emisiune, omul de afaceri s-a referit si la programul Prima casa, despre care a spus ca este "o traznaie economica" si era evident ca bancile nu vor fi interesate sa acorde imprumuturi, apreciaza omul de afaceri Dinu Patriciu.

Cursul valutar va ajunge la 4,7-4,8 lei pe euro la finele anului, dar nu corespunde productivitatii economiei, ci este doar "o unealta de imagine" politica si electorala, a mai spus omul de afaceri Dinu Patriciu.

"Cursul valutar este un joc intre Banca Nationala a Romaniei, speculatori si banci. Aici intra si factorul electoral. Cursul este o unealta de imagine", a afirmat Patriciu.


Citeste mai multe despre   










5231 vizualizari

  • +14 (36 voturi)    
    dixit... (Duminică, 27 septembrie 2009, 11:46)

    ion [anonim]

    ... acest Brucan al capitalismului romanesc!!! era bine cand lua combinate moca... acum vrea nasoleala poate mai fraiereste pe cineva !!!
    • +3 (31 voturi)    
      Fraier (Duminică, 27 septembrie 2009, 12:07)

      maximlemetru [anonim] i-a raspuns lui ion

      Nene, nu te doare capul cand nu gandesti?
      Paturiciu (ca nu-l apar) a luat Petromidia cand era pe butuci si se punea problema sa fie vanduta la fier vechi. RAFO Onesti a fost luata in acelasi timp. De ce Navodari merge si furnizeaza 5% din totalul impozitului din Romania, iar RAFO, nu, numai coruptie si scandal?
      Si multe altele? Pricepi? Iar aici e vorba de faptul ca Bechtel ia bani de la noi de 7 ani (peste 2,5 miliarde de euro pana acum) si n-a construit nimic! Tu auzi? Nimic!
      • +10 (18 voturi)    
        as vrea si eu (Duminică, 27 septembrie 2009, 12:37)

        marius [anonim] i-a raspuns lui maximlemetru

        as vrea si eu sa iau o companie ce valora 1 miliard$ pe mai nimic, cu 60 mil. $ imprumutati de la altii, si sa "o fac" rentabila. Te faci ca nu stii reteta: falimentezi ce e al statului si apoi brusc faci rentabil si te imbogatesti. La RAFO doar a fost la fel, a fost rentabila pt patroni, nu si pt stat. Intre timp, Rafo a fost luata de altii si si-a platit datoriile la stat si incepe sa mearga bine.
        • -3 (15 voturi)    
          cine te opreste!? (Duminică, 27 septembrie 2009, 13:39)

          marcu [anonim] i-a raspuns lui marius

          Pai si cine te opreste ? De ce nu o faci ? Sa fim realisti , cine are creier si il foloseste cum trebuie reuseste , in afaceri corectitudinea nu isi are locul , asta e capitalismul prietene . Omul este un foarte bun manager , asta e adevarul . Pentru simplu motiv ca este inteligent a reusit sa ia cum spuneai tu o afacere de 1 miliard pe 60 mil. Un prost ar fi reusit ?? ASTA INSEAMNA CAPITALISM . Noi l-am vrut si nu este un sistem perfect ...
          • +1 (3 voturi)    
            revenind la subiect (Marţi, 29 septembrie 2009, 3:26)

            stefan2008 [utilizator] i-a raspuns lui marcu

            De ce nu a facut Tariceanu ce trambiteaza acum Patriciu? Autostrada Transilvania trebuia sa fie gata pe vremea lui Tariceanu!

            => totul este gargara politica.

            De ce nu fac platile catre Bechtel la timp? Cat timp au fost platiti, au lucrat foarte bine.
    • 0 (4 voturi)    
      si tu destept (Duminică, 27 septembrie 2009, 18:23)

      paul [anonim] i-a raspuns lui ion

      comunist invidios ce esti
  • -1 (23 voturi)    
    O ALTA TRAZNAIE ECONOMICA.... (Duminică, 27 septembrie 2009, 11:48)

    Surfer [utilizator]

    .. E MODUL IN CARE AI PUS MANA PE ROMPETROL SI CUM APOI L-AI VANDUT LA RUSI, PATRICIULE....
  • +12 (20 voturi)    
    Haideti dle. Patriciu... (Duminică, 27 septembrie 2009, 11:55)

    bgd [utilizator]

    Cu siguranta ca exista companii care pot construi autostrazi mult mai rapid si mult mult mult mai ieftin, dar asta ar insemna ca banul public sa se cheltuiasca cu cap....deci n-ar mai exista loc de furat. Stiti si dvs. ca daca nu e loc de furat...nu mai are rost sa mai faci nimic in tara asta. In 2 ani de guvernare PNL...daca se dorea se putea rezilia contractul cu Bechtel de exemplu si angaja alta companie care sa faca treaba...dar din nou....disparea furatul. Deci unde-i profitul personal? Eu asta n-am sa pot suporta niciodata....ipocrizia, indiferent din partea cui vine.
    • +2 (24 voturi)    
      Cine naibi mai e si Patriciu asta ? (Duminică, 27 septembrie 2009, 12:05)

      Frankie [utilizator] i-a raspuns lui bgd

      Un bisnitar care a facut afaceri cu statul, un incompetent corupt....
      • 0 (10 voturi)    
        Incompetent? (Duminică, 27 septembrie 2009, 12:42)

        bgd [utilizator] i-a raspuns lui Frankie

        Ei...asta fix nu-i. In rest...de acord cu tine.
    • +8 (10 voturi)    
      Ai dreptate (Duminică, 27 septembrie 2009, 12:44)

      Mirela F [utilizator] i-a raspuns lui bgd

      De ce Strabag isi face treaba in Austria? Acolo, desi au autostrazi, nu e suficient, acum le mai construiesc o banda. De ce Astaldi nu e implicat in scandaluri afara? Pentru ca acolo se fura 10% si din 90% se face treaba. Pana si Bulgarii si Ungurii au autostrazi - la plural... Pe cand la noi...
    • +7 (7 voturi)    
      Cum sa nu, totul e simplu (Duminică, 27 septembrie 2009, 12:59)

      _Ka_ [anonim] i-a raspuns lui bgd

      Sigur ca se putea rezilia. Ai 10 miliarde? Parca atat era dauna de platit lu' Bechtel in caz de reziliere a contractului.
      Vina e a cui a semnat contractul ala. Mai stiti voi cine?
      • +3 (3 voturi)    
        Esti sigur ca 10 mlrd? (Duminică, 27 septembrie 2009, 14:02)

        bgd [utilizator] i-a raspuns lui _Ka_

        Ca daca e asa...e clar ca nu aveau ce face...ca nu au ce face...si ca nu vor avea ce face pana ce nu se incheie contractul.
  • +2 (8 voturi)    
    reforma in constructii (Duminică, 27 septembrie 2009, 11:58)

    fost constructor [anonim]

    Pentru a da de lucru si ceva strategic cj si rezolvarea astfel rapida a constructiei autostrazilor, a altor infrastructuri si constructii, s-ar putea sa se infiinteze companii judetene de constructii in subordinea presedintilor consiliilor judetene, care sa raspunda de constructia tronsoanele de autostrada care traverseaza judetul respectiv si altor lucrari in judet ca : sere, canale de irigatii, constructii de blocuri, etc. Aceste intreprinderi existau inainte de ‘89 organizate pe ministere : TCIND, TCH, CCH, EnergoConstructia, EnergoMontaj, ElectroMontaj, CCCF, TIAB, IAMSAT, Nuclearmontaj, etc. Nu trebuie sa stergem complet experienta si traditia, de buna practica, anterioare, ale tarii noastre in domeniile: proiectare-cercetare, industrie, transporturi, constructii, agricultura, etc., cind "prin noi insine" am proiectat si executat lucrari de infrastructuura de mare anvergura ca porturi, santiere navale, aeroporturi, poduri peste Dunare, cai ferate si drumuri: defileu: Dunare, Jiu, Olt, Salva-Viseu, Transfagarasan, Autostrada Buc-Pitesti,etc. Canalul Dunare-Marea Neagra, Metrou, inceput sistematizare Bucuresti, sistematizarea oraselor mari si mici,etc., baraje, ecluze, docuri uscate, lacuri de acumulare, mine la suprafata, agricultura, sport, etc., ci sa le adaptam la noile conditii. Nu mai vorbim de fabrici si echipamente! In privinta locuintelor, momentan, suntem rezolvati( aproape gratis fata de preturile de acum) tot dinainte de "89, dar ce vom face ca durata de viata a acestor locuinte scade si noi preponderent construim prin dezvoltatori mai mult locuinte scumpe rezidentiale?Nu cumva trebuie sa intensificam in prinul rind constructia de locuinte noi de mijloc, deoarece de izolari de blocuri vechi, cetatenii s-au apucat deja?. in plus, fondurile trebuie date conf.tabel: nrc|necesar|realizat|target|%(realizat*target) desfasurat pe puncte, subpuncte, obiective,etc., nu numai filozofie ci si contabilitate, controlate: decadal, lunar, trimestrial, anual,mandat,
  • +6 (10 voturi)    
    Bumbești-Livezeni (Duminică, 27 septembrie 2009, 12:03)

    aac [utilizator]

    Așa s-a făcut și contractul cu Bechtel. În 19 zile Năstase a reușit pompieristic ceea ce Dinu Patriciu abia reușește să exprime în cuvinte. Rezultatul, îl plătim noi timp de generații.
  • +12 (12 voturi)    
    Albania si Bechel (Duminică, 27 septembrie 2009, 12:05)

    mihai [anonim]

    M-am intors dintr-o delegatie din Albania saptamana trecuta. Interesant ca acelasi Bechtel de care se presupune ca nu e capabil decat sa pape bani la noi, a construit 70km de autostrada in Albania, data in folosinta acum vreo luna-doua. Durata proiectului 22 de luni iar rezultatul este fara gauri, improvizatii sau portiuni neerminate. Se circula 70km de la un cap la altul ca in Germania, Austria, Cehia sau alta tara normala.
    • +1 (7 voturi)    
      albanezii (Duminică, 27 septembrie 2009, 12:18)

      me [anonim] i-a raspuns lui mihai

      Albanezii sunt sunt to un fel de romani, daca te interesezi de contract o sa vezi ca si la ei s-a dublat de la semnare.
      Si desi ii urasc la fel de mult pe Bechtel + Nastase, proiectul din Albania nu e chiar similar cu autostrada Brasov - Bors, si nu vorbesc de lungime cat de teren si proiecte
      • +2 (4 voturi)    
        Bechtel (Duminică, 27 septembrie 2009, 12:28)

        Mircea [anonim] i-a raspuns lui me

        Cred ca ar trebui sa stim mai multe despre Bechtel:

        http://www.bechtel.com/romanian-motorway.html

        par sa fie totusi printre primele 10 companii de constructii... nu intotdeauna cand un proiect merge prost e de vina cel care il executa; cei care muncesc in industrie stiu cat de naspa poate sa fie un client care isi schimba mereu cerintele sau nu isi face partea.
    • +7 (7 voturi)    
      E groasa daca si Albania ne-a luat-o in fata.. (Duminică, 27 septembrie 2009, 12:25)

      Surfer [utilizator] i-a raspuns lui mihai

      .... la naiba!!
      • +8 (8 voturi)    
        da, e adevarat! (Duminică, 27 septembrie 2009, 21:06)

        taranistu [utilizator] i-a raspuns lui Surfer

        Albanezii stau mult mai bine decat noi la capitolul infrastructura rutiera. Iar noi, in loc sa-l luam de gat pe Basescu pentru "Romania nu are nevoie de autostrazi ci de drumuri expres"ii iertam si mai recenta "e un mit ca turistii nu vin in Romania pentru ca nu avem autostrazi, 70% din turism se face cu avionul". Ba mai mult, in ultimul timp incep sa "cada" mai bine zis sa "zboare" si trenurile. Iar Berceanu ne trateaza cu flit! Astia sunt oamenii PDL.
        Multumim, poate ar fi mai de folos daca am importa niste albanezi pe post de ministri?
  • +3 (17 voturi)    
    Exista borfasi... (Duminică, 27 septembrie 2009, 12:07)

    metronom [anonim]

    care fura sute de milioane de euro intr-o zi, iar apoi se pretind oameni de afaceri cu pretentii de onorabilitate. Acest patriciu e un hot ordinar!
  • +3 (5 voturi)    
    :) Pai si ei ce mai papa? (Duminică, 27 septembrie 2009, 12:33)

    s3xs1 [anonim]

    Exista firme d-astea ... profesioniste.

    Problema este: strazile vor fi prea bune si vor avea si garantie => gaozarii din parlament si parazitii lor ce mai mananca? ... cine mai ia si comisioane si profitul pe cere-l face firma sa pentru o lucrare care va fi refacuta in 2-3 ani ... fara garantie? :))


    Romanii nu sunt prosti, sunt hoti profesionisti!

    Partea proasta este ca sunt si oameni nascuti in Romania .... indiferent de nationalitate ... si sunt obligati sa traiasca printre cancerul asta care se tot raspandeste in societate!

    Avem pe teava o generatie de degenerati mai ceva decat au vazut americanii (usa) pana acum! ... si cei care detin puterea sunt modelul dupa care s-au inspirat acei degenerati gata sa iasa in societate si sa-si faca treaba .... ei sunt un model perfectionat.

    Sa traiesti in Romania este o pedeapsa .... nu o binecuvantare!
    • 0 (6 voturi)    
      Perfect zis. (Duminică, 27 septembrie 2009, 14:13)

      bgd [utilizator] i-a raspuns lui s3xs1

      +
    • 0 (2 voturi)    
      Romanii nu sunt hoti profesionisti! (Duminică, 27 septembrie 2009, 17:12)

      Adi [anonim] i-a raspuns lui s3xs1

      ... si nu au fost niciodata. Hoti profesionisti sunt bancherii si ceilalti care si-au umplut buzunarele si si le vor umple in continuare cu bonusuri, cei care au dus-o bine si inainte si o vor duce cel putin la fel de bine si dupa criza financiara. Aia sunt hoti profesionisti, de cariera!
      Romanii nu sunt decat niste mici gainari, se fura singuri, intre ei si pe ei insisi. Cand incearca sa ii fure si le altii se duc la buzunarit si carding, nu la chestii serioase.
  • +5 (7 voturi)    
    bancul cu zgura (Duminică, 27 septembrie 2009, 12:43)

    bibicu [anonim]

    patriciu ar face bine sa-i transmita aceste sfaturi direct lui bombo, zis si nastase 4 case, ala care a semnat contractul cand era mare prim ministru.
    • +1 (1 vot)    
      te-ai prins. (Duminică, 27 septembrie 2009, 13:01)

      _Ka_ [anonim] i-a raspuns lui bibicu

      s-a strigat bingo!
  • +4 (6 voturi)    
    etalonul inteligentei (Duminică, 27 septembrie 2009, 12:55)

    nevermind [anonim]

    Ministerul este prost spre deosebire de tine care esti un ...hot.
    Si mi-am amintit acuma de vanzarea cladirilor administrative pe care o tot invoci ca solutie pentru redresarea bugetului, ca alternativa la inprumuturile de la FMI. Matale te gandesti numai cum sa faci sa mai pui mana pe niste bani de la buget. Ca de-oi cumpara matale cladirea parlamentului sa zicem, sunt sigur ca nu o sa-i lasi pe bietzii parlamentari sa doarma moca pe bancile parlamentului. Probabil ca in scurt timp, cheltuielile pentru administrarea cladirii, chirie si alte taxe la care te gandesti matale care esti asa... inteligent, vor creste aberant. Ca deh...banii vin de la buget, iar parlamentari nu tre lasatzi in ploaie.
    Pune mana si fat-zi matale o companie care sa faca ceva util pentru tara asta. Stai numai si dai din gura si asteptzi poate mai pica de pomana vreo companie pentru ca apoi sa o revinzi la sume astronomice.
    De inteligenti din-astia e plina Romania
    • 0 (0 voturi)    
      nick (Duminică, 27 septembrie 2009, 22:48)

      Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui nevermind

      schimba nick-ul, pls
      this one is taken... nu ma intereseaza culoarea comentariilo tale...
      • +1 (1 vot)    
        :-) (Luni, 28 septembrie 2009, 6:46)

        nevermind [anonim] i-a raspuns lui Nevermind

        Imi pare rau! folosesc nick-ul asta de ceva vreme... chiar de catziva ani, pot sa zic. Probabil ca daca ma inregistram ca utilizator asi fi remarcat ca mai este cineva cu acelasi nick. Sau poate tu ai fi avut aceasta surpriza...
        Ma bucura faptul ca nu te intereseaza culoarea comentariilor mele. Nici pe mine nu ma intereseaza ca nu te intereseaza.
        Era un comentariu la adresa unei persoane publice.
        Vad ca ai intrat pe forum doar sa ma tragi de maneca.
        Si vad ca a mai aparut un "nevermind" mai jos...

        ok, nevermind! :-)

        O zi buna la toata lumea!
  • +1 (3 voturi)    
    prima casa (Duminică, 27 septembrie 2009, 13:10)

    the [utilizator]

    ca si alte idei "capitaliste" românesti, e copiata dupa "premiere accession" - una din ideile electorale sarkoziste, creatia de locuinte pentru familiile tinere care-si cumpara ... prima casa.
    Ca si "locuinta sub 100 000 de euro", ambele au fost idei interesante, dar ...
    In urma dezordinilor financiare create de banci si de societatile de asigurari, "locuinta sub 100 000 de euro" a fost declarata "irealizabila ...
    "Prima" casa continua sa se realizeze, in Franta, la nivel local si cu fonduri ale comunelor (oraselor).
    • 0 (0 voturi)    
      pardon ca intreb (Duminică, 27 septembrie 2009, 14:17)

      the [utilizator] i-a raspuns lui the

      minusul mi l-a dat un bancher, sau un asigurator ??? :)))

      mersi, in orice caz :)))
  • +6 (10 voturi)    
    Ai fost LA PUTERE 4 ani, Don Patricio ! (Duminică, 27 septembrie 2009, 13:12)

    - [anonim]

    Unde-s autostrazile PNL-ului ?
    • +5 (7 voturi)    
      undeva (Duminică, 27 septembrie 2009, 14:19)

      the [utilizator] i-a raspuns lui -

      în vântu
      care sufla seara
      ora când românu'
      îsi viseaza tara ...
      (the land of choice pentru toate firmele delocalizate si capitalurile spalate)
  • +3 (3 voturi)    
    autostrazi (Duminică, 27 septembrie 2009, 13:19)

    nevermind [anonim]

    si daca bechtel nu construieste pt ca nu se inteleg partidele intre ele pe unde sa treaca autostrada, pt ca au cumparat care cum a stiut teren pe traseul autostrazii?
  • +6 (10 voturi)    
    Si de ce nu au venit? (Duminică, 27 septembrie 2009, 13:34)

    SuperDinu [anonim]

    Nenea Dinu Paturica, matale ai dreptate. Sunt astfel de companii. Cum e si Bechtel cum e si Strabag si altele care au venit sa construiasca in Romania. Cum dracu se face ca aici nu reusesc sa faca kilometrul ala pe zi?
    Cum se face ca intre 2007 si 2009 nu ai reusit cu tot guvernul fenechiu-patricist sa construiti cativa kilometri?
    Vii si spui acum ca se poate. Stim ca se poate domnule spagar sef, insa nu pricep cum dracului ai atat tupeu sa dai lectii de economie cand ai putea da lectii de furat de la stat in beneficiul propriului buzunar.
    Asa ca du-te si vinde-ti gogosile in georgia si data viitoare alege naibii un candidat mai cu creiet decat zgabeartza ala de crin ca tare e tontalau
  • +2 (2 voturi)    
    Care? (Duminică, 27 septembrie 2009, 18:01)

    Ramona [anonim]

    Toate companiile sttraine subcontracteaza lucrarile la companiile romanesti. Adica cele romanesti fac pana la urma treaba finala... asa ca nici vorba de 1 km de autostrada pe zi...
  • 0 (0 voturi)    
    normal ca sunt (Duminică, 27 septembrie 2009, 19:07)

    srt [utilizator]

    Dar daca nu sunt aservite politic nu le baga nimeni in seama pe la noi.
  • -1 (3 voturi)    
    O nulitate REMARCABILA... (Luni, 28 septembrie 2009, 9:23)

    Wykky [anonim]

    Domnul Patriciu - aparut pe cai oculte dupa '89 - a dovedit doar rapacitatea cu care a jecmanit finaciar si economic Romania si pe Romani (la pompa de benzina)...

    In rest un mare impotent fara imaginatie talent entrepreunarial or comercial...

    Cu toti banii agonisiti prin despolierea Romaniei nu a reusit vreo investitie de rasunet care sa foloseasca Romaniei si Romanilor sau sa conduca businesul la parametrii macar comparabili cu cei realizati de raposatul si gasca lui...

    Daca dupa '89 tot acest capital ar fi ajuns in mana multor Romani mult mai capabili si talentati azi Romania si Romanii nu ar fi in acest colaps si economic si social...