Interviu HotNews.ro

Ce asteapta oamenii de afaceri de la viitorul Guvern

de Dan Popa     HotNews.ro
Vineri, 16 octombrie 2009, 11:58 Economie | Companii

Reprezentantii mediului de afaceri chestionati de Hotnews.ro recomanda viitorului Guvern sa renunte la blandetea cu care trateaza bugetarii, sa taie fara mila din cheltuieli, sa reduca fiscalitatea in anumite zone, sa flexibilizeze piata muncii, sa negocieze mai strans cu FMI si sa renunte la atragerea banilor la buget din cresterea preturilor la utilitati, pe segmentul pe care  Statul detine monopol.
  • Opriti cresterile de preturi la utilitati
Ioan Niculae, Interagro: "Trebuie stabilizata economia, nu ingropata si mai tare. Prima masura trebuie sa fie stoparea cresterilor de preturi la utilitati. Astea ne baga in pamant pe noi. In mod normal, ar trebui ca pe vreme de criza aceste prerui sa fie duse in jos, sa fie ieftinite. Romania este singura tara din lume care, in baza monopolului pe care il detine, le-a scumpit. Trebuie tratat cu mult mai mare atentie tot ce e pret de monopol". Ideea a mai fost adusa in discutie si de Sorin Minea (Angst), Matei Paun (BAC Investment) si altii.
  • Reduceti fiscalitatea, chiar daca e greu 
Mihai Visan (Asociatia Romana a Carnii): "O reducere a TVA (in special la anumite alimente de baza, dar se pot angaja discutii si in alte domenii) sau coborarea unor impozite directe ar avea ca prim efect cresterea consumului, care ar stimula productia, cu toate efectele de pe piata muncii, a exporturilor si a increderii intr-un mediu economic sanatos". Solutia a mai fost adusa in discutie de reprezentanti din zona industriei bunurilor de larg consum.
  • Taiati fara mila cheltuielile cu bugetarii
Bogdan Baltazar, consultant financiar si fost presedinte de banca: "Asta trebuie sa fie prima masura a viitorului Guvern. Sa taie fara mila, e treaba lor cum, dar sa taie 20 la suta din cheltuieli, fara sa stea pe ganduri. Ca ii trimite 15 zile sau 10 zile acasa, ca taie din organigrame, din salarii, aici se poate discuta. Dar taiatul acestor cheltuieli e prioritatea prioritatilor. Dupa aceea, discutam despre legea pensiilor, care trebuie trecuta rapid prin Parlament si celelalte angajamente". Solutia a mai fost propusa de aproape toti cei chestionati de Hotnews.
  • Respectati angajamentele cu FMI si reganditi fiscalitatea

Bancheri: "Trebuie sa stinga micile incendii si nu are vreme de fundamentat strategii. Pe termen scurt are de respectat conditiile din acordul cu FMI, fara de care suntem intr-un real pericol. Pe termen mediu, trebuie recladit un intreg sistem fiscal care functioneaza doar in momente de liniste si pace. Cand e criza, intra si el in criza. Trebuie scoasa la lumina economia neagra, iar asta nu poti sa o faci fara anumite facilitati fiscale. La toate portofoliile au de facut reforme consistente. Dar asta cere timp si viitorul Guvern nu dispune de el. Asa ca ii recomand sa respecte intelegerile cu FMI. E nevoie si pentru asta de performanta, la cum arata economia.    

Invitam cititorii Hotnews.ro sa isi exprime opiniile cu privire la principalele masuri pe care le are de luat viitorul Guvern. 


Citeste mai multe despre   












Material sustinut de BRD Groupe Société Générale

5 motive de cheltuit banii - electronice pentru casa. Idei de cadouri si rasfat

Decembrie este luna cadourilor si in toata nebunia asta trebuie sa mai cumperi si cate ceva pentru casa ta. Bine, sau poate vrei sa faci un cadou unor apropiati, asa ca de "casa noua". Motive de cheltuit bani se vor gasi mereu. Asadar, va propunem o lista de "motive" pentru cheltuit banii, mai ales ca acum e ocazia perfecta sa beneficiezi de ofertele de Craciun ale comerciantilor.

3586 vizualizari

  • +15 (15 voturi)    
    Visati domnilor, (Vineri, 16 octombrie 2009, 12:14)

    Lucian_Mares [utilizator]

    visati frumos... Astea sunt masurile de bun simt atunci cand vrei sa repui economia pe linia de plutire. Numai ca nu tineti cont de campania electorala.
    • -4 (10 voturi)    
      aiurea (Vineri, 16 octombrie 2009, 12:48)

      Mowgli [utilizator] i-a raspuns lui Lucian_Mares

      noul guvern trebuie sa stea pe fundul lui 2 luni fara sa irite bugetarii care in prag de alegeri au mancarime pentru greva. Trebuie doar sa conlucreze cu FMI si sa astepte urmatorul presedinte. Absolut toata lumea are de castigat din strategia asta. Trebuie sa fii cam incuiat sa crezi ca reformele trebuiesc facute in astea doua luni
      • +8 (10 voturi)    
        Orizontul tau (Vineri, 16 octombrie 2009, 13:27)

        Lucian_Mares [utilizator] i-a raspuns lui Mowgli

        sta pe verticala, in directia "varful bocancilor".
        Reformele sunt necesare indiferent de urmatorul presedinte. Tu propui sa se mai piarda doua luni, pana sa se inceapa treaba, tipic romanesc. Nu-ti fa iluzii, reformele vor dura ani buni. Si sa-ti reamintesc, nici o tara nu traieste din credite ci din economia proprie. FMI-ul e un ajutor in caz de criza, nu trebuie privit ca principala sursa de venituri. Creditul trebuie rambursat, iar pentru asta ai nevoie de crestere economica. De asta insista si FMI-ul pe reforme.
        • +2 (4 voturi)    
          ... (Vineri, 16 octombrie 2009, 14:22)

          Mowgli [utilizator] i-a raspuns lui Lucian_Mares

          cele doua luni s-au pierdut in momentul in care a cazut guvernul, sunt pierdute deja. Daca te astepti la sprijin politic pentru reforma la oricare posibil guvern te inseli, nimeni nu ia reforma in serios pentru astea doua luni. Iliescu, Antonescu, Johannis, Bela au declarat public ca vor guvern pentru 2 luni (dupa care au mai nuantat-o unii dintre ei de ochii lumii si a pozitiei lui Basescu). Ceilalti (PDL, Basescu) daca chiar ar vrea, nu ar avea sustinerea necesara. Nu ai cu cine sa faci reforma in astea doua luni, dar poti sa pui paie pe foc si sa nu primesti banii de la FMI. Si poti avea greve. Stii, uneori intentia e mai putin importanta decat rezultatul.
          • +1 (1 vot)    
            Partial da (Sâmbătă, 17 octombrie 2009, 20:42)

            Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui Mowgli

            A zis-o Hrebenciuc, eu cred ca e o strategie buna pt. PSD in momentul de fata sa forteze anticipate.

            Asa ca da, din punctul asta de vedere un guvern care sa incerce sa faca reforma ar fi repede matrasit, nu ne-am lua banii de la FMI, si ar fi nasol de tot.

            Pe de alta parte, sa stam sa ne uitam la consecinte. PSD + PNL tot ar putea forta alegeri anticipate, mai ales ca asta ar fi in avantajul lor.

            Chiar daca PDL ar avea mai multe locuri in parlament dupa alegeri, daca n-ar avea majoritate, ceea ce e foarte improbabil, guvernul ar fi unul condus de PSD. Posibil ca premier sa fie numit Nastase - nu exista alta personalitate mai pregnanta in randurile PSD + PNL, si ma indoiesc ca oamenii vor lua in discutie un premier de la UDMR sau din randul minoritatilor. Cred ca esti si matale de acord ca Nastase premier si PSD + PNL singure la guvernare, fara o opozitie cu oarecare sanse de succes in parlament ar fi o catastrofa pe termen lung.

            De-aia singura strategie dupa parerea mea buna a PDL e nu sa urmareasca sa puna un guvern care sa taca chitic doua luni, ci sa numeasca un guvern care sa incerce sa continue reforma inceputa de guvernul Boc - in mod particular sa trimita din nou in parlament legea pensiilor. Daca se pune de-o noua motiune de cenzura - ceea ce se poate, constitutional, dat fiind ca e vorba de un guvern nou, PDL mai castiga niste voturi - de data asta sper ca mai multe decat pana acuma - daca PDL si Basescu reusesc sa convinga populatia ca PSD si PNL sunt cauza pierderii transei din imprumutul de la FMI, si prin urmare a tuturor consecintelor acestei pierderi - lipsa de bani pt. medicamente, nu lefuri pt. bugetari etc. Daca balanta se schimba, si PSD nu mai are de castigat din alegeri anticipate, atunci cred ca va juca dupa cum ii canta orice guvern care ar veni - de exemplu nemaipunand de-o motiune de cenzura cand guvernul isi asuma raspunderea pe cate o lege care pe ei ii afecteaza la buzunar.
        • -4 (6 voturi)    
          2 luni? (Sâmbătă, 17 octombrie 2009, 14:32)

          mirunamara [anonim] i-a raspuns lui Lucian_Mares

          au pierdut guvernele noastre 20 de ani! ce-mi mai e 2 luni?!
    • -4 (6 voturi)    
      campania electorala (Vineri, 16 octombrie 2009, 19:36)

      d_ecebal1254758727935 [utilizator] i-a raspuns lui Lucian_Mares

      De campania electorala,tin mai mult,aceia care au generat acest haos,din cauza unui singur om...ma intreb ,chiar ne cred asa prosti,sau suntem prosti si vom cadea in capcana intinsa...!!!
      • +6 (8 voturi)    
        Da... ar fi trebuit... (Sâmbătă, 17 octombrie 2009, 9:50)

        enter [utilizator] i-a raspuns lui d_ecebal1254758727935

        ... ca Nica sa-si dea demisia pur si simplu. Nu a vrut, s-a incordat pesedeul, si restul povestii il stiti.
  • 0 (6 voturi)    
    Taiati... si Ciomu a facut asta (Vineri, 16 octombrie 2009, 12:19)

    EU [anonim]

    Sa se taie, poate si mai mult de 20%, dar gandind bine, nu asa. Sa se gandeasca si cum sa sa produca mai mult.
    Sistemul fiscal (fiscul) sa taie si el in carne vie, toti angajatorii care dau salarii de 2 lei cu acte si restul
    in mana la negru....
    si ar fi multe de taiat, sar sa se mai si judece inainte..
    • +4 (6 voturi)    
      Bugetarul de serviciu (Vineri, 16 octombrie 2009, 22:35)

      maximlemetru [anonim] i-a raspuns lui EU

      Cum se vede bugetarul fomist!
      Nene, daca mata visezi ca economia neagra o sa iasa la lumina cu biciul te inseli! Cu cit veti pune impozite si taxe mai mari, cu atit veti muri mai repede de foame!
      • +1 (1 vot)    
        Tre' de ambele (Sâmbătă, 17 octombrie 2009, 20:50)

        Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui maximlemetru

        N-o sa se faca economia neagra alba doar cu biciul, tre' si ceva zaharel. Da' nu ajunge doar zaharelul.

        In RO, in momentul de fata, eu cred ca tre' insistat mai mult pe bici. Problema cea mai grava, dupa parerea mea, e ca mediul de afaceri s-a obisnuit cu un stat slab, asa ca are probleme in a se comporta normal chiar si in conditiile in care statul incepe sa creeze conditii normale pt. firme.

        Ca exemplu, firma la care lucrez eu era cautata la oua de garda financiara in fiecare an macar o data pana prin 2000 si ceva, desi noi avem activitate foarte restransa: taiem o factura pe luna pt. tot ce lucram unei firme din Germania, dam toate lefurile pe cartea de munca, tot ce avem cheltuieli sunt cu utilitatile, chirie si cate un sapun sau un bax de hartie pt. imprimanta ocazional. Da' de-aia tot nu se dadeau dusi astia de la noi pana nu capatau o amenda. Amenda si motivul pt. amenda erau pe bune targuiala ca la piata - cre' ca toata lumea avizata stie asta, asa ca nu zic ceva nou. Ei bine, in ultimii ani am fost feriti de asemenea controale total aiurea, de unde eu presupun ca situatia la garda s-a schimbat. Da' cele n'spe mii de firme de gabaritul nostru care lucrau la negru la vremea aia, si mituiau la modul cat se poate de propriu garda financiara sa nu le dea amenda (desi noi am facut socoteala, e mai scump cu mita) lucreaza la negru si acuma. Au cota unica, au returnare de TVA daca exporta, au formalitati simplificate, de' toate astea nu ajung ca sa-i convinga sa renunte la plata la negru. Asa ca la astia e nevoie de bici,. ca zaharelul n-a functionat.
        • 0 (0 voturi)    
          de ce te obosesti? (Duminică, 18 octombrie 2009, 1:43)

          clujean [anonim] i-a raspuns lui Eu the first

          nu vezi ca aici se lanseaza lozinci portocalii in loc de argumente? a zis base ca bugetarii marunti sunt cauza crizei si nu coruptia + incompetenta sefilor numiti politic la toate nivelurile? gata, sa-i belim pe mititei, sa-i dam afara, sa le taiem salariile! ce daca nu s-au luat masuri de stimulare a cresterii economice si de reprimare a evaziunii comise de mediul privat cu scopul UNIC de a-i imbogati mai repede pe patroni (ca doar nu pentru a mari salariile angajatilor comit patronii ilegalitati potop)! nu, important e sa iasa bine base la alegeri, restul nu conteaza! sincer, mi-e o greata cumplita.
        • 0 (0 voturi)    
          evayiune (Duminică, 18 octombrie 2009, 10:32)

          Ana Armanca Ardeleanu [anonim] i-a raspuns lui Eu the first

          În Italia s-a extirpat şi cea mai rafinată formă de evaziune: munca la negru sau la gri, ceea ce în România este o problemă generalizată, mai ales ultima. Cum procedează italienii? Filtre şi spionaj general. Dacă o firmă oarecare îi plăteşte pe angajaţi oficial cu un 1000 euro, neoficial cu 2000 euro, acea firmă plăteşte o amendă de 150 000 euro, chiar dacă e vorba doar de un angajat. Să vedeţi cum zburdă carabinerii şi fac razii. Ca să funcţioneze e un fel de premiu, cine da în gât primeşte un premiu în bani. Pentru evaziunea pură se desfinţează firma şi se confiscă toată averea.
  • +6 (6 voturi)    
    masura (Vineri, 16 octombrie 2009, 12:43)

    mara [anonim]

    Sa gaseasca o solutie de acordare de garantii guvernamentale pentru a sprijini demararea proiectelor cu finantare europeana aprobate.
    Acest lucru ar insemna deblocarea investitiilor, relansarea economiei, crearea de noi locuri de munca si pastrarea celor existente.
    Numai in domeniul agricol sun 1200 de proiecte aprobate care stau pentru ca nu pot obtine credite din lipsa garantiilor.
  • -6 (8 voturi)    
    Prima si ultima masura ar fi: (Vineri, 16 octombrie 2009, 12:44)

    Rali [anonim]

    Confiscarea averilor celor din top 10000. Daca nu se face asta nimic nu mai redreseaza Romania niciodata
    • +5 (5 voturi)    
      Prima si ultima masura ar fi: (Vineri, 16 octombrie 2009, 13:28)

      Florin [anonim] i-a raspuns lui Rali

      Dar daca se face inseamna ca domnia tembelilor in Romania a inceput !
      Masura corecta-corecta era confiscarea tuturor averilor ! (ca, poate , si averi mai mici au fost stranse prin frauda, nu?)
      Si mai corect era confiscarea tuturor averilor si interzicerea sa mai detii ceva, vreodata ! Asta elimina complet multe probleme!
      Rali, draga, a ce seamana asta ?
      • -1 (1 vot)    
        simplu (Duminică, 18 octombrie 2009, 1:50)

        clujean [anonim] i-a raspuns lui Florin

        seamana cu anularea unui start gresit (acum 20 de ani) si a lansarii unuia nou, de data asta corect, fara avantaje din faptul ca ai fost (tu sau apropiatii tai) activist, securist, militian, director, turnator, etc!
    • 0 (0 voturi)    
      ar fi suficient... (Miercuri, 21 octombrie 2009, 20:31)

      muky [utilizator] i-a raspuns lui Rali

      ....si 50 %,ca sa le ramana si lor "ceva",ca sa-si poata continua "activitatea";si dupa un timp,iar....si tot asa.... cu bine
  • +3 (5 voturi)    
    astai si n-avem ce face (Vineri, 16 octombrie 2009, 13:08)

    florin,solomon [anonim]

    De cate ori avem alegeri parca suntem blestemati. Deocamdata n-o sa faca nimeni nimic,politicienii ne sacrifica cu buna stiinta si cu sange rece numai sa se vada calare pe ciolan si cu mainile pana la coate in buget. De-ar fi dupa mine toti parlamentarii , primarii si consiliile locale( adica cei alesi) ar trebui sa lucreze fara salarii pana se va relua cresterea economica macar asa vor fi cointeresati.
  • +4 (6 voturi)    
    Fiscul nu e in stare sa adune banii ! (Vineri, 16 octombrie 2009, 13:16)

    Ritzi Pitzi [anonim]

    E criza. Cad firme. Se misca masele la indemnul liderilor de sindicat. Leit-motivul zilei : nu sunt bani. Ne-am imprumutat "cu buletinul" de la FMI. Sa vedem peste vreo 4-5 ani cum ii dam inapoi... In tot acest timp, evaziunea fiscala e-n floare. Nu se platesc la timp impozitele decat in proportie de 40-50%. Munca la negru e sport national. A crescut de cateva ori numarul de vile noi, impozitate la nivel de grajd.

    Daca ANAF ar fi in stare sa adune macar cat este prevazut acum ca impozit, n-am avea nicio problema cu banii, n-ar mai fi nevoie de cresteri de impozite sau de amnistii fiscale (un fel de haiducie prin care se ia de la unii si se da altora, de regula celor care s-au fofilat si n-au platit), nici de sperietoarea cresterii TVA...

    E mai simplu sa pui biruri noi pe spatele celor care le plateau si pana acum, decat sa alergi dupa cei care n-au avut si n-au de gand nici acum sa plateasca...
    • +1 (5 voturi)    
      De acord (Sâmbătă, 17 octombrie 2009, 0:10)

      eugenb [anonim] i-a raspuns lui Ritzi Pitzi

      Sunt de acord cu ce spuneti ! Aveti dreptate !

      Mai ales cu ultima afirmatie !

      Problema este ... cine va baga in seama ?

      Forumistii nostri nu se prea vad, iar ... politicienii (votati de noi in Parlament) nu au de gand.
  • +3 (3 voturi)    
    Nimic nou pana aici (Vineri, 16 octombrie 2009, 14:45)

    Mircea [anonim]

    Dar ce fac acesti afaceristi ca sa se ia aceste masuri? Nu vad lobby facut pe langa parlamentari decat daca e vorba de interesul personal, nu vad sa dea cu pumnul in masa spunand ca nu mai platesc taxe daca nu se aduce economia pe linia de plutire, nu "vad" decat vorbe

    Ei sunt cei care ar trebui sa fie in prima linie, pentru ca "painea" a mii de oameni este in mana lor poate mai mult decat in mana politicienilor.

    Sau poate ca ar trebui sa iesim cu totii in strada, dar pentru asta trebuie ceva mai mult decat un mesaj online, ne trebuie DEMNITATE.
    • 0 (2 voturi)    
      Ce te face sa crezi ca pe afaceristi (Sâmbătă, 17 octombrie 2009, 9:55)

      enter [utilizator] i-a raspuns lui Mircea

      ii doare de altceva decat de interesul propriu ? Treaba statului era sa aiba grija de popor, dar nici macar statul nu reuseste. Ceea ce fac afaceristii se numeste 'adaptare', pentru ca asta e trendul si pentru ca se poate.
  • 0 (2 voturi)    
    comentez si atat (Sâmbătă, 17 octombrie 2009, 0:21)

    mutu [utilizator]

    Afaceristii........ stau ascunsi si i -si apara averile mai mult sau mai putin oneste de ce sa protesteze tocmai ei . ce nu au din ce trai? cu putin se multumesc pentru ca averile nu sunt facute prin munca a 2-3 generatii din familiile lor adica mosteniri meritate si asudate sunt averi dobandite rapid din smecherii si exploatarea celor cinstiti si nevoiasi (fosti salariati in R.S.R,buni meseriasi, oameni harnici si la locul lor) acum ajunsi in pragul disperarii. REFORMA ADMINISTRATIVA TREBUIE FACUT FF URGENT daca guvernul viitor doreste salvarea ROMANILOR de la disparitie- altfel solutia ar fi - EMIGRAREA IN MASA in africa acolo putem sa creem o comuniune onorabila si in deplina intelegere cu cei din lumea saracilor .comentati va rog
  • +4 (4 voturi)    
    Economie (Sâmbătă, 17 octombrie 2009, 8:53)

    mefisto [anonim]

    cea mai mare economie la bugetari s-ar face daca biserica si angajati ei s-ar autofinanta !
    cei care sunt foarte religiosi sa plateasca un impozit catre bugetul direct al patriarhiei , iar popii sa se autofinanteze , ca si asa pe langa taxa oficiala , iau si cer fara rusine mult mai mult !prin eliminarea orelor de raligie din scoli , si nelpata unor asa zisi profesori de religie , cata economie s-ar face la banii bugetarilor !ce bun social e credinta ? aduna adepti ca sa fie ei mai imbracati , cu tot felul de zorzoane , coifuri din aur si nestemate , bastoane cu briliante si haine cu fire de aur ?!?
    • +1 (3 voturi)    
      Nu , (Sâmbătă, 17 octombrie 2009, 17:53)

      gamma [utilizator] i-a raspuns lui mefisto

      Gresit , religia are rol moderator , daca nu ar fi preocupati cu lumea de apoi ,i-ai fi vazut pe toti crediciosii aia care se calca in picioare la o pomana cu faclii in jurul guvernului ! . E un ban bine cheltuit ( pt ei, aia de sus , care sunt mari amatori de LINISTE si fug tare de SCANDAL )
  • +5 (5 voturi)    
    Cind un cioban (Sâmbătă, 17 octombrie 2009, 9:16)

    Sile [anonim]

    Creste pe linga turma mai multi ciini cai si magari decit poate suporta turma... cred ca nu e nevoie sa continui.
  • -2 (2 voturi)    
    ati citit programele de guvernare ale celor 4? (Sâmbătă, 17 octombrie 2009, 18:10)

    grotaus [anonim]

    Un extras din programul electoral al lui geoana luat de aici http://www.mirceageoana.ro/proiecte/o-singura-romanie-2
    "Este cat se poate de clar ca trebuie sa gasim solutii pentru cresterea veniturilor la bugetul statului. De aceea, sustin introducerea unei cote de impozit de 20% pentru veniturile care depasesc 3.000 de lei pe luna si suprataxarea profiturilor exceptionale pana la depasirea crizei.".

    Tu ai mai vota cu el, daca ai avea venituri peste 3000 RON?
  • +2 (2 voturi)    
    Vai si amar (Sâmbătă, 17 octombrie 2009, 19:02)

    nexlevel1 [utilizator]

    Romania o tara de bugetari si asistati social sper sa crape odata sistemul asta de kkat , e clar ca e nevoie de o reforma in cadrul institutiilor statului.
  • -1 (1 vot)    
    contracte cu statul (Sâmbătă, 17 octombrie 2009, 19:40)

    aida [anonim]

    Ar mai fi de anulat contractele de energie, gaze,,,,,,,,, a intermediarilor ca ei ne scumpesc viata de pe o zi pe alta. Stiu ca presedintele a insistat pe problema asta dar cu premierul tariceanu nu s-a putut.
    • 0 (0 voturi)    
      nu zau? (Duminică, 18 octombrie 2009, 1:46)

      clujean [anonim] i-a raspuns lui aida

      iti dau o singura pista: contractele de energie ale ALRO Slatina! ia verifica tu cine e sustinatorul rusnacilor de acolo si cum au ajuns ei sa cumpere curent ieftin ca sa-l revanda scump, desi, teoretic, sunt metalurgisti, nu comercianti de energie electrica! din start te previn ca vei gasi in spatele jegului nume ca Basescu, Stolojan si Valeriu Stoica! hasta la vista.
  • 0 (0 voturi)    
    ce isi dorec oamenii de afaceri? (Sâmbătă, 17 octombrie 2009, 23:41)

    cititor [anonim]

    Dar oamenii de afaceri isi doresc un guvern?
    Eu personal nu cred. Eu cred ca cel mai bine pentru ei este o situatie cat mai tulbure si mai nebulosa in care sa manevreze totul asa cum isi doresc. Un guvern adevarat si corect este o mare nenorocire pentru ei. Astia sunt "oamenii de afaceri" din Romani.
  • 0 (0 voturi)    
    Insusi titlul acestui articol (Duminică, 18 octombrie 2009, 11:38)

    Sile [anonim]

    Denota o lipsa totala de respect fata de ceilalti catateni care au dreptul sa astepte si ei ceva de la oricare guvern. Asta ar explica si de ce la ultimele parlamentare absenta la vot afost peste 60% (aproape 70% pentru parlamentul UE) Iar Oprescu a ajuns primar general pe o absenta la vot de peste 70%. Chiar nu vrea nimeni sa observe aceste fapte?