Japonia si Australia vor o comunitate economica, pe modelul UE. Premierul nipon: Asia de Est trebuie sa conduca lumea

de R.P.     HotNews.ro
Duminică, 25 octombrie 2009, 14:11 Economie | Companii

Japonia si Australia vor sa constituie o comunitate economica regionala, inspirata de modelul Uniunii Europene. Cele doua state si-au prezentat fiecare cate un proiect in acest sens, la summitul din Thailanda care a reunit liderii statelor asiatice. Conducatorii celor zece state membre ale Asociatiei Natiunilor din Asia de Sud-Est (ASEAN) s-au intalnit la Hua Hin pentru a discuta despre modalitatile de redresare economica, potrivit AFP.

Blocul regional s-a angajat sa creeze o comunitate economica pana in 2015, care ar putea da nastere unei piete de aproape 600 de milioane de oameni. Insa partenerii regionali invitati la summit (China, Japonia, Coreea de Sud, India, Australia si Noua Zeelenda) au venit cu propuneri mai ambitioase de integrare politica.

"Am gasit discutii deschise privitoare la modul in care va evolua in viitor arhitectura regionala", a declarat premierul australian Kevin Ruud, care si-a prezentat proiectul infiintarii unei comunitati. "Nu m-am oprit la un calendar precis, am sugerat data de 2020", a precizat acesta. Intrebat cu privire la ipoteza unei monede unice in regiune, Ruud a ocolit un raspuns clar, spunand ca "important este sa luam lucrurile pe rand".   

Seful guvernului nipon a sustinut un al doilea proiect, pe baza caruia Asia de Est trebuie sa "conduca lumea". Yukio Hatoyama a evocat necesitatea unor acorduri de liber schimb intre ASEAN (Myanmar, Brunei, Cambodgia, Indonezia, Laos, Malaezia, Filipine, Singapore, Thailanda si Vietnam) si cei sase parteneri ai sai, pentru a dezvolta o noua structura."

"Sa continuam sa construim pe baza diferitelor cooperari existente. (...) Dupa 10, 15, 20 de ani, vom putea crea o forma mai concreta a acestui proiect", a explicat purtatorul de cuvant al premierului, Kazuo Kodama.

Liderii din regiune au lansat si un studiu de fezabilitate pentru crearea unei imense zone de liber schimb, intre Asia de sud-est, Japonia, China si Coreea de Sud. Un proiect de cooperare economica va fi condus simultan cu India, Australia si Noua Zeelanda.


Citeste mai multe despre   












Jurnal din Israel​

​FOTOGALERIE Tel Aviv: plaje, muzici si trupuri

Greu sa gasesti in lume un oras care petrece mai mult, care se odihneste mai seren. Un New York pe Malul Mediteranei, un colt de Europa sofisticata in Orientul Mijlociu, o destinatie de plaja excelenta, un oras in care noptile de distractie se continua si dupa ce se crapa de ziua. Oameni pe longboard-uri colorate coboara spre faleza orasului, de multe ori purtand doar o pereche de pantaloni scurti. Esti in inima civilizatiei est-mediteraneene, cu hedonismul ei milenar, cu cultul inca pastrat al corpurilor frumoase, cu o senzualitate subtila, dar neascunsa.

1736 vizualizari

  • +5 (11 voturi)    
    Mi se pare mie sau Orwell avea premonitii? (Duminică, 25 octombrie 2009, 14:57)

    denvarel [utilizator]

    Eurasia=UE a inceput sa se formeze, Oceania=NAFTA de asemenea. Acum Eastasia?
    • -1 (5 voturi)    
      mai mult decat propabil (Duminică, 25 octombrie 2009, 16:43)

      s3xs1 [anonim] i-a raspuns lui denvarel

      Dintr-un motiv pe care-l putem doar ghici, au inceput sa se grabeasca. Sunt mai multe posibilitati: ori au toate gata si nu avem ce sa mai facem ... ori i-a speriat ceva si incearca sa acapareze tot ce mai pot.

      In UE functioneaza principiul ala cu: cei mai multi locuitori = cea mai mare putere decizionala.

      Pe baza acestui principiu ... Indo-China vor conduce lumea. Romania ... the land of the last choice!
    • -5 (5 voturi)    
      Eurasia (Luni, 26 octombrie 2009, 0:01)

      Orwell [anonim] i-a raspuns lui denvarel

      UE + Rusia. sau U.S.S.A. + U.S.S.E. = Eurasia
      3 zone mari de putere (China plus aliatii, Japonia este pe cale de disparitie, Germania/Rusia/Franta + aliatii, S.U.A. si statele din America Centrala si de Sud, eventual Marea Britanie, Australia si Noua Zeelanda). si 3 zone de conflict - Africa, Lumea Araba si India.
    • 0 (0 voturi)    
      Numai ca nu vor fi doar 3 (Luni, 26 octombrie 2009, 15:54)

      Mihai [anonim] i-a raspuns lui denvarel

      America de Sud va fi separata, pentru ca-s multi care nu-i inghit pe Americani.
      UE deocamdata e doar Europa, fara Rusia si fostele state URSS (ma rog, tarile baltice au intrat, dar sunt infime fata de restul)
      Africa neagra (fara partea de nord, arabica) cel mai probabil se va indrepta catre o organizare continentala, iar tarile arabe catre o pan-Arabia. India posibil sa nu faca partea din zona asiatica, ci mai degraba sa faca o zona separata impreuna cu Pakistan, Brunei, Sri Lanka. In total probabil 7 zone economice.
  • +3 (9 voturi)    
    hehe (Duminică, 25 octombrie 2009, 17:32)

    ampersand [anonim]

    Pot sa conduca ei lumea cat vor, tot americanii vor decide in ce directie :))
  • -1 (11 voturi)    
    NWO (Duminică, 25 octombrie 2009, 18:06)

    sda [anonim]

    One more step to the New World Order !
    Dar nici o problema... voi vedetiva de vietile marunte... nu dati atentie... ca doar nu sunt problemele voastre...
    • +3 (3 voturi)    
      mai trompet (Luni, 26 octombrie 2009, 2:13)

      gigel123 [utilizator] i-a raspuns lui sda

      Nu prea esti obisnuit sa gandesti, poate doar sa-ti plangi existenta insignifianta si sub-mediocra.

      "Noi" ordini mondiale tot apar si dispar de mii si mii de ani (doar studiaza putina istorie). Japonezii (majoritatea) sunt crescuti de mici intr-un spirit formidabil: sa demonstreze ca sunt cei mai buni, sa-si urmareasca visurile si sa lupte fara odihna pentru a-si atinge scopurile. Doar citeste Hagakure ca sa vezi o simpla descriere a mentalitatii de invingatori ce li se inoculeaza. Dorinta de a te ridica deasupra celorlalti (profesional, economic, militar, etc) e ceva firesc iar unii chiar sunt in stare s-o faca... mediocrii in schimb nu vor reusi niciodata mai mult decat sa-si planga de mila si in acelasi timp sa-i demonizeze pe cei ce le sunt superiori cam din toate punctele de vedere
  • -7 (9 voturi)    
    Statele unite ale Asiei... (Duminică, 25 octombrie 2009, 19:18)

    iancu jianu [anonim]

    ...O himera. Nu se vor ridica nici intr-o mie de ani. Toata zona e plina de maimutoi doar cazuti din copaci, cu exceptia Japoniei, evident si nu au cu cine ridica economic uniunea.
    • -7 (7 voturi)    
      Statele nite ale Asiei (Duminică, 25 octombrie 2009, 23:55)

      Sorin [anonim] i-a raspuns lui iancu jianu

      Cam asa este. Ne putem uita la istoria Australiei. Ce au facut aboriginezi de cind sint aici? Absolut nimic, au baut si au cintat din didgeridoo-urile lor, un fel de bucium prin Romania. De construit ceva, cladiri sau drumuri sau altceva, nimic. E o fosta puscarie britanica in care au trait toti nenorocitii, au ajuns unde au ajuns din cauza reginei care a pompat bani intr-una. Acum nu e rau de loc, dar cam atit.
      • +3 (3 voturi)    
        DAR (Luni, 26 octombrie 2009, 7:48)

        sabo [utilizator] i-a raspuns lui Sorin

        va plac decat margelutele colorate domnule sorin?
        cititi unele comentarii de mai sus ..
        lucrurile nu au doar forma mitologica...mai este i realitatea actuala!
        • 0 (0 voturi)    
          Statele Unite ale Asiei (Miercuri, 28 octombrie 2009, 23:39)

          Sorin [anonim] i-a raspuns lui sabo

          Ce are primaria cu prefectura?

          Ce am vrut eu sa zic si ce s-a inteles?
          E vorba de libertatea de exprimare, credeam ca traim intr-o tara democratica? Sau nu e asa?
      • +2 (2 voturi)    
        eu cred ca glumesti, legat de Australia (Luni, 26 octombrie 2009, 8:19)

        cet23 [anonim] i-a raspuns lui Sorin

        Sunt de acord cu tine legat de aborigeni, dar ei sunt doar cateva procente din populatie. Australia moderna este creata de anglo-saxoni, alaturi de care au mai emigrat si alti europeni, precum si, in ultima vreme, asiatici. (au si ei probleme cu emigrantii islamisti, dar se pare ca reactia oficialitatilor legat de ei este infinit mai ferma decat in Europa: "ori va integrati si traiti dupa cultura australiana, ori mergeti inapoi, ca nimeni nu v-a chemat aici" - vorbele primului ministru australian).
        Dar nu confunda Australia (doar) cu aborigenii. Aia sunt la periferia societatii, nu reusesc nici cum sa se ridice la un nivel mediu. Dar deocamdata sunt putini. Deocamdata, ca si la aia natalitatea e mare. :(
        • 0 (0 voturi)    
          acasa (Miercuri, 28 octombrie 2009, 23:41)

          Sorin [anonim] i-a raspuns lui cet23

          Nu am zis niciodata ca nu-mi place aici!

          E doar o parere personala. A trebuit sa vina populatia alba ca sa-i scoata din mizerie pe cei de aici si poate sa le dea un semn ca se poate si altcumva, asta am vrut eu sa zic
  • 0 (0 voturi)    
    sa intelegem timpurile pe care le traim (Luni, 26 octombrie 2009, 6:56)

    I [utilizator]

    despre civilizatii, unde ne situam noi acum si spre ce ne indreptam:

    http://www.youtube.com/watch?v=yHbnM_42mQE

    min 1:24 daca nu aveti timp...
  • 0 (2 voturi)    
    pai va conduce (Luni, 26 octombrie 2009, 8:22)

    cet23 [anonim]

    E destul de logic. Japonia, Coreea de Sud si eivdent China (partial in Asia de Sud Est), plus "tigrisorii" gen Singapore, Malaiezia, etc.).
    Europa si SUA sunt in cadere lenta. Natalitate mica, oameni fara ambitii (multi dintre ei). Plus o puzderie de emigranti si minoritari (arabi, latino-americani, etc.), care mai mult trag in jos si care au natalitati spectaculoase.