Asigurarile obligatorii RCA se scumpesc cu pana la 30% de anul viitor

de Carla Dinu     HotNews.ro
Joi, 29 octombrie 2009, 7:26 Economie | Companii

Firmele de asigurari scumpesc asigurarile obligatorii de raspundere civila auto cu pana al 30% incepand de anul viitor, pe fondul pierderilor inregistrate de companiile de profil autohtone in ultimii ani, transmite Radio Romania Actualitati.

Asiguratorii sustin ca scumpirea politelor RCA este o masura impusa de conditiile de piata. Acestia precizeaza ca valorile medii ale daunelor au inregistrat o crestere de pana la 30%, costul unei reparatii ajungand uneori de trei ori mai mare in Romania prin comparatie cu alte tari.

Astfel, o parte importanta a societatilor de asigurare se afla in imposibilitatea de a-si acoperi daunele pe care le au de platit.


Citeste mai multe despre   












Astra Film Festival 2017

​VIDEO: Batrana, capra Sofica si cenzura comunista

Filmul Baloane de curcubeu, in regia lui Iosif Demian, respins de cenzura comunista, a avut lansarea dupa 35 de ani la Sibiu, in cadrul Festivalului Astra. Cu aceasta ocazie, in cadrul conferintei ce a precedat proiectia oficiala, am putut afla de la regizorul Iosif Demian cum functiona cenzura comunista asupra filmelor, cum a fost distribuit in rol actorul Dorel Visan sau povestea batranei si a caprei Sofica.

1357 vizualizari

  • +6 (6 voturi)    
    ura ura (Joi, 29 octombrie 2009, 9:20)

    dlgoe [anonim]

    Nu ne mira. se scumpes din 1989 in fiecare an.
    Acum nu cu usurelul, ci cu 30% ca deh..poporu tugulan plateste pe renaultul vechi cat smecheru pe X5 ca deh..au acceasi capacitate cilindrica.
    Diferenta e ca una costa 2 bucati la 50 milioane vechi, ailalta 50 mii EUR.

    da tugulanii platesc la fel.
    Multumiri societatilor de asigurare care au grija de viata noastra.
  • +4 (4 voturi)    
    Ceva este putred. (Joi, 29 octombrie 2009, 9:31)

    AlinN [anonim]

    Cam in fiecare an creste cu 30%. Fie cei de la service-uri fura de rup fie cei de la asigurari fura de rup. De ce costurile la reparatii la noi sunt de 3 ori mai mari decat in strainatate? Nu ar putea si asiguratorii sa lucreze doar cu service-urile care au preturi decente?
  • +6 (6 voturi)    
    Preturi umflate in service-uri (Joi, 29 octombrie 2009, 9:44)

    smc [utilizator]

    De fiecare data cand repara o masina pe asigurare service-urile umfla factura cat pot de tare, ca nu face clientul scandal, nu are de ce.

    Problema este ca facturile alea umflate tot noi le platim, ele se reflecta in pretul asigurarii.

    Eu nu fac CASCO, pun singur bani deoparte in fiecare luna pentru asta. Am firma mea personala de asigurari al carei unic client sunt. :-) E un risc pe care mi-l asum, pe baza tipului de evenimente pe care le-am avut pana acum.

    Insa nu pot face asta in cazul RCA si nici nu as vrea sa-mi asum riscul acela, fiind mai mare.
  • +3 (3 voturi)    
    cine sunt "asiguratorii"? (Joi, 29 octombrie 2009, 10:25)

    gelu [anonim]

    ma intreb ce face consiliul concurentei cand "asiguratorii" ajung la o concluzie de genul asta toti odata, la fel ca "bancherii" si alte entitati dinacestea nedefinite dar cu efect concret.
  • 0 (0 voturi)    
    asigurari in afara tarii (Joi, 29 octombrie 2009, 13:14)

    zorex [anonim]

    Si de ce nu ar incepe toti romanii sa isi faca asigurarile afara din tara? E legal si e muuuuult mai ieftin. Si ce daca vor da faliment citeva firme de asigurari?
    • 0 (0 voturi)    
      asig (Joi, 29 octombrie 2009, 15:07)

      ionica a petrii [anonim] i-a raspuns lui zorex

      zi-ne si noua care soc. de asigurari din afara te asigura ptr. Ro?
      adresa, aresa de mail telfon etc.
      multumesc anticipat
    • 0 (0 voturi)    
      super (Joi, 29 octombrie 2009, 15:41)

      Emerson Fittipaldi [anonim] i-a raspuns lui zorex

      super ideea ta mai ales daca sustii ca e legal.Da-ne si noua un link ceva acolo sa ne documentam.Eu sunt din Cj si imi surade ideea sa fac o data pe an o excursie in ungaria (ca tot sunt la moda WE-rile la hajduszoboszlo) si cu un drum sa imi platesc si rca-ul .
  • 0 (0 voturi)    
    dupa 20 de ani (Vineri, 30 octombrie 2009, 9:35)

    vvv [anonim]

    va venii consiliul concurentei si cu un aer surprins ne va comunica ca platim de 14 ori mai mult decit un neamt pt aceeasi valoare asigurata si ce daca...sa platim daca sintem prosti si nu stim legile si nu ne stim drepturile ne meritam soarta si conducatorii.