Basescu: Nu voi promulga legea care trece Registrul Comertului in subordinea Camerei de Comert

de Ioana Morovan     HotNews.ro
Vineri, 6 noiembrie 2009, 13:15 Economie | Companii

Presedintele Traian Basescu a anuntat vineri ca nu va promulga legea care prevede trecerea Registrului Comertului din subordinea Ministerului Justitiei in subordinea Camerei de Comert a Romaniei. Reamintim ca aceasta lege a fost votata marti in Parlament, stirnind atit protestul Ministerului Justitiei - care a acuzat ilegalitatea sa, cit si nemultumirea mediului de afaceri.

Traian Basescu a facut aceasta declaratie vineri, la deschiderea evenimentului "Topul national al firmelor private din Romania", organizat de Consiliul National pentru IMM din Romania.

Initiatorii legii sint liberalul Cristian David, ginerele actualului sef al Camerei de Comert a Romaniei, Mihai Vlasov, si senatorul Dan Voiculescu.

Ministerul Justitiei i-a solicitat presedintelui Traian Basescu sa nu promulge aceasta lege, care ridica "probleme de constitutionalitate si conformitate cu alte legi in vigoare".

Ministerul sustine ca, daca legea este promulgata, se pun in discutie programele de cooperare juridica in plan european, cum sunt E-justice si N-lex, precum si aplicarea unor directive europene in materia societatilor comerciale.

Miza legii: zeci de milioane de euro anual

Trecerea Registrului Comertului in subordinea Camerelor de Comert a creat de-a lungul anilor un adevarat scandal in Parlament. Primul proiect de lege care prevedea acest lucru a fost initiat in 2005 de liberali, intre care Ovidiu Silaghi, ministru al IMM. Legea a fost aprobata de Parlament, dar contestata la Curtea Constitutionala. In urma ridicarii exceptiei de neconstitutionalitate de catre un grup de deputati din mai multe partide politice, Curtea Constitutionala a declarat legea neconstitutionala in intregul ei.

In 2007, al doilea proiect de lege a fost introdus in Parlament tot de aceeasi echipa de liberali, care au eliminat mai intai unele prevederi referitoare la Registrul Comertului, dar au pastrat preluarea Biroului Unic si a informatiilor de la Registrul Comertului, gratuit precum si interzicerea, in favoarea camerelor de comert, a desfasurarii activitatii de asistenta pentru infiintarea, autorizarea si inregistrarea firmelor de catre Registrul Comertului. Legea nu a intrunit numarul necesar de voturi pentru a fi adoptata.

Democrat-liberalii acuzau la vremea respectiva ca liberalii au interese financiare si pentru asta doresc trecerea Registrului la Camerele de Comert. "Institutia este o sursa de bani inepuizabila, sunt bani colectati din taxe care ar intra in bugetul Camerei de Comert si care nu ar putea fi controlati de stat", declara deputatul PD-L, Danile Buda, la vremea respectiva.

Conform cotidianului "Evenimentul Zilei", bugetul Registrului a fost in 2008 de 48 de milioane de euro si a avut  venituri anuale de 30 de milioane de euro. In baza de date a Registrului sunt inregistrate 400.000 de societati comerciale si are un patrimoniu evaluat anul trecut la peste 10 milioane de euro.


Citeste mai multe despre   










3698 vizualizari

  • +25 (29 voturi)    
    Bravo, nu le dati satisfactie (Vineri, 6 noiembrie 2009, 13:20)

    sonashi [utilizator]

    la nemernicii din grivco care au pus mana pe toate resursele tarii. Si acum ii astept cu minusurile pe agitatii GRIVCO
    • +3 (17 voturi)    
      Prietene...si PDL a votat pentru. (Vineri, 6 noiembrie 2009, 13:29)

      bgd [anonim] i-a raspuns lui sonashi

      Oricum....vedeti dle Basescu ca nu e greu sa luati si decizii bune?
      Aveti un plus....doar ca sunt prea multe minusuri ca sa mai conteze...
    • +10 (12 voturi)    
      Fura bani guvernului (Vineri, 6 noiembrie 2009, 14:02)

      gelu [anonim] i-a raspuns lui sonashi

      Ticalosi de la Camerele de Comert .manglitori securisti . Cui trebuie camere de comert ?nimanui .Niste paraziti sociali .isi dau aere dar sant niste hoti. traficanti de date despre firme .organizatori de misiuni economice sortite esecului. distribuitori de diplome prostilor care cred in ele. Sa se anuleze chiar si legea prin care sa infintat .Sa vina cineva cu o initiativa .Daca vreti camere de comert sa va faceti cate vreti pe banii vostri. Nu pe ai mei .Trebuie desfintat monopolul acestor oficine de traficanti asupra targurilor si expozitiilor .
      • +6 (6 voturi)    
        Targuri si Expoziti (Vineri, 6 noiembrie 2009, 14:14)

        relu [anonim] i-a raspuns lui gelu

        Toata aceasta afacere este o mangleala ilegala .Deci se fac targuri si expozitii care vand produse fac acte de comert in diferite orase . Targurile nu au voie sa vanda .Pentru fac concurenta ilegala firmelor din orasul respectiv.Intrucat toata marfa din targuri se vinde la negru o dau mai ieftin . In europa targurile nu au voie sa vand nimic . sant doar pentru reclama . si atat .numai la tiganii nostrii de la camera de comert se face mangleala asta .Ar trebuii interzisa insasi camera de comert .sa se faca cate vor de nu fiecare face una . ca doar nu mai exista monopol.Astea sat securismele lui Iliescu Ilici Kaghebescovici prin care a controlat in anii 90 economia sovietica de piata din Romania .Gata cu anii 90 nu nje mai trebuia camera de comert monopolista HuOOOOOOOOOO
      • +8 (8 voturi)    
        Seiko 5 (Vineri, 6 noiembrie 2009, 14:53)

        radu [anonim] i-a raspuns lui gelu

        Ati vazut cine sant initiatorii ?
        David Troaca -ginerele lu Vlasov actualul bulibasa de la Camera de Comert a Romaniei si
        Voiculescu Felix .
        Deci ce face fostul ministru de interne !!!! David Troaca ??/ face o lege pentru socrul sau .
        legea trece prin parlamentul Romaniei !!!!!!.Desi este ilegala . vedeti cum se fura in Romania cu Parlamentul ? vrei sa furi ceva ? faci o lege !!! Ce tara e asta si ce parlament e asta ???????
        • -2 (6 voturi)    
          E tara in care... (Vineri, 6 noiembrie 2009, 15:07)

          bgd [utilizator] i-a raspuns lui radu

          Toti se cearta in public...insa pe la spate isi strang mainile.
          • +4 (4 voturi)    
            si aia care boxeaza in ring (Vineri, 6 noiembrie 2009, 16:36)

            zaboo [utilizator] i-a raspuns lui bgd

            isi strang mainile dupa meci, bai nene!! ce? tu nu stai in acelasi bloc/cartier si cu stelisti si cu dinamovisti si cu rapidisti?? la voi e jungla si se bat ca chiorii zi-lumina??? ce-ai vrea? sa se scuipe???? TU ASA FACI???
      • 0 (0 voturi)    
        Esti pe langa (Sâmbătă, 7 noiembrie 2009, 15:12)

        Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui gelu

        Camerele de comert sunt institutii utile. Nu din cauza inutilitatii lor se doreste trecerea ORC in subordinea camerelor de comert, ci pt. ca fiind sub controlul statului ilegalitatile sunt mai dificil de infaptuit. Cata vreme ORC e in subordinea statului, si reglementarea functionarii sale se face printr-o lege dedicata, e mai greu de facut un regim de functionare complet gaurit, care sa permita unei firme sa se infiinteze, sa dea un tun, si apoi sa dispara fara a ramane cineva care sa poata fi acuzat, sau de la care sa poata fi recuperat prejudiciul. Asta e miza miscarii asteia.
  • +15 (25 voturi)    
    slava Domnului (Vineri, 6 noiembrie 2009, 13:27)

    cet23 [anonim]

    Of, Doamne, oamenii astia numai banii ii intereseaza, prin orice mijloace! Cand il aud si pe Patriciu cum sustine sus si tare de cativa ani cum ca toate cladirile care adapostesc institutiile statului (parlament, guvern, etc.) ar trebui vandute privatilor, urmand ca statul sa plateasca chirie acestora pentru folosinta. Si, inocent, mentioneaza care dintre cladiri ar vrea sa le cumpere el.
    Sunt ingrozitori. Orice ar zice cineva, Basescu e printre extrem de putinii oameni din Romania capabil sa le tina piept acestori oameni care ar vrea ca totul in tara asta sa apartina lor. Cand zic totul, vreau sa spun chiar.... totul!
    • -7 (13 voturi)    
      ai dreptate, dar... (Vineri, 6 noiembrie 2009, 13:43)

      toto [anonim] i-a raspuns lui cet23

      ...ceea ce nu intelegi tu e ca Basescu face parte din acel grup de oameni. Chiar sunteti orbi, sau sunteti platiti de PDL sa postati pe net? Cica singurul care lupta! hahaha Basescu cavalerul in zale! E un bandit ca toti ceilalti politicieni, cu grupul lui de influenta aflat in concurenta cu acei oligarhi pe care ii tot ataca. Singurii care luptam cu ei si cu Basescu sau cei care il reprezinta suntem noi astia de jos care ne platim taxele si impozitele marite, si care intretinem acest sistem dand spaga reprezentatilor lui.
      • +7 (9 voturi)    
        Pai daca toti sunt la fel.. (Vineri, 6 noiembrie 2009, 13:52)

        silicon [anonim] i-a raspuns lui toto

        Pai mie mi se pare Basescu nu e un bandit ca toti ceilalti politicieni. Adica toti banditii politicieni sunt intr-o parte (partide, trusturi de presa, miliardari, etc etc) si banditul politician Basescu e cam singur in partea cealalta. De ce oare? De ce nu se "dizolva" odata banditul Basescu in marea masa a banditilor politicieni romani ca sa fie liniste? Intreb si eu..
        • -5 (5 voturi)    
          pai cum Basescu e singur? (Vineri, 6 noiembrie 2009, 14:31)

          gigi [anonim] i-a raspuns lui silicon

          Pai nu e sustinut de PDL? Tie ti se pare ca Videanu sau Breceanu sunt niste ingerasi? Nu vrea Videanu(impreuna cu Cercel) sa mareasca preturile la medicamente, in interesul marilor producatori de medicamente si in dezinteresul bugetului si pacientilor? Udrea cu publicitiatea mascata pe bani publici iti spune ceva? Popovici nu are legaturi cu Basescu? Prim ministru Boc incearca sa impuna anumiti lichidatori ANAF-ului? Garda Financiara nu este condusa de PDL? I-au comisarii Garzii spaga sau nu? Vezi ca esti in eroare mare daca tu crezi asta si o sa fii profund deceptionat de Basescu. Eu deja sunt, dar nu tare, pentru ca am stiut ca nu e baiat de treaba si am votat cu el doar ca sa nu iasa Nastase.
          • +6 (6 voturi)    
            Hai ca nu e singur, dar diferente tot exista :) (Vineri, 6 noiembrie 2009, 15:10)

            silicon [anonim] i-a raspuns lui gigi

            Nu sunt deceptionat de Basescu. Pentru ca nu imi fac iluzii roz despre niciun politician roman.

            Basescu are pana la urma o bila alba si asta nu i se poate lua. A acceptat sa rupa lantul creat de Iliescu: acum furam noi, voi taceti ca sunteti in opozitie. Acum furati voi, noi tacem, ca suntem in opozitie. Sau si mai rau: furam toti si tacem toti.
            Asta era linistea dupa care plange opozitia, plang trusturile de presa si miliardarii Romaniei.

            Vedeti ca in perioada basescu au fost puse pe rol 20 de dosare penale pentru ministrii (fosti si actuali). Cat in 15 ani inainte. Iar un parlamentar PSD chiar a declarat in plen: vedeti ca maine puteti sa fiti voi in locul meu. Vezi ce spuneam mai sus cu lantul tacerii.

            Pe mine nu ma arde in niciun fel daca peste un an, PSD-ul ii face dosar lui Videanu sau lui Berceanu. Nu sunt rudele mele. Daca au dovezi, ura si la gara. In Justitie.

            Si stiti care e scopul? Frica pazeste pepenii. De furat tot se va fura, dar mai cu frica. "Daca ministrul ala are dosar si merge in instanta, poate ar fi bine sa fiu si eu mai atent". Adica poate vom ajunge si noi la comisioane ascunse de 5% ca in Germania, in locul comisioanelor de 30% ca acum.

            Si vedeti ca in timpul mandatului Basescu un ministru apropiat lui Basescu (Ridzi) a fost jupuit public pe toate canalele ziare/TV, a fost jupuit si in comisiile parlamentare (practic tot public), i-a fost ridicata imunitatea (pdl a votat pentru) si are dosar la DNA. Si asta pentru ca nu a putut justifica 600.000 de euro pentru oragnizarea unor serbari populare.

            Sa ne aducem aminte de DIP cu o licitatie matrasita complet de 120 de milioane de euro la retehnologizarea portilor de fier? Sau de contractele pe 10 ani incheiate tot de DIP cu intermediarii de energie electrica (a vandut toate energia ieftina pe 10 ani unor smecheri). Sau poate de ministru David cu al sau contract de 100 de milioane de euro pentru dotarea politiei cu loganuri super-meseriase?

            Nu e nicio diferenta oare?
      • +5 (5 voturi)    
        si atunci? (Vineri, 6 noiembrie 2009, 13:55)

        cet23 [anonim] i-a raspuns lui toto

        Si atunci? Eu nu cred ca exista om politic cu adevarat independent. Doar ca unii sunt mai talhari decat altii, pentru unii exista o limita, pentru altii nu.
        "Noi astia de jos care ne platim taxele si impozitele" n-am fost si nu vom fi niciodata la putere.
        Nu e vorba ca Basescu e perfect, are multe bile negre si el, precum si niste "afaceri" din trecut in ceata, dar fata de un Voiculescu sau un Patriciu, ca sa dau doua exemple, eu personal il prefer pe Basescu.
  • +15 (15 voturi)    
    la puscarie nu va mai duceti? (Vineri, 6 noiembrie 2009, 13:27)

    vlad [anonim]

    Incredibili astia cu hotiile lor.
    Nici nu stiam ca s-a votat deja in parlament.

    Ca sa inteleaga toata lumea: Camera de Comet este un fel de SRL. In felul asta banii in loc sa se duca la buget (ca sunt bine sau rau folositi e alta discutie) se duc la niste oameni care controleaza SRL. Si care n-au nici o treaba cu stimularea sectorului privat.
    • -5 (7 voturi)    
      de parca statul stimuleaza ceva... (Vineri, 6 noiembrie 2009, 13:39)

      Dan [anonim] i-a raspuns lui vlad

      Voi vreti capitalism doar ca sa stoarceti capitalistii de bani si sa-i bagati in buzunarele unor bugetri cu cranete de partid portocalii.

      Nu se poate si asa si cu sufletul in rai.
      • +6 (6 voturi)    
        mda (Vineri, 6 noiembrie 2009, 13:55)

        vlad [anonim] i-a raspuns lui Dan

        Logica ta e: decat sa se duca banii la stat ca tot nu face nimic cu ei, hai sa dam RC pe mana unui privat asupra caruia nu are nimeni nici un fel de control, poate face ce vrea el cu banii din taxe fara sa-l intrebe nimeni de sanatate si mai mult poate sa zica: bai baieti de maine taxa pentru inregistrarea unu SRL e 2000 de euro ca ne trebuie bani pentru campania electorala.

        Si ce o sa faci atunci? Faci greva, nu-ti mai inregistrezi SRL-ul?

        Intr-un stat normal (la care tot speram) aia cu carnete de partid ar putea fi judecati si condamnati daca iau banii din buget. Deci macar exista speranta unui control. Dar pe particular nu poate nimeni sa-l judece ca si-a luat acasa banii SRL-ului.
  • +2 (2 voturi)    
    In acest timp Reg.Comertului intra in greva? (Vineri, 6 noiembrie 2009, 13:37)

    Cote [utilizator]

    Aceste convulsii politice ce au la baza interese financiare sint oare cauza intrarii in greva nedeclarata a Reg.Comertului? Pentru ca in 3 noiembrie, cerere de inregistrare mentiuni a primit termen de judecata peste 6 luni si jumatate, adica in 17 mai 2010!!!!!!!
  • +3 (3 voturi)    
    de acord (Vineri, 6 noiembrie 2009, 13:39)

    toto [anonim]

    este o prostie sa dai Registrul Camerelor de Comert, conduse de niste sarlatani.
    Totusi, Min justitie isi bate acum joc de cei care au nevoie de un act aditional sau act constatator, Datorita judecatorilor care sunt in razboi cu guvernul, sufera privatii care au nevoie de un act urgent. Te programeaza in mai 2010, cel putin in Bucuresti. De aici ideea sa se treaca la Cam de comert. Rezolvarea ar fi ca judecatorii sa semneze actele in cel mult o saptamana cum era si pana acum si Registrul sa ramana in subordinea Min Justitiei. Din nou, se incearca rezolvarea problemei, distrugand institutia care are rolul ei bine definit si benefic, si nu rezolvand problema cu oamenii corupti sau incompetenti din ea. Specific politicii romanesti.
    • +7 (7 voturi)    
      PROBLEMA NU E LA REGISTRU!!! (Vineri, 6 noiembrie 2009, 13:58)

      cristi [anonim] i-a raspuns lui toto

      oameni buni, problema termenelor nu e la registru! judecatorii de la tribunalul bucuresti au decis sa nu solutioneze mai mult de 150 de dosare intr-o zi, ca forma de protest pentru problemele lor salariale! de aceea se dau termenele in 20101. atat registrul cat si ministerul au facut n memorii, dar pe judecatori nu ii intereseaza!!!! ei nu sunt subordonati sau angajati ai registrului! in restul tarii termenele sunt de maxim 2-3 zile!
  • +8 (12 voturi)    
    Rezistenta contra mafiei 322 (Vineri, 6 noiembrie 2009, 13:41)

    Hai la referendum, maxim 300 deputati [anonim]

    Voi vota cu Basescu mai ales datorita rezistentei pe care o intruchipeaza in fata coruptiei promovate cu nerusinare, pe fata, de grupurile de interese si patriotismului sincer de care da dovada.

    Se stie de PSD ca e un partid de huligani si baroni rosii, de ghiftuiti cu feude personale prin Oltenia si Moldova. Ar fi iresponsabil sa lasi la guvernare un partid ca PSD-ul care nici macar nu e omogen, e o adunatura de grupari care-si trag tare la oase intre ele si au in comun doar ura si teama de Basescu.

    Imi pare rau ca liberalii au si ei scursurile lor, pe domnul Vlasov de la Iasi il cunoaste bine o multime de lume, e incredibil cum s-a instalat ca o capusa acest ratat in ale meseriei de jurist. Grupul liberal "nordist" de la Iasi (Fenechiu, Vlasov, Vosganian, David, Chiuariu) e extrem de puternic si influent in partid, se bate pe ciolan cu gruparea "sudista" Patriciu/Orban.

    RC-ul ar fi extrem de profitabil pt liberali si chiar o parte din pedelisti, bine plasati prin Camere de Comert.

    Acesti huligani trebuie stopati, sper sincer ca Basescu sa-i opreasca, daca trece referendumul numarul lor se va diminua si orice roman va poate spune ca e bine asa.
  • +5 (5 voturi)    
    Un SRL facut cu banii nostri (Vineri, 6 noiembrie 2009, 13:47)

    dan [anonim]

    Camera de comert, mai exact toata infrastructura sa: cladiri, spatii de expozitii este construita din banii publici. Printr-un act datorat PSD-ului anilor 2001 a fost transforamta intr-un SA cu actionariat privat, adica le-a fost facuta cadou unor grupuri de interese. Pe multi romani drogati de culaorea rosie a PSD-ului acest lucru nu i-a interesat asa cum nici ni-i intereaza cat si cum se fura cu acte in regula. Acum a ajuns la scocrul fostului ministru David (PNL) care ii da cu acte legale socrului si registrul comertului, institutie conectata la sistemul european. Miza sunt circa 60 miloane euro anual venit care este scos de la stat. In plus acolo este si batalia pe arhiva, adica un fel de doi si-un sfert. Tot sistemul de impozitare care este on-line cu registrul va ajunge in mana unor grupuri de interese care vor face cu el ce vor dori. Este unul dintre trocurile economice care stai la baza intelegerii PSD-PNL. Antonescu ce zice? Iar se dezice de "vointa" membrilor PNL?
  • +7 (7 voturi)    
    Masina de serviciu a Camerei de Comert a Romaniei (Vineri, 6 noiembrie 2009, 13:48)

    Anonim [anonim]

    Daca nu stiati, dl. Mihai Vlasov si-a cumparat drept masina de serviciu a CCI a Romaniei nici mai mult nici mai putin decat un ...Rolls-Royce. Exact ca un seic arab, unde s-a mai pomenit in lume asa ceva? Probabil ca isi doreste acum si avion privat, iaht etc..pe banii incasati de Registrul Comertului de la truditorii din tara asta.
    • +4 (4 voturi)    
      O teapa petru Vlasov (Vineri, 6 noiembrie 2009, 14:06)

      Vladtepes [anonim] i-a raspuns lui Anonim

      Vlasov este de origine tigan .El si David troaca al tigan au pus la cale o maradonela cu Voiculesu Felix fost si actual securist tot tigan si el . Au ajuns tiganii sa conduca tara .
      • 0 (0 voturi)    
        mai sint citiva, (Sâmbătă, 7 noiembrie 2009, 12:26)

        baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui Vladtepes

        nu multi: iliescu, bombonel, costache patriciu, vanghelie. Si astia conduc, si nu de ieri, de azi.
    • +1 (1 vot)    
      Masina e ultima problema (Vineri, 6 noiembrie 2009, 22:01)

      big_fufu [utilizator] i-a raspuns lui Anonim

      Omul a delapidat prin acolitii sai inclusiv fonduri europene. A ars banii, si apoi s-a dat deoparte, si prostii au ramas in procese, ba chiar am impresia ca unii au mai si infundat puscaria.
      E un excroc ordinar, ar fi un dezastru sa i se dea pe mina Registrul.
  • +2 (4 voturi)    
    tarife (Vineri, 6 noiembrie 2009, 13:48)

    woe [anonim]

    ORC este o alta magarie institutionalizata. Pt. a schimba sediul unei SC am platit 600 RON. Ca sa scrie pe actul constitutiv in loc de Strada Rahatel, localitatea Cu_apa alta bazaconie. Daca faceam SC de la inceput, ma costa tot atat.

    Atat de tare ma bucur ca o sa mearga 1/3 din bugetari in somaj (ca daca nu merg, finantele sunt pe duca, chiar daca imprumutul pt. salariile bugetarilor o sa-l platesc tot eu). Pai sa vada, mai tata, cat costa sa fii privat.
    • +3 (5 voturi)    
      o secunda.... (Vineri, 6 noiembrie 2009, 14:00)

      grig [anonim] i-a raspuns lui woe

      Din taxele pe care le platesti tu la registru, mai mult de 60% se duc la alte institutii (monitor oficial, taxe de timbru la primarii). Registrul doar le incaseaza, si apoi le vireaza altor institutii. Taxele de Registru nu s-au modificat din 2004!
    • -4 (8 voturi)    
      promulga (Vineri, 6 noiembrie 2009, 14:03)

      mihai [anonim] i-a raspuns lui woe

      tu nu vei mai promulga in curand nimic...
      ai avut sansa sa te reexaminezi si..
      pact base ca am avut sperante in tine
      te-am si votat de 2 ori
      acu...desemnarea asta arata ca esti disperat si izolat politic
      cei din pd-l te vor sluji pana vei pierde
      stai linistit asa cum l-au parasit pe roman te vor lasa si pe tine
  • +6 (8 voturi)    
    Votez Basescu pentru asta (Vineri, 6 noiembrie 2009, 13:57)

    vladtepes [anonim]

    Niste sarlatani grupati in asanumitele camere de comert care nu sant decat niste cuiburi de hoti care satu la panda sa mai fure ceva .vand cartoane diplome,fac premieri si clasamente pentru prosti si mananca bani fraierilor si au alcatuit o gasca parazitara care paraziteaza unde si pe cine poate sub diferite pretexte . Bine le faci te votez pentru asta .
  • +1 (1 vot)    
    posibila argumentatie (Vineri, 6 noiembrie 2009, 14:14)

    micsunica [anonim]

    http://www.cdep.ro/proiecte/2009/500/00/2/pvg502.pdf
  • +3 (5 voturi)    
    deja mi-am stricat week-end -ul (Vineri, 6 noiembrie 2009, 14:20)

    artdian [anonim]

    Nu doream sa-l votez pe base ,dar se pare ca lipsa de atitudine ii face pe acesti hoti(voiculescu ,hrebe, vanghele) sa persevereze.

    Hai la vot sa le-o dam in bot!!!
  • -2 (4 voturi)    
    nestiinta sau prostie? (Vineri, 6 noiembrie 2009, 14:21)

    adrian [anonim]

    cred ca inainte de a te pronunta asupra subiectului,ar trebui ca fiecare sa stie raspunsul la cateva intrebari!
    1)cu ce se ocupa registrul comertului si care sant taxele care le percep,unde se duc aceste taxe?
    2)cat din aceste taxe se duc la min.de justitie si ce se intampla cu ele
    3)cu ce se ocupa camera de comert si ce ar putea face
    mai mult pt mediul privat daca registrul comertului intra
    in subordinea ei!
    Daca se merge pe premisa ca sant doar interese oculte si criticam din nestiinta sau prostie,nu vom progresa!
    Deci d-na jurnalist dati-ne ceva informatii reale si concrete nu doar "soparle"
    • +2 (2 voturi)    
      din prostie am sa va raspund eu!! (Vineri, 6 noiembrie 2009, 14:33)

      artdian [anonim] i-a raspuns lui adrian

      din prostie spun ca in loc sa fac ceva mai bun incerc sa raspund unuia care are un srl numit camera de comert din judetul xxx.
      dar iata raspunsurile:
      1.intocmire si inregistrare acte.
      2.20% la stat restul la srl
      3.cu nimic, taxele se duc la patronul sereleului

      ce ar putea face stim deja si daca nu am uitat dupa 5 ani sau cati or fi trecut inseamna ca era super naspa.
      numai umilinta pe banii nostri
    • +3 (3 voturi)    
      Vlasoave tu esti ? (Vineri, 6 noiembrie 2009, 14:45)

      gelu [anonim] i-a raspuns lui adrian

      sau tu Troaca David ? Phiu da negrii mai santeti.Vreti sa faceti o maradona cu banii de la registru .Sa va mai luati un Rolls Royce? Sa mancati voi bine ? Friptura de porc ? Ca asta va place voua mai mult ... sa va ingrasati si sa va luati si voi lanturi groase de aur ,ghiuluiri ceva ...vreti bani publici ? vreti conturi ? nu se va intampla ....ba chiar se vor desfinta camerele de comert si monopolul lor . sa se faca multe cat mai multe fiecare cate una ca asa e in economia de piata fara monopol .
      hai la vot sa le-o dam in bot ! Haide Base ca putem !!!!
  • +3 (3 voturi)    
    Bravo (Vineri, 6 noiembrie 2009, 14:51)

    Mihai [anonim]

    Felicitari Domnule Presedinte. De asta vor sa scape de dumneavoastra, pentru ca le incurcati afacerile ticaloase nulitatilor sugatoare de la Camerele de Comert. Va felicit si va sustin. PS: analizati domnilor de la hotnews tranzactiile de actiuni CCIR CCIB. Nu spuneti nimic despre drama oamenilor din CCIB. Despre demisiile oamenilor de onoare din conducere, despre angajarile de nepoti si nepoate si demiterile celor cu onoare. Ar fi un articol interesan. Din pacate nu ati pomenit nimic nici despre puciul din 2008 nici despre falimentul actual
  • 0 (2 voturi)    
    Registru (Vineri, 6 noiembrie 2009, 15:06)

    alin baden [anonim]

    Pentru toti papagali care vorbesc sa se afle in treaba, aceata lege doar da inapoi Registrul propietarului de drept, adica celui care l-a creat
  • -2 (2 voturi)    
    basescu basescu!!! (Vineri, 6 noiembrie 2009, 16:19)

    nicu [anonim]

    imi aduc aminte cand a promulgat legea aia cu dublarea salariilor profesorii ca el presedintele nu poate sa nu promulge legea aia ca e odar un act onorific promulgarea unei legi si ca daca a trecut de specialistii din comisii si parlament inseman ca e buna... ei si uite asa ne-am ales cu greve si subiecte numai bune de pus pe sticla s.a.m.d. miza este intradevar de ordinul milioanelor de euro. dar decat sa mearga la stat si sa se piarda cu siguranta mai bine la un privat pe care il poti trage la raspundere, ii poti bloca conturile etc. parerea mea
  • +1 (1 vot)    
    uite de aia (Vineri, 6 noiembrie 2009, 18:30)

    MirceaA [utilizator]

    uite de aia vor parlamentarii sa-l dea jos pe marinar. Nu le ies pasentele si-i cearta sefii platitori.
  • 0 (0 voturi)    
    Ptr..Alin Baden (Sâmbătă, 7 noiembrie 2009, 12:21)

    CD [anonim]

    Tu vorbesti ca sa te afli in treba si ca sa mai imprastii nitica ceata : in toate statele UE ,infiintarile ,modificarile de firme sunt acte cu caracter jurisdictional si in consecinta justitiafiind o activitate de interes public ,structura juridica care desfasoara oa semenea activitate are carcter de institutie publica.
    In consecinta ,povestile judecatorilor ca nu vor
    sa desfasoare activitate administrativa la Registrul Comertului este tot o diversiune pro Vlasov ,care este de la Iasi de unde este si Piviniceru ,intrucat modificarea unei firme presupune emiterea unei hotarari judecatoresti. Asta ar mai lipsi Romaniei ca existe instante private care sa dea hotarari judecatoresti ,asa cum a cerut de fapt,Patriciu ! NU evdeti legatura intre protestul magistratilor ,ca actiune in forta de natura a destabiliza sistemul juridic si tara ,intre revendicarile magistratilor privind refuzul de a desfasura activitatea de judecata la Registrul Comertului si revendicarea sediilor isntantelor care ar trebui ,dupa capul lor,Via Patriciu ,sa intre in proprietatea privata a magistratilor !Ati mai pomenit tara pe care o vor magistratii cu politia ,parchetele si tribunalele ,institutii private ! Sunteti in stare sa vedeti acum de unde a pornit protestul magistratilor si ca acesta este fundamentat si coordonat de Patriciu si a reprezentat primul varf de lance impotriva Presedintelui Basescu !????? Daca vreti ca tribunalele ,politia si parchetul sa fie private, votati Geona sau Crin si tineti-o tot asa cu Johannis ,pentru ca in spatele lor se afla o forta care se opune progresului in Romania ! Iar presedintele Basescu le tine piept ,cu calm si multa diplomatie !
    Cand va fi cazul va spune mai multe !!!! Si-ar mai fi ceva ! Prima alianta PSC+PC +PNL+UDMR +minoritati a avut o finalizare :Bogdan Olteanu la BNR ,care are misiunea de -a turna lui Patriciu strategia BNR , de trecere la euro ,astfel incat integrarea deplina ,economica in UE sa fie compromisa de rusi
  • 0 (0 voturi)    
    in genunchi (Sâmbătă, 7 noiembrie 2009, 19:27)

    zamolxe [anonim]

    In genunchi..fata la pamant...fara cuvinte...toata lumea..!
    Asa ne vor politrucii "uninominali" in frunte cu Patriciu , Felix, Geoana ...
    Vor sa ne calce in picioare inca odata ...
    Nu ne ajunge ca in tara asta platesti de doua-trei ori o taxa pentru aceeasi "autorizatie"
    Exemplu real si la ordinea zilei:
    Compania "Bxxxn Gaz" este autorizata ISCIR pentru a utiliza rezervoare de stocare si distributie gaz , fiecare rezervor este verificat si "autorizat", inscriptionat de ISCIR. Ok pana aici..
    Eu consumator ..fac contract cu Bxxxx Gaz si iau in custodie un rezervor "autorizat ISCIR" ,
    Contractez firma SC X "autorizata de ISCIR" si realizeaza instalatia (teava de la rezervor la centrala si aragaz)
    Pana aici totul OK...surpriza vine ..de unde credeti?
    ISCIR - o agentie infiintata de stat vine si ma taxeaza pentru : Autorizatie de functionare (rezervor + instalatie)
    care sunt deja autorizate !!!!!!!
    Pai cum frate sa nu iti vina sa ii injuri 30 min fara sa te repeti? De ce sa mai dau 20 mil "Autorizatie de functionare" la ISCIR? ..pentru ce ? Firmele alea sunt autorizate deja de ISCIR ..au platit pentru asta taxe si au intocmit nenumarate dosare cu hartii degeaba?
    Inchipuitiva ca ia Patriciu Reg Comertului...in fiecare an o sa platim cu totii taxe de functionare pe fiecare SA, SRL ,SNC..etc si pe fiecare Cod Caen din statut.
    Suntem in Africa? ..in lumea a treia sau in EU?