Numarul de someri a ajuns in octombrie la 654.000, maxim al ultimilor cinci ani si jumatate

de D.G.     HotNews.ro
Joi, 12 noiembrie 2009, 14:44 Economie | Companii

Din ce in ce mai multi someri
Foto: Agerpres
Rata somajului inregistrat in luna octombrie a fost de 7,1%, fata de 6,9% in luna septembrie 2009 si 4,0% in aceeasi luna a anului 2008, arata  datele publicate joi de Agentia Nationala pentru Ocuparea Fortei de Munca. Astfel, numarul de someri a crescut in octombrie pentru a 16-a luna la rand. Un numar atat de mare de someri nu a mai fost atins din aprilie 2004, cand au fost inregistrate 661.895 persoane fara loc de munca.

Numarul total al somerilor inregistrati in evidentele agentiilor judetene pentru ocuparea fortei de munca a fost de 653.939 de persoane, din care 288.556 femei.

Numarul total de someri a crescut in octombrie cu 28.799 fata de luna precedenta, pana la 653.939, nivel maxim al ultimilor cinci ani si sase luni, iar rata somajului a urcat la 7,1%,

Rata somajului a urcat la 7,1%, de la 6,9% in septembrie. Cea mai mare rata a somajului se inregistreaza in judetul Mehedinti (13,2%), urmat de Vaslui (12,4%), iar cea mai mica in Bucuresti si Ilfov (2,1%).

Din numarul total de someri, 374.209 sunt indemnizati, iar 279.730 neindemnizati. Rata somajului in randul femeilor a urcat la 6,8%, de la 6,5% in septembrie.


Citeste mai multe despre   










516 vizualizari

  • +2 (4 voturi)    
    Cei cu BASE nu zic nimic aici???? (Joi, 12 noiembrie 2009, 14:58)

    B&B [anonim]

    Cei cu base care se excita la vorbele lui nu comenteaza acest subiect?
    Referendumul este de pomana doar pt voturi in favoarea lui base!!In rest NIMIC!!!
    • 0 (2 voturi)    
      DA (Joi, 12 noiembrie 2009, 17:52)

      ion [anonim] i-a raspuns lui B&B

      Da dom'le Basescu este de vina ca sunt atatia someri, eu chiar il suspectez ca i-a obligat pe patroni sa dea oamenii afara, desi ei nu vroiau. Sa vedem de ce mai ii de vine basescu... hmm gripa aviara clar tot el, ce mai ii a am vazut o stire ca un roman a murit in austria de gripa porcina, tot basescu e de vina.

      Terminati cu prostiile. Da Basescu are partea lui de vina, dar nici restul nu sunt usa de biserica, ba din contra
    • -1 (1 vot)    
      DA (Joi, 12 noiembrie 2009, 17:52)

      ion [anonim] i-a raspuns lui B&B

      Da dom'le Basescu este de vina ca sunt atatia someri, eu chiar il suspectez ca i-a obligat pe patroni sa dea oamenii afara, desi ei nu vroiau. Sa vedem de ce mai ii de vine basescu... hmm gripa aviara clar tot el, ce mai ii a am vazut o stire ca un roman a murit in austria de gripa porcina, tot basescu e de vina.

      Terminati cu prostiile. Da Basescu are partea lui de vina, dar nici restul nu sunt usa de biserica, ba din contra
  • +3 (5 voturi)    
    Si asta numai in acte (Joi, 12 noiembrie 2009, 14:58)

    gigi [anonim]

    Ca despre cei care au terminat si somajul si(inca!) n-au murit nu se mai aude nimic.
    Oricum, sanse de reangajare nu au.

    Important e sa mai traiasca pana la votare.

    Mai traiti? Bine!
  • +2 (4 voturi)    
    Cum sa il critice pe ZEUS? (Joi, 12 noiembrie 2009, 15:04)

    Babaroasele [anonim]

    Mai traiti pana la alegeri?Dragi someri va anunt ca base este cel mai tare!!URA!!!!!!!!!!
  • -2 (4 voturi)    
    Base (Joi, 12 noiembrie 2009, 15:12)

    Cristi [anonim]

    Pai ce sa mai zica cei cu Base? Doar e vinovat de toate, de la disparitia dinozaurilor, cele doua razboaie mondiale si pana la faptul ca maine va ploua in majoritatea regiunilor. Asa ca cei cu Base tac si fac loc celor cu Geoana(aka Mama Rusia) si celor cu Antoniciu. Bagati, fratilor!
  • +1 (3 voturi)    
    Nici BASE nu spune nimic de SOMAJ!! (Joi, 12 noiembrie 2009, 15:25)

    B&B [anonim]

    Bravo cristi(sper sa ramai in anonimat si in continuare).Doar BASE sa te cunoasca!!Deci este super ca avem asa multi someri!!Se vede ca si tu esti dintre cei care se excita la vorbele lui BASE!!!
  • +1 (3 voturi)    
    Rusine HAITA lui BASE!! (Joi, 12 noiembrie 2009, 15:31)

    coco [anonim]

    este pe aici unul care isi spune cristi si este cam impertinent.face parte din haita lui basescu si are impresia ca i se cuvine orice!!
    ce ai facut tu pt someri impreuna cu al tau base???
  • +1 (3 voturi)    
    DISPARITIE!!BASE!!! (Joi, 12 noiembrie 2009, 15:35)

    ando [anonim]

    Sa speram ca o sa dispareti si voi din gasca lui base dupa alegeri asa cum au disparut dinozaurii!!
  • +1 (1 vot)    
    nu-i bai! (Joi, 12 noiembrie 2009, 16:12)

    Tom Macaragiu [utilizator]

    nu-i nicio problema ca a crescut somajul!
    adevarata problema este data de faptul ca somerii provin din mediul privat, unde angajatorii se misca repede pentru a-si salva afacerile. astfel oamenii astia au incetata sa plteasca taxe sociale si impozit pe venit si au ajuns la mila statului.
    Iar marea problema este ca bugetarii nu inteleg ca trebuie sa stranga randurile, aia stau pe posturi si incaseaza salarii fara sa faca nimic. iar salariile astea se platesc din banii de la FMI, bani ce reprezinta datorie si pe care o sa o platim cu totii... astia de la privati, ca bugetarii sunt praf.
  • -1 (1 vot)    
    Sa nu raman dator... (Joi, 12 noiembrie 2009, 16:59)

    Cristi [anonim]

    Recunosc, am votat cu Basescu prima data, dar nu sunt fan. Acum nici nu stiu daca sa ma duc la vot, ca nu prea am cu cine sa votez (inclusiv Basescu nu prea a confirmat). Dar nu pot sa nu remarc cum Baselu pica vinovat de toate si ce infocati sunt sustinatorii adversarilor lui. De ce nu a cedat el la treaba cu guvernul? De ce nu au cedat ceilalti? Se zice ca cel mai destept cedeaza primul, se pare ca la noi e o lipsa acuta de oameni destepti in politica, nimeni nu cedeaza.

    @B&B: Nu sunt mai anonim decat tine. Legat de excitat, poate tu te exciti cand vorbeste stapanul tau, pentru mine e nevoie de altceva care sa ma excite. Hint: picioare lungi, 90/60/90, etc. Poate sa nu vorbeasca, chiar e de preferat.
    @coco: nu stiu care e impertinentul dintre noi doi, dar hai sa fiu eu ca sa fii tu multumit, din orice haita vei fi facand parte. Pe aia ca cred ca mi se cuvine orice ai scos-o din putul gandirii? Ca eu parca n-am sugerat ceva de genul asta prin ceea ce am spus. Dar stii tu mai bine.
    Ce am facut EU pentru someri? De ce trebuie EU sa fac ceva pentru someri? Avem guvern (sau nu, ca l-au dat unii jos) care sa se ocupe de asta. Eu platesc taxe, platesc ajutor de somaj de peste 10 ani ... Am luat pe cineva intrat in somaj sa ma ajute cu copiii, deci cel putin pentru un somer am facut ceva (lucrez in privat, pentru o societate din afara, deci nu iau/dau bani de la stat ci de la mine, ca sa nu fiu acuzat de altele dupa). Voi cu ce va laudati?
    @ando: Nu fac parte din nicio gasca. Eu, daca voi vota, voi vota cu cine cred ca-mi va reprezenta mai bine interesele. Dar nu cu Geoana care imi va micsora veniturile (si care are in spate oameni ca Vanghelie, Mazare, Oprisan, etc.), nu cu Crin care reprezinta un partid care e departe de doctrina liberala si care s-a aliat cu PSD-ul de mai sus. Cu Base? Nu prea a confirmat. Poate cu Oprescu? Mai vedem.

    PS: Bagati rating-uri negative cat puteti, cica se da un premiu.
    • +1 (1 vot)    
      ... (Joi, 12 noiembrie 2009, 17:52)

      geo12 [utilizator] i-a raspuns lui Cristi

      Crin (PNL) nu e bun pt ca s-a aliat cu PSD-ul...dar Base (PDL) era bun cand s-a aliat cu PSD-ul si a facut acel guvern monstruos si incapabil a carui lipsa de reactie in fata crizei a dus la acest dezastru economic? de asta e vinovat SI basescu: pt ca a "garantat" pt guvernul dezastru Boc si a infiintat ministere pt doamnele sale de companie si pt ca blocat functionarea institutiilor in stat prin scandalurile pe care le-a iscat!... ca sa nu mai zic de imaginea externa a Romaniei de care nu a stiut sa se ocupe!...si lista poate continua...
  • -1 (1 vot)    
    pai era si normal (Joi, 12 noiembrie 2009, 17:58)

    Tinerii Schimba Romania [utilizator]

    aceasta este performanta partidelor politice din ziua de astazi - daca nu si fac curatenie in ograda si nu promoveaza profesionostii o sa se aleaga praful de partide . Ei nu inteleg ca daca scot in fata profesionisti care sa faca treaba - ei toti inclusiv partidul are de castigat .
  • 0 (0 voturi)    
    despre somaj (Joi, 12 noiembrie 2009, 18:21)

    MARIUS [anonim]

    astea sunt rezultatele guvenarii boc.bravo lui.oameni fiti foarte atenti la vot.riscam sa ajungem la 1 milion de someri.trebuie sa scapam de acesti asa zisi oameni de bine.in los sa se vorbeasca de lucrurile cu adevarat grave,se vorbeste de ceva stenograme,de parca astea tin de foame.sau ca raman doar 300 de parlamentari in loc 471.economia care s-ar face o consuma udrea in 3 luni,sau presedintele intr-o luna pe la nu stiu ce chermeze.asta da economie.
  • 0 (0 voturi)    
    mai deschideti o carte... (Joi, 12 noiembrie 2009, 21:14)

    Rumalun1st [utilizator]

    Rolul Preşedintelui
    Preşedintele României reprezintă statul român şi este garantul independenţei nationale, al unităţii şi al integrităţii teritoriale a ţării. Preşedintele României veghează la respectarea Constituţiei şi la buna funcţionare a autorităţilor publice. În acest scop, Preşedintele exercită funcţia de mediere între puterile statului, precum şi între stat şi societate. (Articolul 80 - Constituţia României).

    Nu scrie nicaieri de angajari si salarii...
    • 0 (0 voturi)    
      PRESEDINTELE (Joi, 12 noiembrie 2009, 23:24)

      HESS [anonim] i-a raspuns lui Rumalun1st

      Daca ar veghea cu adevarat ca institutiile statului sa functioneze am avea o justitie care ar functiona si un fisc care ar functione si o garda financiara care ar functione si o politie care ar functiona.Asta ar insemna ca el si muuuuuuuuuulti altii de la primari,viceprimari,ministrii,prefecti,oameni de afaceri,etc etc sa fie la bulau cu avereriile confiscate.Daca toti presedintii ar fi facut ce scrie constitutia nu ar fi avut romania datoriia care o are si nici industria si resursele vandu-te fara ca cei care le-au cumparat sa fi investit mare branza.
      Astea toate si multe altele ar fi insemnat posturi de munca.Si multe altele.Reactie in lant.Dar cum toti presedintii si premierii au avut decat o singura grija,SCAUNELE LOR SITUATIA MATERIALA PERSONALA SI SACUL PARTIDULUI.Asa romania este unde este.
      • 0 (0 voturi)    
        nu te contrazic cu ultima fraza (Vineri, 13 noiembrie 2009, 12:22)

        Rumalun1st [utilizator] i-a raspuns lui HESS

        da, dar vezi tu, DNA e tot executivul.