Dell a anuntat rezultate sub asteptari, pe fondul scaderii vanzarilor de computere

de Carla Dinu     HotNews.ro
Vineri, 20 noiembrie 2009, 9:41 Economie | Companii

Grupul american Dell, al treilea producator mondial de PC-uri, a anuntat ca profitul sau net pe trimestrul al treilea a scazut cu 54% fata de aceeasi perioada din 2008, in urma vanzarilor sub asteptari, scrie Reuters.

Dell a raportat un profit net trimestrial de 337 milioane de dolari sau 17 centi pe actiune, la jumatate fata de 727 milioane de dolari sau 37 de centi pe actiune, in trimestrul trei al anului trecut. 

Rezultatele slabe au dus la cresterea decalajului dintre Dell si principalul sau rival Hewlett-Packard, care a anuntat rezultate preliminare peste asteptari.  

Totodata, in ultimul trimestru Dell a pierdut si pozitia de al doilea producator mondial de PC-uri in favoarea grupului taiwanez Acer.


Citeste mai multe despre   











434 vizualizari

  • -2 (2 voturi)    
    normal (Vineri, 20 noiembrie 2009, 10:43)

    ekek [anonim]

    am luat un laptop dell. a fost primul. si ultimul. la 1 an si o saptamana (adica la o saptamana dupa ce a iesit din garantie) a picat bateria. Definitiv. Am citit pe net si e o problema generala la Dell. Deduc ca e si intentionata, de vreme ce pica bateriile cu atata precizie dupa ce ies din garantie.
    • +1 (1 vot)    
      Garantie (Vineri, 20 noiembrie 2009, 11:05)

      Westbam [utilizator] i-a raspuns lui ekek

      Laptopurile Dell au 3 ani garantie. Deci daca s-a stricat garantia dupa 1 an si o saptamana o poti schimba pe garantie.
      Eu am Dell Inspiron de peste 2 ani si merge foarte bine. O problema am avut si s-a rezolvat pe garantie.
      • +1 (1 vot)    
        fals (Vineri, 20 noiembrie 2009, 15:55)

        ekek [anonim] i-a raspuns lui Westbam

        bateria nu e acoperita de garantia extinsa. intra la consumabile, si are in concluzie 1 an.

        si eu eram foarte fericit de cei trei ani, dar afara e vopsit gardul....
    • 0 (0 voturi)    
      e adevarat (Vineri, 20 noiembrie 2009, 14:58)

      la fel [anonim] i-a raspuns lui ekek

      si eu am patit la fel ca si tine, aparatul in sine lucreaza binisor dar bateria e jale. niciodata nu imi mai iau dell
  • +1 (1 vot)    
    Dell (Vineri, 20 noiembrie 2009, 11:07)

    Marius [anonim]

    Garantia se acorda separat pt. baterie, la orice producator (e in jur de 6 luni).

    Dell a inceput sa produca laptopuri in China, a scazut ganatia produselor de la 3 ani la 2 ani, pretul nu a scazut, sunt mai scumpi decat HP.
    Cand incepi sa faci rabat la calitate te astepti la o crestere?
    • 0 (0 voturi)    
      da da ... vezi sa nu (Vineri, 20 noiembrie 2009, 16:17)

      raresn [utilizator] i-a raspuns lui Marius

      pai sa vezi la laptop HP nou nout cum ii sar tastele.
      eu am un Inspiro 1501 luat acum 3 ani de la Cora si era cel mai ieftin ... merge bateria si in ziua de azi la capacitate maxima, desi este un model extreeem de ieftin.
      toata lumea produce in China. Important este insa standardul de calitate. Am si un laptop HP la care am schimbat butonul de power si acum la mai putin de un an de la reparatie mi-a crapat dinnou. Asa ca ... nu e o regula.
  • 0 (0 voturi)    
    normal ca scad vanzarile... (Vineri, 20 noiembrie 2009, 13:14)

    hernan [anonim]

    ...daca isi bat joc de calitatea produselor, doar pt a le scoate mai ieftine pe piata... la ora actuala calitatea este ultimul lucrul de care Dell se procupa, ca de altfel si Hp - astia stau chiar mai rau.
    Producator serios mi se pare Toshiba, cele mai stabile si de incredere aparate, cu configuratii foarte variate. Pt buzunare mai groase, excelentele Sony sau Panasonic.
    • +1 (1 vot)    
      cumparatorul face piata (Sâmbătă, 21 noiembrie 2009, 0:01)

      Sakura [utilizator] i-a raspuns lui hernan

      De vină este şi cumpărătorul, care dintre 2 produse similare îl alege pe cel mai ieftin în defavoarea celui mai calitativ. Şi aşa toşi sunt nevoiţi să scadă costurile cu orice preţ...
      Excepţie Apple care ţine extrem de mult la calitate şi care are creşteri peste aşteptări şi pe vreme de criză. Dar nu sunt ieftine, ce-i drept. Cine vrea calitate plăteşte, cine alege laptop de 3-400 $/€ să tacă.