Wall Street Journal: China intra cu afacerile in Europa prin Romania si Bulgaria, care ofera acces ieftin la investitii pe intreaga piata europeana

de R.P.     HotNews.ro
Vineri, 27 noiembrie 2009, 8:32 Economie | Companii

China a inceput sa tatoneze Europa de Sud-Est, pentru incheierea unor acorduri de afaceri. Iar principalul avantaj de care beneficiaza este contextul economic din regiune, piata de capital la nivel redus din statele membre ale Uniunii Europene, dupa criza economica. Companiile chineze si-au facut deja loc pe pietele din Romania si Bulgaria, iar guvernul Chinei ofera 1 miliard de dolari credit pentru Republica Moldova - suficient pentru a acoperi doi ani de deficit de cont curent in cea mai saraca tara din Europa, informeaza The Wall Street Journal.

Insa in timp ce Serbia, Moldova si chiar Turcia au pregatit strategii coerente pentru atragerea investitiilor chineze, Romania si Bulgaria ofera acces ieftin la investitii pe intreaga piata europeana, sustine Margot Schuler, economist la German Institute of Global and Area Studies.
  
Fluxul de investitii este inca mic, insumand doar 71 de milioane de euro anul trecut, potrivit Eurostat. Dar se estimeaza ca investitiile vor creste rapid, in conditiile in care Beijingul se asteapta la o majorare semnificativa a ofertelor, de acum inainte. Luni, Dongfeng Motor Group, cel mai mare producator de camioane din China, a semnat un acord de intelegere cu compania de stat Fabrika Automobila Priboj, din Serbia. Cele doua companii nu au anuntat valoarea afacerii, dar Dongfeng va controla produsul si marca, in timp ce FAP va detine in continuare fabricatia.

Luna trecuta, producatorul chinez de autoturisme Great Wall Motor Ltd. a semnat un contract cu Litex Motors din Bulgaria, pentru a construi o fabrica de asamblare unde vor fi realizate 50.000 de masini sport low-cost, incepand din anul 2010. Compania chineza va investi 80 milioane de euro in fabrica.

Intre timp, in luna septembrie, de la fabrica din Rasnov, Romania, au iesit primele tractoare asamblate de compania chineza Shantuo Agricultural Machinery Equipment. Iar planurile prevad construirea a 100.000 de tractoare in fabrica romaneasca achizitionata de firma chineza. Uzina reprezinta o investitie de peste 20 milioane dolari.

Nicaieri cererea de finantare nu este mai mare decat in Balcani, unde recesiunea s-a tradus prin deficite uriase de cont curent, care s-au dovedit imposibil de finantat in conditiile in care principalele fonduri din regiune au fost inghetate, noteaza The Wall Street Journal.




Citeste mai multe despre   










1681 vizualizari

  • +1 (5 voturi)    
    daca (Vineri, 27 noiembrie 2009, 9:21)

    sabo [utilizator]

    si administratia Romaniei ar incuraja aceste treburi si mai bine ar fi....
    • -2 (2 voturi)    
      Mai bine ptr cine? (Vineri, 27 noiembrie 2009, 9:35)

      Adrian C. [utilizator] i-a raspuns lui sabo

      In principal ar fi mai bine ptr chinezi ... romanii oricum or sa aiba salarii de mizerie, nu te gandesti: patron chinez.
      • +3 (3 voturi)    
        Intrebare gresita (Vineri, 27 noiembrie 2009, 9:50)

        Cosmin [anonim] i-a raspuns lui Adrian C.

        E mai bine pentru cel care nu are nici un loc de munca ;).
        Avem destui someri in tara dispusi sa lucreze si pe un salariu mic, asa ca e binevenita o investitie de genul.
      • +2 (2 voturi)    
        Ei as! (Vineri, 27 noiembrie 2009, 10:12)

        nano2k [utilizator] i-a raspuns lui Adrian C.

        Dar patron italian e mai bine?
        Sau patron indian?

        Ganditi limpede, oameni buni. Cu fiecare loc de munca creat statul castiga de 2 ori:

        1. nu mai da somaj si sau ajutoare sociale pentru cel care munceste respectiv familia acestuia

        2. incaseaza taxe, impozite, deci intra pe plus in ceea ce-l priveste pe respectivul.
      • 0 (0 voturi)    
        ce infantili! (Vineri, 27 noiembrie 2009, 11:27)

        airamerica [utilizator] i-a raspuns lui Adrian C.

        Administratia romana si organismele UE ar trebui sa blocheze astfel de initiative, nu sa le incurajeze!
        • 0 (0 voturi)    
          :))) (Marţi, 1 decembrie 2009, 10:57)

          iancu [anonim] i-a raspuns lui airamerica

          Halal intelegi tu piata muncii! Sau faci parte din categoria care acum 15 ani striga "Nu ne vindem tara"? Bai cap sec, ce tara ar descuraja crearea unui loc de munca? Ai impresia ca e mai bine sa iei somaj decat sa lucrezi pt un chinez? Cu asa o gandire nici nu ma mir ca nu progresam! Cu cat sunt mai multe locuri de munca create, cu atat vor fi mai mari salariile...cerere si oferta!! Dar am impresia ca explic degeaja...tu tot cu ideile astea o sa mori!!
  • +1 (1 vot)    
    Orice investitie e binevenita in Romania (Vineri, 27 noiembrie 2009, 10:14)

    Chang'e 2 [anonim]

    Nu conteaza ca e chineza sau americana, rusa sau indiana.

    Sunt doar 2-3 sectoare "sensibile" unde trebuie atentie sporita (nuclear, armament, energie), in rest, n-au decat chinezii sa faca aici tractoare cu sutele de mii.

    Investitiile in Serbia vizeaza si piata din Bosnia, dar iau in calcul si viitoarea aderare la UE.

    Surprinde suma pt Moldova, insa e clar ca politica chineza se face pe termen lung si Beijingul a decis deja ca Moldova va reintegra Romania in urmatorii ani si astfel investitia va deveni de fapt una strategica intr-o "mare" tara din UE (Romania isi va intari pozitia a 7-a in UE).