UTI Systems a castigat un contract de 15 milioane euro pentru dotarea sediilor MAI cu echipamente conform standardelor Schengen

de Dragos Comache     HotNews.ro
Duminică, 6 decembrie 2009, 15:03 Economie | Companii

Ministerul Finantelor Publice (MFP) a atribuit companiei UTI Systems un contract de aproape 15 milioane de euro pentru achizitia de sisteme software, hardware si de securitate pentru imbunatatirea infrastructurii la unele sedii ale Ministerului Administratiei si Internelor (MAI), potrivit NewsIn. Contractul, pentru care a fost acceptata cea mai avantajoasa oferta din punct de vedere economic, consta in achizitia de sisteme software, hardware si de securitate pentru extinderea infrastructurii cheilor publice (PKI) a MAI la nivelul structurilor subordonate si pentru coordonarea acestora la nivel central, pentru asigurarea cerintelor de securitate in vederea accesului la spatiul Schengen.

De asemenea, conform anuntului de atribuire de pe sistemul electronic de achizitii publice, contractul are in vedere si cumpararea cursurilor adecvate pentru instruirea corespunzatoare a personalului beneficiarului si de la ceilalti utilizatori finali, in vederea asigurarii conditiilor de baza pentru o exploatare adecvata si management performant al infrastructurii PKI.

Contractul este legat de programul Facilitate Schengen Proiect RO-FSCH – 4 "Extinderea infrastructurii de chei publice (PKI) la nivelul sistemelor informatice sectoriale din cadrul Ministerului Administratiei si Internelor", potrivit anuntului.


Citeste mai multe despre   












Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

1544 vizualizari

  • +1 (1 vot)    
    ? (Duminică, 6 decembrie 2009, 15:27)

    Mihai [anonim]

    Unde se poate gasi caietul de sarcini si firmele care au participat la licitatie?
    Contract de 15 milioane de dolari cu statul? Lucrurile astea tre sa fie mai vizibile domnule viitor presedinte?
    • +1 (1 vot)    
      nu scapam de ei (Duminică, 6 decembrie 2009, 15:30)

      secu [anonim] i-a raspuns lui Mihai

      UTI este a fostilor securisti deci mi se pare normal sa ii doteze tot ei pe actualii securisti
      • 0 (0 voturi)    
        repede inainte de alegeri. ca de maine gata (Duminică, 6 decembrie 2009, 16:00)

        adrian [anonim] i-a raspuns lui secu

        astia vorbeau de contracte si de moguli. lasa ca scapam noi de ei. abia astept ora 21 ca sa le vad fata.
        • 0 (0 voturi)    
          lol, ce se schimba ? (Duminică, 6 decembrie 2009, 19:20)

          xx [anonim] i-a raspuns lui adrian

          Ca sa intri in sediile sri, ministere, etc...iti trebuie tot felul de certificari(pt. firma si pentru oameni) si oameni cu experienta. Ce crezi ca daca vine unul si infiinteaza o firma noua unde angajeaza o mana de studenti atunci o sa castige licitatiile in fata lui UTI care are oameni cu zeci de ani de experienta in securitate ? Nu zic ca n-or fi licitatiile trucate dar totusi nici UTI nu sunt cei mai prosti...probabil doar pretul e umflat, dar aici politicienii sunt de vina.
          • 0 (0 voturi)    
            ce a mai ramas din uti (Miercuri, 9 decembrie 2009, 15:27)

            fost activist uti [anonim] i-a raspuns lui xx

            Uti a concediat masiv in 2009, pe motiv ca i-a afecat criza aka nu mai pupau nici un contract de la stat. Ce-i drept au ramas in toata firma cam 10 programatori plus vreo 4 la cert-sign, cei care vor prelua relativ proiectul.
            Momentan in uti nu mai exista conceptul de analist, tester, project manager samd asa ca ma indoiesc de calitatea si experienta in securitate..lool
            Probabil or sa angajeze masiv in 2010 insa proiectul o sa fie unul de anu 2 de facultate care se putea face si cu un buget de 200.000 de euro, bani cheltuiti in mare parte pe echipamente.. tokenuri and shit.

            Sa speram ca baselu va mai stirpi din capusele astea care traiesc pe spinarea bugetului, insa tare ma indoiesc.
            Ma bucur insa ca uti a scapat.. a mai prins o gura de aer .. chiar credeam ca isi duce ultimile zile, insa m-am inselat.
            GG urdareanu.. n-a ca te-a ajutat dumnezeu sa rami vertical in fata crizei, amarat ce esti.
      • +1 (1 vot)    
        .....securitatea NU doarma NU minte si NU iarta (Duminică, 6 decembrie 2009, 16:06)

        carutasul [anonim] i-a raspuns lui secu

        UTI astia erau patronati de un general si fiuul Al batran a dat ...coltul cu firma la un moment dat. Se pare ca NU pentru tot deauna ,ca au aparut si in astfel de probleme in intreprinderile cu capiutal de stat. Tot asa sunt prezente si FIRMELE DE PAZA pe langa un DIRECTORde azi TURNATOR DE PROFESIE MAI IERI!
    • 0 (0 voturi)    
      SEAP (Duminică, 6 decembrie 2009, 17:44)

      de bine [anonim] i-a raspuns lui Mihai

      Toate documentele se gasesc in SEAP.
  • +1 (1 vot)    
    1 (Duminică, 6 decembrie 2009, 16:02)

    1 [anonim]

    UTI - patroni Udrea si Tiberiu Urdăreanu
    • 0 (0 voturi)    
      patroni? (Duminică, 6 decembrie 2009, 17:47)

      de bine [anonim] i-a raspuns lui 1

      Din ce stiu eu patroni sunt Urdareanu si fondul de investitie AIG. Pe baza de consecinta logica Udrea e cumva patronul AIG?
  • +1 (1 vot)    
    Cine e UTI si ce "program" are? (Duminică, 6 decembrie 2009, 16:02)

    Frobenius [anonim]

    M-am uitat pe buletinul de vot si nu era nici un "UTI" acolo? Cred ca s-a strecurat o greseala in text.
  • 0 (0 voturi)    
    Sintem o firma respectabila (Duminică, 6 decembrie 2009, 16:39)

    Udra [anonim]

    Uti sint o firma respectabila , doar ei au raspuns la licitatie , ce vreti acum ? Nu trebuie deloc contestata aceasta licitatie de care n-a auzit nimeni si care s-a castigat taman inainte de alegeri.
  • 0 (0 voturi)    
    UTI=PDL (Duminică, 6 decembrie 2009, 16:41)

    oranj [anonim]

    Si-au tras rapid contractul, ca dupa alegeri e rindul PSD la robinetul cu contracte.
    • 0 (0 voturi)    
      UTI si Urdareanu (Duminică, 6 decembrie 2009, 17:33)

      cddc [anonim] i-a raspuns lui oranj

      Tiberiu Urdareanu - maior in rezerva si fiul generalului Tiberiu S. Urdareanu, fost sef al Comandamentului Trupelor de Tancuri si Auto in vremea regimului comunist si personaj destul de controversat al evenimentelor din 1989.
      Urdareanu a pus pe roate o serie de firme prin care a scos contracte din ce in ce mai substantiale, cele mai importante cu statul, indiferent de culoarea politica a guvernantilor.
      De asemenea, acelasi Urdareanu, un apropiat al PD-L si al ministrului Economiei Adriean Videanu, inca de pe vremea cand acesta era primar al Capitalei
    • 0 (0 voturi)    
      Stai linistit. (Duminică, 6 decembrie 2009, 17:47)

      serbanTeodor [utilizator] i-a raspuns lui oranj

      UTI cred ca a virat si ptr campania prostanacului, este o practica care se face sa dai bani ptr campania ambilor candidati, desi ptr sume asa mari s-ar putea sa nu mearga sa joci la 2 capete.

      Trebuie sa se faca ceva cu contractele astea cu statu pe informatizare. Cele mai proaste si costisitoare solutii sunt adoptate. Se iau banii gramada, si produsul final este un site crapacios si inutilizabil si nimeni n-are cum sa-l foloseasca .Asta e marele atuu al "proiectelor" informatice. Nu e ceva vizibil de toata lumea ca nu merge si ca fost o mare tzeapa, cum s-ar vedea in cazul in care este un proiect de infrastructura, trebuie doar ceva livrat acolo nu conteaza ca functioneaza sau nu - cred ca majoritatea proiectelor informatice finalizate ptr stat ar fi echivalente a unui podet de lemn peste o strada si numit pasaju Baneasa- . Oricum UTI sunt clar cei mai adanc infipti in structura.
      As always is not what you know, but who you know. Atat timp cat virezi o serie de milioane de euro in contu politicianului, totul va fi ok. Partea proasta e ca trebuie sa donezi si in contu PDL si PSD daca vrei sa ti se ia proiectu in mijlocul implementarii la schimbarea "jucatorilor"
      • 0 (0 voturi)    
        Stau (Duminică, 6 decembrie 2009, 19:41)

        Ionel [anonim] i-a raspuns lui serbanTeodor

        Acum m-am uitat si eu pe SEAP; ce vremuri; la 18 mil bugetate astia au ofertat si au castigat cu 15. Cam amarati; unde sunt vremurile de altadata?