Statul ar putea participa cu 400 milioane euro la majorarea capitalului Petrom

de Claudia Pirvoiu     HotNews.ro
Vineri, 18 decembrie 2009, 15:40 Economie | Companii

Capitalul social al Petrom va fi majorat cu circa un miliard de euro, din care contributia Ministerului Economiei si a Fondului Proprietatea va fi de peste 400 milioane euro, au declarat vineri, surse apropiate Guvernului. Aceasta declaratie vine dupa ce directorul general al companiei, Mariana Gheorghe, a spus joi ca va purta discutii cu reprezentantii viitorului Guvern pentru a-i convinge sa participe la o posibila majorare a capitalului, in vederea derularii de investitii.

"Sper ca viitorul Guvern va lua in calcul paticiparea la o majorare a capitalului Petrom. Majorarea capitalului va fi facuta pentru investitii", a declarat Mariana Gheorghe citata de NewsIn.

Aceasta considera ca prin participarea la majorarea de capital, Guvernul si-ar creste profitabilitatea, "pentru ca astfel vor aparea noi investitii in economia romaneasca, iar o investitie duce si la cresterea profitabilitatii companiei, astfel ca vom plati mai multe taxe".

Pe langa majorarea de capital, Petrom are in vedere si alte solutii pentru atragerea de fonduri, anume piata financiar-bancara si alinierea pretului gazelor din productia interna la cel de import.

Investitiile Petrom in 2010 se vor ridica la aproximativ un miliard de euro, din care cea mai mare parte va fi alocata pentru explorare si productie.

Actionarul majoritar al Petrom este grupul austriac OMV, cu 51,01% din actiuni. Ministerul Economiei detine o participatie de 20,64%, iar Fondul Proprietatea controleaza 20,11% din titluri. Restul de 8,24% din actiuni sunt listate la Bursa de Valori Bucuresti.


Citeste mai multe despre   












Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

1236 vizualizari

  • -2 (4 voturi)    
    Statul intr-o companie privata (Vineri, 18 decembrie 2009, 15:46)

    fny.ro [anonim]

    Statul roman mai are participatie in cadrul Petrom?

    Pentru ca altfel nu inteleg pentru ce ar participa ei la majoratea capitatului unei firme private. Nu le mai ajunge austriecilor ca au luat petromul pe nimic si si-au scos banii intr-un an, inca mai vor bani de la stat?
    • +2 (2 voturi)    
      statul e actionar... (Vineri, 18 decembrie 2009, 16:07)

      geo12 [utilizator] i-a raspuns lui fny.ro

      statul detine peste 40% din petrom (impreuna cu Fondul Proprietatea) si isi ia partea lui din profit prin dividende... daca nu ar participa la majorare si-ar dilua detinerea... banii din majorare sunt pt investitii, respectiv locuri de munca pt romani! asa ca mai lasati nationalismul exagerat deoparte pt ca nu e potrivit mereu!
    • 0 (0 voturi)    
      Mai are aproape 50% ... (Vineri, 18 decembrie 2009, 16:13)

      Marean [anonim] i-a raspuns lui fny.ro

      ... asta daca nu ma insel.
      • 0 (0 voturi)    
        Nu are cum... (Vineri, 18 decembrie 2009, 17:23)

        Marian [anonim] i-a raspuns lui Marean

        sa aiba aproape 50% pentru ca mai sunt si actiunile listate pe bursa. Probabil ca 40% e corect. Si mai corecta e participarea la cresterea capitalului, statul ar pierde mai mult in viitor daca nu ar participa.
  • -2 (4 voturi)    
    Companiile private... (Vineri, 18 decembrie 2009, 16:03)

    Marius [anonim]

    ...primesc bani de la stat? Nu mai stiu cum sa suga fonduri, dupa ce ca OMV a luat Petromul pe gratis, acum vor sa mai traga alte sute de milioane din banii nostri? Daca de la guvernul incomptenet ma astept la un raspuns pozitiv, in schimb FMI si CE nu-i va lasa, din fericire pentru noi. Alinierea pretului titeiului e o amenintare: daca nu ne dati 400 milioane va scumpim benzina. Oricum pretul benzinei la pompa e aliniat, gazele la fel, n-au decat sa se alinieze cum vor ei.
  • +1 (1 vot)    
    Statul detine 40% din Petrom (Vineri, 18 decembrie 2009, 16:16)

    Petrolist [anonim]

    Statul roman detine 40% din Petrom si de aceea participa cu o cota de 40% la majorarea cu un miliard de euro a capitalului social al companiei.
  • 0 (0 voturi)    
    eco (Vineri, 18 decembrie 2009, 16:24)

    cd98 [anonim]

    nu mai bine investeste statul banii astia in dezvoltarea unor surse de energie nepoluanta?
    parca petrolul e pe terminate ...
    • 0 (0 voturi)    
      privat vs public (Vineri, 18 decembrie 2009, 16:27)

      alex [anonim] i-a raspuns lui cd98

      Nu mai bine investeste bani intr-o firma predominant privata (cu un management independent) si care ca orice firma de petrol&gaze care se respecta va migra probabil si catre energia nepoluanta?

      Parca rolul statului in economie ar trebui sa se cam termine, nu?
    • 0 (0 voturi)    
      explicatie (Vineri, 18 decembrie 2009, 16:58)

      alex [anonim] i-a raspuns lui cd98

      Investitiile in surse de energie alternative sunt enorme, nici pe departe doar 400 milioane euro! mai mult, investitiile acestea ar putea fi amortizate in perioade enorme fata de perioada in care s-ar amortiza majorarea de 400 milioane euro in Petrom.

      Aici vorbim de o tehnologie care aduce venituri certe, in schimb succesul unei tehnologii noi este incer.
  • 0 (2 voturi)    
    Nu inteleg ! (Vineri, 18 decembrie 2009, 16:34)

    - [anonim]

    GUVERNUL NE-A DILUAT INTERESELE ÎN PETROM

    09.07.2008

    * Varujan Vosganian, ministrul Economiei si Comertului, a initiat
    ordonanta privind diminuarea participatiei statului în compania Petrom
    pânã la nivelul la care STATUL ROMAN nu se mai poate opune niciunei decizii majore a companiei austriece OMV

    Aceiasi politicieni care acum ne plâng de milã sunt cei care au
    diminuat ponderea statului în actionariatul Petrom de la 40%, la 20%, în
    doar trei ani, fãrã ca populatia sã simtã vreun beneficiu din asta. Cu
    20% cât mai detinem acum la Petrom, nu ne mai putem împotrivi niciunei
    decizii pe care OMV doreste sã o aplice.

    Aveam nevoie de mãcar 25% ca sã mai putem bloca deciziile
    importante ale Petrom.

    Mai multe decizii ale companiei- inclusiv preturi, achizitii,
    investitii- aveau conform contractului de privatizare nevoie de voturile
    a 75% din actionari. Deci cu 25%, Guvernul încã putea sã se opunã la
    anumite decizii ale companiei, inclusiv împotriva celor care ar fi avut
    impact asupra buzunarelor noastre.


    http://www.bursa.ro/on-line/s=piata_de_capital&articol=29849.html
    • 0 (0 voturi)    
      interese (Vineri, 18 decembrie 2009, 17:26)

      ady [anonim] i-a raspuns lui -

      v-au diluat interesele de ciordeala ..
  • 0 (0 voturi)    
    NU BAGI BANI ....PIERZI PROCENTE (Vineri, 18 decembrie 2009, 17:19)

    Mogul-escu [anonim]

    Statul roman daca nu baga bani pierde din procentele detinute in companie inclusiv din dividentele care le incaseaza. Santaj ..si japca la drumul mare se cheama ce face OMV. de fapt face parte dintr-un joc mult mai larg Razboiul pentru preluare integrala de catre acest grup nenorocit a intregului sector petrolier care mai partine statului roman ..inclusiv romgaz si combinatele care mai apartin Romanilor.
    Istoria se repeta ,....Bogatiile Romaniei sunt jefuite decatre companii cu capital strain in timp ce populatia jefuita prin preturi nesimtite la pompa si gaz Nu reactioneaza ...
    In vechime pentru astfel de preluari de actiuni se faceau Razboaie intre natiuni. Idiotilor care le pare ca nationalismul este depasit ii rog sa faca un calcul cat costa in termeni reali raportat la capacitatea de cumparare un litru de benzina/ metru cub de gaz in Romania si cat costa in germania sau oricare tara occidentala.
    de asemeni sa faca un calcul cu cat alimenta bugetul statului Roman inainte de privatizare si cu cat contribuie acum...
    Va place sa fiti sclavi in colonie .Austrica.........?
    • 0 (0 voturi)    
      Ce are nationalismul cu Petrom? (Vineri, 18 decembrie 2009, 18:04)

      Razvan [anonim] i-a raspuns lui Mogul-escu

      Se pare ca unii "patrioti" nu inteleg ca Petromul este o firma privata, la care statul are deja cca. 40% --> primeste dividende frumoase pe ele. Adica statul face bani din actiunile astea. De draq are nationalismul cu majorarea capitalului, nu inteleg. Lasati prostiile gen "nu ne vindem tara", ca traim alte vremuri acum.
      Vorba aia: "nationalist, da' prost".
  • 0 (0 voturi)    
    OMV (Vineri, 18 decembrie 2009, 17:50)

    toma [anonim]

    intrebati-l pe nastase care a vindut 51%din petrom daca se merita!
    apropo cit a fost SPAGA la pretul si procentul ala de vinzare?!
  • 0 (0 voturi)    
    NICI NU S-AU INSTALAT BINE... (Vineri, 18 decembrie 2009, 19:48)

    stan patitu [anonim]

    Nici nu s-a instalat bine guvernul si auzi numai ciudatenii... Rosia Montana, Petrom. Aia de la Strerling nu au vrut nici un ban dar au sarit toti ca arsi: "Coruptie". Acum e liniste. A uitat lumea de Sterling. Luam bani de la FMI ca sa-i dam austriecilor de la OMV sau bancilor austriece prin intermediul BNR. Care BNR este foarte mandra pentru ca in admiratia intregului popor tine cursul leului stabil. Cum ? Cu banii de la FMI ! Deci pentru creditele luate de cetatenii romani bancile castiga de doua ori: prin dobinzile la credite si prin speculatiile pe leu. Vezi situatia din zilele astea cand euro s-a depreciat fata de leu. De ce ? Pentru ca firmele schimba la greu euro ca sa plateasca oamenilor primele de craciun. Am impresia ca suntem condusi de niste diletanti, care imprumuta la greu bani pe care ii scapa printre degete. Dar sunt multimiti pentru ca se mai manjesc si ei pe degete cand stecoara banii... Bine inteles ca daca un OM a aratat ca trebuie sa se instituie si la noi Consiliu Monetar, ca trebuie sa se instituie cursul fix pentru leu, dupa modelul bulgar, lumea l-a luat in ras... Suntem mandri ca BNR cu banii de la FMI se lupta cu speculatii...