Ionut Popescu a fost numit in functia de director general al Fondului Proprietatea

de Dragos Comache     HotNews.ro
Marţi, 22 decembrie 2009, 15:14 Economie | Companii

Ionut Popescu
Foto: Agerpres
Ionut Popescu, consilier al premierului Emil Boc, a fost numit in functia de director general al Fondului Proprietatea de catre Consiliul de supraveghere al institutiei, care a hotarat si inlocuirea directorului economic si a directorului juridic. Totdata, Mircea Ursache a fost revocat, la cerere, din functia de presedinte al Consiliului de supraveghere, in locul sau fiind numita Gratiela Iordache.

"Consiliul de supraveghere al Fondului Proprietatea s-a intrunit si a luat decizia revocarii mandatului actualilor membri ai Directoratului", se arata intr-un comunicat al Fondului Proprietatea.

Din Directoratul Fondului Proprietatea faceau parte Daniela Lulache in calitate de director general al FP, Mihai Darie – director economic si Laura Constantin – director juridic. Pe langa functia de director general, Ionut Popescu va mai ocupa si functia de presedinte al noului Directorat, in vreme ce Cristian Busu a fost numit in postul de director economic, iar in functia de director juridic a fost numita Valeria Nistor.

"La cererea domnului Mircea Ursache, presedintele Consiliului de supraveghere, a fost aprobata revocarea sa din functia de presedinte. In locul sau, a fost numita doamna Gratiela Iordache. Componenta Consiliului de supraveghere a ramas neschimbata", se mai arata in comunicat.

Din mai 2008, Fondul Proprietatea este administrat in sistem dualist, de un Consiliu de Supraveghere, format din sapte membri, si un directorat, format din trei membri. Directoratul a asigurat conducerea executiva a Fondului.

Fondul Proprietatea a fost creat ca solutie pentru despagubirea fostilor proprietari deposedati de bunuri in timpul regimului comunist.


Citeste mai multe despre   











Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

3252 vizualizari

  • +10 (10 voturi)    
    Felicitari (Marţi, 22 decembrie 2009, 15:34)

    Anghel Mircea [anonim]

    IIn sfarsit o veste buna de la bucuresti. Felicitari D-lui Ionut Popescu.
    • 0 (0 voturi)    
      restitutio.ro, blogul fostilor propr. intreaba: (Marţi, 22 decembrie 2009, 16:34)

      actionar FP [anonim] i-a raspuns lui Anghel Mircea

      pe forumul blogului se fac predictii ref. soarta fondului. Intra si tu si raspunde la intrebarea : daca si ce influenta va avea schimbarea conducerii asupra pretului actiunilor ?
    • +2 (2 voturi)    
      baiat destept (Marţi, 22 decembrie 2009, 17:19)

      florin [anonim] i-a raspuns lui Anghel Mircea

      Baiat destept, dar nu e bine niciodata sa pui vulpea paznic la gaini...
    • 0 (0 voturi)    
      sa nu foloseasca functia pt speculatii pe bursa (Marţi, 22 decembrie 2009, 23:57)

      Eneas [anonim] i-a raspuns lui Anghel Mircea

      asa cum facea in calitate de ministru !
      cam venal baiatul , dar in rest e OK!
  • +3 (3 voturi)    
    :( (Marţi, 22 decembrie 2009, 15:48)

    tirolez [utilizator]

    pare doar o functie banoasa nu ceva cu un real impact asupra mersului economic al tarii.

    palida consolare, dupa ce toata lumea se astepta ca el sa joace un rol mai important.... probabil asta e si motivul, sa mai puna batista pe tambalul nemultumirii generale.
  • +4 (4 voturi)    
    restitutio.ro a prevesti schimbarea in urma cu 5 z (Marţi, 22 decembrie 2009, 15:52)

    restitutio.ro [anonim]

    Gratiela Iordache i-a cam sfidat pe actionari la fel ca ceilalti membri din board, ea necatadicsind sa participe nici la sedinte , nici la AGA. in rest ii uram succes noului sef.
  • +6 (6 voturi)    
    fondul proprietatea (Marţi, 22 decembrie 2009, 15:52)

    ela [anonim]

    Veste buna.Dar sa speram ca va rezista in aceasta functie.Oricum nu e fotoliul finantelor.Felicitari!
  • -3 (7 voturi)    
    ce merite... (Marţi, 22 decembrie 2009, 16:19)

    otonel [anonim]

    ...acest ionut popescu? In afara faptului ca e in pd?
    eu nu-mi aduc aminte de nimic. numai locuri comune si sabloane in comentariile lui. nu prea inteleg nimic din exaltarea voastra. poate imi explica si mie cineva, cu date concrete!
    • -2 (2 voturi)    
      Hai ca te lamuresc (Marţi, 22 decembrie 2009, 16:38)

      Paloma [anonim] i-a raspuns lui otonel

      Acest "domn" a fost unul dintre cei mai mari manipulatori de piata bursiera pe perioada cand a fost ministru de finante (2004-2005).
      Nici acum nu va amintiti de el?
      • +2 (2 voturi)    
        Vorbesti prostii! (Marţi, 22 decembrie 2009, 17:27)

        lipoveanu [anonim] i-a raspuns lui Paloma

        Pe perioada ministeriatului si-a suspendat actiunile pe bursa. Verifica, daca crezi ca te pricepi! Daca nu, TACI!
        • -2 (2 voturi)    
          Vorbesti aiurea (Miercuri, 23 decembrie 2009, 9:49)

          Paloma [anonim] i-a raspuns lui lipoveanu

          Vorbesti aiurea sau nu intelegi sau ... te faci ca nu intelegi.
          Nu era vorba despre actiunile lui la Bursa ci despre felul in care se aflau vestile despre schimbarile de legislatie ref la tranzactionari, praguri, limitari, oferte, emitenti si cum unii dintre cunoscutii "dlui ministru Ionut Popescu" puteau sa valorifice "in avans" informatiile respective.
          Da' observ ca esti cam isteric (sau in corzi!) din moment ce ajungi sa scrii cu majuscule si sa dai ordine imperative. Sau faci un tratament sau nu te mai obosi sa scrii, oricum nu te baga cineva in seama.
          • -2 (2 voturi)    
            Paloma ,ai dreptate 100% ,baiatul e un (Miercuri, 23 decembrie 2009, 10:29)

            Eneas [anonim] i-a raspuns lui Paloma

            ..venal de prim rang !venea cu gura pana la urechi la tot felul de emisiuni -caterinca , ca avea de ce sa fie fericit ,fiind speculator de prim rang pe bursa -chiar in calitate de ministru ,nu s-a dat inapoi sa utilizeze informatii confidentiale,e fisata activitatea lui -auzi la fraieru ala de lipovean -*Pe perioada ministeriatului si-a suspendat actiunile pe bursa*!!! ma, mult le mai trebuie pana se trezesc...
            dupa ce bursa romana s-a prabusit datorita crizei si papagalul a pierdut bani cu nemiluita, a disparut si din raza media
            Acum ,ce sa facem :virtus romana rediviva !
            • -1 (1 vot)    
              Sa vezi ce va fi la Fond (Miercuri, 23 decembrie 2009, 10:48)

              Paloma [anonim] i-a raspuns lui Eneas

              Sa vezi ce va face la FP! Sunt si acolo pachete importante de speculat (daca vor lista fondul in 2010) si pe o bursa debusolata se va castiga la maxim DOAR din speculatii DACA vei avea informatiile necesare INAINTEA altora (adica fraierii care cred ca banii frumosi se fac doar pentru ca esti destept).
    • +2 (2 voturi)    
      are un CV care il recomanda.... (Marţi, 22 decembrie 2009, 16:55)

      dadan [utilizator] i-a raspuns lui otonel

      spre deosebire de Bogdan Olteanul sau Ionut Costea care au un singur merit - sunt rude sau prieteni cu oameni cu influentza.....
      • 0 (0 voturi)    
        cvul lui Popy nu iti spune apartenenta (Miercuri, 23 decembrie 2009, 12:23)

        Eneas [anonim] i-a raspuns lui dadan

        la o religie,la o minoritate ,la o organizatie -mult lasate in umbra
    • +3 (3 voturi)    
      cota unica iti spune ceva ? (Marţi, 22 decembrie 2009, 17:19)

      Tom Macaragiu [utilizator] i-a raspuns lui otonel

      omul asta a facut lobby ca aceasta masura sa fie implementata si a reusit atunci cand potofoliul finantelor a fost al lui.
    • +5 (5 voturi)    
      era sa uit (Marţi, 22 decembrie 2009, 17:21)

      Tom Macaragiu [utilizator] i-a raspuns lui otonel

      si a mai miscat cate ceva prin piata de capital si anume renuntarea la pragul de 1% la detinerea actiunilor din BET - FI. O masura care a readus in piata capital autohton si strain.
      Felicitari Dl-ui Popescu si mult succes!
    • 0 (0 voturi)    
      16% (Miercuri, 23 decembrie 2009, 9:32)

      Nedumeritul [anonim] i-a raspuns lui otonel

      iti spune ceva procentul de mai sus?
  • -1 (1 vot)    
    Marius Murgu de la asociatia fostilor proprietari (Marţi, 22 decembrie 2009, 17:25)

    actionar FP [anonim]

    De ce nu l-au anuntat de schimbare si pe fostii proprietari reuniti intr-o asociatie a actionarilor FP, condusa momentan de Marius Murgu ? Ca doar nu e secret de stat, devreme ce toti suntem afectati de deciziile ministerului. Corin Trandafir, avocatul lui Malaxa a fost anuntat?
  • 0 (0 voturi)    
    Un om valoros. (Miercuri, 23 decembrie 2009, 13:27)

    gabifm [utilizator]

    Felicitari. Era timpul sa fie folosit intr-un post de anvergura, intr-o zona care ii place, pe care o "simte".