Exclusiv

Presedintele ANAF, Sorin Blejnar: In 2010 vom urmari mai atent cateva sectoare: spalatorii auto, frizerii, restaurante

de Dan Popa     HotNews.ro
Miercuri, 23 decembrie 2009, 13:59 Economie | Companii

Atat premierul Emil Boc cat si ministrul desemnat al Finantelor, Sebastian Vladescu au afirmat ca intentioneaza sa modifice impozitul minim, orientandu-l spre zonele cu evaziune fiscala ridicata. Deocamdata, firmele platesc un impozit minim anual cuprins intre 2.200 lei daca au venituri totale de pana la 52.000 lei, si 43.000 lei pentru venituri de peste 129 milioane lei. Intr-un interviu acordat exclusiv HotNews.ro, presedintele ANAF vorbeste despre perspectivele acestui impozit, zonele in care atentia ANAF se va concentra in 2010, businessurile cu evaziunea cea mai ridicata si ce proiecte are ANAF pentru anul viitor.

Pana la urma care a fost meritul acestui impozit minim?
Sorin Blejnar: Impozitul minim a facut ordine in mediul de afaceri. Unii au renuntat la a mai mentine firmele aflate in moarte clinica, in vreme ce altii si-au mutat afacerile de pe o firma pe alta. De preferinta pe PFA (Persoane Fizice Autorizate).

De unde ati tras concluzia asta?
Sorin Blejnar: E simplu. In tot anul 2008, s-au infiintat 49.000 de PFA. Anul acesta, in primele 9 luni au fost infiintate 51.000 de PFA. Oricum, din totalul firmelor desfiintate, potrivit analizelor efectuate, 72% nu aveau activitate.

51.000 fata de 49.000 nu sunt chiar atat de...
Sorin Blejnar: E sensibil mai ridicat numarul din 2009, totusi...

Am inteles...Un alt merit al impozitului minim?
Sorin Blejnar: Din impozitul minim s-au incasat la buget 529 milioane de lei. Suma nu este totusi, de neglijat.

Da, dar si-a facut treaba, vorba Dumneavoastra... Acum ii veti gasi o alta intrebuintare...
Sorin Blejnar: Pai asta am spus-o si eu. Dupa ce impozitul isi va fi atins scopul, sa il pastram doar in anumite zone.

In ce zone?
Sorin Blejnar: In zonele in care interactiunea cu clientul e maxima. Va trebiui sa ne axam pe cateva tipuri de business, mai exact.

Unde s-a facut marea evaziune in 2009?
Sorin Blejnar: Evaziune fiscala "serioasa" s-a facut pe segmentul imobiliar, unde persoane foarte bogate derulau afaceri pe persoana fizica pentru evitarea platii TVA.

Da, strim cazurile celebre...
Sorin Blejnar: O alta mare zona de evaziune a fost cea cu TVA intracomunitar. Prin retele de firme fantoma, prin tot felul de subterfugii, acest TVA era recuperat ilegal.

Ce se va intampla pana la urma cu impozitul minim?
Sorin Blejnar: Eu as merge mai departe si as stimula comunitatile locale, facand venit la buget incasarile din impozitul minim.

Interesanta idee..
Sorin Blejnar: Ei, asta e o idee personala. Vreau insa sa ajungem sa o implementam.

Imi spuneati de controalele care se vor indesi pe anumite zone.
Sorin Blejnar: Da, exista cateva zone in care probabil ca vom intra cu prioritate.

Care sunt?
Sorin Blejnar: Ne vom axa controalele pe acele zone de business in care evaziunea se face prin neinregistrarea veniturilor, nu prin majorarea cheltuielilor.

Mai concret...?
Sorin Blejnar: Ma refer la spalatorii auto, frizerii, restaurante.

Sa revenim la forfetar. Va fi ca o taxa pe scaun a lui Remes?
Sorin Blejnar: Nu, forfetarul va fi stabilit dupa criterii legate de zona geografica... in functie de mai multe criterii. Vreau sa spun ca acest forfetar va fi diferit in cazul unui restaurant din centrul Capitalei fata de un restaurant de la capatul unui sat din Moldova, de pilda.

Una peste alta, evaziunea fiscala e mai mare in timp de criza?
Sorin Blejnar: Pot confirma faptul ca veniturile stabilite ca venituri la buget in urma controalelor noastre, fata de primele 11 luni din 2008 sunt in crestere evidenta.


Citeste mai multe despre   










4165 vizualizari

  • +2 (4 voturi)    
    Cu bataie lunga (Miercuri, 23 decembrie 2009, 14:10)

    Constantin [anonim]

    Acum am inteles unde batea Basescu cand a zis ca avem nevoie de tinichigii, frizeri si ospatari. Astia de la ANAF isi pierd orientarea fara aceste sectoare.
  • 0 (2 voturi)    
    Nesimtire (Miercuri, 23 decembrie 2009, 14:14)

    Cosmin [anonim]

    Baaaaaaa nenea.... Am si io o intrebare: Pentru ce sa platesc impozit forfetar la o firma ce a investit masiv in agricultura (a mai si atras fonduri europene asa cum va place sa spuneti) si acum asteapta 2 ani pana obttine primele venituri???? Hmmmmm? sa te aud? Din bugetul meu muuult subtiat de aceasta investitie sa iti fac tie curatenie in registru? baaa nenea daca esti incompetetent si nu iti poti face curatenie in registru lasa pe altu mai competent. Te astept la sapa la bussinesu meu ce fraudeaza statul asta nenorocit. Baaa nenea....
    • +5 (7 voturi)    
      Atit a mai ramas din economia romaneasca (Miercuri, 23 decembrie 2009, 14:33)

      Sargon [utilizator] i-a raspuns lui Cosmin

      E firesc sa urmareasca spalatorii auto, frizerii, restaurante, pentru ca doar astea au mai ramas din economia romaneasca!
  • +3 (5 voturi)    
    vai de .... (Miercuri, 23 decembrie 2009, 14:23)

    koko [anonim]

    Atat a inteles el din criza asta!
    Ca evaziune fac frizeriile si spalatoriile auto!
    :))))
    nu pot sa cred.. presedinte al ANAF
    si pe noi ne freaca cu jdemii de hartii

    Problema e trista nu pt ca astfel de oameni/presedinti sunt incompetenti, ci pt ca nu au viziune pe termen mediu.
    Ceva trebuie schimbat radical in tara asta si ei nu pot s.o faca
  • +2 (4 voturi)    
    control impozite (Miercuri, 23 decembrie 2009, 14:27)

    bc [anonim]

    d-le blejnar, mergeti pe pista pe care mergeau comunistii- furturi mici cu frecventa mare. personal nu cred ca asta e solutia. marii rechini merg mana in mana cu angajatii anaf. aici e rezolvarea, atat timp cat se spune pe fata despre asa ceva, mai intai corelati salariile angajatilor dvs de incasarile la buget. 90% din actiune se va rezolva. inca odata se vede ca nu e vointa cu adevarat pt rezolv ac probleme.
  • +3 (5 voturi)    
    Jenanta pozitia d-lui Blejnar (Miercuri, 23 decembrie 2009, 14:32)

    Geoorge [anonim]

    Sunt convins ca spalatoriile auto si frizeriile au niste rulaje atat de mari, incat trebuie starpit flagelul din fasha!!!:)))) Dar de ce domnule Blejnar nu va orientati asupra firmelor care fac afaceri cu statul, de exemplu? Un drumar are cifra de afaceri cat toate spalatoriile auto din Romania... De ce nu va indreptati asupra celor care fac afaceri cu produse petroliere sau cu energie? Sau a celor ce furnizeaza flori la primarii? Sau... borduri? Sau a celor care, sa zicem, furnizeaza perdele la ministere... Haideti sa starpim spalatoriile, ca doar din cauza lor traim atat de greu in tara asta!
  • +2 (4 voturi)    
    infratirea ANAF-manelisti (Miercuri, 23 decembrie 2009, 14:43)

    Walker [anonim]

    Pai normal, rechinii mari precum Negoita si Becalii ii trageti pe dreapta doar in perioade electorale. Si administratorii de cimitire sa-i tolerati. Dormiti usor ANAF. Daca ati aduce mai multi bani la buget, ar putea fi crescute salariile cadrelor didactice, ceea ce ar fi un lucru impotriva progresului Romaniei.
  • +1 (3 voturi)    
    ce figura! (Miercuri, 23 decembrie 2009, 14:43)

    radu [anonim]

    Deci e clar!
    asta e singurul merit al impozitului forfetar: sa stanga bani la buget, pe spinarea contribuabililor, de parca nu am plati destul!
    Huuuuu, rusine sa va fie!!!!
    asta e masura de anti-criza a guvernului nostru cand in alte state s-au luat adevarate masuri (de ex reducerea TVA).
    Dati prostilor ca .... nu aveti de unde!
  • +2 (2 voturi)    
    Serioss.....??? (Miercuri, 23 decembrie 2009, 14:56)

    polonyca [utilizator]

    Da de ....CONTABILITATILE LA NEGRU tinute de FINANTISTII de peste tot , din Minister pana la ultina circa financiara ??? De astia ce zice oare d-nul Blejan ????
  • +3 (3 voturi)    
    avocati, notari, medicii, experti cadastrali, (Miercuri, 23 decembrie 2009, 14:57)

    Popa I [anonim]

    avocati, notari, medicii, experti cadastrali, arhitecti si mai sunt foarte multe sectoare de care nimeni nu are curaj sa se apropie. Aici unde se invart sume colosale cand vin controalele? Aud ceva dinspre ANAF?
    • 0 (0 voturi)    
      ai dreptat (Miercuri, 23 decembrie 2009, 16:30)

      cristian [anonim] i-a raspuns lui Popa I

      Pe langa cei enumerati de tine ar mai fi si spatiile de cazare (hoteluri, moteluri, pensiuni).

      P.S. Pentru cei care nu se pricep domeniul petrolier este mai bine reglementat decat alte domenii.
    • 0 (0 voturi)    
      Perfect adevarat (Sâmbătă, 2 ianuarie 2010, 10:42)

      jojo [anonim] i-a raspuns lui Popa I

      La aceste categorii de profesii liberale care nu sunt obligate sa folosesca case de marcat (si daca le-ar folosi ce? cati dau bonuri fiscale?) este o evaziune enorma, se vede si din avion, care bate toate spalatoriile si frizeriile din UE la un loc!
  • 0 (0 voturi)    
    avere (Miercuri, 23 decembrie 2009, 15:08)

    misu [anonim]

    V-ati uitat cumva pe declaratia de avere a acestui domn Blejnar?
    Va cruciiti,ma intreb cand are timp acest om sa se ocupe de toate afacerile.
    Normal ,ca in timpul serviciului la ANAF,doar nu credeti ca in afara programului.
  • 0 (0 voturi)    
    evaziune fiscala (Miercuri, 23 decembrie 2009, 15:18)

    paul [anonim]

    cea mai mare evaziune fiscala in constructii este.cum mama draq salariile constructorilor sunt .600 ron net ,program de 10-12 ore de lucru iar patronii miliardari .eu sunt constructor iar salariile pleaca de la 2000 ron nu cat scrie in cartea de munca .daca vrea cineva de la anaf sa-i dovedesc ii stau la dispozitie cu dovezi./(editat de HotNews.ro)
  • +3 (3 voturi)    
    M-am linistit (Miercuri, 23 decembrie 2009, 15:25)

    Pantera Roz [utilizator]

    Am iesit din criza,gata.O data ce-i punem la punct pe frizeri si pe spalatorii de masini ne-am scos.Ce le poate debita mintea,D-zeule mare...
  • -3 (5 voturi)    
    psihoza falsa, cu forfetarul. (Miercuri, 23 decembrie 2009, 16:06)

    contribuabil [anonim]

    cate restaurante,buticuri,hoteluri,cabane,pensiuni,frizerii,coaforuri,srl-uri diverse, declara pierderi,ca sa nu plateasca impozit? sute de mii!
    in primavara, cu forfetarul acestor evazionisti,care hulesc forfetarul, guvernul a marit cu 3 % pensiile la 5 mil.de pensionari.
    somerii,nu stau o viata in somaj.cauta si isi gasesc de lucru.asta e regula capitalismului.si apoi, unii au srl-ul,ca ceva suplimentar.
  • 0 (2 voturi)    
    evaziune generalizata (Miercuri, 23 decembrie 2009, 16:25)

    foxylyna [anonim]

    Bineinteles ca se face evaziune fiscala in zona restaurantelor mai ales ! Nu va mai tot lamentati pentru ca toti care avem firme trebuie sa platim taxe si impozite !!! Stie toata lumea ca la o nunta,botez,pomana,etc intr-un restaurant nu primesti nici un act cand achiti nota de plata. De cele mai multe ori se lucreaza la negru. La fel si la spalatoria auto, laboratorul de cofetarie din coltul strazii,firma de pompe funebre si sa nu mai vorbim de cele mai multe cabinete medicale de la care nu primesti chitanta. In general acolo unde se ofera servicii, evaziunea fiscala in floare. Toti ar trebui sa fim constienti ca asa nu se mai poate. Ma mir ca nu s-a facut nimic pana acum.
  • 0 (0 voturi)    
    surprinzator pt seful ANAF (Miercuri, 23 decembrie 2009, 17:09)

    el [anonim]

    1. o taxa FIXA indiferent de cati bani scot rezolva problema fara sa-i mai urmariti, controlati etc...
    2. aplicati 80/20 (optimizand resursele disponibile) si iesiti mult mai bine

    concluzie: sper ca acest interviu sa fi fost doar "o zi mai putin reusita" a sefului ANAF.
  • +4 (4 voturi)    
    Cautati banii acolo unde sunt !! (Miercuri, 23 decembrie 2009, 17:09)

    Valeriu Simerianu [anonim]

    Toate, dar absolut toate spalatoriile de masini practica evaziunea fiscala si munca la negru. Mi-am spalat masina in mai multe spalatorii auto din Bucuresti si din tara, dar nici una,FARA EXCEPTE, nu elibereaza vreun bon pentru banii platiti. Nici una nu are casa de marcat. Sistemul practicat este al unui registru de mana, in care un angajat inregistreaza, de mana, toate masinile spalate si sumele percepute drept plata.El serveste la calculul salariilor datorate personalului si profitul patronului. Acest registru de mana este de fapt, documentul real dupa care ar trebui sa se stabileasca sumele care vor merge la fisc, intrucat el evidentiaza veniturile reale realizate de respectiva spalatorie, in raport de care s-ar aplica procentul fix de 16% cat reprezinta impozitul datorat statului. Cat despre personlul care lucreaza in aceste spalatorii, poate 80% lucreaza la negru, neplatindu-se CAS de catre patron si angajat.O dubla paguba: pentru sistemul asigurarilor sociale si pentru cei care lucreaza la negru, care nu vor contabiliza vechimea in munca respectiva la pensia viitoare.
    Avem Garda Financiara, organe de control la toate esaloanele etc, Ce fac toate acestea, de ce permit perpetuarea haosului in sistemul de percepere a impozitelor in functie de veniturile realzate, cu consecinte grave pentru bugetul general al statului
    O situatie similara, in privinta bonurilor de plata pentru serviciile prestate este si in multe service-uri auto.
    Daca la nivel national aceste spalatorii si service-uri auto ar lucra in mod legal si nu ar frauda fiscul, incasarile la buget ar fi insemnate.Ganditi-va cata lume face apel la ele, in mod repetat pe parcursul unui an !!
    INTREBARE: de ce organele fiscului nu verifica in mod curent aceste SRL-uri, inopinat, pentru a le surprinde asupra fraudei fiscale si a le determina sa intre in legalitate.Nu cumva exista o coniventa, sau mai clar CORUPTIE intre oamenii fiscului si patronii SRL-urilor mentionate, in detrimentul bugetului ststului?
  • +3 (3 voturi)    
    taxe:pro si contra (Miercuri, 23 decembrie 2009, 19:51)

    grigore [anonim]

    Statul are nevoie de banii din taxe pentru serviciile comune, strict necesare unui stat si pentru care omul n-ar plati direct: administratie, protectie, ajutor social, etc.
    In mod normal banii acestia ar trebui sa fie clar gestionati, dar la noi stiti ca li se pierde legal urma : licitatii aranjate, comisioane, salarii/pensii necuvenite, pierderi din incompetenta, etc
    Apoi e o lupta "naturala" intre stat si cetatean, statul sa colecteze cat mai mult, omul sa dea cat mai putin.
    Pana aici nimic nou.
    Dar la noi statul exagereaza cu taxele si e contra cetateanului prin atitudine si actiuni. Iar pe de alta parte oamenii exagereaza cu evaziunea, mai bine zis lacomia.
    Si mai rau e toti suntem implicati. De exemplu, eu salariat cinstit, cu toate taxele platite la zi ( adica contributia mea la mersul statului ) folosesc servicii pentru care nu cer bon fiscal - din necunostinta, lene, sau "lasa-l sa traiasca si pe asta". Prin asta il ajut pe acel prestator de servicii sa faca evaziune. Si imi fur caciula singur, fiindca eu particip la efortul general, iar acel prestator nu; culmea e ca-l mai si sprijin!?
    Frumos ar fi taxe fixe, clare, minime si cetateni corecti.
    Asta e modul idealist, in realitate ne place atat de mult sa furam, inselam, sa incalcam legi ca am ajuns unde suntem. Ca o dovada minima, uitati-va la cati soferi si pietoni respecta codul rutier, ( ma refer la incalcari voite): trec pe rosu/loc nepermis, nu semnalizeaza, nu dau prioritate, negociaza amenda cu politistul.
    Asa am devenit hoti in tara hotilor. Asa avem legile, liderii, starea curenta.
    Poate ca omul are tendinta asta de a cauta "scurtaturi"; dar la noi se exagereaza.
    Poate ca ne-am putea corecta prin vointa, constrangeri; poate ca la anul, in secolul urmator
  • 0 (0 voturi)    
    Adevarul despre PFA (Miercuri, 23 decembrie 2009, 21:02)

    Zsolt Bodola [utilizator]

    Cresterea numarului de PFA-uri infiintate se datoreaza unui singur lucru: firmele au inceput sa isi plateasca angajatii prin PFA. Unde lucrez eu, din 14 angajati, doar 2 sunt cu carte de munca, restul suntem cu PFA.
    Cei care au fost nevoiti sa isi desfiinteze firma sau sa o suspende, nu au trecut pe PFA, fiindca este o forma extrem de dezavantajoasa dpdv decontari de cheltuieli. Ei au trecut in economia neagra si o duc bine mersi.
    Iar "desteptul" asta de Blejnar ne vinde gogosi stricate.
  • 0 (0 voturi)    
    top 300 (Joi, 24 decembrie 2009, 17:01)

    coafezul [anonim]

    Dar pe aia din top 300 i-ati controlat vreodata? A, nu, bineinteles ca nu, Doamne fereste! Aia sunt intangibili si oricum si-au transferat proprietatile si banii in afara.
    Eu il stiu pe unul din acei miliardari facuti peste noapte, care nu a mai depus bilantul la Ministerul de Finante din 2004, iar acum se pregateste sa traga obloanele, lasand in urma datorii de miliarde la bugetul de stat.
    Pe astia nu-i vedeti, firati-ai dracu!