Ministrul Agriculturii: Prelungirea cu inca un an a subventiilor nu este posibila

de Dan Popa     HotNews.ro
Vineri, 8 ianuarie 2010, 9:37 Economie | Companii

Ministrul Agriculturii, Mihail Dumitru, a declarat vineri dimineata ca o derogare de la Comisia Europeana pentru prelungirea cu cel putin un an a ajutoarelor de stat nu este posibila in ciuda solicitarilor federatiei sindicale Agrostar.

Federatia Agrostar a cerut Guvernului prelungirea ajutoarelor de stat pentru fermieri si pentru 2010, considerand necesara alocarea a 4 la suta din PIB pentru Ministerul Agriculturi, potrivit presedintelui Agrostar, Nicolae Stefan. "Nu este posibila o derogare. Ne vom concentra asupra inlocuirii formelor de subventii. Va trebui sa discutam cu partenerii sociali si alte prioritati de dezvoltare pe care sa le negociem cu Comisia Europeana", a spus Dumitru, inaintea intalnirii cu conducerea Agrostar.

Sustinerea financiara de catre stat a productiei de carne de porc si pasare, oua, sfecla de zahar, orez, in, canepa, soia sau tutun, dar si subventionarea motorinei pentru lucrari agricole si a energiei pentru irigatii au incetat de la 1 ianuarie 2010.


Citeste mai multe despre   












Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU Bill Nichols, critic de film si pionier al studiului de film documentar: In timpul facultatii inca nu stiam ce voi deveni. Eu nu eram interesat sa fac bani, ci cautam implinirea. Si a durat o vreme sa imi dau seama.

Bill Nichols, critic de film american, profesor emerit si un pionier al studiului de film documentar contemporan a discutat in cadrul unui interviu despre visele si aspiratiile din tinerete, tehnicile din filmele documentare si influenta tehnologiei in industria cinematografica.
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Bill Nichols

1815 vizualizari

  • +7 (7 voturi)    
    ------------- (Vineri, 8 ianuarie 2010, 9:59)

    vp [anonim]

    Poate sa explice cineva cum in Vest se mai dau acele ajutoare iar in Romania nu mai este posibil/Ce au facut acele guverne de au obtinit acordul pentru Subventii?
    • +6 (6 voturi)    
      unii au dreptul mai mare in imperiul UE (Vineri, 8 ianuarie 2010, 11:31)

      IRQ [anonim] i-a raspuns lui vp

      Acele guverne au o pozitie mai privilegiata in fata Comisiei Europene si reprezentanti mai putin blegi.
      Cu cat merge la noi treaba mai prost cu atat vor putea umple hipermarketurile lor deschise la noi in tara cu produsele lor, evident.
      Uite asa va falimenta domeniul agricol si uite asa o sa devii sclav la tine in tara din cauza unor ministri care te vand.
  • -5 (7 voturi)    
    subventii (Vineri, 8 ianuarie 2010, 10:34)

    ely [anonim]

    nu mai este posibila subventionarea agriculturii din 2010 oentru ca, guvernul Nastase a semnat o conventie cu FMI prin care au convenit ca subventiile pentru agricultura sa se dea pana la sfarsitul anului 2009... dupa aceasta data acest lucru nu mai este posibil... asadat, tot PSD ne-a ingropat!... probabil ca vom mai avea si alte surprize pe parcursul acestui an... comunismul cu fata umana al lui Ilici, dupa 1990, ne-a fost fatal!!!
  • +3 (3 voturi)    
    si totusi (Vineri, 8 ianuarie 2010, 10:43)

    vasile [anonim]

    si prin alte tari se dau subventii mascate sub alte forme asa ca nu ar trebui falimentata agricultura doar ca sa fim mai catolici ca papa
  • +3 (5 voturi)    
    Jos Guvernul boacana! (Vineri, 8 ianuarie 2010, 11:00)

    Rhadoo [utilizator]

    Eu nu pricep. S-a spus in campanie ca vor fi sustinute principalele ramuri care vor relansa economia si conditiile de viata, si anume: agricultura, infrastructura, invatamantul (impreuna cu cercetarea) si sanatatea.
    Iar acum, exact aceste domenii sunt vaduvite.
    M-am saturat sa mananc toate prostiile de importuri ce ne sunt bagate pe gat in supermarketuri. Acum 10,15 ani mancam mai multe cereale, legume si fructe proaspete, naturale, romanesti decat mancam in prezent. Nici carnea de porc nu mai e la fel de gustoasa, pentru ca evident, vine din import. In loc sa evoluam, involuam grav de tot in agricultura pe masura ce trece timpul.
  • +4 (4 voturi)    
    Adio agricultura! (Vineri, 8 ianuarie 2010, 11:04)

    Mirela F [utilizator]

    In conditiile in care litrul de motorina se apropie de un euro, semintele, ingrasamintele si forta de munca sunt din ce in ce mai scumpe, iar pretul produsului final e in bataie de joc fizat - a se vedea pretul la grau - subventia aia era o gura de oxigen. Acum putem spune cu mana pe inima: adio agricultura!
  • +1 (3 voturi)    
    S-ar putea spune... (Vineri, 8 ianuarie 2010, 11:44)

    Vorbe goale [anonim]

    ...sinistrul circulturii in loc de ministru agriculturii, fara teama de greseala.
  • 0 (0 voturi)    
    don ministru (Sâmbătă, 9 ianuarie 2010, 8:10)

    srpc [utilizator]

    daca ati reusit sa nu le mai dati subventii, ce-ar fi sa le bagati un impozit, o taxa, acolo? doar n-o sa-i lasati sa scape asa usor!