Carrefour anunta vanzari in scadere si o noua directie

de Carla Dinu     HotNews.ro
Vineri, 15 ianuarie 2010, 9:20 Economie | Companii

Vanzarile Carrefour au scazut cu 1,4% in 2009 pana la 96,17 miliarde de euro. In schimb acestea au urcat in trimestrul al patrulea de anul trecut cu 1% la 25,99 miliarde de euro.

Primul grup european de distributie si al doilea pe plan mondial, Carrefour spune ca si-a atins obiectivele fixate pentru anul trecut cu un rezultat operational de 2,77 miliarde de euro si cu un flux de numerar de circa 1,2 miliarde de euro, scrie Le Figaro.

Grupul francez a anuntat ca va avea loc o reorganizare pentru a-si atinge obiectivele strategice pe acest an. Este asteptata numirea unui nou director executiv pentru Europa.

In Franta vanzarile Carrefour au avut o scadere anuala de 2,8% in 2009 la 41,28 miliarde de euro.











2791 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    :) (Vineri, 15 ianuarie 2010, 10:16)

    owl [anonim]

    Felicitari.
    • 0 (0 voturi)    
      :( (Vineri, 15 ianuarie 2010, 10:56)

      Un evreu sărac [anonim] i-a raspuns lui owl

      Faliment grabnic și senin.
  • +1 (1 vot)    
    Brava romani! (Vineri, 15 ianuarie 2010, 10:59)

    unqbran [anonim]

    Daca in Franta au scazut atat vanzarile, unde credeti ca au crescut vanzarile? La bananierii de romani, care de Craciun au golit rafturile si au fost dati afara din magazin cu jandarmii. Francezii nu mai pun botul la "preturile K.O.", caci au invatat ca acestea ori sunt inselatoare ori le-au dus la faliment micile magazine de langa casa, cu mult mai necesare si chiar mai ieftine in cosul lunar.
  • 0 (0 voturi)    
    si in Romania ? (Vineri, 15 ianuarie 2010, 11:04)

    b74cbd [utilizator]

    nu ati gasit si rezultatele din Ro? Erau mai jos, in acelasi document.
    Voila :
    http://www.revista-piata.ro/articole/stirile-zilei/carrefour-romania-a-avut-incasari-brute-de-1135-miliarde-euro-in-scadere-din-cauza-cursului-euro.html
  • 0 (0 voturi)    
    they dont Care for us! (Vineri, 15 ianuarie 2010, 11:46)

    Chareffouristul [anonim]

    Intrun fel nici nu ma mir ... si nu neaparat (sau nu numai) din cauza crizei!

    Imi placea Careffour, dar in ultimul timp este tot mai dezamagitor.

    Cea ce ma supara cel ma mult: unele produse din pliant, cu preturi atractive, nu apar niciodata in magazin. Nu de mult am urmarit un produs, de la inceputul promotiei pana la sfarsit, dar produsul nu a ajuns de loc la Careffour Cluj (dupa cum au recunoscut si angajatii). Nu ca sa terminat inainte sa ajung eu acolo - ci nu a fost de loc.
    A aparut in pliant, dar in timpul ofertei in magazin nu sa trimis nici un exemplar din produsul respectiv!!!
    Mi sa mai intamplat si altadata ca vrand sa cumpar ceva la oferta speciala, a trebuit sa ma duc la magazin de 4 - 5 ori, sau sa sun de 10 ori, pana pot sa cumpar acel produs. Produsele cu preturi reduse ori nu ajung la magazin de loc, ori ajung numai la sfarsitul promotiei si bineinteles in cantitati foarte mici.

    Nu sunt naiv, stiu foarte bine, ca acele produse cu preturi speciale sunt numai ptr. atragerea clientilor in magazin, care ajuns in magazin, mai cumpara si alte produse, care deja nu au preturi asa atractive.
    Dar daca faceti reclama la produse cu preturi speciale la produsele care nu exista in magazin, clientul vine odata, de doua ori ... dar pe termen lung ramane cu gura amara si isi cauta alt magazin!
    • 0 (0 voturi)    
      atractii !! (Vineri, 15 ianuarie 2010, 13:29)

      dan [anonim] i-a raspuns lui Chareffouristul

      Clientul vine o data sau de trei ori si de fiecare data cumpara ceva , sau cumpara un produs similar din reclama .... s-a facut ..cava vanzare ...??? DAAAAAA
  • 0 (0 voturi)    
    faliment (Vineri, 15 ianuarie 2010, 12:04)

    Fanel Ionescu [anonim]

    Dar despre puii stricati, aproape plini de viermi, pe care i-am cumparat din Carrefour Berceni nu zice nimeni nimic? Am facut reclamatie la OPC si care credeti ca a fost rezultatul? Evident, niciunul.

    Din acel moment nu mai merg la Carrefour si spun tuturor ce-am patit cu desteptii astia. Iata care e urarea mea pentru noul an: FALIMENT si jet maxim cand plecati din Romania!!!

    Sa nu uitam si de magazinul Real, de unde am cumparat peste stricat (de doua ori). Alti tristi care ar trebui sa-si ia valea din Bucuresti.

    Singurul magazin care merita respectul e Auchan, insa din pacate nu pot ajunge prea des, neavand drum prin Titan. A, si sa nu uitam de Mega Image, care chiar daca au produse mai scumpe, sunt proaspete (mai ales fructele). In rest, tepari, tepari, tepari....
  • 0 (0 voturi)    
    stiri logice (Vineri, 15 ianuarie 2010, 12:48)

    anida [anonim]

    ar fi utila putina logica in continutul stirilor pe care le prezentati.
    vanzarile au scazut in 2009 cu 1.4%, dar au si crescut in q4 al aceluiasi an cu 1%? 1.4% include si acea crestere de 1%?...
    apoi, desi pe anul trecut obiectivele au fost atinse (?? cu tot cu scadere??) , anul asta francezii se apuca de reorganizari. de ce?
    nu stiu cat reprezinta carrefour franta din carrefour worlwide, dar daca au avut vanzari de 41,28 si in total au fost vanzari de 96.17, probabil sunt alte tari care compenseaza din greu.
    o fi si romania printre ele ?..
    • 0 (0 voturi)    
      ... (Vineri, 15 ianuarie 2010, 17:27)

      V [anonim] i-a raspuns lui anida

      dap, au scazut si in ro.
      daca te uitai pe site-ul oficial gaseai:
      http://www.carrefour.com/docroot/groupe/C4com/Pieces_jointes/CA/2009/COMMUNIQUE_VA%20140110%20FINAL.pdf

      enjoy...