General Electric va face lucrari de reparatii si intretinere la centrala de la Cernavoda de 146 milioane de dolari. Grupul american vrea sa se implice si in proiectul reactoarelor 3 si 4.

de Claudia Pirvoiu     HotNews.ro
Marţi, 19 ianuarie 2010, 14:14 Economie | Companii

Gigantul american General Electric, una dintre cele mai puternice companii din lume, va asigura mentenanta reactoarelor 1 si 2 de la Cernavoda contra sumei de 146 de milioane de dolari. In acest sens, intre Nuclearelectrica, operatorul centralei nucleare de la Cernavoda, si General Electric a fost semnat marti un contract cadru privind prestarea de catre grupul american a serviciilor complete de intretinere si reparatii pentru o perioada de opt ani.

Contractul a fost semnat la Ministerul Economiei, Comertului si Mediului de Afaceri, in prezenta ministrului de resort, Adriean Videanu, si a ambasadorului Statelor Unite ale Americii la Bucuresti, Mark Gitenstein.

Adriean Videanu: Construirea unitatilor 3 si 4 de la Cernavoda reprezinta unul dintre cele mai atractive proiecte la nivelul UE

Ambasadorul spera ca General Electric va avea ocazia sa particpe si la proiectul Nuclearelectrica de constructie a reactoarelor 3 si 4 de la Cernavoda. General Electric ar putea prezenta o oferta pentru furnizarea de echipamente tehnologice si servicii pentru unitatile 3 si 4. General Electric nu este investitor in capacitati de productie, ci furnizor de tehnologii de producere a energiei electrice si distribuire a energiei.

"Construirea unitatilor 3 si 4 de la Cernavoda reprezinta unul dintre cele mai atractive proiecte la nivelul Uniunii Europene", a declarat ministrul economiei Adriean Videanu. Acesta a mai spus ca avizul Comisiei Europene in privinta proiectului va fi dat in cursul lunii urmatoare. Ministrul economiei a mai spus ca nu se pune "problema finantarii" la acest proiect.

In acest moment, Nuclearelectrica, detine 51% din proiectul reactoarelor 3 si 4, CEZ (Cehia), Enel (Italia), RWE Power (Germania) si GDF SUEZ (Franta) detin cate 9,15% fiecare, in timp ce ArcelorMittal Romania si Iberdrola (Spania) detin cate 6,2%.


Citeste mai multe despre   











Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

1069 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    Fara licitatie? (Marţi, 19 ianuarie 2010, 15:22)

    Surfer [utilizator]

    pai cum e asta? de ce nu s-a incheiat contractul cu o firma romaneasca, sa le dam de lucru si alor nostrii?
    • +1 (1 vot)    
      Stai linistit, ca tot ai nostri vor lucra (Marţi, 19 ianuarie 2010, 15:36)

      Marius [anonim] i-a raspuns lui Surfer

      Evident, americanii nu vor aduce muncitori din State...poate ceva ingineri...sau ingineri romani....daca te uiti pe site-uri de angajari, vei gasi ca GE cauta romani pentru diverse proiecte in Romania.

      Problema e alta....noi dam contracte la americani...si ei ne dau noua m..e. Adica, nici macar viza de intrare facila in State. ar fi un gest minim de recunostinta vis-a-vis de implicarea Romaniei, tot timpul, alaturi de Uncle Sam.
      Eu, sincer, nu as mai da contracte americanilor daca nu ar face diligente in sensul....minim...al liberei circulatii intre cele 2 state.

      Nu cred ca romanii sunt o amenintare la adresa securitatii SUA...si nici din alte puncte de vedere.
      • +1 (1 vot)    
        ce sa facem prietene (Marţi, 19 ianuarie 2010, 16:01)

        gigi [anonim] i-a raspuns lui Marius

        daca avem niste sclavi de conducatori.
        daca nu erau americanii, erau altii.
      • 0 (0 voturi)    
        certificatele (Marţi, 19 ianuarie 2010, 16:09)

        curios [anonim] i-a raspuns lui Marius

        sunt la ei. Licentele de mentenanta in nuclear nu costa 2 lei.
      • 0 (0 voturi)    
        Dupa experienta Bechtel... (Marţi, 19 ianuarie 2010, 17:19)

        Vorbe goale [anonim] i-a raspuns lui Marius

        ... nu le-as mai da contracte nici daca ar face diligente. Oricum pentru vize, uzantele internationale sunt pe baza de reciprocitate.

        Deh, ce sa-i faci... colonie bananiera, gratie capetelor plecate care ne conduc... Nici un pic de coloana vertebrala...
    • -1 (1 vot)    
      pericol! (Marţi, 19 ianuarie 2010, 15:58)

      naiv [anonim] i-a raspuns lui Surfer

      daca nu ai certificarile necesare iti inchide centrala! Obtinerea certificarilor costa ENORM si daca n-ai mai multe centrale nucleare de intretinute mai bine stai acasa. Firmele de intretinere nucleara sunt din ce in ce mai putine si mai specializate in lume. Siguranta ca nu vei avea accidente nucleare sta tocmai in calitatea intretinerii. NU NE JUCAM cu asta.
  • 0 (0 voturi)    
    G.E. si nuclearelectrica,raspuns lui surfer. (Marţi, 19 ianuarie 2010, 15:38)

    mircea [anonim]

    G.E.furnizeaza tehnologii,de lucrat lucreaza tot romanii,supravegheati si indrumati de G.E.De fapt G.E sunt printre furnizorii de tehnologii la nuclearelectrica,de la inceputul lucrarilor(inainte de 1989).
  • +1 (1 vot)    
    iara americanii (Marţi, 19 ianuarie 2010, 15:59)

    Doru IB [anonim]

    nu am nimic cu ei dar pare a fi o alta chestie de muls bani din ro pentru "fratii" americani ... dupa autostrada 0 km urmeaza si asta ... ar trebui sa se mai si rusineze sau nu au asa ceva ?
    • 0 (0 voturi)    
      nu poti sa ai una fara cealalta... (Marţi, 19 ianuarie 2010, 16:09)

      Ci Ciong [utilizator] i-a raspuns lui Doru IB

      banca mondiala si fmi si astia care ne da noua banii sa platim pe putorile alea de la buget... ne baga si contracte dastea pe gat... gen G.E, sau autostrada nu stiu cum care face inspe miliarde de euro... la firma aia sunt actionari francezii si grecii... grecia fiind stat falimentar, dar nici o problema finanteaza romanii o revenire macar a sectorului asta de insustrie greceasca...
  • 0 (0 voturi)    
    inca o aberatie marca videanu (Marţi, 19 ianuarie 2010, 16:02)

    alter_ego [anonim]

    iata deci o investitie facuta cu cap, in moment de criza, care va crea locuri de munca pentru romani, va stimula relansarea economica si va avea un efect concret pozitiv asupra infrastructurii romanesti.
    mi-e sila de acest expert in inginerii financiare, Videanu. nu inteleg ce cauta in posturi cheie, n-a demonstrat absolut nicaieri nicio abilitate, in afara abilitatii de a-si umple buzunarele si a da tunuri din bani publici.
    era fix momentul potrivit pt videanu sa iasa la rampa cu o astfel de elucubratie.
  • 0 (0 voturi)    
    naiv are dreptate.... (Marţi, 19 ianuarie 2010, 16:49)

    dorinteodor [anonim]

    aici nu conteaza cine lucreaza ci cine stabileste ce este EXACT de facut, cine asigura calitatea si mai ales GARANTIILE. dupa ce ai un accident nu mai conteaza prea mult cine e de vina....
  • 0 (0 voturi)    
    Ieri Bechtel, azi GE, miine Dumnezeu cu mila (Miercuri, 20 ianuarie 2010, 3:20)

    Tantza si Costel [anonim]

    Ieri Bechtel, azi GE, miine Dumnezeu cu mila.