Consiliului Concurentei i se cere interventia in conflictul dintre asiguratori si asociatia service-urilor auto privind abuzurile pe piata RCA

de Adrian Vasilache     HotNews.ro
Vineri, 5 februarie 2010, 19:02 Economie | Companii

Uniunea Nationala a Societatilor de Asigurare si Reasigurare din Romania (UNSAR), care reprezinta companii ce detin 95% din piata locala de asigurari, acuza Asociatia Societatilor de Service Auto Independente (ASSAI), care sustine ca ar reprezenta peste 400 de service-uri auto independente de "impostura", de incercarea obtinerii de beneficii si posibil cartel, cerand public Consiliului Concurentei sa se autosesizeze. Oficialii ASSAI contesta acuzatiile UNSAR si spun ca asteapta interventia autoritatii de concurenta.

"Initiatorul campaniei  - directorul Asociatiei Societatilor de Service Auto Independente (ASSAI) - isi dovedeste impostura, in contextul in care pretinde ca reprezinta (citam dintr-o declaratie publica a acestuia) peste «60% din service-urile auto independente din Romania» sau (conform altor declaratii preluate de media) afirma ca asociatia numara «peste 400 de membri». Conform informatiilor centralizate la nivelul UNSAR, din cele cateva mii de service-uri partenere ale asiguratorilor, doar cateva zeci (sub 5%) sunt membri activi ai ASSAI", se arata in comunicatul UNSAR.

UNSAR: ASSAI urmareste benficii proprii, care in final ar duce la cresterea primelor de asigurare

Uniunea care reprezinta asiguratorii mai sustine ca detine documente prin care potentialilor aspiranti la statutul de membru al ASSAI li se cere renegocierea conditiilor de lucru cu societatile de asigurari, respectiv solicitarea unui tarif orar de 80 lei fara TVA/ora si decontarea materialelor auxiliare, renuntarea la furnizorii impusi de catre firme de asigurari si cumpararea pieselor direct de catre service sau ca timpul (manopera) de chituire sa se normeze suplimentar.

"Propunerea acestor teme drept scopuri ale existentei ASSAI este o dovada a faptului ca interesele reale care justifica functionarea aceastei asociatii nu au nicio legatura cu «promovarea unor masuri de imbunatatire a protectiei prin asigurare a cetateanului roman». In fapt, prioritatile ASSAI urmaresc obtinerea de avantaje pentru membrii sai, prin presiuni asupra societatilor de asigurari, care ar insemna inclusiv cresterea costurilor cu despagubirile, ce ar avea ca efecte directe ridicarea nivelului primelor de asigurare", mai sustine UNSAR.

Mai grav, sustine uniunea este ca obiectivele ASSAI "intrunesc elementele constitutive ale formarii unui cartel, prin impunerea de catre grupul membrilor acestei asociatii a unor tarife unice de reparatii", drept pentru care solicita public Consiliului Concurentei sa se autosesizeze.

ASSAI contesta acuzele UNSAR si se arata deschisi spre o investigatie a Consiliului Concurentei

Contactat de HotNews.ro, Cristian Muntean, director al ASSAI a contestat acuzele UNSAR privind solicitarea tarifelor mentionate, mentionand ca asteapta investigatia autoritatii de concurenta.

"(...) ca replica la acelasi comunicat de presa al UNSAR in care reprezentantii acestei organizatii sustin ca sunt in posesia unui document prin care activitatea ASSAI ar contraveni principiului liberei concurente, dorim sa ne exprimam deschiderea pentru a se declansa o ancheta in acest sens prin intermediul Consiliului Concurentei – singurul abilitat sa stabileasca eventuale nereguli in aceasta materie. In plus, ASSAI mentioneaza ca membrii sai practica tarife orare diferite, acest fapt fiind in evidenta neconcordanta cu acuzatiile UNSAR, pe care le consideram nefondate", a precizat Cristian Muntean.

Cat despre numarul service-urilor pe care le reprezinta, Muntean spune ca lista este confidentiala.

"Asa cum v-am declarat, ASSAI reprezinta peste 400 de service-uri independente. Lista membrilor este confidentiala. Are rost sa va mai spun ce presiuni se fac asupra membrilor pentru a parasi asociatia?", a mai spus Muntean.

Oficialii Consiliului Concurentei nu au putut fi contactati.

ASSAI organizeaza un miting luni in fata sediului CSA, acuzand "abuzurile asupra asiguratului din partea asiguratorilor rau platnici" care se fac sub "supravegherea" Comisiei de Supraveghere a Asigurarilor. CSA a reactionat miercuri replicand ASSAI ca "nu are competenta legala de a interveni in litigiile comerciale aparute intre societatile de service si societatile de asigurare". CSA a mai amintit ca tarifele RCA si Casco sunt stabilite exclusiv de catre asiguratori si ca aceste tarife sunt notificate si nu aprobate de catre CSA.


Citeste mai multe despre   












Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

805 vizualizari

  • -2 (2 voturi)    
    calcul RCA (Vineri, 5 februarie 2010, 19:30)

    titel [anonim]

    Azi am aflat cum se calculeaza tariful RCA. Exista un tarif/luna ptr. 2010 si un altul, mai mare pentru 2011. Totalul se calculeaza cu tariful pe 2010 ptr. cate luni mai sunt din 2010 si cu cel pe 2011 ptr. lunile din 2011 care sunt acoperite de RCA (deocamdata doar luna ianuarie pentru RCA-urile pe 1 an).
    Doar mie mi se pare aberant?!
    • +2 (2 voturi)    
      Stimate Taitel, ca-ntre noi anonimii :) (Vineri, 5 februarie 2010, 23:40)

      abc [anonim] i-a raspuns lui titel

      Nu stiu daca e adevarat sau nu ce zici, dar sigur nu numai tie ti se pare aberant, ci tuturor care folosind argumente emotionale incearca sa sa demonteze un calcul cat se poate de simplu (ma rog, e simplu doar pentru cei care au terminat 8 clase cu o nota rezonabila). Cum spunea un mare profesor, exemplele sunt pentru cei care nu au inteles teoria, deci sa vedem cum sta treaba...

      Sa zicem ca iti faci abonament anual pentru 10 litri pe luna la firma care iti vinde motorina si ei iti dau un discount pentru asta. Daca anul asta acciza e 3 lei, iar la anul sa zicem ca guvernul a anuntat ca e 6 lei, cat crezi ca ar fi pretul corect pentru abonament (eventual daca tu ai fi patron la Peco, cum ai calcula)? Tot asa si in asigurari, anul asta e o limita de despagubire, iar la anul alta mai mare.

      Nu sunt convins ca exemplul de mai sus e usor de inteles, asa ca sa mai dam un exemplu si mai clar (si chiar mi-a venit in cap mai usor ca mi-e foame si imi aduc aminte de cand eram student - na ca am recunoscut ca am trecut pe la facultate - sper sa nu iti creeze complexe de inferioritate, dar chiar traim intr-o lume dura si nu avem mult timp de pierdut).

      Imagineaza-ti ca ai fi student si ai sta cu un coleg la masa si comandati 2 pizza, una mica cu masline la 12 lei, si una mare, pufoasa si gustoasa cu mozarella, sunca, ardei, oregano, etc la 24 de lei. Taiati pizza in 12 felii, si tu manaci 11 felii din pizza mica, si una din aia mare. Intrebarea e: crezi ca i-ar place celui care manca 11 felii de pizza cu masline sa plateasca 50:50?

      Evident, la sfarsitul fiecarei lectii se pune o Intrebarea de verificare (sa-i zicem de 15 puncte)ca sa vedem daca ai inteles: cat ar trebui sa plateasca fiecare student?

      Daca nu reusesti sa raspunzi la intrebarea de mai sus in - hai sa fim generosi - o ora de la inceperea calculelor, te rugam respectuos - si chiar cu teama ca te-am putea intalni in trafic - sa predai carnetul de conducere la primul organ abilitat.
    • +2 (2 voturi)    
      Tot eu - am facut cateva calcule direct in cap (Sâmbătă, 6 februarie 2010, 0:15)

      abc [anonim] i-a raspuns lui titel

      Sper din toata inima ca nu sunteti o persoana superstitioasa - uneori oamenii de stiinta asociaza aparitia acestor comportamente cu incapacitatea de a intelege lumea inconjuratoare si manifestarile acesteia (fara a face absolut nici o referinta la intrebarea din finalul mesajului dumneavoastra) - dar ca sa revin la subiect - o parte din rezultatul la problema de verificare e un numar pe care unele persoane incearca sa il evite cat mai mult - cred ca o fi ceva gen flacara violeta :).

      Si ce ma enerveaza de fapt cel mai tare si cel mai tare - si pentru care am mai scris un mesaj - e ca in penultimul paragraf, dintr-o regretabila eroare am uitat sa pun un spatiu intre ")" si "ca" - pe aceasta cale imi cer inca o data scuze celor care inteleg limba romana mai bine decat mine. De la restul nu stiu daca are rost sa imi cer scuze, dar daca ii face sa se simta mai bine, imi cer scuze de la toata lumea.

      Si o intrebare (nu e legata de paragraful de mai sus) gen aia de la revolutie (ma rog, unii zic ca a fost lovitura de stat, dar nu e tema dezbaterii, asa ca nu divagam) - "ce ai facut in ultimii 5 ani?". Nu, nu asta vreau sa va intreb, domnule titel, ci pur si simplu - dumneavoastra cumparati RCA, sau doar intrebati?

      Pe de alta parte, observand frustrarea muta care incearca sa razbata din mesajele cititorilor, stau eu si ma gandesc - care e de fapt problema?

      Cred eu ca asigurarile obligatorii sunt foarte perverse - pe de o parte, ti se atrage atentia ca e o problema foarte serioasa - lucru foarte bun!, dar pe de alta parte nu esti incurajat sa o rezolvi - ca de exemplu sa iei o carioca negra, faci 15 puncte permanente pe carnet si il predai la organe - ci doar te obliga sa devii o oita in turma asiguratilor de RCA, care se ascund dupa o foaie de hartie.

      Si uite asa de fapt ne dam seama ca tema asigurarilor obligatorii, a RCA in cazul de fata, e de fapt o transpunere moderna a MIORITEI - da, nu va mirati, nici mie nu mi-a trecut pana acum prin cap - VA URMA
    • 0 (0 voturi)    
      CONTINUARE (Sâmbătă, 6 februarie 2010, 0:38)

      abc [anonim] i-a raspuns lui titel

      va multumesc domnule titel, sunteti muza mea in seara aceasta. Nici nu imi dau seama daca existati cu adevarat, dar nici nu mai conteaza in acest moment - poate ati disparut deja sau poate o sa va nasteti peste o mie de ani - pentru mine sunteti unic.

      E, dar sa revenim la oile noastre, la MIIORITA. Stiu ca era profesoara de romana care ne tot zicea despre spiritul mioritic care ii caracterizeaza pe romani - mie personal intotdeauna mi s-a parut o chestie ciudata, un fel de atitudine perdanta, si nu cred ca am ascuns-o bine nici la orele de romana - probabil ca notele sunt o dovada buna :).

      Dar acum, dupa ani si ani, vazand cum e treaba cu RCA-ul asta, simt ca am o revelatie si incep sa inteleg MIORITA. Incep sa inteleg psihologia maselor. Psihologia maselor de romani. Romani?

      Chiar stau si ma gadesc ca cine a scris MIORITA era un geniu - nu mai tin minte cum il chema pe autor, dar cred ca am mai mentionat ca limba romana nu a fost punctul meu forte, asa ca am circumstante atenuante - autorul, ca intr-o adevarata teorie a conspiratiei, a plantat o samanta ascunsa si ne-a aratat ca in afara de atitudinea mioritica (nu mai stu care era ala mai poet, dar sigur o sa ma ajute cineva) mai exista si
      alte cai, sa le zicem calea baciului ungurean si a celui vrancean.

      Deci, ce trebuie sa facem, ca sa incercam sa il descifram pe acest adevarat Nostradamus din Carpati care a scris MIORITA pentru a ne ajuta si a ne arata intr-o forma incifrata viitorul?

      Avem deci elementul unguresc - eu as zice ca e un simbol, si as traduce aici ca romanii se vor uita spre vest, si aici vad Uniunea Europeana, si vor invata sa faca lucrurile mai bine si mai frumos - cred ca aceast parte a profetiei din MIORITA a inceput deja sa se implineasca prin aderarea la UE.

      Dar ce avem in continuare - elementul vrancean - oare ce o fi vrut sa zica poetul aici? - asta intreba profesoara de romana - care e metafora poetica? - asta e a doua intrebare cu care reusea sa ma termine - VA URMA
    • 0 (0 voturi)    
      CONTINUARE 2 (Sâmbătă, 6 februarie 2010, 0:57)

      abc [anonim] i-a raspuns lui titel

      Deci, ramasesem la elementul vrancean. Dau "vrancean" pe Google, ca e mai simplu decat sa gandesc eu direct - poate totusi a facut-o altul inainte? - si ce sa vezi - prima pagina e de pe Facebook, a doua Flicks, a treia Naymz, de-abia a patra e LinkedIn - pe langa ca sunt surpins, acum sunt si dezamagit - chair e Facebook pe primul loc - ma rog, iarasi divagam ca nu asta e important.

      O noua surpriza, Hi5 pe locul 7 - ma asteptam sa fie chiar pe 5, ca sa respecte putin teoria conspiratiei, dar nu e - probabil ca au astia niste algoritmi studiati in laborator, ca sa nu inteleaga tot omul. Revin si ma uit si pe locul 5 - Pensiunea Paradis Vrancean 3* - e, parca e mai bine - gasim in sfarsit o farama din tema mioritica.

      Dau eu, ba click, ba dublu click, si tot asa, si incerc sa vad ce a vrut sa zica de fapt Nostradamus din Carpati? Vad niste margarete pe dreapta, o piscina pe centru, nimic deosebit pana acum - de fapt sunt si cateva pensiuni care au nume de vinuri, de iti pierzi sirul gandurilor.

      Si numai deodata am o revelatie - Carpati, margarete, vinuri, Vrancea - nu, nu e vorba de o petrecere campeneasca, ci de CUTREMUR! Incredibil, dar Nostradamus din Carpati (sa ii zicem in continuare NC) a realizat ca marea problema a poporului roman in mileniul 3 e de fapt cutremurul!

      Stau si ma gandesc - daca vine maine cutremurul - de fapt azi, ca vad ca e ora 1 deja - si e si week-end pe deasupra - ce se va intampla?

      OK, Titel, daca nu ai reusit sa faci calculul cu pitele (cred ca trecut ora pe care ti-am dat-o cu generozitate, nu?), lasa-l deoparte, ca e cu intrebare capcana si mai dai si peste un numar cu ghinion, si mai bine pune-ti mintea la contributie si raspunde la intrebarea de mai sus. Ce-o sa faci tu azi daca...
    • +1 (1 vot)    
      FINAL APOTEOTIC (Sâmbătă, 6 februarie 2010, 1:46)

      abc [anonim] i-a raspuns lui titel

      Chiar eu insumi, citind ce am scris mai sus, realizez lucruri noi. Ca de exemplu, metafora oitelor care "se ascund dupa o foaie de hartie".

      Nu stim daca titel are RCA, asa ca trebuie sa simulam cu o foaie de hartie - ca doar hartia suporta orice - si daca tot nu mai lucram la problema cu pizzele, hai sa fim ecologisti si sa reciclam hartia respectiva.

      Deci, luam foaia de hartie, si incecam sa ne ascundem dupa ea. Cum stai asa cu foaia in mana, parca incepi sa te plictisesti, nu-i asa? Daca nu credeti, puteti incerca (recomandat sa faceti asta acasa, ca sa nu interpreteze lumea gresit). Cand se plictisesc, oameniii se joaca. Suntem acasa, avem o foaie in mana dupa care ne ascundem. Ce joc sa facem?

      A, am o idee - sa prindem foaia cu capul pe perete! - credeti-ma, e un joc foarte distractiv, si pariez ca o sa va ia ceva pana o sa reusiti. Deci, care sunt regulile - tineti foaia cu mana pe perete in deptul capului care e la ~5-10cm distanta de acelasi perete, in functie de cate de tare te crezi. Atunci cand consideri ca esti pregatit - da, chiar poti sa te joci singur, nu e nevoie sa iti tina nimeni foaia - dai brusc drumul la foaie. Scopul jocului e sa opresti caderea foii apropiind capul de perete astfel incat acesta sa fie prinsa intre cap si perete. Atentie, nu va grabiti sa fiti campion din prima, s-ar putea sa suferit din cauza principiului 3 al dinamicii. De ce 3? Nu stiu, dar credeti-ma ca e cel mai dureros.

      Acum, sa alegem un personaj fictiv - sa zicem titel sau MC, nu conteaza - sau mai bine "MC Taitel", ca are priza la tineret. Intrebare - daca MC Taitel reuseste sa distruga zidul, inseamna ca e tare de cap, sau ca (virgula) constructia nu e buna?

      Revenind la principiul 3 al dinamicii, si de data asta tu stai si cutremurul vine la tine, tu cu ce poti sa te opui? E ca intr-un banc sec pe care l-am auzit demult: un om avea un cal si calul nu avea nimic impotriva.

      Aici am vrut sa ajung, nu la RCA si cutremure: radem sau nu la bancuri seci?
  • 0 (0 voturi)    
    ....noi cu cine votam (Vineri, 5 februarie 2010, 20:43)

    Turmentati [anonim]

    Bun. E un inceput ca se incearca medierea intre cele doua uniuni/asociatii sau ce naiba sunt. Dar noi, proprietarii de masini, "beneficiarii" foarte multumiti a celor doua unde suntem? Mie mi se pare ca tras la indigo cu razboiul dintre producatori si supermarkt-uri unde noi, consumatorii am castigat exact 50%. Din ce? Ganditi singuri!. Si uitam: Traiasca statul roman si slugile sale jalnice, platite din bani publici (ANPC, CC etc) sau contributii ale celor ce trebuiesc controlati (CSA, ANRE, etc)
  • +1 (1 vot)    
    atunci la ce mai avem nevoie de CSA??? (Vineri, 5 februarie 2010, 20:57)

    geo [anonim]

    pai daca CSA nu poate sa supravegheze si sa arbitreze activitatile firmelor de asigurare atat cu service-urile cat si cu alti pagubiti, nu vad la ce mi-ar mai folosi mie aceasta comisie, daca tot nu are cadrul legal sa-si desfasoare activitatea, atunci sa fie desfiintata.