Scandalul fregatelor: BAE Systems plateste amenzi de peste 400 milioane de dolari si scapa de acuzatiile majore in dosare grele

de Mihai Cimpoesu     HotNews.ro
Vineri, 5 februarie 2010, 23:31 Economie | Companii

BAE Systems, cea mai mare companie europeana in doemniul apararii, va plati amenzi in valoare de 400 milioane de dolari Departamentului american de Justitie dupa ce a recunoscut acuzatia de conspiratie in vederea acordarii de declaratii false administratiei americane. Acestea au vizat un contract major de livrare de armament incheiat cu Arabia Saudita. Compania va mai fi amendata pentru un delict de natura contabila comis in Marea Britanie, scriu Reuters, AFP si Times.

BAE va mai plati aproximativ 30 milioane de lire sterline Oficiului de Investigare a Fraudelor Grave (SFO) din Marea Britanie dupa ce a recunoscut mai multe nereguli contabile intr-un acord de vanzare a unui sistem de control al traficului aerian catre Tanzania, informeaza The Wall Street Journal.

 
Marea Britanie a tradat Tanzania, Africa de Sud, Cehia si Romania, care au dreptul sa cunoasca adevarul despre actele de coruptie realizate de companii britanice
 
 
Activisti anti-coruptie
Decizia face posibila sistarea si altor anchete referitoare la contracte incheiate in anii '90 cu Cehia, Africa de Sud si Romania.

Scandalul de coruptie a fost declansat de o serie de anchete ale cotidianului britanic The Guardian. O ancheta a procurorilor britanici a fost stopata initial dupa presiuni din partea lui Tony Blair - premier la acea data, dar Departamentul de Justitie a SUA a inceput propria investigatie.

BAE Systems s-a aflat in centrul unui scandal in Romania, in urma achizitionarii, de catre statul roman, a doua fregate, Regele Ferdinand si Regina Maria, in 2003, sub guvernarea Adrian Nastase, in schimbul a 116 milioane lire sterline.

Activisti anti-coruptie din Marea Britanie acuza autoritatile ca, oferind o intelegere BAE, "au tradat Tanzania, Africa de Sud, Cehia si Romania, care au dreptul sa cunoasca adevarul despre actele de coruptie realizate de companii britanice". (The Guardian)

BAE Systems este producatorul britanic de varf din domeniul apararii si unul din cei mai importanti furnizori de echipament militar de inalta performanta din lume.

Vezi comunicatul oficial al procurorilor britanici


Citeste mai multe despre   












Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU Bill Nichols, critic de film si pionier al studiului de film documentar: In timpul facultatii inca nu stiam ca voi deveni. Eu nu eram interesat sa fac bani, ci cautam implinirea. Si a durat o vreme sa imi dau seama.

Bill Nichols, critic de film american, profesor emerit si un pionier al studiului de film documentar contemporan a discutat in cadrul unui interviu despre visele si aspiratiile din tinerete, tehnicile din filmele documentare si influenta tehnologiei in industria cinematografica.
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Bill Nichols

2102 vizualizari

  • +11 (11 voturi)    
    Pe cind si la noi? (Vineri, 5 februarie 2010, 23:55)

    x [anonim]

    Inca mai asteptam NUMELE celor de la noi, platiti de stat si "minjiti" de BAE.
    Cred ca asteptam si PRENUMELE.
    • +6 (6 voturi)    
      raspunsul (Sâmbătă, 6 februarie 2010, 0:36)

      vlad [anonim] i-a raspuns lui x

      O sa via tot de la englezi, ca ei chiar ancheteaza. Putina rabdare si prolemele lui bombonel o sa fie mai mari decat termopanele
      • +2 (2 voturi)    
        Numai bombonel !Pascu ,DIP,ceva generali... (Sâmbătă, 6 februarie 2010, 8:33)

        Eneas [anonim] i-a raspuns lui vlad

        ..toti care au facut si semnat hartiile ! E atata coruptie in tara asta incat si Basescu se uita in alta parte in al doilea mandat !nu are ce sa faca fizic vorbind ,din gura poate doini despre lupta anticoruptie oricat ..
        • 0 (0 voturi)    
          Esti diliu (Duminică, 7 februarie 2010, 0:46)

          Gica [anonim] i-a raspuns lui Eneas

          Basescu este unul dintre cei mai mari corupti. A crede ca el nu este protectorul coruptilor care stau in spatele marionetelor Berceanu, Videanu, Blaga, Boc, Udrea, samd, este similar cu a crede ca Ion Iliescu este sarac si cinstit. Doi banditi care seamana leiti unul cu altul. Securisti si comunisti.
    • -4 (6 voturi)    
      Guess who? (Sâmbătă, 6 februarie 2010, 12:02)

      Crapu" [anonim] i-a raspuns lui x

      Pentru ca tot e in domeniu, ati ghicit!!!!!!!!
      Braian Trasescu si toti cei care-l inconjoara.
    • 0 (0 voturi)    
      la noi s-a uitat deja ! (Luni, 8 februarie 2010, 8:13)

      toma [anonim] i-a raspuns lui x

      precum PETROM,flota,romtelecom si multe altele !!!
      traiasca MARII SPAGARI AI NEAMULUI !!!
      sa le fie funia usoara,satirul ascutit,curentul placut si injectia rapida !!!
  • -3 (5 voturi)    
    va dati seama ce mai platim noi? (Sâmbătă, 6 februarie 2010, 3:53)

    luio [anonim]

    ce vor masonii astia? eu ma mir ca ei se cred in ca in siguranta in tara. voi cum va simtiti?
  • +3 (3 voturi)    
    autosesizare (Sâmbătă, 6 februarie 2010, 9:02)

    Petrovici [anonim]

    Dupa cum ne-a invatat DNA sa ancheteze din oficiu, ar trebui ca si in acest caz sa se autosesiseze. De unde miliardul lui Tamara !? Au mai fost acuze privind comisioanele guvernelor Romaniei si nu au fost facute anchetele ce se impuneau din cauza legislatiei de "omerta" a politicienilor ticalositi. Sunt miliarde de euro in conturile vechilor ministri si nu se sesizeaza DNA de unde provin (Tamara, DIP, Mitrea, Tariceanu)..
    Stiu sa se lamenteze ca nu sunt bani pentru pensii sau salariile sistemului umflat de bugetari dar nu cauta sursele de finantare in conturile imbogatitilor de la lovitura de Stat pe care strainatatea ni-i tot arata cu degetul.
  • +1 (1 vot)    
    smecheri (Sâmbătă, 6 februarie 2010, 9:25)

    sile [anonim]

    Au si englezii smecherii lor.... care le-au tras-o prostilor de romani!!
  • +1 (5 voturi)    
    Spaga e inima comertului cu arme ! (Sâmbătă, 6 februarie 2010, 11:05)

    STEFAN A. [utilizator]

    Deci, fregatele alea de care nu stiau cum sa scape englezii, au fost cumparate de noi cu multa spaga ?
    Cine si cit a primit ?
    Cu sistemul asta de aparare (antiracheta ) aprobat cu viteza luminii, tot spaga e miza principala ?
    Cine si cit va primii ?
  • +1 (1 vot)    
    spaga in cazul fregatelor. (Sâmbătă, 6 februarie 2010, 11:22)

    mircea [anonim]

    Unii lideri PSD in frunte cu Nastase,probabil ca rasufla usurati.Au scapat de acuzatii(deocamdata).
  • 0 (0 voturi)    
    aiurea (Sâmbătă, 6 februarie 2010, 22:02)

    ariciol [anonim]

    adica BAE trage tepe la fraierii de romani, tanzanieni ... samd ... si americanii le dau "amenda" ... railor, faceti numai lucruri rele ... in loc sa le dea banii inapoi la romani, isi trag si americanii partea
  • +1 (1 vot)