Ministrul Finantelor cere consilierilor economici ai ambasadelor sa ajute exportatorii romani

de Dan Popa     HotNews.ro
Joi, 18 februarie 2010, 12:03 Economie | Companii

Exporturile Romaniei
Foto: HotNews.ro
Romania nu poate avea o crestere economica solida in lipsa unei cresteri a exporturilor, a declarat joi ministrul Finantelor Publice, Sebastian Vladescu, la o intalnire cu consilierii economici ai reprezentantelor diplomatice ale Romaniei . "Sunt putine sanse ca Romania sa aiba o crestere economica solida si pe termen lung fara o crestere a exporturilor. Fara exporturi solide, iesirea Romaniei din criza nu va fi posibila", a spus Vladescu.

“Pentru o buna parte din economia romaneasca, dumneavoastra nu existati. Intreprinzatorii romani nu sunt atat de sofisticati si nu stiu limbajul dumneavoastra diplomatic. Colegii mei de pe strada, cand vin la dumneavoastra, nu gasesc porti deschise ci inchise. Acesta este mesajul intreprinzatorilor romani care au nevoie de dumneavoastra.
Trebuie sa fiti deschisi catre ei. Unii vor sa exporte de 10.000 de euro si nu stiu unde sa se duca. Lasati pozitia diplomatica, genul de comportament de pana acum”, le-a cerut ministrul de Finante.

In luna ianuarie 2009, conform estimarilor preliminare ale Institutului National de Statistica, exporturile FOB au insumat 8047,6 milioane lei (1912,4 milioane euro), iar importurile CIF au insumat 10442,3 milioane lei (2488,8 milioane euro). Comparativ cu luna ianuarie 2008, exporturile au scazut cu 12,9% la valori exprimate in lei (24,3% la valori exprimate in euro), iar importurile au scazut cu 28,2% la valori exprimate in lei (37,4% la valori exprimate in euro). Fata de luna decembrie 2008, exporturile din luna ianuarie 2009 au crescut cu 6,9% la valori exprimate in lei (au scazut cu 1,1% la valori exprimate in euro), iar importurile au scazut cu 22,0% la valori exprimate in lei (27,6% la valori exprimate in euro).


Citeste mai multe despre   












Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

1594 vizualizari

  • +5 (5 voturi)    
    reply (Joi, 18 februarie 2010, 12:17)

    radu [anonim]

    le solicita ajutorul ... este atat de penibil: acesta este jobul lor - sustinerea expansiunii business-ului romanesc afara si atragerea investitorilor. asta fac consilierii economici ai tuturor ambasadelor de cand s-a inventat aceasta pozitie. Mai putin la noi. La noi sunt rugati sa munceasca.

    Normal ar fi sa aiba target si sa fie dati afara daca nu fac asta, nu sa fie rugati sa ajute.
    • +2 (2 voturi)    
      Un plus de la mine.. (Joi, 18 februarie 2010, 13:34)

      Surfer [utilizator] i-a raspuns lui radu

      .. bine punctat ! Sa aiba target pe realizari. Si prime si bonuri raportati la performanta, asa cum ar fi normal
    • 0 (0 voturi)    
      Daca (Joi, 18 februarie 2010, 16:07)

      giga [anonim] i-a raspuns lui radu

      si consilierii aia sunt ca cei ai ministrului care face vorbire (Gheorghe, Bitman) mi-e teama ca cere degeaba
  • +2 (2 voturi)    
    Dar ce face Valdescu pentru exportatori? (Joi, 18 februarie 2010, 12:22)

    Ratiu [anonim]

    Mi se pare de o nesimtire crasa sa ceri ajutorul altora cand statul roman (recte Min Fin) nu ramburseaza niciodata la termen TVA-ul tocmai exportatorilor! Rusine.
  • +1 (1 vot)    
    Pozitie (Joi, 18 februarie 2010, 12:24)

    Alexandru C [anonim]

    Nu e normal sa nu-i intereseze micii intreprinzatori? Pai daca exporta de 10.000 Eur lui ce-i iese, 500 Eur? Altfel sta treaba la cateva milioane.
    Halal popor, toti sunt cu gandul la inavutire rapida.
  • 0 (0 voturi)    
    DEZINDUSTRIALIZAREA !!?? (Joi, 18 februarie 2010, 12:36)

    escu [anonim]

    DEZINDUSTRIALIZAREA operata dupa revolutie este cauza scaderii exporturilor!!. Dl. Vladescu se face ca nu stie???
    Nu mai avem productie !!!!! Fabricile s-au inchis urmare privatizarilor si retrocedarilor desantzate !!
    Au fost favorizate importurile si importatorii pentru ca aduc procente grase!
    S-a trezit acuma dl. Vladescu ca ..vai, nu avem exporturi si sunt de vina ,,acarii Paun"-consilierii economici de al Ambasade....pai ce sa vanda cand nu mai este productie sau productie competitiva la export ?
    Dl. Vladescu este unul din responsabilii distrugerii industriei romanesti! S-a imbogatit participand la licitatii aranjate pentru privatizari de fabrici !!!
    • +1 (1 vot)    
      Nu aveti dreptate! (Joi, 18 februarie 2010, 12:56)

      Costa [utilizator] i-a raspuns lui escu

      Suntem destui mici producatori, cu fabrici dotate cu echipamente moderne si plangem acum pe langa ele.
      In loc sa ne punem banii la banci i-am investit si am vrut sa facem productie!
      Lucrurile sunt atat de grave incat nici nu stiu cum n-am picat pana acum de inima rea!
  • 0 (0 voturi)    
    ...... (Joi, 18 februarie 2010, 13:09)

    nano [anonim]

    nu va suparati , dar ce sa mai exporte romania ? dupa ce industria a cazut, agricultura la fel desi avem unde sa cutivam, dar nu are cine sa lucreze pentru ca acuma esti considerat taran daca ari pamantul si produci , nu e vorba de oamenii simpli ci de cei care ne conduc, dar daca aveam guvern ca acuma imediat dupa 89 eram departe acuma ........
  • 0 (0 voturi)    
    Putem exporta incompetenta, lenea, saracia (Joi, 18 februarie 2010, 13:55)

    je [anonim]

    Din astea avem din belsug, si putem da si la altii!
    • 0 (0 voturi)    
      date de acum mai bine de un an (Joi, 18 februarie 2010, 15:40)

      zone [utilizator] i-a raspuns lui je

      Nu inteleg. De ce sunt prezentate date de acum un an doi ani?? Ian '09 (criza) vs ian '08? Nu era mai interesant Ianuarie 2010 vs 2009?
  • 0 (0 voturi)    
    exporturi (Joi, 18 februarie 2010, 15:41)

    doru [anonim]

    Vladescu are dreptate in principiu,numai ca a gresit adresa,incurajarea exporturilor nu se face cu o asemenea atitudine a guv fata de intreprinzatori si nici cu un leu care se intareste conjunctural.......
    Ministrul Economiei nu si face treaba iar min finantelor i si trimite doar haitele de la fisc,garda fin si altii sa dea amenzi,sa ia bani cu orice pret de la companii.
    Zona privata e economiei e vazuta de guvernanti doar ca o vaca buna de muls,intreprinzatorul e pentru ei un bandit bun de jupuit.........
  • 0 (0 voturi)    
    singurul.. (Joi, 18 februarie 2010, 23:42)

    alex nambani [anonim]

    lucru care se exporta din romania sunt profiturile stiu ei ale cui. Atata timp cat in Ro se produc doar "moluri"(si nu ma refer la benzinarii)