Boc, catre inspectorii Fiscului: Nu puteti sa va faceti treaba? Plecati acasa si vin altii!

de Dan Popa     HotNews.ro
Marţi, 2 martie 2010, 12:27 Economie | Companii

Atat premierul Boc, cat si ministrul Finantelor, Sebastian Vladescu, au criticat activitatea desfasurata de ANAF in 2009, in special cea de combatere a evaziunii fiscale. Ministrul Vladescu  le-a sugerat inspectorilor Fiscului sa lase in pace firmele care isi platesc darile si sa se ocupe de evazionisti. Boc a fost inca si mai dur cu inspectorii Fiscului. "Nu puteti sa va faceti treaba? Plecati acasa si vin altii!", a spus premierul  la prezentarea primului raport de activitate al ANAF.
  • Vladescu: Nu stiu cum ati fost numiti si nu ma intereseaza. Pentru mine exista un singur mandat: combaterea evaziunii
“Vreau sa fiti foarte activi, sa iesiti din birouri, sa-i lasati in pace pe contribuabilii care platesc si sa va ocupati de evaziune. Iesiti din birouri si aflati ce se intampla in judetele si orasele dumneavoastra. Nu e bine ce se intampla, avem nevoie de o actiune foarte dura, foarte solida. Nu stiu cum ati fost numiti si nu ma intereseaza cum ati fost numiti. Indiferent ce credeti despre mandatul pe care l-ati primit acolo unde ati fost numiti, pentru mine exista un singur mandat: lupta impotriva evaziunii fiscale", a spus Vladescu la prezentarea primului raport anual al ANAF.

  • Emil Boc: Impozitul anticipat pe profit nu va fi introdus in 2010
Impozitul anticipat pe profit nu va fi introdus in acest an, scutirea urmand sa fie mentinuta in urma unor modificari care vor fi aplicate Codului Fiscal, a declarat  premierul Emil Boc,
prejudicii
Ponderea impozitelor si taxelor
Foto: HotNews.ro
explicand ca, in urma unor discutii pe care le-a avut luni cu  Sebastian Vladescu, s-a luat hotararea sa fie aplicata scutirea la plata anticipata a impozitului pe profit si in 2010, in acest sens urmand sa fie introduse unele modificari ale Codului Fiscal.
  • Un centru de lupta anti-evaziune a fost infiintat ca departament in MFP
Potrivit ministrului de Finante, in cadrul institutiei pe care o conduce a fost infiintata o divizie speciala, care se va ocupa de cazurile mari de evaziune. „Avem deja planificate primele masuri, dar nu le putem face acum publice”, a mai spun Vladescu. La randul lui, premierul Boc le-a cerut inspectorilor sa nu asculte de posibilele telefoane pe care le primesc pentru a influenta anumite controale, pentru ca astfel risca sa isi piarda functia. „Nu stiti cum sa va faceti treaba, intrebati-ne. Nu puteti, plecati acasa si vin altii”, a spus Boc.
  • ANAF a depistat fraude de 300 milioane de euro in 2009
Peste 300 de milioane de euro este valoarea fraudelor totale aduse bugetului de stat, potrivit estimarilor facute de presedintele ANAF, Sorin Blejnar, in cadrul prezentarii facute marti a Raportului de activitate al institutiei. Circa 100 de milioane de euro aprovin din activitati cu produse petroliere, urmate de
structura colectari
structura colectari
Foto: HotNews.ro
activitatile de comert si tranzactii imobiliare, a mai aratat presedintele Blejnar.
  • Unele agentii din teritoriu vor fi comasate, altele desfiintate
Seful ANAF a mai prezentat prioritatile Fiscului pentru acest an. Potrivit  lui Blejnar, in acest an ANAF urmeaza sa comaseze si sa desfiinteze unele structuri teritoriale pentru reducerea costului colectarii. Personalul va fi, in opinia presedintelui ANAF, va fi reorientat spre domeniile deficitare

Alte prioritati:
Realizarea, in mediu electronic, a popririi conturilor bancare ale debitorilor si a licitatiilor pentru vanzarea bunurilor imobile sechestrate ale debitorilor;

Crearea Registrului operatorilor intracomunitari;

Unificarea sistemului de administrare a creantelor persoanelor fizice cu sistemul de
confiscari Garda Financiara
confiscari Garda Financiara
Foto: HotNews.ro
administrare a creantelor persoanelor juridice;

Definitivarea si promovarea Cartei Contribuabilului.
Dezvoltarea unor arii noi de control (de exemplu, controlul comertului electronic).

Sumele totale colectate de ANAF in 2009-  133,9 miliarde de lei, care au reprezentat 99,97% din programul stabilit de M.F.P. Seful ANAF recunoaste ca fata de 2008, incasarile au scazut cu 6,4%, ca rezultat al contextului macroeconomic.


Citeste mai multe despre   












Material sustinut de BCR

VIDEO Antreprenor StartUp Nation / Fondatorul Scolii de Bijuterie Contemporana: Eu nu vin la serviciu, eu vin in propriul meu atelier, in care imi exprim ideile. Ceea ce misca industria asta sunt ideile, nicidecum cifrele

David Sandu s-a ocupat de designul de bijuterii de cand era copil si a invatat pe cont propriu tot ceea ce stie. Assamblage - Scoala de Bijuterie Contemporana a aparut drept consecinta a acestei pasiuni. David face parte dintr-o industrie creativa emergenta, insa atat el, cat si cei care au trecut in ultimii 7 ani pe la bancurile de lucru ale scolii sale se vad adesea nevoiti sa spuna ca fac alte lucruri, pentru ca activitatea lor nu exista intr-un cadru legal.

8426 vizualizari

  • +17 (23 voturi)    
    in ultima vreme vin la firme si spun... (Marţi, 2 martie 2010, 12:30)

    Ovidiu [anonim]

    trebuie sa va dam 20,30,40 de milioane amenda...avem target...sa vedem ce motiv am putea gasi

    Sau doar mie mi se intampla?
    • +19 (19 voturi)    
      Legi mai simple... (Marţi, 2 martie 2010, 12:53)

      Surfer [utilizator] i-a raspuns lui Ovidiu

      .. si mai clar si o mai buna motivare a angajatilor administratiilor fiscale locale. Si oameni mai bine pregatiti. Asta ne trebuie.

      In rest e bine ca si-au dat seama, finalmente, ca nu trebuie "sa omori closca cu puii de aur" adica exact firmele care isi platesc taxele, sa le mai lasa in pace. Si asa o duc greu in vremurile astea. Sa atace mafia lemnlui, a bautorilor alcoolice, a tigarilor. Plus alte domenii cu evaziune fiscala la maxim, le cunosc ei asta.....
      • +9 (9 voturi)    
        Fii serios (Marţi, 2 martie 2010, 16:15)

        Catalin Dimofte [utilizator] i-a raspuns lui Surfer

        Acolo unde se face evaziune pe scara larga se platesc si taxe de protectie, sus, sus...
        Tot mai simplu e sa dai in boul care trage.
        Dar tare m-as bucura sa n-am dreptate.
      • +7 (7 voturi)    
        o aplicare unitara (Marţi, 2 martie 2010, 17:27)

        kllaus [anonim] i-a raspuns lui Surfer

        a legilor este mult mai buna decat legile astea intortocheate. Problema este de bun simt. Ce vrei sa motivezi mai mult decat 3000 RON pe luna pentru un functionar din ANAF? Daca nu au frica de lege si de oameni , poti sa le dai si 5000 Euro si tot te vor jecmani. Este un sistem putred, intrepatruns de lumea politica si incapabil in aceste conditii sa se insanatoseasca.
      • +1 (5 voturi)    
        Legea simpla (Marţi, 2 martie 2010, 20:20)

        Frobenius [anonim] i-a raspuns lui Surfer

        Legi clare si simplu de aplicat nu sint de dorit. Daca legea este clara si simplu de aplicat se va vedea imediat unde este evaziunea. Si o sa ramina Boc fara subiecte cu care sa-i ameteasca pe cei care inca il mai cred. Nu mai spun ca legi clare si simplu de aplicat ar putea intra si la categoria "modernizarea statului", subiect devenit vetust inca de la terminarea campaniei electorale.
    • +25 (25 voturi)    
      lupta frate (Marţi, 2 martie 2010, 12:59)

      ady [anonim] i-a raspuns lui Ovidiu

      cumpara-ti un reportofon..inregistreaza-i ,filmeaza-i..ia un avocat si lupta ....asa se schimba un sistem comunist corupt pana'n maduva oaselor.
      • +11 (11 voturi)    
        mare dreptate ai... (Marţi, 2 martie 2010, 14:08)

        liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui ady

        trebuie sa dam in vileag magariile pe care le fac: fiscul, guvernul, medicii, polisitstii, judecatorii, etc etc etc
        numai asa avem o sansa sa ne revenim din coruptia asta nemarginita
      • 0 (0 voturi)    
        in principiu ai dreptate.... (Miercuri, 17 martie 2010, 18:14)

        muky [utilizator] i-a raspuns lui ady

        ...dar trebuie sa ai nervi de otel si multa multa rabdare si ....bani ca sa te poti lupta cu sistemul. mult succes!
    • +6 (10 voturi)    
      Nu este din ultima vreme e din totdeauna.. (Marţi, 2 martie 2010, 13:27)

      Cristian [anonim] i-a raspuns lui Ovidiu

      Este justificarea 'all times',cea mai indeamana ca sa scape de corvoada.
      Pana cand nu se vor ocupa de treburi serioase, nu ca nu ai snuruit registrul si nu ai declaratie la 'spalare de bani'nu o sa se faca nimic.Se stiu prea bine domeniile care genereaza evaziune pt ca pot produce bani.Insa acolo sunt si oamenii puterii ca,deh..nu pot lipsi de la izvorul cu bani..
      Exemple:constructii civile,drumuri,lemn,alcool,transp.rutier.Iar cei care vin in control sunt 'dirijati' de sefii lor.
      Si daca ii 'agata' cu ceva, e ceva minor si e de vina directorul ec.sau ctb.sef.
      Iti e greata de cate 'trompete'scot guvernantii...
      • -9 (11 voturi)    
        Iar vorbeste Boc prostii! (Marţi, 2 martie 2010, 14:09)

        Crosheta [utilizator] i-a raspuns lui Cristian

        Daca ii dau afara pe astia care sunt acuma o sa angajeze pe altii care o sa faca exact ceea ce fac si astia! Adica ...nu pot sa faca nimic, pt. ca daca descopera ceva important ...incep sa curga telefoanele pe la shefii lor din toate partile si se rezolva treaba in doi timpi si 3 miscari. Iar ca sa se justifice activitatea si sa se aduca bani la buget...ii ard pe aia mici pentru orice.
        O cunostinta are magazin de incaltaminte. La 3 -4 luni e controlat! (adica in fiecare inceput de sezon...) Binenteles ca ia cate o amenda de fiecare data pentru tot felu de maruntisuri. A schimbat n contabili pana acuma, dar nu asta e problema lui de fapt....ci profilul magazinului...
    • +5 (9 voturi)    
      Perfect normal (Marţi, 2 martie 2010, 14:11)

      bubble [anonim] i-a raspuns lui Ovidiu

      E momentul ca incapabilitatea asta de a-ti face treaba sa fie sanctionata. Bine ar fi sa nu va limitati doar la amenintari, dle Boc!
    • +4 (4 voturi)    
      Uite ca iti gasesc (Miercuri, 3 martie 2010, 7:11)

      roberto [anonim] i-a raspuns lui Ovidiu

      Ai om firma, firma are un webiste, si pe website nu ai trecute datele fiscale de identificare, inclusiv capitalul social. Sincer nu stiu care este substratul legislativ, dar se iau amenzi.

      Ai o firma, si nu ai numita prin decizie interna o persoana numita turnator, care sa raporteze la DIICOT eventualele spalari de bani pe care le faci tu prin firma. Nici aici nu stiu substratul, dar se dau amenzi pe asa ceva.

      Ai o firma, nu ai o comisie de inventariere numita prin decizie si nu ti-ai facut inventarul la 31.12 in fiecare an, rezultand un proces verbal ce trebuie semnat de membrii comisiei. Iei amenda de la garda.

      Blah, blah ... Evaziunea? Who cares?

      E mai simplu sa dai amenda minima la o firma de doua ori pe an, sa mai iei de la acestia intr-un plic pentru tine minim 1000 ron functie de rezultaele controlului si sa mergi mai departe, asa cum au facut Marius Tuca si Johnny Walker.

      ps: tot ce inseamna organ de control al statului, in deciziile de infiintare au in fata atributului "sanctionare", obligatia "consilierii" / "indrumarii" platitorului de taxe; adica nu il f*** pe ala cu un registru inventar care nu e la zi, ci pe ala care e membru PSD, e hotelier bucurestean si are datorii la stat cateva milioane de euro (orice asemanare cu persoane ... stiti voi )

      Dar asta este deosebirea dintre Balcani si civilizatie.
    • -1 (3 voturi)    
      Boc (Miercuri, 3 martie 2010, 11:01)

      tyty [utilizator] i-a raspuns lui Ovidiu

      Boc mergi acasa, lasa ca vine altul mai bun la guvern
    • +2 (2 voturi)    
      Nuuu (Miercuri, 3 martie 2010, 13:13)

      Un om foarte controlat [anonim] i-a raspuns lui Ovidiu

      O, nuuuu, e generalizata treaba, au trecut doua luni din noul an si au venit de doua ori la mine(nu am nici un leu datorie la stat), nu cred ca poate nimeni sa reziste in urma unor controale repetate ce se lasa cu amenzi in cascada. Nu-mi dau seama la ce s-ar putea ajunge daca o tin tot asa si umbla in haita sa dea amenzi, pe noi, contribuabilii mici ne omoara, de unde le mai vin bani la buget? Cred ca creierele lor, ale sefilor ANAF sunt plate, alta explicatie nu gasesc.
    • 0 (0 voturi)    
      daca esti curat... (Joi, 4 martie 2010, 12:25)

      adrian [anonim] i-a raspuns lui Ovidiu

      nu are cum sa iti ceara asa de pomana. Si daca cer inseamna ca gasesc fraieri.
  • +11 (11 voturi)    
    mdafiscul a fost o gluma proasta de cand s-a infin (Marţi, 2 martie 2010, 12:51)

    liviu_ [utilizator]

    fiscul a fost o gluma proasta de cand s-a infiintat si continua sa ramana una...

    daca ii ameninti ca nu-si fac treaba o sa amendeze tot firmele mici...
    ca de la alea mari iese spaga la greu si nu-si permit ... sau daca nu e firma lu x sau y si iar nu-si permit...
  • +6 (10 voturi)    
    cata nesimtire in tara asta... (Marţi, 2 martie 2010, 12:51)

    geo12 [utilizator]

    Sistemul de colectare a taxelor si impozitelor, a datoriilor restante este la pamant ! Somatii si executari eronate trimise firmelor, sume gresite imputate, nu se fac compensari, e un jaf general, o jungla! Scopul principal: sa se stranga bani la buget cu orice pret, indiferent de consecinte!
  • -4 (8 voturi)    
    Jale mare (Marţi, 2 martie 2010, 12:59)

    ixulescovici [anonim]

    Nu mai sunt bani la buget !
    De unde bani de poşetuţe !?! Pentru TT-uri !?!
    Pentru început,impozitaţi maneliştii adevăraţi,gen Salam,nu votanţii portocalii,aştia nu au nici-o vină că-s mononeuronali.
    În continuare...FURAŢI MAI PUŢIN !!!!
  • +6 (6 voturi)    
    Stati calmi (Marţi, 2 martie 2010, 13:01)

    caragiale [anonim]

    Stati calmi ca tot micile firme vor fi belite. Evazionistii au avocati si paradisuri fiscale.
    va bucurati degeaba, nu barosanii platesc !
  • +5 (9 voturi)    
    Cu alte cuvinte: (Marţi, 2 martie 2010, 13:08)

    droid04 [anonim]

    "... faceti cat mai multe controale si dati cat mai multe amenzi. Nu se poate sa nu gasiti ceva- ceva pe acolo. Inspectorii trebuie sa inteleaga ca daca nu dau amenzi de fiecare data cand se duc in control o sa fie dati afara. "

    Traducere politica-romana a discursului dlui. premier BOC.
  • -7 (11 voturi)    
    Nu stiu cum faceti voi (Marţi, 2 martie 2010, 13:10)

    gigi [anonim]

    Da' eu cand il vad/aud pe bOC rastindu-se sau incercand sa fie dur ma trec hohote de ras.

    Cui ii este frica de bOC?
    Cui poate bOC sa-i inspire teama?

    Cine are incredere in ceea ce zice bOC?

    Jalnic!
    • +3 (9 voturi)    
      pentru gigi care se rade (Marţi, 2 martie 2010, 13:33)

      Scippio [anonim] i-a raspuns lui gigi

      Ok si e propui? Sa fie prim ministru Mike Tyson, sau fratii Klitchko in tandem? Sau Morosanu , "moartea din Carpati" ca sa inspire teama evazionistilor?
    • +4 (4 voturi)    
      Razi, tu razi, Harap Alb.. (Marţi, 2 martie 2010, 13:38)

      ion [anonim] i-a raspuns lui gigi

      Pai cred ca nu aveti nicio firma in Romania. Altfel nu ati mai fi atat de vesel
  • +9 (9 voturi)    
    ANAF (Marţi, 2 martie 2010, 13:50)

    Vasile [anonim]

    Am o firma mica cu 4 angajati . Vanzarile au scazut f. mult si de abia reusim sa ne mentinem la suprafata. Aceasta situatie este valabila pentru 75% din firmele din Romania .Daca vin nesimtitii astia si imi dau amenda inchid dracu' firma asta si sa le plateasca Boc si ANAF salariile si taxele oamenilor .
  • +7 (9 voturi)    
    dar statul , .... (Marţi, 2 martie 2010, 13:54)

    cuchi [anonim]

    statul cand va putea fi executat silit pentru restantele care le are la plata datoriilor si catre prestatorii de servicii, rambursarea TVA-ului, plata concediilor medicale, etc. Pe asta nu o mai discuta nici un oficial din MFP.
    • -1 (1 vot)    
      Ba da! (Marţi, 2 martie 2010, 23:25)

      adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui cuchi

      Noul Cod Fiscal prevede ceea ce iti doresti.
  • +8 (8 voturi)    
    offf (Marţi, 2 martie 2010, 14:05)

    LP [anonim]

    "Realizarea, in mediu electronic, a popririi conturilor bancare ale debitorilor si a licitatiilor pentru vanzarea bunurilor imobile sechestrate ale debitorilor;"

    Dar un sistem total electronic de depunere a actelor (declaratii, cereri, etc.) cand se va face? In secolul XXII?
  • +5 (7 voturi)    
    coincidenta? (Marţi, 2 martie 2010, 14:06)

    mihai [anonim]

    coincidenta sau nu, saptamana trecuta am avut 3 controale la bar. ITM, DSV si garda. Niciodata de cand fac afaceri in Romania nu am mai avut 3 controale intr-o saptamana si niciodata nu am mai luat amenzi asa mari.
  • +3 (3 voturi)    
    Vor distruge mediul de afaceri in RO (Marţi, 2 martie 2010, 14:34)

    lulu [anonim]

    daca amendeaza si creaza o atmosfera de frica in randul firmelor serioase si corecte.. E un abuz sa dai amenzi nejustificate.. Efectul va fi de bumerang..
  • 0 (4 voturi)    
    corect (Marţi, 2 martie 2010, 14:38)

    lore [anonim]

    nu esti bun stai acasa...daca nu esti capabil sa iti faci treaba buna nu ai ce cauta acolo...
  • -2 (6 voturi)    
    Traiasca "portocala mecanica"! (Marţi, 2 martie 2010, 14:58)

    Inspector la fisc. [anonim]

    Da, domnule Boc, vom aduce bani la buget ca sa aveti voi ce fura, ca doar voi va-ti facut legi cu portite ca sa poata functiona "portocala mecanica". In luna februarie toti portocalii au cerut rambursari de TVA iar noi ar trebui sa fim impartiali chiar daca toti directori de directii judetene sunt portocalii. Il cred pe bursuc ca vrea bani la buget, doar campania electorala a fost grea si vine si aia de locale. P. S. Se fura de nu va puteti imagina. Traiasca Base, Boc si restul portocalei mecanice, ca doar voi ia-ti votat!!!!
    • +1 (1 vot)    
      Politica si ortografie (Miercuri, 3 martie 2010, 10:18)

      Vival [utilizator] i-a raspuns lui Inspector la fisc.

      Bine 'combateti', domnule inspector, dar rau stati cu ortografia....
  • 0 (0 voturi)    
    pai logica (Marţi, 2 martie 2010, 15:02)

    eu [anonim]

    asta e valabila si in cazul lui Boc, nu crezi?
  • 0 (0 voturi)    
    sa caute destinatarul final (Marţi, 2 martie 2010, 15:33)

    IRS [anonim]

    daca cineva a avut curiozitatea sa studieze sistemul german si american de taxe va afla cu stupoare ca nu firmele sunt principala tinta a controalelor statului ci persoanele fizice. e logic ca o firma e doar o fictiune juridica, operata de oameni. nu firmele trebuie sanctionate ci oamenii care sunt in spatele lor.
  • +4 (4 voturi)    
    Nesimtire si tupeu (Marţi, 2 martie 2010, 15:53)

    pagubitu' [anonim]

    Daca nu-ti platesti TVA si impozitele la timp statul iti aplica penalizare, e OK.
    Dar el nesimtitul daca nu face autostrazile, strazile la timp, sau macar cand a promis ce se intampla ?
    Ar trebui conditionate taxele de obictive, nu se realizeaza promisiunile, nici noi nu mai dam banii catre stat.
  • +3 (3 voturi)    
    evaziunea de la conducere vine............... (Marţi, 2 martie 2010, 16:24)

    capatu` satului [anonim]

    poate nu este cunoscut prea bine istoricul acestei infractiuni, daca l-ati cunoaste, ati afla ca evaziunea fiscala a fost intretinuta si ocrotita prin grija parlamentului - cum spunea N. Balcescu cine nu-si cunoaste istoria nu-si cunoaste neamul......

    in anul 2005 apare legea nr. 241 - lege gandita de oameni capabili ce-si duc veacu` prin parlament, unii se lauda nu numai ca au studii dar sunt si profesori eminenti - prin aceasta lege se prevede ca in cazul in care o persona efectueza evaziune fiscala si restituie prejudiciul are pedeapsa cu inchisoarea 0 sau i se acorda o amenda...................
    deci, legea incurajeaja hotia - ca doar nu era sa ii bage direct la pushcarie pe oamenii de afaceri ce nu vor sa plateasca darile catre stat, ei trebuie ocrotiti, si eventual daca se poate santajati de cine este la putere...............
    lasa sa plateasca fraierii, ca patriciu, vantu, restu` de prin parlament oricum nu platesc, cum o sa plateasca ? la banii lior nu se merita sa plateasca! sa plateasca fraierii din tara asta daca vor parlament, guvern,.......

    parca si boc a fost prin parlamentu` din 2005 si n-am aflat sa fi fost impotriva la votarea legii nr. 241....

    pana la urma prostia salveaza Romania sau poate o ucide de tot................
  • -1 (3 voturi)    
    baliverne tipic comuniste (Marţi, 2 martie 2010, 16:59)

    strain in tara mea... [anonim]

    Vai si-amar de viata romanului! Daca v-ati privi de la distanta si v-ati vedea cum stati la claca in poiana lui Iocan, dar HABAR-N-AVETI ce zace suf voi si in spatele a ceea ce vedeti, ati tacea de...scarba. Dar, ca-n orice societate bazata pe „circulatia informatiei”, latratorii sunt victimele preferate... Daca ar fi fost postate 3 comentarii, as mai fi dat vreo sansa poporului roman, dar, din 26 de comentarii, 99% dovedesc ca nu aveti habar cum se deruleaza IN REALITATE „administratia”... in Rromanica. Uitati-va la televizor, rromani clevetitori si postati pe bloguri impresii politice! Cu asta va hraniti si cu asta veti ramane! Realitatea e FIX IN SPATELE VOSTRU...
  • +2 (2 voturi)    
    stiu cateva cazuri (Marţi, 2 martie 2010, 17:11)

    basi [anonim]

    cei de la anaf sunt corupti,stiu un caz in care un cetatean avea de plata 130 mii euro la stat si pentru 300 ron a primit certificat fiscal ca nu are nici o datorie.un alt exemplu sunt o sumedenie de magazine care nu bat pe casa bonuri si ruleaza miliarde de rol,centrele precum europa ,flora, sir,etc, vand marfa de milioane euro si nu le spune nimeni nimic.Cum aud ca vine garda financiara inchid si pleaca fara sa aiba nici o retinere.Cred ca acele magazine ar trebuii sa fie confiscate cu totul.
  • +4 (4 voturi)    
    pentru boc (Marţi, 2 martie 2010, 21:04)

    anonim [anonim]

    Inspectorii fiscali sunt unii dintre cei mai corunpti din Romania, doar ca ei nu se vad, stau in spate si acumuleaza averi fabuloase. Pentru a ascunde si musamaliza cheltuieli deductibile, dar fara drept de deducere, la o valoare de7-8 miliarde au primit spaga de 1 miliard. Sunt unii care au averi fantastice pentru un biet functionar public. In plus pentru a beneficia de prima pentru reducerea TVA-ului de rambursat catre o firma, ei spun patronilor sa faca inregistrri fictive in plus, iar la control acestia sa descopere si sa braveze pentru a primi primele cuvenite. Cazuri reale sunt peste tot, si nu pot fi denuntati deoarece nimeni nu sesizeaza din cauza ca sunt santajati.
  • +2 (2 voturi)    
    Mafia lemnului ? (Miercuri, 3 martie 2010, 0:47)

    Tatiana [anonim]

    Pai sa atace mafia lemnului ca daca ati sti ce protejati sunt copacii in vest nu ati mai taia o singura ramurica daramite paduri intregi! astia isi pastreaza copacii , voi talambi cum sunteti taiati toata padurea , exportati lemnul brut si astia il cumpara la pret de nimic si transforma lemnul in produse finite ( mobila de exemplu ) si dupa aia va baga pe gat aceste produse finite la un pret extrem de mare ...ca sunteti prea talambi sa va dati seama ca pierdeti de 3 ori :
    1. cand vindeti lemnul BRUT PREA IEFTIN , ca daca l-ati vinde mai scump nu ar mai renta ptr. ei sa-l cumpere si poate asa v-ati mai astampara cu taiatul padurilor si nemernicii s-ar duce sa taie padurile altor fraieri;
    2. cand cumparati MULT MAI SCUMP MOBILA CA PRODUS FINIT FACUTA DIN LEMNUL VOSTRU BRUT + taxe de import ...ha ha ha
    3. pierdeti locurile de munca ale oamenilor care ar trebui sa lucreze in industria de prelucrare a lemnului !
    Cati dintre voi stiu asta ?!?
  • +2 (4 voturi)    
    si contribuabilii catre boc: (Miercuri, 3 martie 2010, 8:07)

    eeeuuuu [utilizator]

    mai bine cara-te tu, uascr-istule, ca tot nu esti bun de nimic!
  • 0 (0 voturi)    
    FIsc (Miercuri, 3 martie 2010, 8:15)

    Mihnea Toader [anonim]

    Este normal ca fiscul să facă controale şi să dea amenzi. În alte ţări cei care găsesc nereguli primesc şi un procent din suma descoperită. Dar la noi cei de la fisc sunt foarte corupţi. O vedeam pe dna Tatoiu povestind despre o cunoştinţă cum au venit cei de la fisc şi au început să "egocieze", ca să nu spun că cereau direct. Cei care puteţi fi controlaţi cumpăraţi-vă aparate de înregistrat şi înregistraţi absolut toată discuţia cu ei. Să fie controale, n-am nimic împotrivă, dar să fie corecte.
  • +1 (1 vot)    
    ideea asta cu datul afara (Miercuri, 3 martie 2010, 8:46)

    Florin [anonim]

    imi aminteste de epoca de aur. Niste imbecili comunisti ajunsi in fruntea leusteanului,asta-i boc & comp. N-o sa faca nimic cu amenintarile.
  • +1 (1 vot)    
    pai... (Miercuri, 3 martie 2010, 10:14)

    Cri [anonim]

    sa-i dea afara si sa isi puna PROPRIILE PORTOCALE STRICATE in functiile de conducere. In felul asta unele firme ale anumitor persoane vor fi ferite de controale ;-)
  • 0 (0 voturi)    
    moralitate (Miercuri, 3 martie 2010, 11:10)

    manuel [anonim]

    sa se execute controale inteleg, dar si legislatia sa fie una buna, logica, corecta. nu ca cea existenta de acum, in care se gasesc tot felul de idiotenii inventate de diversi redusi mintali. din acest motiv, cand vin in control, nu au cum sa nu gaseasca ceva in neregula... un amanunt nesemnificativ, pentru care vei fi sanctionat exemplar! ACEASTA LEGISLATIE A FOST CREATA! JOS PARLAMENTUL!
  • 0 (2 voturi)    
    Boc pleaca acasa si lasa pe altul (Miercuri, 3 martie 2010, 17:35)

    Sargon [utilizator]

    Boc nu poti sa faci treaba mare? Pleaca acasa si vine altul!
  • 0 (0 voturi)    
    Evaziunea fiscala (Miercuri, 3 martie 2010, 20:58)

    cristian [anonim]

    Inspectorii ANAF cei care au atributii de control catre agenti economici persoane fizice si juridice nu au ca atributii prin efectuarea de controale inopinate combaterea evaziuni fiscale.Aceste controale inopinate s-au incrucisate se fac pentru a certifica constatarile fiscale realizate intr-o inspectie fiscala partiala sau generala.
    Singuri care pot descoperi evaziunea fiscala si de a actiona in termen scurt si cu rezultat sunt comisarii garzii financiare care in controlului inopinat - operativ strange dovezi ca agentul economic a efectuat vanzarii fara sa inregistreze aceste sume in venituri(aici e durerea).
    Astfel inspectorii fiscali cu atributii de control in urma verificarii au constatarii pe aceasta linie dar se expune prin sume atrase la bugetul consolidat in urma carora uni agenti economici intra in insolventa si lichidare iar dosarul instrumentat de procurori se transforma in prejudiciu vor ba lui Vanghelie "pe persoana fizica" ati vazut pe cineva condamnat?
    Da nu suntem buni dl Boc plecam acasa dar sa stiti ca un specialist in control fiscal se formeaza in trei ani de munca efectiva in sensul ca trebuie sa intocmeasca pe luna trei verificari pe linie de TVa si o inspectie fiscala generala iar in urma acestor verificari sa indeplineasca si "targetul"plafonul de suma pe inspector care an de an a fost majorat iar la sfarsit mai trebuie sa dea explicatii la DNA Curtea de Conturi si Audit Intern.Traim intr-un stres infernal si suntem putini specialisti pe aceasta linie avem nevoie de oameni curati si transparenti nu de oameni care vin pe baza de pile si relatii indiferent de nivelul lor de cunostinte si sa nu mai spunem ca remuneratia pe langa faptul ca o imparti cu familia o mai distribui si pe medicamente.Nu exista protectie din partea legi care sa se aplice asupra persoanelor cu functie de control, nu avem mijloace de transport"apelam la mila contribuabilului" daca nu mergem pe jos ca mai primi si ordine sa nu "deranjam" agentul economic.Asta e REAL
    • 0 (0 voturi)    
      intelegere (Joi, 4 martie 2010, 10:14)

      manuel [anonim] i-a raspuns lui cristian

      sa intelegem ca sunteti inspector fiscal sau din garda financiara. mi se pare normal sa se verifice daca veniturile sunt inregistrate, nu daca nu a fost trecut pe chitanta cui-ul platitorului - asta se vede pe factura (asta este un exemplu de aberatie).
      imi este mile de voi ca trebuie sa fiti slugile guvernantilor. trebuie sa faceti in asa fel incat sa dispara targetul de amenzi. la fel si la politia.
  • 0 (0 voturi)    
    halal (Joi, 4 martie 2010, 17:04)

    Vuck [utilizator]

    ..management la Boc. Sa ameninte cu datul afara.
    Pe el cine-l da afara ca habar nu are sa fie prim ministru ?