Sebastian Vladescu: Nu vom putea ajuta intreg mediul de afaceri. E bine ca oamenii sa invete sa se descurce

de Dan Popa     HotNews.ro
Joi, 4 martie 2010, 14:19 Economie | Companii

Ministrul Finantelor nu a ezitat sa il puna la punct pe seful Senatului, Mircea Geoana, care a vorbit in cadrul unui seminar despre nevoia de solidaritate a romanilor. "As fi foarte fericit daca cei care vorbesc despre solidaritate ar intelege acest lucru pe termen lung. Daca ar intelege ca Romania nu functioneaza numai intre cicluri electorale, ci si dupa ce aceste cicluri trec. Exemplele ultimelor 3-4 ani in care Romania a ratat sanse foarte importante  creand premisele unor dificultati economice greu de depasit, demonstreaza acest lucru", a replicat Vladescu.
  • "Nu putem ajuta tot mediul de afaceri"
Ministrul Finantelor a recunoscut ca Statul nu poate sa ajute tot mediul de afaceri,
 
Este foarte greu sa dezvolti Romania in conditiile in care aloci mai mult decat iti permiti pe cheltuielile zilnice. Nu vom putea sa ajutam pe cineva specific. Nu vom putea sa ajutam toate grupurile de interese.
 
 
Sebastian Vladescu
sugerand companiilor sa invete sa se ajute singure. "Nu este usor si de multe ori esuam, dar este principala noastra intentie. Este foarte greu sa sprijini mediul de afaceri cu resurse limitate.

Este foarte greu sa disponibilizezi resurse din cauza angajamentelor asumate pe plan international. Este foarte greu sa dezvolti Romania in conditiile in care aloci mai mult decat iti permiti pe cheltuielile zilnice. Nu vom putea sa ajutam pe cineva specific. Nu vom putea sa ajutam toate grupurile de interese.

Este normal ca oamenii sa se grupeze in jurul unor interese si sa si le sustina. Avem resurse limitate care nu ne permit sa ii ajutam pe toti. Si chiar daca am putea, nu cred ca ar fi bine sa ii ajutam. E bine ca oamenii sa invete sa se descurce", a spus Vladescu.
  • E nevoie de politici sociale, dar echilibrele economiei sunt mai presus de ele
El a recunoscut ca ar fi nevoie de o politica sociala impotriva saraciei, dar ca Romania nu isi permite acum o asemenea politica, din cauza riscului deteriorarii echilibrelor macro. "Niciodata nu voi permite o politica sociala care sa rupa echilibrele macro", a spus Vladescu. Ministrul a declarat ca isi pastreaza optimismul, gandindu-se la experientele Romaniei din anii trecuti.

"Ma bucur ca domnul academician Isarescu este optimist, pentru ca aceasta capacitate a domniei sale de a prevedea evolutiile economice, ne-au permis sa fim stabili in situatii grele si foarte grele. Vreau sa va spun ca daca am reusit sa trecem prin greutatile pe care le-am intimpinat in anii 2000, cu siguranta ne vom descurca si acum", a conchis Vladescu.


Citeste mai multe despre   












Articol sustinut de Superbrands

JW Marriott, orasul din mijlocul orasului

Unul din cei mai mari jucatori de pe piata hoteliera locala, hotelul JW Marriott Bucharest Grand Hotel si-a castigat in cei 17 de existenta reputatia de un oras in mijlocul orasului datorita impresionantei desfasurari de produse si servicii: 402 camere si apartamente elegante, cele mai mari camere de 5 stele din zona, cu o suprafata medie de 36.8 mp, sase restaurante si lounge-uri, 12 sali de evenimente, dintre care doua ballroom-uri ce pot gazdui impreuna pana la 1.200 de persoane. Cladirea mai adaposteste un centru de fitness si spa, cu piscina interioara, o galerie de magazine de branduri internationale de lux ce acopera o suprafata de peste 2.700 mp, spatii de birouri de 11.000 mp si o parcare generoasa de 550 de locuri.

1326 vizualizari

  • +2 (2 voturi)    
    anul 20000 - cand nu vom mai fi copii (Joi, 4 martie 2010, 14:28)

    serj [anonim]

    Daca si in anul 20.000 avem probleme, inseamna ca suntem praf.
    • +2 (2 voturi)    
      Ajutor sau crima? (Joi, 4 martie 2010, 17:24)

      Sargon [utilizator] i-a raspuns lui serj

      Domnilor guvernanti, va implor, lasati intreprinzatorii in pace, ca pina acum "ajutoarele" voastre i-au asasinat!

      Va rog mult, nu mai interveniti in economie , ca o sufocati cu obezitatea voastra, lasati piata sa se regleze ca ati dezechilibrat-o destul prin masuri aberante si discriminatorii (care genereaza concurenta neloiala).

      Ajutorul vostru este precum ajutorul dat de un criminal victimei sale: Un topor in cap!
  • +1 (1 vot)    
    daca tot sunteti incompetent, (Joi, 4 martie 2010, 14:31)

    elena [anonim]

    cel putin mai lasati ironia si bascalia, dle Min. Evident ca cei din mediul de afaceri nu au de ales decat sa se descurce singuri, dar cel putin sa existe un cadru legal adecvat. Inteleg ca este mare nevoie de bani dar taxe si impozite fara numar nu fac decat sa apese si sa ingreuneze activitatea celor din sistemul privat.
    In plus, nu inteleg ce face Dan Bitman acolo, parca era raspunzator de PR si imagine. Ar trebuia sa-l sfatuiasca pe dl Min sa nu mai fie atat de antipatic.
    • 0 (0 voturi)    
      precautie! (Joi, 4 martie 2010, 16:04)

      prudent [anonim] i-a raspuns lui elena

      orice ajutor dat unei firme din Romania (ca sa nu mai vorbesc de o intreaga categorie) trebuie validat de UE, ca sa nu fie distorsionare a concurentei. IPOTEZA: Romania ajuta pe toti cei ce facpiese auto: distorsionare a pietei in dauna altor tzari! Pe de alta parte unele industrii de la noi sunt muribunde: industria de confectii (mai ales lohn) nu mai este viabila in Romania. Geaba cerseste dna Grapini ajutor de la stat: pur si simplu nu mai e competitiva (Ucraina, Bangladesh au deja preturi mai bune).
    • 0 (0 voturi)    
      De legislatie ... (Joi, 4 martie 2010, 16:28)

      Eu [anonim] i-a raspuns lui elena

      ... nu e raspunzator ministerul, ci parlamentul.
  • +1 (1 vot)    
    Dle Vladescu, (Joi, 4 martie 2010, 14:40)

    finantistu [anonim]

    propun ca toate discursurile dvs. in materie de politici economice (a se nota nu fiscale) sa inceapa cu urmatoarele expresii: "nu vom putea sa"; "nu avem cum sa"; "nu putem sa"; "nu SUNTEM IN STARE sa"; "nu stim cum sa" si lista poate continua. In traducere libera: lasa ca noi impozitam tot ce misca si firmele sa se descurce ca noi nu putem sa ii ajutam.
    p.s. de-abia astept sa emigrez
    • +1 (1 vot)    
      de acord, mai putin (Joi, 4 martie 2010, 14:50)

      elena [anonim] i-a raspuns lui finantistu

      faza cu emigratul. Ei ar trebui sa plece daca sunt depasiti de situatie, nu noi.
      • 0 (0 voturi)    
        Cum sa plece? (Joi, 4 martie 2010, 17:42)

        Frobenius [anonim] i-a raspuns lui elena

        De buna voie nu vor pleca.
    • 0 (0 voturi)    
      Vezi matale ... (Joi, 4 martie 2010, 16:36)

      Eu [anonim] i-a raspuns lui finantistu

      ... cam care e regimul de impozitare al castigurilor firmelor in Germania. Dupa aia mai plange-te de fiscalitatea din Romania.

      Drept e ca acolo numarul de taxe e de departe mai redus. Da' asta e compensat de regimul de taxare al castigului. Impozitul pe venit se percepe o data la firma care produce, unde se calculeaza ceva pe la 25% pe castigul brut, dupa care se mai impoziteaza o data, cam tot pe-acolo, cand se platesc dividendele. Una peste alta, te apropii de 50% din castigul brut ca impozit pe venit, daca ce incasezi tu sunt doar castiguri din dividende sau de la firme pe care le detii.

      Daca te intereseaza cifre exacte, cauta pe Wikipedia in limba germana. Ai acolo inclusiv date pentru diverse state ale lumii, altele decat Germania, inclusiv Romania. Ai sa vezi ca pt. patroni si actionari in Romania e chiar foarte bine, comparat cu alte tari, unele cu economii mult mai puternice decat cea romana.

      Asa ca emigreaza matale cu tot cu firma matale, si vezi daca asa finantist cum esti iti mai ies socotelile odata ajuns acolo.
      • 0 (0 voturi)    
        Ia-ti firma si emigreaza? (Joi, 4 martie 2010, 17:47)

        Frobenius [anonim] i-a raspuns lui Eu

        Lasa-l, domnule, de ce sa emigreze? Nu zici domnia ta ca este bine aici?
        Nu ar fi mai bine sa plece Vladescu in Germania? Cu Bocul sau cu tot.
        Nu mai fiti atit de egoisti, sa se bucure si nemtii, nu numai noi.
      • 0 (0 voturi)    
        daca taceai, filozof ramaneai! (Joi, 4 martie 2010, 17:54)

        marcel [anonim] i-a raspuns lui Eu

        Va rog sa cititi si capitolul cu cheltuielile deductibile fiscal in Germania si apoi ne povestiti despre impozitele pe profit sau venit. In timpul liber "predicati" nemtilor codul fiscal si cel de procedura fiscala din Romania, poate ii convertiti la economia "in" piata din Romania. Investitorii germani vor face coada sa investeasca intr-o tara cu 16% impozit pe profit sau pe venit.
  • +7 (7 voturi)    
    Nu vrem ajutor!!! (Joi, 4 martie 2010, 14:49)

    Zsolt Bodola [utilizator]

    Vladescu, Pogea si alti "destepti" ca ei ar trebui s ainteleaga cateva chestiuni simple:
    - firmele private nu vor ajutor de la stat
    - firmele private vor PREDICTIBILITATE, adica, azi 4 martie sa pot fi sigur ca mediul legislativ (cu referire la economie) nu se schimba cel putin 3 ani, ca sa imi pot planifica si eu activitatea, iar atunci cand se schimba, schimbarile sa fie anuntate cu cel putin 6 luni in avans
    - sa se elimine taxele inutile si fara sens, gen impozit minim, taxa de orar si alte ineptii de genul acesta
    - daca eu intarziu cu plata darilor si mi se calculeaza un nivel al penalitatilor, treaba sa fie valabila si invers, adica si statul sa plateasca aceleasi penalitati, cand imi datoreaza mie ceva
    - sa se reduca contributiile sociale: este ceea mai mare piedica in calea angajarii de forta de munca
    - organele de control sa nu vina pusi pe harta si sa sanctioneze doar acele situatii cand statul este intr-adevar prejudiciat; amenzile de genul nu ai completat corect foaia de parcurs sau cele asemanatoare sunt niste porcarii. Daca impozitele datorate su fost corect calculate si achitate, restul e doar forma si tine de bucataria si rigurozitatea interna a companiei
    • +3 (3 voturi)    
      pt hubertus (Joi, 4 martie 2010, 15:06)

      adrian [anonim] i-a raspuns lui Zsolt Bodola

      Corect zici frate. Si daca mai adaugam si "cum dracu se face ca ajutoare primesc numai inregimentatii?" si poata isi mai baga cineva nasul si printre dosarele cu finantari sa se faca si astea mai transparente......
    • +2 (2 voturi)    
      Absolut de acord ! (Joi, 4 martie 2010, 15:13)

      Gore [anonim] i-a raspuns lui Zsolt Bodola

      inclusiv cu ce a spus Elena. E nevoie de ajutor pentru toti, dar nu de pomeni. E nevoie de fiscalitate prietenoasa, de o povara administrativa mai mica, de functionari cu bun simt, nu tirani pe mica lor mosie, de mediul ala de afaceri despre care toti vorbesc, dar se ingrijesc mai intai de propriile afaceri, pentru ca nu sta Seby la cozi sa depuna nu stiu ce discheta (se lucreaza informatizat, cica!), nu stiu ce formular si sa ridice nu stiu care certificat.
    • +1 (1 vot)    
      100% correct (Joi, 4 martie 2010, 15:45)

      flaviu [anonim] i-a raspuns lui Zsolt Bodola

      Asta vrem!
      Nu vrem pomana, vrem stabilitate si corectitudine (din partea statului). Nu vrem favoritisme / conditii preferentiale. Vrem reguli corecte care sa fie aplicate la toata lumea la fel.
    • 0 (0 voturi)    
      tot ce e bani (Joi, 4 martie 2010, 16:10)

      aritmos [anonim] i-a raspuns lui Zsolt Bodola

      se leaga de costul statului - azi la 31% (si Isarescu dixit). Daca am ajunge ca Polonia (17%) ca sa nu vorbesc de Franta (12%), ia vezi cate miliarde de euro nu mai sunt cerute de gaurile din diferite bugete de asistenta sociala. Si eu injur CAS etc, dar contribuie SASE milioane si beneficiaza 18 mil de sanatate gratuita. Idem pensii, idem subventie de caldura, idem metrou, idem .... Restul cu corectitudinea controlului este foarte OK. De forfetar mai discutam: in alte tzari sunt categorii de afaceri care pot opta pentru forfetar (care functioneaza ca o taxa de licentiere).
  • +1 (1 vot)    
    ce frumos (Joi, 4 martie 2010, 14:57)

    damian [anonim]

    pai nu puteti ajuta desigur tot mediul de afaceri. ca doar nu sunt toti parte din clientela politica... ca mic intreprinzator ce beneficii ai de la statul caruia ii platesti aproape 30% din ce castigi?! ce avantaje ai? auzi obraznicie, nu putem ajuta tot mediul de afaceri... ce masuri ai pentru imm? pentru marile companii stim ca se pot sterge datorii, amana, au costuri preferentiale... dupa ce ca mediul privat a tinut in spate toata tara in perioada de criza, pentru care nu a existat niciun plan de iesire, tot in ei dam. bravos natiune, faceti istorie! sa vezi studiu de caz sa rada posteritatea...
  • +1 (1 vot)    
    perfect! (Joi, 4 martie 2010, 15:08)

    dudu [anonim]

    da, domnu Vladescu, sigur ca da, oamenii invata sa se "descurce", ca intotdeauna de altfel.
    sigur ca da, multumim pentru indemn. daca n-au incotro oanenii se "descurca". c-o spaga, c-o evaziune mica, o plata la negru, sigur ca invatam sa ne "descurcam" daca avem de-a face cu un guvern incompetent si iresponsabil care se pozitioneaza DE PARTEA CEALALTA a unei baricade.
  • +1 (1 vot)    
    Ajutor (Joi, 4 martie 2010, 15:08)

    Ion [anonim]

    Lasa ca poate o sa gasesc ajutor de la cei doi contabili pe care o sa ma obligati sa ii angajez.
  • +2 (2 voturi)    
    Domnule Ministru, cauta-ti altceva de munca ! (Joi, 4 martie 2010, 15:34)

    Gore [anonim]

    Daca un ministru, de finante in plus, spune ca nu poate ajuta "tot" mediul de afaceri, se inseamna ca are alta treaba, dar este retinut pe la guvern. Asta pentru ca, in primul rand, el este acolo inclusiv pentru asta, sa ajute mediul de afaceri de unde-i vin impozitele si taxele fara numar puse pentru aia 99% de romani manelisti. In al doilea rand, pentru ca intelege total pe dos ce inseamna sa ajute mediul de afaceri, care nu este "un cerc de interese", de vreme ce principalul interes al celor mai multe firme si firmulite este sa supravietuiasca. In al treilea rand, pentru ca este un ministru care da povete contribuabililor "sa se descurce", asta in timp ce el inventeaza fel si fel de noi stransori si sacrificii, pentru ca asa stie el sa-si duca misia de demnitar la capat, "descurcandu-se".
  • 0 (0 voturi)    
    hehehe... (Joi, 4 martie 2010, 15:48)

    Codruta N [utilizator]

    BINEINTELES ca "nu puteti ajuta tot mediul"... trebuie sa-i "ajutati" numai pe oamenii vostri!
    Ceilalti? Pai, ceilalti ar trebui ajutati (in opinia voastra) sa moara >:
  • 0 (0 voturi)    
    aha (Joi, 4 martie 2010, 22:56)

    calin [anonim]

    Nenea Vadescu' nu trebuie sa ajutati voi mediul de afaceri. Ideea ar fi sa nu ii mai vanati si sa-i ucideti pe micii intreprinzatori cam asta ar fi cel mai mare "ajutor" care ar putea statul sa-l dea mediului de afaceri!
  • 0 (0 voturi)    
    omu' spune adevarul (Joi, 4 martie 2010, 23:07)

    gheo [anonim]

    intr-adevar, nu sunt destui bani sa ajute intreg mediul de afaceri.
    asa ca prietenii sunt ajutati si restul sugrumati ca sa faca loc prietenilor
    in esenta nimic nu se pierde, totul se transforma; si prietenii actualei puteri devin mai bogati; criza merge struna