Asiguratorii: Romania a ajuns sa aiba cel mai neprofitabil segment de asigurari generale din Europa Centrala si de Est, iar piata asigurarilor auto e in colaps

de Adrian Vasilache     HotNews.ro
Joi, 4 martie 2010, 21:06 Economie | Companii

 documente
(04 Mar 2010) PowerPoint, 5MB
Romania a ajuns sa aiba cel mai neprofitabil segment de asigurari generale din Europa Centrala de Est, marja rezultatelor tehnice intrand prea mult in teritoriu negativ, a precizat joi Cristian Constantinescu, presedintele Uniunii Nationale a Societatilor de Asigurare si Reasigurare din Romania (UNSAR). Catalin Stroe, director al diviziei vanzari in Asirom, sustine ca piata asigurarilor auto din Romania se afla in colaps, printre semnale fiind accentuarea lipsei profitabilitatii pentru asiguratori sau cresterea de circa 10 ori in 2009 fata de 2006, a numarului de reclamatii legate de RCA.

"Dupa ce ani de zile am fost obisnuiti cu cresteri ale pietei de asigurari auto cu procente formate din doua cifre, in 2009 discutam de o stagnare si personal nu cred ca avem motive de optimism pentru 2010, cand probabil vom asista chiar la o usoara scadere pe segmentul subscrierilor din polite auto. In acelasi timp, progresiv s-au intensificat pierderile pe segmentele auto. Cu riscul de a ma repeta, va voi aminti cateva cifre privind rezultatele non-life la nivel de piata: in 2005 s-au inregistrat pierderi de 30 milioane euro, in 2006 - 75 milioane euro, 2007 - 115 milioane euro si 2008 -236 milioane euro. In 2009 probabil va fi o cifra mai mare", a declarat joi Cristian Constantinescu, presedintele UNSAR si director general al Allianz-Tiriac, in cadrul unei conferinte pe tema asigurarilor organizata de revista Media Xprimm.

  • Constantinescu, UNSAR: Romania a ajuns sa aiba cel mai neprofitabil segment de asigurari generale din Europa Centrala si de Est

Rata daunelor in Romania
Rata daunelor in Romania
Foto: Allianz-Tiriac Asigurari
"Romania a ajuns sa aiba cel mai neprofitabil segment din asigurari generale din Europa centrala de est, marja rezultatelor tehnice intrand mult prea mult in teritoriu negativ. Clasele generatoare de pierderi sunt evident CASCO si RCA care au inregistrat rate combinate nete extrem de ridicate", a explicat Constantinescu.

Astfel, potrivit datelor CEIOPS (Committee of European Insurance and Occupational Pensions Supervisors) privind evolutia ratei daunei combinate nete (care inseamna rata daunei la care se adauga rata cheltuielilor), Romania a ajuns in 2008 la o rata de 127% pe segmentul asigurarilor generale, in conditiile in care in Bulgaria aceasta se situeaza la 96%, in Cehia la 82,7%, in Polonia la 91,7%, in Slovenia la 96,7% iar in Slovacia la 82,7%.

  • Catalin Stroe, Asirom: Asiguratorii au pierdut din RCA circa 150 milioane euro in 2009

Piata RCA, 2006-2009
Piata RCA, 2006-2009
Foto: Asirom
Catalin Stroe, director al diviziei de vanzari alternative in cadrul Asirom, este de parere ca piata asigurarilor auto din Romania se afla in acest moment in colaps.

"Dupa calculele mele si din date CSA ajungem la o rata a daunei combinata din RCA de circa 128%, care ne arata colapsul in care se afla piata RCA in acest moment. Estimarea mea este ca, in 2009, companiile de asigurare au pierdut din activitatea RCA intre 100-150 milioane euro", a spus Catalin Stroe.

Potrivit oficialului Asirom, dauna medie platita in euro s-a dublat in 2009 fata de 2006, in timp ce prima medie anualizata in euro a ramas constanta, ceea ce accentueaza lipsa de profitabilitate pe acest segment.

  • Numarul reclamatiilor legate de despagubirile RCA a crescut de aproape 10 ori in 2009 fata de 2006

Nu in cele din urma, un alt semnal al situatiei dificile in care se afla piata asigurarilor auto este cresterea de 10 ori a reclamatiilor privind despagubirile RCA.

"Un alt indicator care arata starea in care se afla piata asigurarilor auto este numarul reclamatiilor facute de clienti legate de despagubirile din RCA: de la 496 reclamatii in 2006 am ajuns in 2009 la 4000. Numarul clientilor nemultumiti de modul in care cum au fost despagubiti din RCA a crescut de aproape 10 ori in trei ani de zile. Este un alt indicator clar care arata colapsul in care se afla piata RCA in acest moment", a mai precizat Catalin Stroe.

  • Restabilirea echilibrelor financiare impune si cresterea tarifelor RCA

In conditiile acestea dificile din piata, Cristian Cosntantinescu spune ca restabilirea echilibrelor financiare necesita masuri imediate, printre acestea fiind si cresterea tarifelor RCA.

"Discutam de unul din cele mai complicate momente pe care piata asigurarilor, in special cea auto, le traverseaza. Restabilirea echilibrelor financiare impune o reactie imediata pe doua directii principale: Mai intai cea dificila: un control mai bun asupra cheltuielilor cu despagubirile, combinata cu a doua masura o corelare mult mai riguroasa a tarifelor cu riscurile asumate, ceea ce inseamna o crestere a primelor de asigurare avute si in special a celor RCA", a mai declarat Cristian Constantinescu.

Datele oficiale anuntate recent de CSA arata ca piata asigurarilor din Romania a inregistrat anul trecut o valoare a primelor brute subscrise (atat din asigurari generale cat si de viata) de peste 8,8 miliarde lei, in scadere cu 1,1% fata de anul anterior. Pe segmentul asigurarilor generale, primele brute subscrise au avansat cu 2,03%, de la 7,06 miliarde de lei in 2008 la 7,21 miliarde de lei, anul trecut. Indemnizatiile brute platite de companiile autorizate sa practice asigurari generale au totalizat, anul trecut, 5,18 miliarde de lei, in crestere cu 25,03% fata de 2008.


Citeste mai multe despre   












Material sustinut de BCR

VIDEO Antreprenor StartUp Nation / Fondatorul Scolii de Bijuterie Contemporana: Eu nu vin la serviciu, eu vin in propriul meu atelier, in care imi exprim ideile. Ceea ce misca industria asta sunt ideile, nicidecum cifrele

David Sandu s-a ocupat de designul de bijuterii de cand era copil si a invatat pe cont propriu tot ceea ce stie. Assamblage - Scoala de Bijuterie Contemporana a aparut drept consecinta a acestei pasiuni. David face parte dintr-o industrie creativa emergenta, insa atat el, cat si cei care au trecut in ultimii 7 ani pe la bancurile de lucru ale scolii sale se vad adesea nevoiti sa spuna ca fac alte lucruri, pentru ca activitatea lor nu exista intr-un cadru legal.

2661 vizualizari

  • +9 (11 voturi)    
    mda (Joi, 4 martie 2010, 21:28)

    john [anonim]

    Saracii de ei. As zice sa facem o cheta, sa-i ajutam sa iasa din impas. Niste nesimtiti toti asiguratorii !!!
    • +11 (11 voturi)    
      cum sa nu intre in buda? (Joi, 4 martie 2010, 21:47)

      moi [anonim] i-a raspuns lui john

      ...daca apeleaza la service-uri autorizate care stabilesc pretul schimbarii unui spoiler lovit de un caine la peste 100 milioane lei vechi? masina noua costa cu totul 300 milioane... banii astia se presupune ca au fost impartiti echitabil intre hotii de la service si cei de la firma de asigurari. iar amaratul de proprietar de masina s-a vazut cu prima de asigurare majorata la triplu! asa ca nu mai e nevoie de cheta, ca se descurca si singuri, magarii!
      • 0 (0 voturi)    
        de la un om patit (Vineri, 5 martie 2010, 18:37)

        Stan Patzitu' [anonim] i-a raspuns lui moi

        Am lovit usor, pe zapada aia mare (pusa cu mana lui de Don Primar Opresco, desigur), din neatentia mea (ca sa nu zic DIN PROSTIE, recunosc), un frumos Maseratti Quatroporte.

        El de 130.000 euro, eu de 7.800, ca am un Logan, nou-noutz., pt care aveam si tampenia aia de taxa idioata si inutila de RCA.

        Curiozitatea m-a facut sa urmaresc dosarul de dauna, sa vaz cat as fi avut de platit dak eram tembel si nu aveam RCA.

        Stiti cat m-ar fi costat (doar) capota fata de la MASERATTI (ca doar stiti ca e de aluminiu si nu se poate repara, nu?)?

        Pret de fabrica si de importator aproape 20.000 EUR (mai exact 18.600!).

        Plus un far = 5.000 eur, grila radiator = 3.000 eur, bara fata = 10.000, niste cleme si shurubele, total piese = 38.000 euroi.

        Mai puneti si manopera si vopsirea (aproape 30.000 tot de euroi) si, va rog, sa adunati !

        Ati zis cumva 78.000 euro???

        Stiti cat a fost prima mea de asigurare RCA (aia obligatorie, taxa aia imputita, care nu tine cont de puterea de cumparare a romanului) pe 1 an? Aproape ... 80 de euro !!!

        Daca nu ma credeti, calculati-o singuri pe asigurareamasinilor.ro!

        Stan Patzitu'

        PS Terminati cu tampeniile, ca oricum e mult prea ieftina. Pentru cat m-a protejat pe mine as da (cu ochii inchisi) 50% in plus, adik ... 120 euroi pe an !!! ;-)
        • 0 (0 voturi)    
          asa arata o frauda in asigurari (Miercuri, 7 aprilie 2010, 10:54)

          Laurentiu [anonim] i-a raspuns lui Stan Patzitu'

          Uita-te putin la preturile care le-ai prezentat si o sa iti dai seama ca e frauda. 30.000 manopera si vopsit, nici daca mergea la mama ei acasa nu costa atat. si restul pieselor ce sa mai zic.
    • +2 (2 voturi)    
      RCA = caritas (Vineri, 5 martie 2010, 11:50)

      cc [anonim] i-a raspuns lui john

      De ce nu face cineva un calcul a cati bani au fost incasati din RCA si cati au fost dati pentru accidente ?

      Astia si-au pus totul pe cheltuieli si spun dupa aia ca nu au profit...Daca o societate de asigurari incaseaza 2 milioane de euro, da pentru accidente 1 milion de euro si isi pune in salariul presedintelui restul de 1 milion de euro, atunci profitul e zero. Totusi nu cred ca trebuie sa-i compatimim... Anumite societati de asigurare(nu toate) sunt intradevar ca uca un caritas: face cineva accident, dar n-au bani sa plateasca accidentul pana nu mai vin alti 10 clienti sa cumpere RCA...
    • 0 (0 voturi)    
      lamentatia semper onania (Luni, 15 martie 2010, 12:18)

      alex gore [anonim] i-a raspuns lui john

      Noroc cu baietii astia de la service-uri.... niste ingeri.... cinstiti, simţiţi.... uite, sărăcuţii de ei, cum au ieşit în stradă, să protesteze că nu sunt lăsaţi să fure companiile de asigurări.... dacă ar fi după hienele astea de cârpaci auto şi după cei care îşi exhibă frustrările şi nostalgiile comunistoide pe forum-uri şi blog-uri, ar trebui să ne întoarcem în pesteri..
  • +4 (4 voturi)    
    propunere (Joi, 4 martie 2010, 21:55)

    Caragiale [anonim]

    Eu zic sa faca toti Romanii cheta sa-i ajutam , ca se pare ca scumpirile ANUALE cu care deja ne-au obijnuit de ani si ani si ani si ani si ani si ani si ani
    facute sa reziste reziste reziste
    • 0 (0 voturi)    
      Ajutor ? (Vineri, 5 martie 2010, 8:47)

      Mircea [anonim] i-a raspuns lui Caragiale

      Sa stii ca toate societatile de asigurare au patroni straini, si ca orice strain, a venit aici in Romania ca sa castige nu sa piarda ! Asa ca daca vrei sa-i ajuti, fii atent pe cine ajuti !
      Gandeste-te ca te ajuti intai pe tine !
      Fii mai atent cand conduci si nu te mai da zmeu pe sosea pentru ca iti creste tensiunea !
  • +1 (1 vot)    
    este vina lor (Joi, 4 martie 2010, 22:09)

    din vest [anonim]

    si in vest este la fel, nu se fac bani din asigurarea masinii. Dar datorita serviciilor de calitate oferite clientul revine la aceeasi firma si pentru alte servicii: pensie, asigurare de viata, etc si din aceste produse iese profitul pentru firma. La noi datorita serviciilor proaste prestate clientii fug la alte firme pentru astfel de servicii, este normal si meritat. Daca nu au profit sa inchida si gata, nu-i obliga nimeni sa continue.
  • +1 (1 vot)    
    de ce in rest functioneaza ? (Joi, 4 martie 2010, 22:13)

    mircea [anonim]

    bonus malus intra doar de anu asta in vigoare pe cand dincolo e de ani buni. agentii de la asigurari nu cauta sa serveasca firma ci doar sa faca ciubucuri. nu poti face afaceri cu escroci aia ii clar. sa isi inchida tarabele daca nu functioneaza. din miile astea reclamatii fac pariu ca majoritatea sunt la ARDAF EUROINS ASTRA CARPATICA. la GENERALI TIRIAC SI OMNIASIG .. mai rar. deci doar escrocii vor inchide. NU VA VOM SIMTI LIPSA .. PA PA
    • 0 (0 voturi)    
      Omniasig? (Joi, 4 martie 2010, 23:11)

      x [anonim] i-a raspuns lui mircea

      Ce cauta Omniasig pe lista "buna"?
      Allianz Tz a scazut in ultimul an.
      Au inceput si astia sa fie semi-nesimtiti.
      (Toate-s din experienta proprie, fara sa fi pricinuit pagube din vina mea.)
  • 0 (0 voturi)    
    socoteala (Joi, 4 martie 2010, 22:26)

    Sorin [anonim]

    Citesc ca primele subscrise in 2009 au fost de 7,21 mld lei si s-a platit pentru despagubiri 5,18 mld lei, adica 71,84% din incasari. Nu cunosc datele "bucatariei interne" ale caselor de asigurari, dar chiar daca altii castiga mai mult din aceast afacere, eu n-as spune ca e un randament rau. Depinde la ce aspiri.
    Nu poti practica deocamdata, la gradul de saracie al multor romani, tarife la prime ca si in alte tari EU vestice, si, in plus, civilizatia rutiera mai are inca ani buni pana ajunge la nivelul acelorasi tari. Iata deci ca un randament al caselor de asigurari ca si in vest nu e posibil deocamdata.
    • 0 (0 voturi)    
      Calcul (Vineri, 5 martie 2010, 1:15)

      Alexandru C [anonim] i-a raspuns lui Sorin

      Calculul tau e bun daca toti angajatii fac munca voluntara iar toate sediile sunt inchiriate pe gratis. De reasigurare, taxe, consumabile ai auzit? Si astea costa nu?
      Ceea ce faci tu e ca si cum ai socoti ca daca ai dat pe o masina 10.000 si ai vandut-o cu 7.000 dupa 2 ani ai pierdut/cheltuit doar 3.000 Eur. Combustibilii si intretinerea nu-i socotesti ca alea nu costa bani. :)
      • 0 (0 voturi)    
        Pai e cam voluntara (Vineri, 5 martie 2010, 8:30)

        gigi [anonim] i-a raspuns lui Alexandru C

        Nicio firma de asigurare nu umple de bani un agent. Il lasa sa se descurce, si asta te spameaza pe mail, te cauta pe mess, te opreste pe strada sa-ti "ofere" o asigurare.
        El, probabil, are un procent de acolo.
        • 0 (0 voturi)    
          Greu (Vineri, 5 martie 2010, 13:05)

          Alexandru C [anonim] i-a raspuns lui gigi

          Stiu ca e greu pentru unii sa priceapa, dar decat sa-si dea cu parerea mai bine tac din gura. Ar fi mult mai bine decat sa-si dea prostia pe fata.
          Din punctul tau de vedere toti angajatii din asigurari sunt voluntari. :) Cand agentul ala incheie o polita si incaseaza 100 lei primeste ceva din suma aia sau nu?
          Cam asa si aici, la 7 miliarde de lei incasati se platesc comisioane. Se adauga multe alte costuri.
          Cine habar nu are e mai bine sa taca din gura. prea se pricep toti la toate. Tara de lazarusi.
          • 0 (0 voturi)    
            foarte greu! (Vineri, 5 martie 2010, 17:49)

            ma mir si eu [anonim] i-a raspuns lui Alexandru C

            Datele statistice pt. 2009 arata ca la 100 de lei incasati pe o polita RCA, asiguratorii au cheltuieli de 150,2 lei (din care vreo 72-110 lei pt despagubiri, iar restul pt cheltuieli curente de functionare – salarii, chirii, curent, gaz, hartie de scris, convorbiri telefonice, samd)!!!
            Clar, nu?
  • +1 (1 vot)    
    Si asiguratorii... (Joi, 4 martie 2010, 22:33)

    Andy [anonim]

    astia asa destepti cate propuneri au facut politiei rutiere pentru imbunatatirea conditiilor de trafic? Bineinteles, pentru a micsora numarul accidentelor.
    Si de cate ori au incercat sa-i ajute pe politisti pentru ca acestia sa-i amendeze pe cei care conduc o masina fara RCA valabil?
    Numarul de masini creste continuu, dar lor le scad subscriptiile?!!
    Sa inteleg ca urmeaza o noua scumpire a RCA si CASCO?
  • 0 (0 voturi)    
    nu prea cred (Joi, 4 martie 2010, 22:45)

    eu [anonim]

    raman la ideea ca daca ar genera pierderi un segment ar fi intrerupt de catre orice companie, si nu s-ar merge ani la rand in pierdere (adica cu bani adusi de acasa de actionari, sau subventionat din celelalte segmente de activitate)... si nici nu ar fi atat de multe companii care sa ofere RCA daca nu ar fi cat de cat profitabil.... deci rusinica si ciocu mic, nu faci profit ? atunci nu mai face rca si ramai cu asigurari generale si de viata....
  • 0 (0 voturi)    
    Duca-se (Joi, 4 martie 2010, 22:52)

    Costel [anonim]

    Si sa ne mai lase putin asiguratorii astia. Eu ii cred ca vreo unul cu o Dacie intr-un accident face pagube de mii de €, dar si el plateste aceeasi suma la asigurare ca si altul cu o masina de 3 ori mai scumpa (cilindreea sa fie aceeasi). Ar trebui un catalog cum au cei de la Casco, unde platesti in functie de valoarea masinii. Adevarat, asiguratorii au in meserie un factor de risc(in functie de accidentele petrecute), ai Mercedes...si tu risti: tu daca ma izbesti pe mine scapi cu 1500 Ron, eu daca intru in tine cu banii astia deabia iti cumpar 1 far. Vrei lux, plateste-ti portia si la asigurari....
  • +3 (3 voturi)    
    na ca m-am enervat (Joi, 4 martie 2010, 23:00)

    Dacu [utilizator]

    Deci, asta e presa ?????

    Citez din articol:

    " * Constantinescu, UNSAR: Romania a ajuns sa aiba cel mai neprofitabil segment de asigurari generale din Europa Centrala si de Est


    Potrivit acestuia, Romania a juns sa aiba cel mai neprofitabil segment al asigurarilor genrale din regiune.

    "Romania a ajuns sa aiba cel mai neprofitabil segment din asigurari generale din Europa centrala de est, marja ..." "


    Eu NU SUNT PROST !!!!!!!!!!!

    Eu NU SUNT PROST !!!!!!

    Nu trebuie sa-mi ziceti de inca 3 ori ceea ce s-a zis deja in titlul aricolului.

    Nu stiu ce noi stiluri de presa se mai inventeaza, dar ma enerveaza cam toate "noile cuceriri" in materie de media si mind control.
    La TV deja tre sa fii prost sa te mai uiti. Chiar si parintii mei de peste 70 de ani se plang ca nu au la ce se uita si se plictisesc.

    (Nu sunt "suparat" pe hotnews cum poate pare, dar acum m-am enervat si dau tot afara :) ce s-a adunat de atatea (doua) "decenii de impliniri marete in media")

    A ajuns presa in general si televiziuna in special un RecycleBin, (poleit, cu denumire tehnologica americana), o hazna unde se imput gunoaiele. Dar toate zoaiele sunt: la cerererea pulicului.
    E cica cerere si oferta in media.

    Nu ma poate convinge nimeni ca gunoaiele de emisiuni la TV, "vedetele" alea invitate toata ziua, etc - sunt cerure sau savurate de cineva. NU.
    Nu prea am cunoscuti care sa povesteasca ceva de la televizor (canalele romanaesti), pt. ca pur si simplu nu se prea uita !!! Dar cica asta vrea publicul. Aiurea. Toti au ca public target, pe cei mai prosti dintre romani. Acolo se da batalia de audienta. (dar oare or fi chiar asa de multi ???) Pe cei activi, cu treaba, nu ii targeteaza nimeni. Ca nu au sanse.

    Mas media prostilor.
    • 0 (0 voturi)    
      corectura (Vineri, 5 martie 2010, 8:15)

      adrian [anonim] i-a raspuns lui Dacu

      Buna. Aveti dreptate, am modificat. Multumesc.
  • +1 (1 vot)    
    Asiguratori in colaps/criza (Joi, 4 martie 2010, 23:12)

    Woodoo [anonim]

    Asiguratorii lu' peste, n-are mah nimic. Nu va pierdeti cu firea, ganditi pozitiv. Nu mai aveti de unde jupui p-aici? Nicio problema, va reprofilati si voi. Plecati in Haiti. E cald, e bine. Asigurati orice locuinta care mai e in picioare. Daca n-a cazut la ultimul cutremur, puteti fi siguri ca nu mai cade in urmatorii 50 de ani. Iesiti pe profit si o sa aiba si gura la copii vostrii ceva de mancare. Hai pa.
  • 0 (0 voturi)    
    Probleme? (Joi, 4 martie 2010, 23:44)

    Gigica [anonim]

    Dupa umila mea parere trebuia cineva din afara sistemului sa-si deie cu parerea, nu cei din sistem, adica in traducere `eu centrez eu sutez` mi se pare cam aiurea...so...ciocul mic, vorba lui Micki stiti voi care, Legiunea de onoare, doamneeeee...onoarea e doar un cuvant aiurea astazi...
  • 0 (0 voturi)    
    MINCIUNI! (Vineri, 5 martie 2010, 0:19)

    miticosul [anonim]

    Se plang ca piata asigurarilor auto este in cadere libera. In special RCA-ul. Bun. Ii intreb eu pe domnii retarzi de la firmele de asigurari, de cate ori au dat in judecata statul roman pentru masinile distruse in gropi si reparate pe CASCO (atunci cand e clientul bun de gura), samd. Si asta nu e decat un exemplu. Daca intr-adevar ar fi pe pierdere, s-ar lupta sa-si recupereze fiecare banut.

    Dar apoi, e mai usor sa-l f**ta la icre pe asigurat si sa-l ciupeasca la banii de manopera.
  • 0 (0 voturi)    
    Bla,bla,bla... (Vineri, 5 martie 2010, 8:10)

    Pantera Roz [utilizator]

    Mariti,mai,RCA-ul de 2-3-10 ori si gata,ca de fapt asta se vrea!Iar comentatorii ofuscati de pe aici vor plati,pt.ca nu vor avea incotro!Simplu!De fapt,totul e atat de simplu in tara asta....
  • 0 (0 voturi)    
    praf in ochi (Vineri, 5 martie 2010, 9:28)

    ronson [anonim]

    Foarte curios! Daca ne uitam pe net o sa vedem ca fiecare asigurator a raportat pentru anul 2009 un profit de ordinul milioanelor de EURO si in majoritatea cazurilor mult mai mare decat profitul din 2008.
    • 0 (0 voturi)    
      Asigurari (Vineri, 5 martie 2010, 10:18)

      Asiguratul de rand [anonim] i-a raspuns lui ronson

      Intr-an an am avut un mic accident. Pe langa vopsitul portiere, trebuia schimbat si bandoul. Initial, cer o oferta de pret de la un distribuitor autorizat->pret 90 RON cu TVA. Cand ma duc in service sa ridica masina si sa semnez factura, mai uit la acelasi bandou cu pretul de 180 RON FARA TVA! Bine ca aveam CASCO. Alt an,alt eveniment. Schimb bara fata...La acelasi distribuitor...pretul ei 450 RON cu TVA, la service, pe factura 1.100 RON FARA TVA(cica e mai buna ca e Aftermarket :D). Concluziile le trageti singuri, domnilor!
      • 0 (0 voturi)    
        service-urile, dragostea mea! (Vineri, 5 martie 2010, 17:58)

        Nu ma mai mir [anonim] i-a raspuns lui Asiguratul de rand

        Am facut un mic studiu pe net (pt service-uri auto din Elvetia) si rezulta ca pretul manoperei in service-urile din Romania, fata de Elvetia este cu cca. 120% mai mare!
        Surprinzator insa e studiul pe pretul pieselor de schimb de origine (ATENTIE!), care e de cca ... 300% fata de cel de import, … iar la calitatea reparatiilor sau la faptul ca piesele puse pe masina provin din dezmembrari sau sunt piese after-market, chinezesti, de calitate indoielnica, chiar nu cred ca are rost sa mai discutam aici. :(
    • 0 (0 voturi)    
      zau, domn'e? (Vineri, 5 martie 2010, 17:53)

      ma mir din nou [anonim] i-a raspuns lui ronson

      Profit? Ha, ha, ha ... !!! Pierderi totale de 250 mil euro in 2009 = profit ???
      Ma mir! Acum chiar ma mir!
  • 0 (0 voturi)    
    Ati platit mult mai mult anul asta la RCA (Vineri, 5 martie 2010, 11:19)

    Asigurat ca voi toti [anonim]

    Despre problemele cu despagubirile nu prea pot sa vorbesc, ca m-a ferit Dumnezeu de daune. Dar in ceea ce priveste preturile, care vad ca revolta pe toata lumea, vreau sa va intreb cu cat ati platit mai mult anul asta decat anul trecut? Eu m-am intresat inainte sa imi reinnoiesc polita (am gasit un calculator online pe un portal specializat, www.asigurareamasinilor.ro) si nu parea a fi cu mult mai mult. Si cand m-am dus la asigurator , am mai avut si reducere de 20% ca...era promotie :))
    • 0 (0 voturi)    
      depinde de masina (Vineri, 5 martie 2010, 13:21)

      Technicus [utilizator] i-a raspuns lui Asigurat ca voi toti

      La o masina de capacitate cilindrica de peste 2000 cmc pretul RCA a crescut cu peste 50% intr-un an.
  • 0 (0 voturi)    
    RCA (Vineri, 5 martie 2010, 11:56)

    Intrebari! [anonim]

    1. De ce in Romania se plateste RCA cumulat cu CASCO!?
    In Germania daca ai CASCO nu mai ai obligativitatea unei alte asigurari!
    • 0 (0 voturi)    
      Spre stiinta tuturor "fazanilor"! (Vineri, 5 martie 2010, 18:05)

      ma mir rau de tot [anonim] i-a raspuns lui Intrebari!

      In Romanica, la fel ca-n Germanica si in toata Europica, RCA-ul (adik polita de raspundere civila nationala) e cumulat cu polita tip Carte Verde (adik polita de raspundere civila internationala) si nu cu CASCO, domnule !!!

      Confuzie mai tampita ca asta nu am citit vreodata!

      PS Asig. CASCO e o asigurare FACULTATIVA (adik NEOBLIGATORIE!) si o faci doar dak vrea mushkiu tau, mai nene!