Bechtel ar putea finaliza, in acest an, doar 20 de kilometri din autostrada Transilvania

de Claudia Pirvoiu     HotNews.ro
Luni, 8 martie 2010, 17:20 Economie | Companii

Autostrada Transilvania
Foto: HotNews.ro
Guvernul Romaniei a ajuns la o intelegere cu Bechtel in vederea continuarii, in acest an, a lucrarilor de la autostrada Transilvania. Potrivit unor surse guvernamentale, "vor fi cautate solutii financiare din perspectiva rectificarii bugetare pentru a fi continuate lucrarile". Astfel, in acest an ar putea fi finalizati aproximativ 20 de kilometri de autostrada, au mai spus sursele citate. Pana la sfarsitul lunii aprilie, intre compania americana si Ministerul Transporturilor va fi semnat un protocol privind efectuarea lucrarilor pe tronsoanele Campia Turzii-Turda si pe Gilau-Nadasel. Ministrul Transporturilor, Radu Berceanu, a declarat, anul trecut,  la inaugurarea primilor 42 de kilometri ai Autostrăzii Transilvania, ca in 2010 ar putea fi finalizati inca 48 de kilometri.

Premierul Emil Boc a avut, luni, o intalnire cu reprezentantii companiei Bechtel pentru a discuta continuarea lucrarilor la autostrada. La finalul discutiei, premierul a anuntat ca Ministerul Transporturilor si Bechtel vor semna un protocol de continuare a lucrarilor in aprilie. Tot in aceeasi luna va fi achitata o noua transa din datoria fata de constructor pentru lucrarile executate pana in prezent.

Compania americana Bechtel a anuntat, la inceputul lunii februarie, ca intentioneaza sa restranga activitatea la autostrada Transilvania, luand in considerare si concedierea colectiva, din cauza ca nu si-a primit banii pe care ii datoreaza Compania Nationala de Autostrazi si Drumuri Nationale din Romania (CNADNR). Intre timp, CNADNR a dat asigurari ca suma datorata, care se ridica la circa 214 milioane de euro, va fi platita esalonat pana in aprilie. Dorina Tiron, directorul general al CNADNR, a declarat pentru HotNews.ro ca banii prevazuti in bugetul pe anul acesta ajung doar pentru plata datoriilor de anul trecut.

Bechtel intentioneaza sa continue lucrarile la autostrada Transilvania in masura in care va fi asigurata finantarea necesara, a declarat, in luna februarie, pentru HotNews.ro Bogdan Sgarcitu, directorul de comunicare din cadrul companiei americane. Potrivit acestuia, problema principala este bugetul de stat pe 2010 care nu are prevazute sumele necesare continuarii lucrarilor. Pentru cei 10 kilometri din sectiunea 2B, intre Turda si Campia Turzii, ar fi necesare circa 100 de milioane de euro, iar pentru 40 de kilometri din sectiunea 3C, intre Suplacu de Barcau si Bors, ar trebui alocate aproximativ 200 de milioane de euro. Efectuarea lucrarilor pe sectiunea 2B este aproape o certitudine, insa sectiunea 3C ramane inca sub semnul intrebarii.

Compania americana Bechtel a anuntat pe 8 martie ca  va disponibiliza peste 1.900 de angajati de pe santierul Autostrazii Transilvania. Bechtel a trimis deja Agentiei Judetene pentru Ocuparea Fortei de Munca din Cluj o notificare in acest sens, iar institutia a avertizat compania ca nu a respectat procedura legala de concediere colectiva.

  • Bechtel a inaugurat, la 1 decembrie, primii 42 de kilometri ai autostrazii Transilvania, pe tronsonul 2B Turda-Gilau. Pentru 2010, planul lucrarilor vizeaza finisarea celor 10 km de pe tronsonul Turda-Campia Turzii si jumatate din tronsonul 3C - Suplacu de Barcau-Bors. Proiectul de constructie a Autostrazii Transilvania, pe traseul Brasov-Bors, a inceput in 2004, in baza unui contract de 2,2 miliarde de euro acordat Bechtel prin atribuire directa. Autostrada are 415 km si patru benzi.



Citeste mai multe despre   










2472 vizualizari

  • +6 (10 voturi)    
    Moaaaa (Luni, 8 martie 2010, 17:26)

    Paul [anonim]

    Inca 20Km, nu imi vine a crede ... imens! Sunt uimit, nu mai am cuvinte ... Abia astept sa ma dau cu trotineta pe acolo ca presupun ca acesti 20km vor fi pe undeva prin camp
    • +3 (3 voturi)    
      unu (Luni, 8 martie 2010, 18:14)

      unu [anonim] i-a raspuns lui Paul

      la primii 42 km lui boc i-a venit ideea sa faca un maraton. de rasul curcilor.
      acum ce-o sa mai organizeze? concurs de mersul piticului?
      oricum pana termina astia autostrada se strica primul tronson
    • 0 (4 voturi)    
      grupul de la Cluj (Luni, 8 martie 2010, 20:08)

      Rus [anonim] i-a raspuns lui Paul

      Cita vreme e Boc primar, proiectul autostrazii A3 o sa fie doar un banal sens giratoriu in jurul Clujului. Restul investitiilor se vor face pentru pusca si cureaua lata.
    • 0 (2 voturi)    
      ATATA COSTA INTRAREA IN NATO (Luni, 8 martie 2010, 23:03)

      becu [anonim] i-a raspuns lui Paul

      treaba asta cu autostrada e defapt nota de plata care au trimis-o americanii pt ca ne-au primit in nato.deci chiar nu va inteleg de ce ne lamentam.

      mai bine reziliem contracte si o luam de la capat.numa ca si reziliatul probabil costa mai mult decat toata autostrada.ca-s convins ca americanii respectiv - Richard Bruce "Dick" Cheney - are o clauza de reziliere de care nici nu ne putem apropia.
      asa ca e ok faptul ca fac numa 20 de km.peste 10 ani o alta firma - poate - o sa ne dea la semnat un contract pt autostrada ca ne primesc in organizatia tarilor cu mancatori de seminte.sau organizatia taietorilor de frunze la caini.
      super
  • +3 (7 voturi)    
    Yey! (Luni, 8 martie 2010, 17:27)

    miticosul [anonim]

    Sa bem pentru asta. Sa o facem o adevarata sarbatoare nationala! Sa ii facem inaugrarea cu panglici, trambite si surle!
  • +6 (8 voturi)    
    mamaaaa...ce mult!!!! (Luni, 8 martie 2010, 17:29)

    sliderem [anonim]

    trebuie sa felicitam pe cineva pentru aceasta nazuinte si pentru asemena vise marete >
  • +3 (3 voturi)    
    Tronsonul Bors - Suplacu de Barcau? (Luni, 8 martie 2010, 17:31)

    Surfer [utilizator]

    ce se aude de tronsonul asta? e in lucru din 2004, se vede ceva? sunt vreo 50 de km

    macar Turda-Gilau e gata
  • +8 (10 voturi)    
    Autistrada (Luni, 8 martie 2010, 17:32)

    Alexandru C [anonim]

    Unim si noi in deceniul asta 2 orase? Ca 20, 50 , 80 km nu reprezinta nimic daca nu unesc 2 orase intre care traficul e unul important ca de aia se face autostrada nu ca sa circule carutele pe ea.
    • +5 (7 voturi)    
      NU (Luni, 8 martie 2010, 17:49)

      Laur [anonim] i-a raspuns lui Alexandru C

      Nu vezi ca n-au fost in stare sa termine Cernavoda-Constanta? Peticele astea de autostrada construite doar la campie sunt praf in ochii alegatorilor. Nu se complica sa faca autostrada in regiune de dealuri, costa mult si kilometri-s putini.
  • +6 (8 voturi)    
    bravo! (Luni, 8 martie 2010, 17:36)

    jos_iliescu [anonim]

    Vai ce bine! Kilometru cu kilometru, asa se face totul! Graba strica treaba! Daca chiar se fac aia 20, ies si eu in ****ul gol in fata sediului PSD!..
    In alta ordine de idei, multumim PSD-ului pentru minunatul contract semnat cu Bechtel.. bravo baietzi! O sa ne ramana de gat, ca o piatra de moara, ani intregi de-acum inainte!
    Sa-ti fie rusine... Adrian... Nastase! :P
  • +5 (5 voturi)    
    marea pacaleala (Luni, 8 martie 2010, 17:37)

    anonim [anonim]

    Nu au fost in stare pina acum, de ce o sa fie in continuare ?

    20 km intr-un an ? adica o sa o facem pe toata pina in deceniul viitor ?

    Vai de noi ce natie sintem. Ne meritam soarta la cit de .... sintem.
  • +4 (6 voturi)    
    Replici pentru Alexandru. (Luni, 8 martie 2010, 17:49)

    A.Corneliu [utilizator]

    Mai propun inca:
    - Antistrada.
    - Autist-strada.
    - Unterstrasse.

    Colegii sunt invitati sa continue cu noi contributii.
  • +2 (2 voturi)    
    Autostrada (Luni, 8 martie 2010, 18:12)

    Zamolxisz [anonim]

    Hahaha... am ras un pic de stirea asta, insa la reculul zambetului, ma incearca o grimasa si un gand....... se poata ca in ritmul asta sa se termine austroda in 20 de ani... deci cam repede pentru mine... ca nu apuc din salariul meu de profesor sa-mi cumpar o masina cu credit...
  • +2 (2 voturi)    
    wow (Luni, 8 martie 2010, 18:15)

    liviu_ [utilizator]

    in 2-3 ani ii ajugen pe nemti !!!
    in 5 ani o sa avem cei mai multi (si buni) kilometrii de autostrada din lume!!! ...

    felicitari!!! propun sa ne punem toti pene si sa preaslavim maretul guvern daca termina acesti 20 km anu asta...

    la mai mare... in stilu asta in 2011 o sa ne propunem 5 km de autostrada
  • +4 (4 voturi)    
    Esenta articolului: (Luni, 8 martie 2010, 19:15)

    Vizitiul [utilizator]

    "ar putea".

    Din ciclul: Ar putea sa ninga in Iulie...
    • +1 (1 vot)    
      daca nu ma insel... (Luni, 8 martie 2010, 21:41)

      taranistu [utilizator] i-a raspuns lui Vizitiul

      erai in al noualea cer cand a castigat Carmaciul, prin decembrie trecut. Acum pupilul lui, Boc, ne spune altceva decat atunci, in decembrie. Ceva mea culpa?
      • 0 (0 voturi)    
        Inca sunt :) (Luni, 15 martie 2010, 6:56)

        Vizitiul [utilizator] i-a raspuns lui taranistu

        Doar nu crezi ca Geoana & Co reprezentau raul mai mic nu?
  • 0 (0 voturi)    
    Nu sunt un specialit in drumuri si subpoduri... (Luni, 8 martie 2010, 19:53)

    Ion Bulion [anonim]

    dar la ct vad din poza atasata nu prea este bine facuta.
    - nu esti atent si gazi in tunelul de sub autostrada - n'au lasat prea mult loc pentru masinile de interventie...
    - grosimea tavanului canalului ala este foarte mica din cate vad - poate autostrada nu o sa fie circulata de utilaje grele si nici soseaua nu o sa se taseze pe langa canalul ala.
    - daca or sa vrea sa mai adauge peste cativa ani inca o linie or sa cheltuiasca cat nu face daca nu au considrat deja asta acuma...
  • +3 (3 voturi)    
    De ce sa se grabeasca? (Luni, 8 martie 2010, 20:07)

    Ady [anonim]

    La Croati tot bechtel a lucrat, dar la preturi de 5-6 ori mai mici, ce mai conteaza ca se fac 20 de km pe an, daca in cei 42 deja facuti nu ai unde sa intorci:)). Sint unele mom cind multa lume il regreta pe nea ceasca, din pacate. Ce mai conteaza ca s-a umplut tara de radare, iar de la Arad la Bucuresti, faci drumul in 12/13 ore.
  • +1 (3 voturi)    
    psd=pdl=va las pe voi (Luni, 8 martie 2010, 20:32)

    iluh [anonim]

    aici este o adevarata conspiratie...pai nu stiti de ce nu se fac autostrazi???...va zic eu :a aparut duster..hi hi hi...apropo pt colegu de mai sus''jos_iliescu'',ia de te uita si la contractu' cu francezii ,facut de pdl-isti,la straduta aia care de la 400 milioana euro sari la vreo 5miliarde!!!!! hai sa traim bine!!
  • +1 (1 vot)    
    Trebuiau sa inceapa din vestul tarii. (Luni, 8 martie 2010, 22:49)

    Adrian [anonim]

    Ungurii au autostrada pana aproape de granita cu Romania. Era cel mai usor sa inceapa cu atostrada de la granita. Sa treaca pe langa Arad si Timisoara.
    Dar le-a fost frica de investitorii care nu s-ar mai fi dus in bucuresti ci s-ar fi oprit in vest...
  • 0 (0 voturi)    
    A3 (Marţi, 9 martie 2010, 7:59)

    Just me [anonim]

    Vad ca suntem cu adervarat romani...pe langa fotbal ne pricepem foarte bine si la autostrazi. ("ca in poza nu pare bine facuta, ca nu ai unde sa intorci, ca tavanul e subtire, ca nu e loc pentru interventii") cred ca mai trebuia sa spunem ca nu este banda rulanta pe mijloc si ne dovedeam priceperea de tot. Acesti 20 de km care zic ei ca vor fi facuti anul asta unesc mai multe orase (Campia Turzii, Turda si Gilau) ca sa nu mai vorbim ca tronsonul Gilau - Nadasel o sa preia tot traficul dinspre Zalau si o sa asigure si un loc de munca pentru peste o mie de oameni. Hai sa speram ca si asa in ritmul asta lent se face ceva si sa mai renuntam la prostia care ne apasa de fiecare data cand se incearca ceva. Sa trecem peste statutul asta demereu nemultumiti.
  • 0 (0 voturi)    
    are dreptate raspandacul de mai sus (Marţi, 9 martie 2010, 9:14)

    gheo [anonim]

    ce sa ne lamentam atat? e bine 20 de km
    puteau sa faca doar 200 de metri si atunci era chiar rau; nici nu va ganditi cate vor schimba 20 de km de autostrada. legam autostrada ungara de cea bulgara.
    conectam serbia de moldova si facem jonctiunea si cu ukraina. traficul dintre constanta si viena va fi lejer ca vara; iarna vor veni mii de turisti cu avionul, eventual la hotelurile primei amante.
    la snagov facem parc tematic Dracula Park-Nuti reloaded 2010 si astia 20 de km pica la fix
    e bine ca 'se face ceva'
    si ia sa vad multumire in ochii vostri de votanti
  • 0 (0 voturi)    
    A3 (Marţi, 9 martie 2010, 9:53)

    nicu [anonim]

    Nu vreau sa jignesc pe nimeni dar cei cu rautacismele despre autostrada banuiesc ca sunt mitici si crapa de ciuda ca nu le face Boc suspendata,iar daca sunt ardeleni cred ca sunt indobitociti de televiziuni si politicieni din opozitie.Un comentator face un calcul ca in 20 de ani s-au construit cate 5 km de autostrada pe an (deci 100 km) dar 42 km s-au construit in 2008.Aceasta portiune chiar daca functioneaza ca centura ocolitoare a Clujului e un lucru bun.
    Nu sunt fan PDL,dar PSD si PNL nu au facut nimic pentru Ardeal si nici nu vor face si te miri de ce vor unii autonomie,doar au adunat bani buni de aici pe care i-au directionat in alte zone+ buzunarele lor.
  • 0 (0 voturi)    
    ...o sa fie.... (Marţi, 9 martie 2010, 10:04)

    drumaru' [anonim]

    Poate nu ati inteles ...,,vor semna un protocol de continuare a lucrarilor in aprilie''... Protocol ..la contract.... Cu alte cuvinte ...te roooooog sa mai faci vreo 2 km sa dau si eu bine la bobor...
    In acest ...cadru ,,ar putea fi finalizati aproximativ 20 de kilometri de autostrada''....
    Minunata tara cu minunati conducatori....
    Traiasca....
  • 0 (0 voturi)    
    teledon (Luni, 15 martie 2010, 9:08)

    mistydo [utilizator]

    Sa organizam un teledon, sa se termine autostrada trasnsilvaniei, ce zici?