Site-urile de comert electronic vor fi obligate sa afiseze pe home page un link catre site-ul ANPC

de Dragos Comache     HotNews.ro
Luni, 15 martie 2010, 16:29 Economie | Companii

Site-urile de comert electronic vor fi obligate sa puna pe home page un link vizibil catre adresa de web a Autoritatii Nationale pentru Protectia Consumatorilor, se arata intr-un ordin al autoritatii publicat in Monitorul Oficial. Acest ordin a fost emis "pentru corecta informare a consumatorilor si pentru a le da acestora posibilitatea sa afle informatii referitoare la modul in care pot face sesizari sau reclamatii cu privire la produsele sau serviciile care le sunt puse la dispozitie".

"Toti operatorii economici care administreaza site-uri de vanzari, preluari comenzi on-line si/sau publicitate la produse si/sau servicii, la serviciile turistice, de comercializare de pachete de servicii turistice sau bilete de avion, inclusiv e-commerce (comert electronic), sunt obligati sa prezinte pe prima pagina a site-ului (home page) un link vizibil catre adresa oficiala de web a Autoritatii Nationale pentru Protectia Consumatorilor (www.anpc.gov.ro), denumit Protectia Consumatorilor - ANPC", se arata in Ordinul nr. 72/2010 al presedintelui ANPC.

De asemenea, toti agentii economici au obligatia sa afiseze numarul de telefon denumit Telefonul Consumatorului, adresa si numerele de telefon/fax cu tarif normal si adresele de e-mail ale Comisariatelor Judetene pentru Protectia Consumatorilor, respectiv al Comisariatului pentru Protectia Consumatorilor Bucuresti-Ilfov si adresa si site-ul Autoritatii Nationale pentru Protectia Consumatorilor.
 
"Afisarea informatiilor obligatorii, care va fi realizata prin grija operatorului economic, se face in campul vizual al consumatorului, la loc vizibil, langa casa de marcat ori langa orarul de functionare, in spatiul de comercializare sau, dupa caz, de prestare a serviciului, inclusiv a serviciilor turistice, de comercializare a pachetelor de servicii turistice sau bilete de avion", se mai arata in document.

Ordinul ANPC intra in vigoare in termen de 30 de zile de la data publicarii in Monitorul Oficial.


Citeste mai multe despre   










3644 vizualizari

  • 0 (2 voturi)    
    da? (Luni, 15 martie 2010, 16:44)

    dares [utilizator]

    si site-urile straine care sunt accesate din Romania ce vor face ?
  • 0 (2 voturi)    
    in traducere libera... (Luni, 15 martie 2010, 17:09)

    gimini [anonim]

    ...atentie internauti, urgia vine peste voi! O sa va treziti uite acus, acus cu ditamai amenzile! :))
  • 0 (2 voturi)    
    Mda,dar parca internetul era liber... (Luni, 15 martie 2010, 17:27)

    Creator [utilizator]

    Mi se pare cam inaplicabila masura asta...
  • 0 (0 voturi)    
    numarul ordinului? (Luni, 15 martie 2010, 17:42)

    Andrei Cosmovici [anonim]

    Buna ziua,

    Va rugam sa publicati ordinul ANPC publicat in Monitorul OFicial.

    Multumesc,
    Andrei Cosmovici
  • 0 (2 voturi)    
    nu am unde ca l-as baga... (Luni, 15 martie 2010, 17:57)

    suk [anonim]

    pagina mea comert electronic e asa inghesuita ca nu am unde sa-l mai bag si pe el desi insista sa-l bag cu tot cu protectia lui, ca cand ma duc la protectia consumatorului parca m-as duce la un zid.
    daca vreti spatiu pe pagina mea, sa platiti si va bag de doua ori, unde vreti voi!
    • 0 (2 voturi)    
      ca bine zice suk... (Luni, 15 martie 2010, 18:37)

      eu [anonim] i-a raspuns lui suk

      noi platim de behaim pt orice link, poza, pixel pe site-ul altoroa, si astia, se impun asa...
      de parca, un client nemultumit, nu stie unde sa caute anpc-ul...

      si-apoi, pana una alta, unde s-a mai pomenit asa ceva in toata lumea?
  • +1 (3 voturi)    
    si comerciantii la care ANPC sa sune? (Luni, 15 martie 2010, 18:43)

    tot eu [anonim]

    Dar cand e vorba de clientii 'minunati' care trag tepe la ramburs, si plateste comerciantul 2 drumuri la colet?
    De aia cum ne protejati domnilor guvernanti? Ii obligati sa-si puna o tabla de gat?
    Maine poimaine o sa ne faceti si semne cu fierul incins - "Comerciant online"?
    Nu toti suntem tzepari domnilor, invatati sa deosebiti si sa tratati ca atare!
    'Pe dincolo' clientii au invatat sa se caute si sa verifice, e treaba da 5 minute sa verifici un comerciant online, acolo nu exista astfel de ordine, si nici nu-i protejeaza statul asa cum o face al nostru...
    Eh... o masura in plus sa mai creasca putin geanta amenzilor nu strica niciodata...
  • -1 (1 vot)    
    Vrajeala! (Luni, 15 martie 2010, 19:16)

    s [anonim]

    Un ordin nu ma poate oblig la nimic.un text de lege ,da! Ordinul sa si-lbage dumnealui pe site! Am gazduire in SUA,firma in Elvetia! Ce faceti cu ordinul Dvs? Dati ordine la altii da nu puteti impune comerciantilor legea bunului plac.Io unul nu pun nici un link sa le cresc traficu! Cat is de fomisti mai pun si reclame platite pe site! La loc comanda,soldat aflat in slujba romanilor si nu a lupilor!
    ;)
  • 0 (0 voturi)    
    prostii (Luni, 15 martie 2010, 23:00)

    da [anonim]

    ICANN iti da domeniul in folosinta nu Romania si te lasa sa pui ce vrei pe atata timp cat nu ai un continut ofensator... poa sa dea ANPC cate deciii vrea.. in drept international is nule.