Un nou val de disponibilizari la CFR. De la 1 aprilie, circa 1.000 de angajati raman acasa

de Carla Dinu     HotNews.ro
Joi, 1 aprilie 2010, 8:38 Economie | Companii

CFR Calatori a disponibilizat, din 1 aprilie, circa 780 de angajati. Alaturi de ei 111 de angajati la Societatea Comerciala de Reparatii Locomotive (SCRL), 73 de la Voiaj CFR, 41 de la Gevaro, divizie a CFR Calatori responsabila cu exploatarea vagoanelor de dormit, cuseta, restaurant si bar, sunt pe lista de disponibilizari.

Concedierile la CFR au inceput luna trecuta. In 8 martie fusesera trimisi acasa aproximativ 4.800 de salariati de la CFR Marfa. Urmeaza in mai inca 2.500 la CFR Infrastructura.  

Cei ramasi fara serviciu vor primi la data incetarii contractului de munca, doua salarii medii nete pe economie, indemnizatia de somaj si un venit de completare timp de 12-15 luni.

Ministerul Transporturilor vrea sa disponibilizeze in 2010 circa 10.000 de angajati din cadrul CFR. 


Citeste mai multe despre   











Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

1451 vizualizari

  • +3 (5 voturi)    
    Ar trebui sa plang de mila? (Joi, 1 aprilie 2010, 8:58)

    Ciprian [anonim]

    Eu am fost disponibilizat si am plecat acasa doar cu indemnizatia de somaj, dar daca ma facea sefu sa-mi dau demisia nici indemnizatia de somaj nu aveam. Pe cand de la CFR doua salarii medii nete pe economie, indemnizatia de somaj si un venit de completare timp de 12-15 luni.
    Parca vad ca dupa un an doi tot la CFR se vor angaja.
  • +4 (6 voturi)    
    disponibilizari (Joi, 1 aprilie 2010, 9:01)

    pop ion [anonim]

    Voi credeti ca trenurile vor functiona cu telecomanda? O sa vina vremea cand circulatia cu trenul va fi o adevarata aventura.. atunci cand siguranta circulatiei lasa de dorit sunt mari probleme..Se simte de la o posta ca cineva are anumite interese in aceasta problema. Factorul UMAN a fost in orice imprejurare primordial la calea ferata., fie ca era din Romania, ori din orice parte a lumii.Mai reflectati fratilor..Culmea ca cei din BIROURI de sus desi indeplinesc conditii de pensionare refuza sa pece din SISTEM...
    • +1 (3 voturi)    
      Dar?? (Joi, 1 aprilie 2010, 10:33)

      mircea [anonim] i-a raspuns lui pop ion

      Calatoria cu nasul cum e? Atat de mult se fura la CFR incat ar trebui toti controlorii de tren disponibilizati si angajati altii!!! Daca te duci pe un traseu lung, te intreaba controlorul daca nu vrei sa ii dai lui jumatate din cat costa un bilet si sa mergi fara probleme!!! Pai de ce sa platesc eu, din postura de platitor de taxe, pt controlor??? Daca CFR-ul nu se poate sa mearga pe profit...sa fie desfiintat!!!
      • 0 (0 voturi)    
        nici un dar.. (Joi, 1 aprilie 2010, 12:24)

        sandraAAA [utilizator] i-a raspuns lui mircea

        eu am fost cu trenul si nu m-a intrebat nimeni nimic. Am prezentat biletul si cu asta basta. Tu ce cautai fara bilet, de te-a intrebat nasul daca vrei sa ii dai lui ceva?
        Hai sa nu mai facem noi pe mironositele, cand suntem complici pa furt!
    • 0 (0 voturi)    
      costache mahmuru (Miercuri, 7 aprilie 2010, 20:57)

      cfrizda [anonim] i-a raspuns lui pop ion

      Normal ca cei de la birouri stau bine mersi la cafeluta si tigarica si mai stau si la costache din cand in cand pe la Malnas si Podul Olt.Daca ar fi redus din sefi si fufe ar fi mers si traba si mai indrazneai sa circuli cu trenul.Cine a mai vazut vreun sef de regionala pe tren.Toti au masini si ii doare in 14 cand mai sare cate un tren.De acu vor sari tot mai multe.La bulau cuexcrocii de la SRCF Brasov acolo le e locul
  • 0 (6 voturi)    
    Alţi 1000 de oameni care vor trăi bine ! (Joi, 1 aprilie 2010, 9:07)

    ixulescovici [anonim]

    Iar unii dintre ei nici măcar n-au votat portocaliul.
    • +3 (3 voturi)    
      Chiar asa? (Joi, 1 aprilie 2010, 10:35)

      alin [anonim] i-a raspuns lui ixulescovici

      Orizontul tau e ingust!!! Unul care are acum in jur de 45-50 de ani are sanse mici sa se mai angajeze in alta parte...pt ca tot ce stie el sa faca e sa fluture steagurile prin gara. Cand se termina cotizatiile...o sa fie vai de ei, din pacate!
    • 0 (0 voturi)    
      Re: Alţi 1000 de oameni care vor trăi bine (Joi, 1 aprilie 2010, 10:45)

      X [anonim] i-a raspuns lui ixulescovici

      Deci ca sa traiesti bine trebuie sa lucrezi la stat pe un salariu bunicel si sa nu te intrebe nimeni niciodata daca produci ceva ?
  • 0 (0 voturi)    
    eu zic sa disponibilizeze si locomotivele (Joi, 1 aprilie 2010, 10:18)

    gimini [utilizator]

    Tovarasi, disponibilizati tot: locomotivele, cainii vagabonzi care bantuie prin depou, chiar si pe acarul Paun!
  • +1 (1 vot)    
    . (Joi, 1 aprilie 2010, 10:19)

    Ivanu [utilizator]

    Asteptam sa se privatizeze, sa existe manageri responsabili care sa faca CFR-ul profitabil si sa fie dati afara toti pierzatorii de vreme.
    • 0 (0 voturi)    
      .... (Joi, 1 aprilie 2010, 10:59)

      hoha [anonim] i-a raspuns lui Ivanu

      Vor fi la fel de responsabili ca si la transportul MAXI-TAXI. Te vor trata la fel de elegant, vei avea aceleasi conditii exceptionale de transport.

      Pentru maximizarea profitului garnituri de marfa vor concura cu garniturile de persoane, in functie de costuri. Garile izolate care nu se justifica economic vor fi inchise.

      Dar daca vrei poti visa in continuare. Marii castigatori vor fi firmele de maxi taxi care in absenta concurentei vor mari tarifele.
  • +1 (1 vot)    
    ... (Joi, 1 aprilie 2010, 10:41)

    maze [anonim]

    Sunt mici pasi spre distrugerea unui alt bun de valoarea al statului. Managementul defectuos, deturnarea resurselor, disponibilizari masive, vinderea la pret de nimic sau eliminarea lui.

    E acelasi sablon practicat in cercetare. educatie, sanatate, armata, companii precum SIDEX, Petromidia, Petrom si lista poate continua.

    Pe scurt vindem ieftin la ordin. FMI da bani cu dobanda mica dar cu conditii grele de indeplinit. La fiecare negociere vor cere mai mult si mai mult.
  • 0 (0 voturi)    
    hotilor (Vineri, 2 aprilie 2010, 22:11)

    bula cfrr-istul [anonim]

    ati falimentat cfr-ul,sa fie disponibilizati fostii si actualii directori care au salarii cat pentru 15 salariati si care isi tin doar cocotele in serviciu si fura ce au mai lasat tot ei tura trecuta,disponibilizarile se fac pe criteriul pilelor si pupincurismului. pestele de la cap se inpute .