Controversata lege a berii a trecut de Parlament. Micii producatori de bere vor fi scutiti de taxe si impozite

de Luminita Pirvu     HotNews.ro
Miercuri, 5 mai 2010, 15:13 Economie | Companii

Dupa patru ani de dezbateri si dupa ce a fost retrimisa Parlamentului de catre presedintele Basescu, controversata lege a berii - care prevede scutirea micilor producatori de bere de la plata obligatiilor fiscale restante la 31 decembrie 2008 - a fost adoptata miercuri de catre deputati cu 228 de voturi pentru 30 de abtineri si 12 impotriva. Legea a fost trimisa la reexaminare de catre Traian Basescu care a refuzat sa o promulge, catalogand-o drept un act normativ pentru infractori. Camera Deputatilor este forul decizional si legea merge la promulgare.

Conform votului electronic, din cele 228 de voturi pentru aprobarea legii berii 102 au fost de la PD-L, 66 PSD+PC, 31 PNL, 13 Minoritati si 14 independenti.

Potrivit proiectului de lege, "intreprinderile mici si mijlocii vor fi scutite de la plata obligatiilor fiscale restante la data de 31 decembrie 2008 si neachitate pana la data intrarii in vigoare a legii, reprezentand accize, impozit pe profit si TVA, cu anumite conditii, cu exceptia obligatiilor cu retinere la sursa si a TVA datorata in vama".

De asemenea, un alt articol al legii stipuleaza ca se scutesc la plata obligatiile fiscale accesorii reprezentand dobanzi, penalitati si majorari de intarziere aferente obligatiilor fiscale scutite, calculate pana la data intrarii in vigoare a legii.

Intreprinderile care vor beneficia de aceste facilitati trebuie sa aiba capacitatea de productie mai mica de 200 mii hl/an declarata pana la data de 15 ianuarie 2009 sau sa nu se afle in procedura de faliment.

Un alt articol al legii prevede ca schema de ajutor de stat nu va putea fi pusa in aplicare decat dupa notificarea la Comisia Europeana si obtinerea autorizarii schemei de ajutor de stat conform reglementarilor in domeniu ale Uniunii Europene.

Legea berii merge la promulgare, Camera Deputatilor fiind forul decizional. Conform Constitutiei, presedintele Traian Basescu este obligat sa o promulge dupa ce a trimis-o o data catre reexaminare.

Proiectul de lege a fost elaborat in 2006 de catre deputatii Cristian Adomnitei, Cristian Boureanu, Radu Catalin Dragus, Gratiela Iordache, Mircea Man, Petru Movila si Constantin Amarie.

Actul normativ a fost adoptat de catre Parlament in 2006, dar presedintele Traian Basescu a refuzat sa-l promulge si l-a trimis la reexamniare. Presedintia a explicat ca "actul normativ contravine art. 87-89 din Tratatul de Instituire a Comunitatii Europene si legislatiei secundare adoptate in baza acestuia". Basescu a criticat proiectul legii berii declarand ca "oamenii politici fac legi in sprijinul infractorilor".

Din 2007, legea berii a ramas blocata in Parlament, la Camera Deputatilor. Actul normativ a fost adoptat din nou de Senat in martie 2007, ajungand din nou pe masa deputatilor.


Citeste mai multe despre   











Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

3122 vizualizari

  • -1 (7 voturi)    
    ISI BAT JOC DE NOI ! (Miercuri, 5 mai 2010, 14:22)

    stan papuse [anonim]

    Fraierii vor plati mai mult . Prietenii lor , infractorii - mai putin . Nu pot decat sa sper ca PDL va deveni partid neparlamentar in 2012 .
    • +6 (6 voturi)    
      matematica... (Miercuri, 5 mai 2010, 15:52)

      dodu [anonim] i-a raspuns lui stan papuse

      102 de la PDL si 97 PSD+PC+PNL, 27 diversi...
      La o diferenta de 5 voturi.... de ce crezi ca PDL va deveni parlametar? daca o doresti, asta e altceva...
  • +6 (6 voturi)    
    Legiferati evaziunea fiscala? (Miercuri, 5 mai 2010, 14:26)

    andrei [anonim]

    Super tare
    • +2 (2 voturi)    
      puscarie (Miercuri, 5 mai 2010, 20:22)

      Alex [anonim] i-a raspuns lui andrei

      Eu daca nu platesc la stat in 3-4 SAPTAMANI am conturile blocate.

      1. Cum e posibil sa ai datorii din 2008 ??!?!?!
      2. Cum e posibil ca parlamentul sa ia rol de judecator si sa ierte o datorie si sa incalce legea pe fata.
      3. Ce urmeaza ? Toate crimele de pana in 2009 se prescriu ?

      Poate imi scapa mie ceva ... dar ori avem o constitutie de KAKAT ori astia incalca constitutia ... cum e posibil ca parlamentul sa prescrie o infractiune ?! dar asa e in Romania ... jumatate de romani trag sa faca ceva ... jumatate isi bat joc , iar ultima jumatate este f bine reprezentata politic
  • +1 (3 voturi)    
    in sfarsit o masura buna (Miercuri, 5 mai 2010, 15:21)

    berila [anonim]

    vedeti ca se poate dragi politicieni!!! in sfarsit o masura binevenita, felicitari clasei politice romanesti care a dat dovada de maturitate si dragoste pentru popor. :))))
    • 0 (0 voturi)    
      Da, intradevar, s-a facut dreptate! (Joi, 6 mai 2010, 17:29)

      Un fost muncitor de la bere Azuga! [anonim] i-a raspuns lui berila

      Dupa mai bine de 5 ani, de cand parlamentarii nostrii au tot tergiversat-o (stiindu-se interesele multinationalelor, carora nu le mai ajung toate facilitatile fislae obtinute de la statul roman), intraziind-o la nesfarsit, in final Dumnezeu a facut dreptate, caci altfel in scurt timp, urma sa nu mai avem nicio fabrica locala de bere in tara aceasta! Sa nu mai avem nicio bere traditionala (oare unde sunt berile de Reghin, " Grivita", de Arad , de Pitesti, bere Azuga, celebra bere de Bragadiru??!!) Si sa bem numai aceste beri industriale complet straine de traditia noastra!!!
      Caci sa nu credeti cumva acum ca , daca beti bere "Azuga", beti ceea ce era candva Azuga! Ea nu mai exista de mai bine de 1 an! A ramas doar denumirea, dar continutul e industrial! La fel ca multe altele, din pacate!
      Bine, macar, ca se mai salveaza cateva prin aceasta lege!
      In sfarsit, o decizie inteleapta a deputatilor nostri!
      Poate le-a venit mintea la cap!
  • -2 (2 voturi)    
    sa scoata (Miercuri, 5 mai 2010, 15:29)

    airamerica [utilizator]

    Sa scoata TVA la bere si sa puin o subventie de stat de 4 lei pe litru, asta sa faca nu gargara de doi lei!
  • +5 (5 voturi)    
    Haha, mafia pe fata (Miercuri, 5 mai 2010, 15:39)

    Daniel [anonim]

    Baietii astia nu se mai ascund de mult... fac lucrurile ilegale, legale.. frumos si la vedere.

    Ce discriminare e asta? De ce micilor producatori de bere sa le fie uitate datoriile? De ce micilor producatori de orice altceva nu?
  • +2 (4 voturi)    
    victorie (Miercuri, 5 mai 2010, 15:41)

    farty [utilizator]

    victorie.

    bautorii de bere din Romania au invins inca odata sistemul.

    sincer, ma bucura foarte mult aceasta stire, deoarece berea este singurul lucru frumos ce ne-a mai ramas.

    Don't Tax Beer
  • +1 (3 voturi)    
    Alt capitol in guvernare (Miercuri, 5 mai 2010, 15:44)

    vlad [anonim]

    Capitolul : Cum sa furi cu legea in mana .
    • +1 (3 voturi)    
      legiferare... (Miercuri, 5 mai 2010, 15:53)

      dodu [anonim] i-a raspuns lui vlad

      nu guvernare ci legiferare... e o lege din parlament nu o hotarare de guvern.... fiecare HOT e cu specialitatea lui
  • +3 (5 voturi)    
    inadmisibil!! (Miercuri, 5 mai 2010, 15:50)

    un fraier [anonim]

    absolut incredibil!
    smecherii au stat in stat in aceasta tara
    noi fraierii suntem buni de plata si de inghitit minciuni si explicatii nesimtite tot timpul!
    pai de ce producatorii de bere fie ei si mici sa fie scutiti de aceste taxe???
    care e cistigul pentru sanatate al acestui produs?
    citi bani se cheltuiesc de la bugetul de stat pt toti alcoolicii si bonaviihepatici din cauza consumului excesiv de alcool??
    golanilor!
    citi bani v-ati luat pt aceasta magarie?
    • 0 (0 voturi)    
      Am o idee! (Miercuri, 5 mai 2010, 16:13)

      alt fraier [anonim] i-a raspuns lui un fraier

      Sa fie scutiti de taxe si, in plus, sa li se dea subventii micilor producatori de: heroina, cocaina, coniac, vodca samd. Sa se impoziteze cu peste 50% ce bagam in burtile noastre de somalezi... E ok asa?
  • +1 (1 vot)    
    incredibil (Miercuri, 5 mai 2010, 16:06)

    adytm [anonim]

    e bine ca sunt specificati si cati deputati sunt si de la ce partid!!!!
    adica sa inteleg ca unii discuta despre marirea tva ca nu sunt bani la buget si altii dau scutiri de taxe ilegale!!!
    sincer acuma nu pentru asta v`am votat ca sa dati cu stangu`n dreptu la fiecare pas pe care il faceti
  • +2 (2 voturi)    
    taxe din 2008?? (Miercuri, 5 mai 2010, 16:35)

    Ra [anonim]

    Orice SRL in maxim juma de an de neachitare a taxelor, este executat, i se blocheaza conturile etc. Cam prin ce metoda ai reusit sa nu iti achiti taxe vechi de cel putin 1 an?? Comerciantii de buna credinta [berari sau orice] au achitat. Cine n-a avut de-o spaga a intrat in faliment. Si au mai ramas bajetii care trebuie. Probabil sunt 3 bajeti care vor fi favorizati de legea asta, insumand o stergere de datorii de ordinul milioanelor de euro.
    • 0 (0 voturi)    
      Spre stiinta ta! (Joi, 6 mai 2010, 17:06)

      Un roman [anonim] i-a raspuns lui Ra

      Draga, Ra!
      Nu orice SRL plateste accize! Oare, stii tu ce sunt alea? Cred ca nu, caci altefl nu te-ai mai baga in vorba!
      Exact, asta face aceasta lege! Le acorda un ajutor de stat pentru "comerciantii de buna credinta, berari', cum spui tu, conform NORMELOR EUROPENE IN VIGOARE!!!
      Se repara practic o nedreptate facuta micilor producatori de bere, care au fost impovarati cu plata unor accize imense comparativ cu multinationalele de bere

      Aceasta lege nu este o AMNISTIE FISCALA pentru "3 baieti"!
      Este un ajutor de stat pervazut de Tratatul de la Roma, pentru repararea unei injustitii cauzate de o accizare incorecta (intre micii producatori si marii producatori de bere) ca urmare a neaplicarii Directivei 83/1992 a CEE!!!
      Neaplicarea acestei directive europene a facut ca, din 125 de societati producatoare de bere existente in anul 1994 , la 31 decembrie 2009 sa ramana numai 10 iar din acestea, societati cu capacitate sub 200.000 Hl/an, sa functioneze in prezent un numar de doar 5!!! Oare cate locuri de munca s-au pierdut???!!!!
      Stii ca societatile care ar fac subiectul acestuia act normativ, ocupa doar 0,5 % din piata berii din Romania?
      Prin aceasta lege se va evita ca societatile mari, in special multinationale, a caror tactica s-a bazat pe cumpararea de societati comerciale romanesti din industria berii ca apoi sa le inchida, cum e cazul Bere Reghin, Bere Grivita, Bere Arad si Bere Pitesti, societati de mare traditie in industria berii din Romania sau, prin promovarea unei legislatii dezavantajoase societatilor mici sa nu obtina monopolul asupra pietei romanesti de bere cu efecte dezastruoase si asupra consumatorului roman!
  • +2 (2 voturi)    
    fara cuvinte (Miercuri, 5 mai 2010, 17:51)

    ben [anonim]

    eu am ramas cu restanta la un credit ca mi am pierdut locul de munca si nu ma mai scuteste nimeni ...

    iar astia care au inghitit o caruta de bani ... sunt scutiti ...

    Sa mai ramai in romanica????
  • +2 (2 voturi)    
    ??????????????????? (Miercuri, 5 mai 2010, 21:27)

    eu [anonim]

    Si nu ati inteles bine inca.Au datorii din 2003 si legea e aplicabila, pentru cei ce nu le-au achitat si au restante, pana la 31 dec 2008.Acum comentati.Sa va mai spun ceva?Legea,acum ,e valabila doar pt o singura fabrica:SC Robema Rosiori, condusa de un turc(care a mai falimentat 2 fabrici de bere)care a puso si pe asta pe butuci a furat cit a putut de aici si acu statulii mai baga iar niste bani in buzunar.Unde esti tu Tepes ,doamne...............
    • 0 (0 voturi)    
      Daca nu cunosti realitatea, mai bine taci! (Joi, 6 mai 2010, 16:35)

      Bere [anonim] i-a raspuns lui eu

      Ma tot mir cum iti dai cu pararea fara a cunoasca realitatea, jignind si vorbind urat!
      Vrei sa stii ca inseamna aceasta lege?
      Ei, bine, stii tu cumva ce inseamna o schema de ajutor de stat pentru restructurare, prevazuta de tratatul de la Roma criticat de presedinte Basescu, total in necunostinta de cauza? Pentru ca exact asta prevede aceasta lege (exact articolele mentinate de Basescu ! Ce ironie!) Stii, oare, ce avantaje are? Pentru cultura ta generala, iata-le: Din punct de vedere social, statul roman, prin aceasta masura, va reusi sa pastreze de 3 ori mai multe locuri de munca, societatile tip IMM din industria berii au de 3 ori mai multi angajati /hl de bere produs, comparativ cu marii producatori; Venituri suplimentare la bugetul consolidat al statului comparativ cu veniturile inregistrate de stat de la companiile mari cu cel putin 2 EUR/hl bere vandut; IMMurile din bere respectă tehnologiile tradiţionale, fiind apreciate de consumatori şi menţinând o diversitate reală pe piaţă;Asigurarea dezvoltării regionale prin contribuţia IMM-urilor la constituirea si repartizarea teritoriala corecta a veniturilor bugetare locale;Aceste societati mici, regionale, au o mare importanta pentru economia locala in special pentru faptul ca aprovizionarea acestora se realizeaza 90-95% cu materii prime si materiale din productia indigena; Mentinerea in circuitul economic si sprijinirea acestor intreprinderi mici si mijlocii din industria berii pot ajuta la o mai buna dinamica a sectorului berii in Romania si ajuta la evitarea aparitiei unei situatii de oligopol pe piata berii din Romania avand in vedere ca ponderea societatilor mari depaseste 95% din piata astazi.Efectul principal al aplicarii a acestei scheme este mentinerea a cel putin 1.000 de locuri de munca, la care se adauga inca cel putin alte 1.000 din activitati conexe legate de distributia berii!
    • 0 (0 voturi)    
      Si inca ceva tot pentru tine, "anonim"! (Joi, 6 mai 2010, 16:50)

      Bere [anonim] i-a raspuns lui eu

      Aceasta lege nu este o AMNISTIE FISCALA!
      Este un ajutor de stat pervazut de Tratatul de la Roma, pentru repararea unei injustitii cauzate de o accizare incorecta (intre micii producatori si marii producatori de bere) ca urmare a neaplicarii Directivei 83/1992 a CEE!!!
      Neaplicarea acestei directive europene a facut ca, din 125 de societati producatoare de bere existente in anul 1994 (18 milioane de Hl bere), la 31 decembrie 2009 sa ramana numai 10 iar din acestea, societati cu capacitate sub 200.000 Hl/an, sa functioneze in prezent un numar de doar 5!!!
      Stii ca societatile care ar fac subiectul acestuia act normativ, ocupa doar 0,5 % din piata berii din Romania?
      Prin aceasta lege se va evita ca societatile mari, in special multinationale, a caror tactica s-a bazat pe cumpararea de societati comerciale romanesti din industria berii ca apoi sa le inchida, cum e cazul Bere Reghin, Bere Grivita, Bere Arad si Bere Pitesti, societati de mare traditie in industria berii din Romania sau, prin promovarea unei legislatii dezavantajoase societatilor mici sa nu obtina monopolul asupra pietei romanesti de bere cu efecte dezastruoase si asupra consumatorului roman!
      Si nu in ultimul rand, legea nu este valabila doar pentru o singura fabrica, asa cum afirmi fara sa cunosti legislatia euroepana! Pentru ca, daca ai fi cunoscut-o, n-ai mai fi debitat asemnea prostii si ai fi stiut ca o schema de ajutor de stat de felul celei prevazute de acesta super lege, nu se poate acorda pentru 1 singura fabrica! Este nevoie de mai multe!
      Iar, "turcul" despre care vorbesti nu a falimentat nicio fabrica de bere (din contra!!!, mai studiaza!), iar pe Robema n-a pus-o "pe butuci" cum debitezi tu, ci din contra, a achitat la bugetul statului peste 12 milioane EUR de cand a venit aici, plus peste 6 milioane de EUR datorii vechi provenite inainte de venirea lui aici, ceea ce arata managementul corect asumat!
      • 0 (0 voturi)    
        cine ti-a dictat mesajul? (Miercuri, 19 mai 2010, 21:40)

        tot'eu' [anonim] i-a raspuns lui Bere

        Cine te-a platit sa spui asta ?turcul?Cand vei avea si tu de luat restante salariale de circa 10000ron nu vei mai vorbi asa.Si inca e putin, comparativ cu altii din fabrica,care au si mai mult.De ce vorbesc?sic.......Ia ghici.
  • 0 (0 voturi)    
    Cu FMI-ul la noi si ei au votat asa ceva ???? (Joi, 6 mai 2010, 12:42)

    lili [anonim]

    Cred ca cei de la FMI ar fi trebuit sa-si faca bagajele si sa zica : PA! Descurcati-va si asteptam sa ne dati banii inapoi la timp. SUCCESURI !!!!!
  • 0 (0 voturi)    
    hotii......... (Joi, 6 mai 2010, 16:58)

    popescu elena [anonim]

    bine documentat Serbanica. Ar fi bine sa specifici si cati bani a <supt< turcul din Robema .Emare pacat ca s-a ajuns aici ,felicitari pentru reusita.
    • 0 (0 voturi)    
      Spune-ne, tu! (Joi, 6 mai 2010, 17:15)

      un teleormanean [anonim] i-a raspuns lui popescu elena

      Mai, Elena, daca esti tu asa de bine informata, de ce nu ne spui, atunci, cata paine ai mancat tu de la Robema si de la "turc"!
      Stii, cum se spune ca nu e bine sa musti mana care te-a hranit!