Hahn i-a scris lui Videanu ca, in principiu, nu poate accesa fonduri europene prin Marmosim

de Carla Dinu     HotNews.ro
Marţi, 11 mai 2010, 9:50 Economie | Companii

Comisarul pentru Dezvoltare Regionala, Johaness Hahn, i-a transmis lui Adriean Videanu, raspunzand scrisorii acestuia din urma, ca in principiu nu poate combina calitatea de ministru cu cea de proprietar al unei firme care sa acceseze fonduri europene, au declarat pentru Mediafax  surse UE. 

"Comisarul Hahn a raspuns ministrului Videanu. I-a spus, in principiu, ca cele doua nu se pot combina. Dar nu este vorba despre situatia particulara a domnului Videanu, ci vizeaza pe oricine ar fi intr-o astfel de situatie", au afirmat sursele citate.

Ministrul Economiei, Adrian Videanu, i-a transmis, la 22 aprilie, comisarului european pentru Dezvoltare Regionala, Johaness Hahn, o scrisoare prin care ii cere opinia privind accesarea de fonduri europene de catre firma Marmosim, pe care o detine.

Ministerul Economiei, Comertului si Mediului de Afaceri este autoritatea de management a unui program european de investitii productive in companii mari, derulat prin Programul Operational Sectorial "Cresterea Competitivitatii Economice" si la care Marmosim vrea sa participe, se arata in scrisoarea respectiva, pe care Ministerul Economiei a postat-o atunci pe site.

"Circumstantele pe care vreau sa vi le aduc in atentie sunt legate de faptul ca Marmosim intentioneaza sa aplice pentru inscrierea in program, in timp ce eu, ca persoana fizica, sunt proprietarul/actionarul majoritar al acesteia", arata Videanu. El mentioneaza ca asteapta opinia lui Hahn date fiind posibilele "conotatii sensibile" ale acestei chestiuni si ca vrea astfel sa evite orice problema ulterioara, "de orice natura".

Ministerul Economiei, Comertului si Mediului de Afaceri arata atunci, intr-un comunicat, ca Videanu a fost informat de managementul Marmosim ca firma intentioneaza sa aplice pentru accesarea de fonduri europene prin POS-CCE.

"Luand act de aceasta intentie, din dorinta de a nu exista niciun fel de suspiciune sau interpretare in privinta aplicarii pentru accesarea de fonduri europene si in deplina transparenta fata de Comisia Europeana, ministrul Videanu a solicitat si punctul de vedere al CE pe aceasta tema", se arata in comunicat. Institutia mentiona ca nicio companie la care Videanu este actionar nu a depus vreun proiect in vederea accesarii fondurilor europene.


Citeste mai multe despre   












Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU Bill Nichols, critic de film si pionier al studiului de film documentar: In timpul facultatii inca nu stiam ce voi deveni. Eu nu eram interesat sa fac bani, ci cautam implinirea. Si a durat o vreme sa imi dau seama.

Bill Nichols, critic de film american, profesor emerit si un pionier al studiului de film documentar contemporan a discutat in cadrul unui interviu despre visele si aspiratiile din tinerete, tehnicile din filmele documentare si influenta tehnologiei in industria cinematografica.
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Bill Nichols

1499 vizualizari

  • +1 (5 voturi)    
    io zic ca dl. prezident al republicii (Marţi, 11 mai 2010, 10:13)

    capatu` satului [anonim]

    il poate ridica pe dl. videanu la gradu` de jeneral si poate trimite decretu` la Monitoru` Oficial, asa oameni competenti mai rar;
    daca in calitate de ministru a avut curaju` sa trimita la ue scrisori in dorinta de a mai suje ceva bani, io intreb daca bujetu` primariei jenerale a Bucurestiilor a reusit in 4 ani de mandat sa ii satisfaca dorinta de supt; din cate se vede raspunsu` este negativ;
    cel mai bine ar fi ca dl. prezident sa`i dea lui videanu o sticla de lapte, poate inca este sugar,
    dl. videanu` ne arata cum se fura din banii tarii si ai ue, fara nici o limita;
    curtea de conturi, ce asteapta, parchetu` jeneral, dna`ul; sau la oamenii din fruntea puterii nu se aplica aceleasi reguli ca si la primaru` de valcea, craiova si baia mare; justitia este egala, dar nu pt. toti;
    tot io, prin capatu` satului, m`am gandit daca nu cumva parchetu` jeneral ar putea inculpa europarlamentarii romani ce au trimis scrisori in favoarea folosirii cianurilor, si dac pot sa afle cat o fost malaiu` luat de EBA, valeanu (sau poate l`o luat crinu` in locu` ei) si restu` - io refuz sa cred ca eba, valeanu & co nu au luat nimic de la rmgc;
    binenteles daca rmgc plateste vreo 6 mld. de euro pe loc la bujetu` de stat, ca` amu ii nevoie, io zic sa`i iertam....
    • 0 (0 voturi)    
      a intrebat (Marţi, 11 mai 2010, 11:10)

      curios [anonim] i-a raspuns lui capatu` satului

      si i s-a spus ca nu se poate. Dna ministru Puwak n-a intrebat si sotul a primit condamnare cu suspendare. E vreo crima sa intrebi? PS. In afara de rautati: o firma listata pe bursa, unde SIF detine 25% are voie sa acceseze fonduri europene? Si daca da, vreun demnitar care detine 5% din SIF se afla in conflict de interese?
      • +1 (1 vot)    
        foarte bine ai pus problema (Marţi, 11 mai 2010, 11:35)

        lungu bogdan [anonim] i-a raspuns lui curios

        crezi ca sotul d-nei puwak a intrat la puscarie pentru ca nu stia ca sotia se afla in conflict de interese? unde crezi ca suntem, la gradinita, sa intrebam pe d-na educatoare daca avem voie la toaleta? legile sunt destul de clare - mai ales regulamentele europene. sau exista juristi si consilieri care pot analiza situatia daca tu nu o poti face. treaba asta cu intrebatul e ca la prosti. in cazul SIF sau alte societati: daca demnitarul detine 5% nu cred ca renteaza sa influentezi deciziile pebtru aprobarea unui astfel de ajutor nerambursabil atata vreme cat nu detii pachetul majoritar la respectiva societate astfel incat sa influentezi decisiv traseul banilor spre interese proprii sau comisioane. daca detii 5% banii intra in respectiva societate si se "pierd", nu ajung la demnitari.
        • 0 (0 voturi)    
          hai sa va spun io... (Marţi, 11 mai 2010, 13:43)

          capatu` satului [anonim] i-a raspuns lui lungu bogdan

          de ce sotu` lui puwak, si d-na puwak, n`a intrat la racoare, era din varfu` psd, nu v`ati dat seama ca numai plevusca sta la racoare;
          dl. costiniu (sef de sectie la cea mai inalta instanta - iccj) si dl. jipa, tot de la iccj (asta a recunoscut ca a vorbit cu voicu si hrebenciuc de la psd pt. ca sotia era parlamentar psd), sunt bine mersi, asteapta sa le vina pensia, asteptam sa vedem daca prezidentu` republicii va semna decretu` de eliberare din functie, in acest caz acestia au liber la pensie;
          de ce nu intra videanu si boureanu cu prietenii de la pdl la racoare, sau alti parlamentari, ministrii, etc.,
          totu` este foarte simplu orice parlamentar azi in opozitie poate fi maine la putere, si viceversa, deci trebuie lucrat cu grija ca nu cumva sa ne trezim maine dupa gratii;
          trebuie furat cat mai mult, dar trebuie lasati sa fure si cei din opozitie, ca si ei sunt peste 4 ani la putere, ca sa ne lase si pe noi la furat cand sunt ei la putere;
          ceea ce este frumos la noi in tara este faptu` ca toata lumea stie ca se fura in stil en gros dar nici o autoritate nu face nimic, cum o sa faca ceva, pai daca hotu` este ruda cu milianu`, procuroru` si judectatoru`, sau daca nu este neam cunoaste pe cineva care il poate ajuta;

          dl. videanu` merita gradu de jeneral; pai daca si dl,. oprea de la independenti a primit gradu` asta si a facut eforturi mult mai mici pt. partid....

          in concluzie, daca FMI, UE sau oricine imprumuta 1.000 de mld. de euro aceasta tara, tot nu va fi de ajuns la cata dorinta de furat exista;

          cine doreste sa faca ceva pt. sine si familia lui, este mai bine sa plece din tara - cu videanu si restu` de la putere n`avem, nici un viitor, intram direct in cimitir...
  • +3 (3 voturi)    
    din cauza comisionului (Marţi, 11 mai 2010, 10:16)

    lungu bogdan [anonim]

    probabil videanu nu a vrut sa dea comision la afacerea asta.
    • +1 (1 vot)    
      Tot cam asa cred si eu. (Marţi, 11 mai 2010, 10:22)

      GT2 [utilizator] i-a raspuns lui lungu bogdan

      Un proiect de UE costa bani si cred ca Videanu a vrut sa se asigure ca are macar o mica sansa de reusita.

      Norocul nostru ca avem jurnalisti care sa interpreteze ca fura bani (acum ar fura si de la UE :)))

      A furat el si e blamat pentru ce a furat dar in cazul asta eu nu prea vad furtul.
      • +1 (1 vot)    
        citeste mai sus (Marţi, 11 mai 2010, 12:01)

        lungu bogdan [anonim] i-a raspuns lui GT2

        citeste ce i-am raspuns lui curios. era de ajuns sa-si intrebe juristii. treaba asta cu scrisoarea e de doi lei.
  • +1 (1 vot)    
    Afaceristii si politica (Marţi, 11 mai 2010, 10:16)

    Constantin [anonim]

    Castigurile din afaceri sunt mai mari daca actionarii nu sunt si politicieni. E mult mai eficient, ca om de afaceri, sa ai politicienii tai impinsi in fata si sa tragi sforile pe la spate.
  • -1 (1 vot)    
    De bun simt. (Marţi, 11 mai 2010, 10:37)

    verb [anonim]

    Mie mi se pare de bun simt au fost zeci de alti politicieni care au accesat fonduri fara sa spuna o vorba....Cred ca Videanul e unul din putini ministri destepti asta nu inseamna ca nu e corupt dar pana acum chiar nu am nici o dovada in acest sens.Si legat de campania cu borduriada si eu am facut parte din turma revoltata pana am pus si eu piciorul intr-o tara civilizata si asta a fost primul luru care ma socat peste tot BORDURI DREPTE.
  • +1 (3 voturi)    
    ... (Marţi, 11 mai 2010, 10:53)

    ToBeOrNotToBe [utilizator]

    asta e de ochii lumii dragi tovarasi si pretini, de parca Videanu nu poate sa faca alta firma pe numele unei rude si sa acceseze cate fonduri europene vrea. In fond, el detine puterea (aia pe care i-au lasat-o binenteles slugile puterii mondiale Basescu si Isarescu. Hai, sa traim bine, eu deocamdata pe afara.

    P.s. Am vrut sa ma intorc, dar acum cu adancirea bataii de joc la adresa romanilor de rand am sa mai zabovesc pe plaiuri extra-carpatiene.

    Inainte sa ma minusati, injurati, blamati - trimit lunar 1500 de euro in tara.
    • 0 (0 voturi)    
      bine faci! (Marţi, 11 mai 2010, 11:12)

      fifi [anonim] i-a raspuns lui ToBeOrNotToBe

      dar scuza-mi curiozitatea, platesti impozit pt. astaia 1500? si e mai mic decat in Romania? Daca da, ma intereseaza o sugestie unde sa emigrez?
      • 0 (2 voturi)    
        hehe... (Marţi, 11 mai 2010, 11:56)

        ToBeOrNotToBe [utilizator] i-a raspuns lui fifi

        da, se plateste impozit. Dar este un impozit bine gandit :) Adica doar daca depasesti 20 mii de euro pe an platesti impozit doar pe suma care depaseste 20%. Daca vrei sa pleci nu trebuie sa faci altceva decat sa cumperi un joc de darts, lipesti harta Europei sau mondiala (dupa preferinte) si arunci. In Europa e mai usor, pentru ca ai drept de munca fara probleme.

        Ma gandesc retoric, oare Basescu stie care sunt planurile macro ale celor care-i dau ordine (FMI, Bieldberg, Rothschild...) Stie oare care este scopul acelor luciferi ? Stie de anarhia care se vrea instaurata si noua oranduire mondiala ? (Nu va asteptati ca anarhie sa insemne ca nu vor fi conducatori!)

        Acum (revenind la subiectul lumesc) :) oare care credeti ca este scopul luarii painii de la gura pensionarilor si amaratilor cu cateva milioane pe luna ? Va dati seama de miscarile sociale ce vor urma ? Va dati seama de infractionalitatea care va urma ?

        Nu era mai simplu in locul acestei batai de joc, sa se desfiinteze jandarmeria ? Pentru ce exista jandarmeria ? Pentru a suprima nemultumirile poporului. Jandarmeria (n-am nimic cu jandarmii) reprezinta puterea minerilor reinventata.

        Pentru ce importam carne, legume si fructe pline de hormoni iar noi exportam hrana noastra sanatoasa si cu gust ? Pentru ce exista bisnitari in piete de batjocoresc taranul roman si ridica pretul de 2-3 ori fata de cat ar trebui ?

        Tot circul asta mediatic cu banii ce trebuiesc imprumutati de la FMI reprezinta subjugarea tarii... sarbii si polonezii s-au impotrivit... ati vazut rezultatele... romanii si grecii nu s-au impotrivit si iarasi ati vazut rezultatele.

        Nu stiu daca eu sau copiii sau nepotii vor prinde vremurile in care se vor retrage in munti departe de cei ce vor accepta cipul ca pe un "ultimate token" dar societatea spre asta se indreapta... deja in America si Marea Britanie se poarta printre angajatii unor firme.

        Sanatate, intelepciune, mila lui Dumnezeu va doresc.