Hidroelectrica vrea sa cumpere un autoturism de teren de 60.000 de euro. Dotari obligatorii: tapiterie piele, torpedou cu sistem de racire

de R.M.     HotNews.ro
Vineri, 4 iunie 2010, 20:44 Economie | Companii

 documente
(04 Iun 2010) PDF, 262KB
Hidroelectrica vrea sa cumpere o masina de teren in valoare de 209.070 lei plus TVA, potrivit unui anunt postat vineri pe site-ul Sistemului Electronic de Achizitii Publice. Printre cerintele minimale solicitate de Hidroelectrica figureaza tapiterie de piele, motor diesel de minim 2,9 litri, rezervor de cel putin 95 de litri si radiosistem de navigatie cu ecran color de minim 7,5 inch, harta pentru Romania si Europa de Est si computer bord Premium cu display color.

Masina va fi achizitionata pentru Sucursala Hidrocentrale Curtea de Arges, "in vederea imbunatatirii parametrilor de functionare ai mijloacelor de transport si interventie din dotare".

Ce-si mai doreste Hidroelectrica de la autoturismul de teren:
  • Tehnologie Common-Rail, emisie CO2 g/km max 197
  • Putere minim 175 kw
  • Cutie viteze 8 trepte, automata
  • Tractiune 4x4 permanent, treapta de demultiplicare, blocaj diferential central cu control electronic al blocarii, blocaj diferential spate
  • Airbag pentru conducator auto si pasager fata, airbag lateral fata, inclusiv airbag cap, airbag genunchi sofer
  • Duze spalare incalzite
  • Torpedou cu sistem de racire inclus
  • Tapiterie piele
  • Aer conditionat Climatronic control pe doua zone de ventilatie separat stanga-dreapta
Hidroelectrica mai doreste sa cumpere un autovehicul pentru transportul a cel putin zece persoane, in valoare de 122.979,32 lei plus TVA. Doua cerinte din caietul de sarcini par sa se bata cap in cap: Sistem de siguranta pentru copii, la usile laterale culisante spatiu pasageri si pachet fumatori (bricheta plus capac scrumiera).

Masina va avea obligatoriu geamuri antitermice in tenta verde, dupa cum se precizeaza bolduit in caietul de sarcini.

Ofertele de participare pot fi depuse pana in data de 23 iunie 2010.

Avand in vedere specificatiile care pot fi citite in documentul atasat, ce masina de teren credeti ca va achizitiona Hidroelectrica, companie pe actiuni cu capital integral de stat?


Citeste mai multe despre   












Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

7180 vizualizari

  • +4 (6 voturi)    
    Sa fie... (Vineri, 4 iunie 2010, 19:58)

    Lucian [anonim]

    Mercedes?
    • -14 (22 voturi)    
      hmm (Vineri, 4 iunie 2010, 22:25)

      Alex [anonim] i-a raspuns lui Lucian

      nu stiu, poate masina asta nu se cade sa fie achizitionata de hidroelectrica, sau poate da, dar dincolo de asta toata lumeapare sa sufere de sindromul capra vecinului. Nimeni nu s-a intrebat daca Hidroelectrica este profitabila, daca are o cifra de afaceri pentru care 60k euro este un mizilic, care este utilitatea masinii(sa-si impresioneze partenerii de afaceri (+) sau doar secretara directorului?(-) ), mai mult, nu am vazut o opinie sau refuzul unei opinii pe subiect a unui oficial hidroelectrica doar o abureala de articol care poate doar intamplator sa traga un semnal de alarma(ma indoiesc) dar in mod sigur ingroasa practica unui jurnalism slab.

      p.s. nu am nici o relatie cu societatea in cauza dacat ca poate lor le platesc curentul la locuinta.
      • +18 (20 voturi)    
        gandesti pagubos (Vineri, 4 iunie 2010, 22:29)

        gigel de luxembourg [utilizator] i-a raspuns lui Alex

        si daca hidroelectrica este profitabila asta inseamna ca cei de acolo isi pot cumpara orice? adica dupa tine asta e singurul criteriu? hidroelectrica are capital de stat si cei de acolo nu pot si nu trebuie sa poata face chiar ce vor ei cu banii societatii, indiferent daca societatea este profitabila sau nu. statul face bani, pe langa taxe si impozite, si din aceste societati de stat, e normal ca acest profit sa se intoarca la stat si nu dat pe prostii, gen masini cu tapiterie piele si gps cu ecran de minim x inches.
        • -17 (17 voturi)    
          Ranchiuna a la Basescu pe Hotnews (Vineri, 4 iunie 2010, 23:40)

          George [anonim] i-a raspuns lui gigel de luxembourg

          Observ pe Hotnews in ultimul timp mai multe stiri care vor sa invrajbeasca categorii de romani.

          Este vorba de masinaria propagandistica a lui Basescu, sa avem in minte un gras urat in persoana angajatilor de la stat sau de la companii de stat si sa-i uram din toata inima, cum o face el.

          Bine, el ii uraste din toata inima si pe cei din privat dar asta este o alta discutie.

          Care este problema? Daca masina este pentru un top manager de acolo, foarte bine. Sa o cumpere.

          In orice companie de talia Hidroelectrica exista un buget consistent pentru astfel de achizitii.

          Sunt curios sa vad daca apare comentariul meu si care sunt argumentele pentru care voi primi multi "-".
          • +6 (14 voturi)    
            dar de unde stii matale (Vineri, 4 iunie 2010, 23:46)

            baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui George

            ca base''ii uraste din toata inima si pe cei din privat''? Sinteti prieteni intimi? Iti face matale confidente?
            De criza ai auzit? Faptul ca nu pot fi platite pensiile si slariile bugetarilor iti spune ceva?
            Nu prea.
            Concluzia se impune de la sine. Esti doar un marunt propagandist pnldsr-ist.
            • +5 (9 voturi)    
              omul are dreptate, doar PDL este de vina (Sâmbătă, 5 iunie 2010, 6:42)

              me [anonim] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

              Sunt curios daca achizitia masinii aleia a fost aprobata de la minister. Daca nu a fost aprobata atunci inseamna ca lipseste legea care ii obliga pe directori sa ceara aprobare pentru achizitiile autoturismelor de peste 17 mii de euro de la minister. Si toate aprobarile sa fie normal refuzate, pentru ca nu vine nici un sef de stat in vizita oficiala sa fie plimbat cu masina aia. Doar dupa aprobare sa faca licitatie.

              Si DA, omul are dreptate, Basescu si PDL sunt vinovati: in loc sa scoata o astfel de lege, ei vor sa ridice pragul pentru achizitiile publice de la 10 mii de euro la 50 de mii de euro, ca sa poata face dezmat adevarat. Cred ca in curand o sa ne salute din mii de masini din astea, in timp ce noi o sa fim ragusiti la miting pentru 2 milioane la salariu.

              Jenant !!!!!
              • +6 (6 voturi)    
                Intrebare (Sâmbătă, 5 iunie 2010, 10:19)

                emil [anonim] i-a raspuns lui me

                Francezii de la Apa Nova au masini frantuzesti si conturile la banca frantuzeasca. Romtelecom (greci) e cu Alpha Bank (greci). Noi de ce nu putem sa fim cu Dacia la noi in tara? O Dacia Duster full option ce avea? Le statea in gat?
              • +4 (4 voturi)    
                Boala pe Basescu. (Sâmbătă, 5 iunie 2010, 10:42)

                mircea [anonim] i-a raspuns lui me

                Nu esti sanatos cu capul,daca crezi ca tot ce misca in Romania depinde de Basescu.Astia de la Hidroelectrica nu trebuie sa ceara aprobarea nimanui pentru a achizitiona ceva.Au autonomie.Problema este ca in Romania autonomia nu prea merge.Cum se vad oamenii autonomi pe banii nostri,cum incep sa aiba pretentii mai ceva decat miliardarii americani.Cel putin in cazul Hidroelectrica ,nu au nici-o treaba cu pensiile si salariile,pentru-ca nu au datorii la bugetul de stat.Cred ca articolul a fost scris pentru a crea o riposta publica la adresa Hidroelectrica,privind modul de a face investitii.Daca unii arunca mizeria in curtea altcuiva,niciodata nu vom avea in Romania o societate mai buna.Din haosul,creat de multe ori si de noi,profita excrocii.Noi dam vina pe Basescu si intre timp directorii de la Hidroelectrica si CA de acolo se doteaza cu masini de lux si alte chestii care nu au nici-o treaba cu producerea de en.el. prin hidrocentrale.Pentru ce au ei si o DACIA DUSTER era suficienta.Videanu ar putea fi vinovat daca nu ia atitudine publica in acest sens.Profitorii de ocazie,mai dau un ghiont guvernului.Daca erau destepti ,nu ieseau acum pe piata ,cu aceasta cerere.Pare facuta pentru a nu fi realizata,dar pentru a se putea lua unele masuri dure cu cei din societatile comerciale cu capital de stat.Unele televiziuni au tot batut campii pe aceasta tema si in goana dupa bani se cauta mijloace de aplicare a unor masuri restrictive si la asemmenea societati.Putem spune ca Realitatea tv,antenele si presa scrisa controlata de aceiasi oameni de afaceri, sunt sinucigasi,cerand aplicarea unor masuri care se vor intoarce si inpotriva lor.Dusmania si ura ia orbit.
                • -1 (1 vot)    
                  pai... (Sâmbătă, 5 iunie 2010, 21:11)

                  me [anonim] i-a raspuns lui mircea

                  Videanu nu e vinovat doar pentru ca nu ia atitudine publica. Cred ca mai mult se ocupa de afacerile personale decat de functia de ministru. De atata timp de cand e ministru nu a ajuns sa aiba si el un minim control al cheltuielilor. La ministerul lui e un haos total, si exemplu asta este mai mult decat elocvent. Daca ministerul lui n-ar mai pierde miliarde atunci n-am mai discuta azi de reduceri de pensii, salarii si cresteri ale taxelor.
                  Iar apropo, Hidroelectrica nu este in profit, este intr-o stare deplorabila. Instalatiile sunt aceleasi de pe vremea lui Ceausescu, nimic sau foarte putin a fost modernizat. Sa vina sa zica directorul ala cu cat a crescut productia de energie a hidrocentralelor, cu cat a scazut costul per MW si cate hidrocentrale au fost modernizate total in perioada mandatului sau si abia atunci vedem daca profitul este real. Daca nu repari nimic, ramai cu banii si spui ca ai profit ? Sunt atatea de facut acolo, este imposibil sa ai profit.
              • +3 (3 voturi)    
                dude (Sâmbătă, 5 iunie 2010, 17:58)

                ion [anonim] i-a raspuns lui me

                dude, n-ai nici o treaba cu politica sau esti un postac idiot...oricat de mult nu l-as agea pe Base si acolitii lui, tot nu pot spune ca el si guvernul trebuie sa dea legi... eu cred ca daca parlamentul o sa-si faca treaba cu adevarat (adica toata clasa politica asta nesimtita!) atunci Base n-o sa mai aiba nici un temei sa faca pe "Superman". Pedeapsa cea mai crunta ce o poate face opozitia este sa vina ei inaintea lui Boc sau Base cu masuri anti-criza de buna credinta, nu cu idei poPULISTE, doar pt a castiga capital politic, iar atunci cand se vad sus sa inceapa sa dea vina pe cei dinainte...eu ca cetatean de rand nu voi castiga niciodata din jocurile lor politice pline de miros de latrina...
          • +9 (11 voturi)    
            argumente.. (Sâmbătă, 5 iunie 2010, 2:10)

            pehash [utilizator] i-a raspuns lui George

            1. scopul companiei respective este sa produca energie electrica la costuri cat mai mici pentru populatia romaniei. cheltuieli de genul asta cresc acele costuri? da.
            2. masina aia nu va creste in nici un caz eficienta sau productivitatea companiei. daca vrea marele top manager sa-si plimbe dosul mult prea lucios intr-o asemenea masina n-are decat sa si-o cumpere din salariu.
            3. in orice companie privata care se respecta exista un sistem de motivare a performantei. in companiile de stat nu exista un astfel de sistem. practic, managerul respectiv nu ar pierde masina daca maine creste pretul energiei la hidroelectrica, deci nu serveste intereselor companiei. asteptam cu interes sa apara un astfel de sistem care sa justifice bugetul ala consistent pentru top manageri.
            4. cred ca ti-a scapat ceva esential din expresia 'top manager'. nu orice maimutzoi care ajunge in varful organigramei este considerat top manager. cel putin nu in cercurile cu o cultura economica solida. unii raman pur si simplu niste maimutzoi. doar ca stand acolo sus li se vede dosul mai bine..
            • +2 (2 voturi)    
              de unde atit top manager? (Sâmbătă, 5 iunie 2010, 10:16)

              liviu paulus [anonim] i-a raspuns lui pehash

              top manager este psd=istul Mache de la Brasov, seful org. municipale PSD., numit de actualii ptr a le face jocurile fara consceinte directe ptr ei. inca o data vreau sa subliniez ptr cititorii tineri ca toate hidrocentralele care s-au efectuat cu costuri de investitii f mari dar cu cele de exploatare f mici se datoreaza actualilor pensionari, care au strins cureaua si ptr care nu se mai gasesc bani de pensii.
              • +1 (1 vot)    
                subliniez (Sâmbătă, 5 iunie 2010, 20:28)

                pehash [utilizator] i-a raspuns lui liviu paulus

                ca platim in fiecare luna atat factura de energie electrica cat si costurile bugetului de pensii, care sunt cel putin duble, ca procent din bugetul de stat, fata de perioada in care au strans cureaua cei care au construit.. ce altceva ar trebui sa mai facem?
        • +7 (9 voturi)    
          Schema de investitie (Sâmbătă, 5 iunie 2010, 8:19)

          albescu [anonim] i-a raspuns lui gigel de luxembourg

          Hidroelectrica se bazeaza pe investitii enorme pe care actualii pensionari le-au facut pe vremea cand munceau pe salarii mizere. Hidrocentralele constituie cele mai mari investitii pe carele-a facut statul comunist pe baza sacrificarii populatiei active din acea vreme. Hidroelectrica deci ar trebui sa contribuie astzi la sustinerea sistemului de pensii si nu la luxul unor paraziti parasutati de actuala conducere acolo. Dl Basescu si Boc nu au dreptate cand spun ca nu sunt bani. Aceste exemple la care se adauga donatiile dlui Hoara in beneficiu unei echipe de fotbal sau pentru zugravirea unei biserici si multe, multe altele dovedesc ca sunt bani, dar exista o cumplita bataie de joc.
          • 0 (0 voturi)    
            bravo (Sâmbătă, 5 iunie 2010, 9:34)

            Red [anonim] i-a raspuns lui albescu

            asa este, bine zis
      • +9 (9 voturi)    
        furtul de la stat are multe forme (Sâmbătă, 5 iunie 2010, 9:25)

        strumfuu [anonim] i-a raspuns lui Alex

        Nimic nu le da burtosilor de la hidroelectica dreptul de a se dezmata pe banii statului.
        Da asa e hidroelectica este megaprofitabila(in ani fara seceta), insa termocentralele sunt complet catastrofe tot timplul.
        Avand in vedere ca ambele companii sunt de stat ar trebui sa nu se faca excese cu achizitii nesimtite.
        Cu siguranta respectivii diectori se simt un fel de zei la ei pe plantatie de le trebuie astfel de masini super echipate.
        Nemernicii astia de directori si printisori sunt toata ziua plecati in natura la gratare si vile de protocol ultra luxoase ale hidro sigur ca nu pot sa isi miste hoitu pana acolo in Duster, nu-i asa?
    • +13 (13 voturi)    
      Sa fie.... (Sâmbătă, 5 iunie 2010, 0:56)

      Dobrica [anonim] i-a raspuns lui Lucian

      Dati afara, taranoii aia cu talente ajunsi directori manelisti sa se duca la privat si acolo sa faca fite.
    • -1 (1 vot)    
      poate... (Sâmbătă, 5 iunie 2010, 9:57)

      alex [anonim] i-a raspuns lui Lucian

      Poate...Lexus? :)
  • +17 (17 voturi)    
    ce masina? (Vineri, 4 iunie 2010, 20:06)

    diu1so [utilizator]

    Pai... cautati pe google ce masina se incadreaza fix in cerintele alea... sunt singur ca e vorba de o singura masina!
    • +3 (9 voturi)    
      nu asta e ideea (Vineri, 4 iunie 2010, 22:30)

      gigel de luxembourg [utilizator] i-a raspuns lui diu1so

      nu e neaparat ideea de licitatie comandata ci de faptul ca aia vor tapiterie piele si alte figuri pe care un om normal, care isi munceste banii, nu si le-ar permite.
  • +9 (9 voturi)    
    Poate ar fii.. (Vineri, 4 iunie 2010, 20:18)

    dsg [anonim]

    un Land Rover Range Rover,Mercedes ML 320 CDI sau masina cocalarului roman..Q7.3.0 TDI.
    X5 de la BMW nu prea cred pentru ca din cate stiu nu are blocaj diferential spate..in rest Hai achizitiile!
  • +5 (5 voturi)    
    un X5 (Vineri, 4 iunie 2010, 20:28)

    unul [anonim]

    Se pare ca din intamplare BMW X5 indeplineste toate conditiile.
    http://www.bmw.ro/ro/ro/newvehicles/x/x5/2010/showroom/_shared/pdf/x5_pricelist.pdf

    BMW X5 xDrive30d ca sa fiu mai exact.
    • 0 (0 voturi)    
      Nu le indeplineste (Luni, 7 iunie 2010, 13:47)

      Lucian [anonim] i-a raspuns lui unul

      Ca n-are reductor. Oricum un SUV BMW ar fi o achizitie prea tipatoare pentru o agentie de stat. Modelul vizat este VW Touareg V6 TDI.
  • +17 (19 voturi)    
    Incredibil... (Vineri, 4 iunie 2010, 20:58)

    titirica [utilizator]

    No Comment!!!

    ...si cand te gandesti ca astia inca umbla liberi pe strada....sau chiar vii....
    • -2 (10 voturi)    
      lol (Vineri, 4 iunie 2010, 21:47)

      stefan2008 [utilizator] i-a raspuns lui titirica

      :-)

      Macar astia scriu clar ce vor, si produc si banii pentru achizitie. Mai jale este cu ceilalti...
  • +10 (10 voturi)    
    cu dedicatie (Vineri, 4 iunie 2010, 21:04)

    donache [anonim]

    hai baieti ce vindeti masini, spuneti-ne marca si modelul ca precis il recunoasteti. inca o licitatie PUBLICA cu dedicatie.
  • +12 (12 voturi)    
    tare! (Vineri, 4 iunie 2010, 21:09)

    cosmo [anonim]

    x5 are rezervor de cca 85-92l, ramane q7 cu 100l. sau ceva americam :))

    pai voi nu stiati, intai se alege masina, apoi se face caietul de sarcini, hehe!

    oricum ,aia cu tenta verde la geamuri e super tare!
    • +1 (1 vot)    
      RANGE ROVER (Sâmbătă, 5 iunie 2010, 12:03)

      jetset-LONDON [anonim] i-a raspuns lui cosmo

      Este vorba de RANGE ROVER Vogue, singura masina care indeplineste cerintele si exigenta (LoL - HAhaHA) impusa de Hidroelectrica cu un rezervor de 105l. Dar cred ca rafinamentul Britanic nu este pe gustul lor. probabil vor alege Q7 ca este mai potrivit in decorul manelisto-danubian.
  • +13 (13 voturi)    
    anexe (Vineri, 4 iunie 2010, 21:09)

    mistydo [utilizator]

    Au garaj pentru asa ceva?
    Grandomanie in judetul unde se fabrica Loganul ....
    Se pare ca l-au disponibilizat pe sofer...va conduce d-nul director...
  • +9 (11 voturi)    
    Au scapat de comunism saracii (Vineri, 4 iunie 2010, 21:10)

    Frankie [utilizator]

    si acum vor sa profite la maxim de capitalism
  • +1 (1 vot)    
    .. (Vineri, 4 iunie 2010, 21:10)

    cosmo [anonim]

    acum am vazut ca e pt 10 persoane... deci x5, q7 pica..
    ramane un hummer d-ala modificat de vreo 8 m lungime:)
    • +1 (1 vot)    
      doua masini (Sâmbătă, 5 iunie 2010, 9:30)

      Dan [anonim] i-a raspuns lui cosmo

      N-ai inteles. Mai citeste o data textul. Vor sa cumpere doua masini: "o masina de teren in valoare de 209.070 lei plus TVA" si "mai doreste sa cumpere un autovehicul pentru transportul a cel putin zece persoane, in valoare de 122.979,32 lei plus TVA".
      Deci X5 sau Q7 n-are nici-o treaba cu masina pentru 10 persoane.
  • +4 (4 voturi)    
    masina tanc (Vineri, 4 iunie 2010, 21:14)

    adrian [anonim]

    N'au tupeu daca nu cumpara Dacia DUSTER. Sa vedem ce baieti buni sunt acum dupa ce au citit articolul.
  • +1 (3 voturi)    
    inposibil (Vineri, 4 iunie 2010, 21:14)

    Marius [anonim]

    of my god!
  • +8 (8 voturi)    
    Licitatie cu dedicatie (Vineri, 4 iunie 2010, 21:21)

    ION [anonim]

    Licititatie cu dedicatie pt partenerii de afaceri. Pana la urma e normal sa fure, anormal e ca nu intra in puscarie.
  • +4 (4 voturi)    
    alo, DNA ? iar va luati de serviciile secrete ? (Vineri, 4 iunie 2010, 21:23)

    Bond ,James Bond [anonim]

    chiar nu inteleg Basescu si Videanu ca nu e de joaca cu Hidroelectrica?vor sa fie arestati de serviciile secrete din Monaco pentru ca il supara pe Bogdanel? cine mai depune bani in strainatate in folosul Romaniei,sa aiba de lumanari in cazul in care ne ocupa Rusia ?
    jos labele murdare de pe Hidroelectrica care merita, la flotila actuala de Touareguri , si un gipan Mercedes sau un X6 ,ce mortii ma-sii!
  • +5 (7 voturi)    
    Astia (Vineri, 4 iunie 2010, 21:28)

    HESS [anonim]

    Sant cei ce cotizeaza la sacul partidului.Sau care sant rentabili doar prin faptul ca ridica pretul la energia electrica.?Salarii nesimtite,prime,sedii si lux .,Iar tot sistemul enetgetic in curand la pamant .
    Iar BOC ne vorbeste de solidaritate si multi altii.DRACUL SA VA IA PE TOTI.PUNGASI SI HOTI.
  • +3 (3 voturi)    
    tenta verde (Vineri, 4 iunie 2010, 21:29)

    ampersand [anonim]

    Asta cu geamuri cu tenta verde... a mai fost o asemenea licitatie cu asemenea specificatii la parlament, in urma cu vreo cinci sau sase ani, parcă tot HotNews a publicat stirea la vremea respectiva.
  • +11 (11 voturi)    
    Unde e Doamna Cristina Traila? (Vineri, 4 iunie 2010, 21:29)

    iulian [anonim]

    Touareg V6 BMT TDI/240 CP Automata 8
    Motorina / 3.0l / 176 kW/240 CP / Automata, 8 trepte / 4-usi; Pachet Terrain Tech-4XMotion,diferential
    central cu control electronic al
    blocarii,scut de protectie,diferential
    spate blocabil,computer de bord Premium
    ,capacitate rezervor marita la 100
    litri; Asta e masina pe care vor sa o cumpere si fara sa fac reclama. Unde esti tu Tepes Doamne? Bulgarii aleg sa vina cu masinile personale la parlament, noi ne luam Tuareguri ca la noi nu e criza.
  • +12 (12 voturi)    
    VW Touareg (Vineri, 4 iunie 2010, 21:34)

    willow [anonim]

    Climatronic e instalatia de climatizare automata de la grupul VAG, si e un termen specific autoturismelor din grupul VW. E un fel de brand al lor, deci folosirea acestuia intr-un caiet de sarcini tradeaza intentia clara de a cumpara un anumit produs. Cam ilegal, nu mai zic ca e imoral in aceste momente.
    • -3 (3 voturi)    
      nu e din germania (Vineri, 4 iunie 2010, 22:36)

      Yamamoto [anonim] i-a raspuns lui willow

      E din gama Toyota..probabil un Land Cruiser v8..ca e singurul producator care ofera air bag la genunchi...mai lasasati-ma cu rablele made in germany...
      • 0 (0 voturi)    
        Cine is mai i-a TOYOTA (Sâmbătă, 5 iunie 2010, 14:46)

        new york [anonim] i-a raspuns lui Yamamoto

        ... acuma cred ca nici chiar prostii de parlamentari sau top managerii dupa ce nici frana numai pune e sinucidere ca iti cumpreri TOYOTA
    • +7 (7 voturi)    
      corect! (Vineri, 4 iunie 2010, 23:05)

      cchris [utilizator] i-a raspuns lui willow

      Afirmatiile tale sunt corecte 100%.

      E evident vorba de Touareg dar este si mai evident faptul ca caietul de sarcini e copy-paste din oferta. Uitati-va va rog la dotari de la punctul 3.8 pana la 3.12, e chiar copy-paste.

      Dar ce preocupata este Hidroelectrica de mediu, fix max 197g co2/km are voie sa produca.

      Si e fantastic cum motorul de 3.0 de la VW care produce 240 CP se incadreaza la limita in cei 175KW minim care sunt egali cu 234 CP.

      Eu cred ca toate acestea sunt de fapt pure coincidente, domnu' director si familia lui nu abia asteptau sa il vada vecinii cu Touareg ci din contra este foarte preocupat de reducerea cheltuielilor.

      Va dati seama, chiar daca barajele si echipamentele sunt gata construite si apa o da Domnul, trebuie o armata de oameni sa inchida robinetele si sa intretina toate alea, e cumplit de greu sa faca Hidroelectrica profit, voi nu stiti, ca nici nu doarme noaptea domnu' director!
      • 0 (2 voturi)    
        mda (Sâmbătă, 5 iunie 2010, 4:00)

        Sakura [utilizator] i-a raspuns lui cchris

        Eu aş fi ales ori un Mercedes clasa G dacă vreau o maşină cu adevărat de teren, nu o umflătură de SUV, ori un Chevy Van 4x4 dacă aş fi optat pentru spaţiu şi confort dincolo de ce poate oferi oricare SUV.
  • +3 (3 voturi)    
    ESTE SIGUR (Vineri, 4 iunie 2010, 21:37)

    Mircea [anonim]

    ESTE SIGUR Noul Touareg, facem pariuuuuuuuuu
  • +4 (6 voturi)    
    Ma intreb cate pensii (Vineri, 4 iunie 2010, 21:55)

    Justin Puscasu [anonim]

    ar trebui reduse cu 15% ca sa se obtina banii pentru masina aia cu dedicatie?
  • +8 (10 voturi)    
    Hei, pdl-ule (Vineri, 4 iunie 2010, 21:57)

    Alegator [anonim]

    daca veti continua cu aceste mizerii, nici 1% nu veti mai obtine la urmatoarele alegeri, va spune cineva care v-a votat dintotdeauna pe voi.
    • +4 (8 voturi)    
      Eu (Vineri, 4 iunie 2010, 22:06)

      HESS [anonim] i-a raspuns lui Alegator

      Ultima data cand am mers la vot a fost cu CDR-ul.Si atunci mi-am dat seama ca inca nu avem politicienii si partidul cu adevarat romanesc.Dar nici romanii nu sant pregatiti pt un partid adevarat.Cand o sa se destepte majoritatea romaniilor sa nu mai creada in pacturi si uniuni,si ca vine nu stiu cine sa faca nu stiu ce,si ca intrand in si lingand toate funduriile occidentale aduce bunastare.Ordinea si disciplina si grija in primul rand de propria ograda astea sant caiile spre un alt trai.
    • +7 (9 voturi)    
      tu crezi ca ii intereseaza?? (Vineri, 4 iunie 2010, 22:29)

      cristi [anonim] i-a raspuns lui Alegator

      si eu am votat pdl... mai bine as fi stat acasa... toti sunt la fel..absolut toti. acum trag sa fure de rup...dupa astia 4 ani or sa isi dea demisia din pdl si se muta la aia care or sa vina la putere...samd. ..iar noi tot o sa comentam pe forum. voi chiar nu observati ca desi se face valva in presa..etc parca se fura din ce in ce mai mult, isi fac legi care sa ii apere ..chiar nu vedeti? intelegeti ca singurul lucr care poate schimba ceva e fortza .. forzta batei!!
  • -7 (9 voturi)    
    O nimica toata (Vineri, 4 iunie 2010, 22:15)

    cata [anonim]

    Altii fura cu milioanele. Si voi ca articol principal puneti cum un director de la Hidroelectrica vrea sa isi schimbe masina de serviciu cu alta de doar 60000 de euro. BIne ca nu isi ia o limuzina de 100000+. E o companie de stat. Din cate stiu eu sta bine la profituri. Eu zic sa cautati ceva mai important. Adica mie mi se pare mai nasol sponsorizarea pentru pictarea unei biserici de 200000 de euro la o companie de stat care are pierderi si s-ar putea sa dea afara oameni.
  • +4 (6 voturi)    
    plans (Vineri, 4 iunie 2010, 22:18)

    plans [anonim]

    Cum sa nu-ti fie mila de bugetarii care au dus-o bine pana acum si o duc bine si in timp de criza pe spinarea noastra a tuturor ? Chiar credeati ca vor avea de suferit ? Nu fiti naivi.
  • -5 (11 voturi)    
    Ce nu inteleg eu (Vineri, 4 iunie 2010, 22:20)

    Task Damager [utilizator]

    Ce ne intereseaza ce masina isi ia Hidroelectrica???
    E cumva firma bugetara??? Din cate stiu eu, e o companie PRODUCATOARE de electricitate. E PRODUCATOARE de ceva, nu consuma bani de la stat. Hai lamuriti-ma si pe mine.
    • +5 (7 voturi)    
      ca postac pnldsr (Vineri, 4 iunie 2010, 23:08)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui Task Damager

      stii matale mai bine cum e cu companiile astea de stat si ce directori a numit tzaraceanu pe acolo.
    • +5 (5 voturi)    
      nu e firma privata!!!!!!! (Sâmbătă, 5 iunie 2010, 8:07)

      dadan [utilizator] i-a raspuns lui Task Damager

      e firma statului , adica a noastra a tuturor forumistilor astia care isi dau cu parerea pe aicea....faptul ca maimutoii aia de manageri de ghips - pusi ba pe criterii politice ba de rudenie sa gestioneze pentru noi profitul companiei , aleg sa foloseasca profitul doar in interes personal si sa nu-l distribuie celor in drept sa beneficieze de el - eu zic ca e clar ca lumina zilei reaua vointa si deturnarea de fonduri in interes personal - ar putea face chiar si puscarie daca legea ar fi mai clara....
  • +2 (4 voturi)    
    De ce (Vineri, 4 iunie 2010, 22:47)

    luxdesign28.ro [anonim]

    sunteti rai si nu ii lasati sa manance si ei o paine ? :) sunt de acord in legatura cu PDL-ul. Oricum mai sus nu puteau ajunge, nu-i asa. Acum ca s-au vazut cu sacii in caruta ei sunt multumiti. Oricum data viitoare or sa sara in urmatoarea barca de salvare, si tot asa. O sa fim solidari ca intre romani. Ca asa-i romanul, solidar la nevoie.
  • +3 (3 voturi)    
    fara cuvinte (Vineri, 4 iunie 2010, 23:29)

    mihai [anonim]

    dar onorabilii domni de la Hidroelectrica tusesc in Dacia Duster ???
    poate ar trebui sa mai subtziem obrazul in loc sa il ingrosam... macar acum.

    cu prietenie,

    mihai
    http://bizzcamp.wordpress.com
  • +1 (5 voturi)    
    apropo (Sâmbătă, 5 iunie 2010, 0:06)

    the [utilizator]

    ce masini de servici are PeSeDeul ?

    fro escadrila de Dacii Lastun ?
    • -1 (5 voturi)    
      tu si (Sâmbătă, 5 iunie 2010, 0:33)

      ratza [anonim] i-a raspuns lui the

      capra vecinului.
      mi-ar placea sa te am pe tine avocat. fac o crima si tu ii zici judecatorului ca argument... da stati ca si altii au comis. bravo mai baiatule.
  • +3 (3 voturi)    
    ramai mut (Sâmbătă, 5 iunie 2010, 6:09)

    elena [anonim]

    Dupa mine daca este companie de stat deci functioneaza pe banii contribuabilor de ce nu-si cumpara masini de la Dacia sa se reîntoarca în sistem. Pardon Dacia nu este de nasul lor!
  • +3 (5 voturi)    
    Tot noi cei de jos tragem (Sâmbătă, 5 iunie 2010, 7:30)

    noi [anonim]

    Aia se plimba in masini de lucs si noi platim taxe si impozite... aproape 27.000 Lei in 2009, iar in primul trimestru din 2010 aproape 8.000 lei am platit la stat taxe si impozite pt o firma cu 2 angajati ca ei sa se plimbe in asemenea masini si noi sa muncim de ne sar capacele pt ei.... SA VA FIE RUSINE ! ... o spune un membru PDL din 1999.... SA VA FIE RUSINE !
  • +2 (4 voturi)    
    Hai Videanule .... (Sâmbătă, 5 iunie 2010, 7:32)

    Lucian [anonim]

    ... fa si tu o fapta buna, cumparati un Duster (full option) si restul de bani pina la 60.000€ baga-i in contul solidaritatea. NUMAI GURA E DE VOI. las ca-l prind eu pe parlamentarii PDL de pe la mine, ca alora le pot obrazu fata in fata. sa-i vad cum o sa mai iasa singuri pe strada cu lumea fluierand dupa ei.
  • +3 (5 voturi)    
    Boc unde e acum? (Sâmbătă, 5 iunie 2010, 7:33)

    Tuaregu' [anonim]

    Pai da, nu exista alta varianta pt reducerea deficitului decat reducerea pensiilor si salariilor, nu?
  • +6 (6 voturi)    
    Cerinte cu dedicatie - fara numara, fara numar.... (Sâmbătă, 5 iunie 2010, 7:57)

    dadan [utilizator]

    Asa se fac criteriile pt licitatiile publice - cu dedicatie....nu poti sa zici ce marca vrei dar bagi gramada de detalii sa ramana in competitie doar ce-ti doresti tu....rusine.
    Ar trebui reglementate cumva si criteriile pt aceste achizitii - daca as fi in locul lui Boc le-as baga criteriu nationalist pt achzitie de gipane - sa fie pana in 17.000 de euro....ca nu le-o crapa funduletzele in Duster si mai sprizinim si industria locala....rusine....pai Basescu cumpara Duster sa dea un semnal iar directorasii care se lafaie in bani publici vor X5,Q7, d-astea cu nume scurt si pretz nesimtit
  • +2 (4 voturi)    
    Pare sa se stie deja marca pe care o cumpara (Sâmbătă, 5 iunie 2010, 8:24)

    mircea [anonim]

    Sunt asa de sepcifici incat e cam clar ce vor.. asta e licitatie??
  • +4 (4 voturi)    
    sfidare și nesimțire (Sâmbătă, 5 iunie 2010, 8:58)

    Nemeș [anonim]

    Consider că dacă această știre ar fi apărut într-o altă țară, ministrul de resort și-ar fi depus demisia că nu e în stare să gestioneze un buget în situația dificilă de față. M-am săturat de România, de români și de priceperea lor la economie și la politică.Sper să dăm faliment odată și poate ne cumpără nemții, ungurii sau cine-o vrea. Un guvern mai rău nu se poate mai ales c
  • +4 (6 voturi)    
    Sfanta NESIMTIRE ......... (Sâmbătă, 5 iunie 2010, 9:08)

    miiircea [utilizator]

    Si eu sunt PDL-ist dar, dau de pamant cu dl Boc, daca nu termina de curatat mizeria din sistemul bugetar, multi il vor blama acum, insa istoria il va ridica pe un piedestral (sincer, l-ar avantaja), pentru ca a asanat sistemul bugetar de toate dejectiile clasei politice din '48 incoace. Deocamdata, il avertizez ca nu mai particip la sedintele de partid, pana nu vad ceva concret, ca mine gandesc si simpatizantii, trebuie sa recunoastem, nu liderii, nu figurile publice si in general nimeni nu convinge electoratul mai bine decat promisiunile si, si indeplinirea lor, in proportie minima de 60%. Daca vom tine cont de acest aspect, toti vom fi multumiti, cu exceptia opozitiei (democratic), opozitie care va deveni si mai vehementa, incriminadu-i tot pe Blaga, Berceanu si Videanu (sincer, au putina dreptate, cam 30%), care la randul lor nu au confirmat cu nimic inalta lor pozitie, eu i-as matura in ultimul rand al partidului. Daca cumva gandesc ca au ajuns locomotive pentru PDL, GRESESC, singura locomotiva a PDL-ului este Traian Basescu.
    Dumnealor au profitat de circumstante pentru a se cocota tocmai sus, acum se vede clar atitudinea de baroni politici (asemanatoare baronilor din psd). CONCLUZIE, cu asemenea lideri, ai asemenea slujbasi la Hidroelectrica, Videanule ce dracu faci acolo? Cat va vom mai tine in spate?????????????????????????????
    • 0 (0 voturi)    
      Sfanta lipsa de gandire (Sâmbătă, 5 iunie 2010, 11:39)

      Gogu [anonim] i-a raspuns lui miiircea

      1. Cum va curata boc mizeria din sistemul bugetar? Crezi ca cei din conducerile institutiilor ii vor demite pe cei care au ajuns pe bune acolo sau pe cei din familia lor? Evident, familiile vor ramane, competenta nu. Si asa se ajunge de la o dejectie la o alta dejectie.

      2. Guvernul asta care la 2 ore isi da cu stangul in dreptul nu are nicio idee de relansare economica. Iarasi, cum ajungem la finalul anului.

      Nu te supara, dar esti foarte limitat.
  • 0 (0 voturi)    
    200000 euro! (Sâmbătă, 5 iunie 2010, 9:44)

    alexhaiducu [anonim]

    nu exista un tot teren cu asemenea pret!,indiferent de ce ai pune pe el! trebuiesc omorati cei care fac asemenea tranzactie,furand poporul roman asuprit de taxe!
  • 0 (0 voturi)    
    masluita (Sâmbătă, 5 iunie 2010, 10:18)

    bogdan [anonim]

    este o licitatie cu dedicatie pt audi Q7 sau noul vw touareg
  • +1 (1 vot)    
    Toata lumea sa trimita urmatorilor (Sâmbătă, 5 iunie 2010, 10:24)

    mircea [anonim]

    Director SH Curtea de Arges: Constantin Metehoiu
    Director UH Campulung: Constantin IVAN
    Sef SPP: Mircea Temocico
    Inspector Mediu: Alexandru Gheorghiescu
    Intocmit: Romulus Bratucu
    Avizat: Sorin Popa

    pe adresele
    secretariat.general[at]hidroelectrica.ro, birou.presa[at]hidroelectrica.ro

    urmatorul text:
    NESIMTITILOR, SA VA FIE RUSINE!
  • +2 (2 voturi)    
    PSD, nu PDL, n-ati inteles nimic (Sâmbătă, 5 iunie 2010, 10:27)

    Arezan [anonim]

    Intamplarea face ca directorul Hidroelectrica e PSD-ist, nu PDL-ist. Si acelasi director Hidroelectrica e proprietar de dealer Volkswagen si Audi si Skoda. Nu v-ati prins ca nimic nu e intamplator? Nu v-ati prins ca indiferent cine e la guvernare, toti sunt in cardasie si fura pe toate partile?? Nu exista opozitie decat la TV, pentru fraieri, in rest... banii vorbesc.
  • +2 (2 voturi)    
    Vreti ceva concret ? (Sâmbătă, 5 iunie 2010, 10:42)

    ionescu [anonim]

    Iarasi praf in ochii prostimii. Se scoate de la naftalina cazul x de la regia y care si-a tras un mertan opulent pe banii boborului. Si toti ne excitam si urlam in timp ce se cumpara pe sest alte mii de mertane. Vreti ceva concret ? Puneti-ma prim ministru si una din primele legi ar interzice sa se mai cumpere de catre stat vreo masina straina(fie ca este vorba de institutii ale statului sau de companii cu actionar majoritar statul). Ce ati zice ca prin lege sa se interzica cumpararea de catre stat a masinilor cu scaune de piele, geamuri electrice, clima automata, mai mult de 2 air-bag-uri ?
  • 0 (0 voturi)    
    E clar! (Sâmbătă, 5 iunie 2010, 10:50)

    Coco [anonim]

    Dacia Duster, bineinteles!
  • +1 (1 vot)    
    Mare om, mare caracter (Sâmbătă, 5 iunie 2010, 11:22)

    Andrei [anonim]

    Sa le dam si numele:
    Constantin Metehoiu,
    un link edificator: http://www.formula-as.ro/2009/853/spectator-38/constantin-metehoiu-din-criza-nu-se-iese-decat-muncind-10666,
    apoi:
    Constantin Ivan, Mircea Temocico, Romulus Bratucu,
    Alexandru Gheorghiescu (cata grija fata de emisiile de CO2) si Sorin Popa.
    Oricum, "Din criza nu se iese decat muncind", vorba unui clasic in viata.
  • +1 (1 vot)    
    cu tuaregu'n reducerea cheltuielilor (Sâmbătă, 5 iunie 2010, 11:36)

    gheo [anonim]

    am vazut tot felul de opinii, unele de bun simt alte fara urma de bun simt... compania asta este a statului, s-au pompat miliarde din banul public acolo si este o imensa supapa pentru a imbogati o gramada de smecheri. marjele pe care lucreaza sunt absolut nesimtite si totusi compania reuseste un profit minuscul comparativ cu cifra de afaceri. asta pentru ca se 'ventileaza' cu succes restul...
    trecand peste asta, daca voiau intr-adevar reforme, privatizau tot si terminau cu consumul banului public pe prostii.
    iar dupa cat de detaliat e 'caietul de sarcini', cred ca e vorba de o masina de pe stoc a vreunui prieten al jupanului, directorului cum s-ar zice...
    ca sa nu mai zic ca iar imi aduc aminte cum hidroelectrica a reparat portile de fier pe 300 de milioane de euro iar vecinii nostri sarbi au reparat jumatatea lor cu doar 100 de milioane de euro...
    se pare ca e criza doar pentru saraci, jupanii prospera ceva de speriat
  • +1 (1 vot)    
    ... cainii latra, caruta merge... (Sâmbătă, 5 iunie 2010, 12:04)

    Sorin [anonim]

    Mda, cre ca baietii de la Hidro au o mare durere in p....a de clasa muncitoare carieia ii vor fi reduse salariile cu 25% si pensiile cu 15%. Imi vin in minte versurile maestrului Beligan: "ma uit scarbit in jur si as vrea sa mor decat sa-l vad slavit pe ticalos iar cel sarman de rasul tuturor...". Dar versurile sunt frumoase dar la actiune cand trecem? Punem mana pe par sa le rupem oasele ticalosilor astora sau batem campii pe forumuri si dansam pinguinul in Piata Victoriei? Astept sugestii. Cu stima, daca am cui..... prietenii stiu....
    • 0 (0 voturi)    
      disperarea inca nu-i suficienta (Luni, 7 iunie 2010, 13:12)

      Razvan_M [utilizator] i-a raspuns lui Sorin

      Suntem cu un picior in groapa, dar suntem un popor rezistent si indiferent. De 20 de ani tot pierdem din ce am castigat prea usor la Revolutie. Modul asta de furt, prin intermediul taxelor, impozitelor si monopolurilor inca nu este inteles pe deplin de majoritatea noastra. Ce or sa inteleaga majoritatea romanilor va fi lipsa banilor din buzunar, pierderea locului de munca, imposibilitatea de a plati intretinerea - adica efectele marelui jaf care se petrece acum. Pana cand majoritatea nu se rascoala, lucrurile vor merge ca si pana acum - cei ce stau pe net sunt nesemnificativi.
  • -1 (1 vot)    
    Si-un ceas cu cuc.... (Sâmbătă, 5 iunie 2010, 12:23)

    lili [anonim]

    Sa le cante si cucul..... Si sa nu tuseasca.......Iarta-i Doamne, ca nu mai e mult si vor plati cu varf si indesat... PDL, adica.....(pana atunci, isi fac de zor plinul, cat pot si cat mai pot, ca dupa asta NU mai vede PDL la guvernare!!!!!!)
    • +6 (6 voturi)    
      Esti la fel de nesimtita (Sâmbătă, 5 iunie 2010, 14:46)

      gamma [utilizator] i-a raspuns lui lili

      Nici n-ai bagat de seama ca directorul ala era de la PSD . Dar tu nu , era Batman, Batman
  • 0 (0 voturi)    
    Q7 (Sâmbătă, 5 iunie 2010, 13:11)

    emk [anonim]

    E Q7 sau Tuareg modelu nou garantat..doar astea doua au computeru de bord color.
    Interesant e cum sa spui in multe cuvinte ce vrei de fapt: ceva ce se scrie cu 2 litere/cifre: Q7.
    Vedeti cum se fac caietele de sarcini incat sa iasa exact cine trebe.
  • 0 (0 voturi)    
    sigurq7 (Sâmbătă, 5 iunie 2010, 15:23)

    dibla [anonim]

    un q7 probabil ;)
  • 0 (0 voturi)    
    teapa (Sâmbătă, 5 iunie 2010, 20:15)

    brebu [anonim]

    de ce dracu nu cumpara logan de 70000euro???
  • +1 (1 vot)    
    inselatorie curata (Duminică, 6 iunie 2010, 19:40)

    Lorena Antal [utilizator]

    Ce masina de teren va achizitiona Hidroelectrica?!
    Cu siguranta pe aceea pe care si-a pus deja cineva ochii. Caietul asta de sarcini e clar facut dupa niste masini identificate deja. Daca n-ar fi obligati sa organizeze licitatia ar lua direct cu banii jos. Ca sa nu aveti dubii, ei nu mai asteapta oferte pentru ca stiu deja EXACT ce masina vor sa ia si DE LA CINE, dar daca fara licitatie nu se poate, licitatie sa fie si bineinteles o sa castige cine trebuie.Am mai vazut din astea... Tzara arde, unii stau sa moara de foame iar noi ii lasam pe dobitocii astia sa cumpere pe banii nostri tot ce viseaza noaptea?!
  • 0 (0 voturi)    
    Touareg V6 TDI (Luni, 7 iunie 2010, 13:45)

    Lucian [anonim]

    Specificatiile sunt "gandite" sa se potriveasca perfect acestui model. I s-o fi pus pata directorului pe el, cine stie? Oricum, acesta costa "numai" 44000 in varianta standard, restul pana la 60000 or fi dotari de lux si adaosul dealerului.
  • 0 (0 voturi)    
    Pana la urma... (Luni, 7 iunie 2010, 14:12)

    Lucian [anonim]

    O fi grestit vreun hartogar de-al directorului, pentru ca acest caiet de sarcini e imposibil de realizat. Motivul? NU exista nici un fel de SUV pana in 60000 cu o cutie automata cu 8 trepte!
    • 0 (0 voturi)    
      Ba exista!!! (Luni, 7 iunie 2010, 14:50)

      Chiar Io [anonim] i-a raspuns lui Lucian

      Noul Touareg! 3.0 TDI CV automata cu 8 trepte: 37.616 euro+ TVA