Restructurarea ​Postei Romane nu prevede disponibilizari de personal. Daca totusi vor concedia oameni, acestia vor primi maxim 30 de salarii de baza

de Dan Popa     HotNews.ro
Marţi, 22 iunie 2010, 9:35 Economie | Companii

Strategia de restructurare si modernizare a Companiei Nationale Posta Romana SA, aprobata de Guvernul Romaniei saptamana trecuta, nu prevede disponibilizari de personal, au declarat intr-un comunicat remis HotNews.ro, oficialii companiei. 
"Conform Contractului Colectiv de Munca 2008-2018, in conditiile in care CN Posta Romana SA ar dispune concedieri colective, salariatii concediati ar urma sa beneficieze de salarii compensatorii in functie de vechimea totala in sistemul postal. Astfel, numarul maxim este de 30 de salarii de baza de incadrare a persoanei respective, la o vechime de peste 30 de ani de munca", se mai spune in textul comunicatului.

Posta Romana este operatorul national din domeniul serviciilor postale, avand drept actionar majoritar statul roman, reprezentat de Ministerul Comunicatiilor si Societatii Informationale (75 la suta din pachetul de actiuni) si Fondul Proprietatea (25 la suta din pachetul de actiuni). In aceste conditii, compania este o societate care se autofinanteaza, salariile, inclusiv salariile compensatorii care pot fi acordate angajatilor in cazul unor eventuale concedieri colective, fiind acordate din incasarile proprii.


Citeste mai multe despre   












Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

3255 vizualizari

  • +5 (5 voturi)    
    interesanta nemernicia (Marţi, 22 iunie 2010, 9:42)

    Razvan_M [utilizator]

    Sa inteleg ca si asta este una din companiile de stat de importanta maxima si fara care am muri cu totii, s-ar desfiinta Romania?
  • +7 (7 voturi)    
    Mda (Marţi, 22 iunie 2010, 9:56)

    ion [anonim]

    Sincer nu stiu cine a fost incompetentul care a aceptat sa semenze ca la disponibilizare sa primeste 30 de salarii compensatorii. 2 ani jumate poti sta acasa fara nici o grija. Cu astfel de prevederi ne miram ca nu mai merge nimic in tara asta. Daca la privat de da afara zici sarumana daca primeste 1-3 salarii compensatorii. Nu la stat 30.
    Sincer in Romania esti fraieri daca lucrezi la privat
    • +5 (5 voturi)    
      Ne mai miram ca am ajuns unde-am ajuns...... (Marţi, 22 iunie 2010, 10:39)

      lili [anonim] i-a raspuns lui ion

      Jaf peste tot..... Nici un Dumnezeu in cheltuirea banului public, in toti astia 20 de ani.... Tara nimanui...... Directia: FALIMENT.RO.........
  • +5 (5 voturi)    
    ce prostie (Marţi, 22 iunie 2010, 10:30)

    liana [anonim]

    si tot noi privatii platim si salariile alea compensatorii ca sa poata domnii sa stea linistiti acasa cativa ani de zile
    • -1 (1 vot)    
      pentru liana (Marţi, 22 iunie 2010, 14:16)

      dan [anonim] i-a raspuns lui liana

      stai linistita ca nu le platesti tu salariile din buzunarul tau. asta e marea frustrare a privatilor. de fapt va platiti impozitele si taxele stabilite de lege (daca le platiti si pe alea) si nimic mai mult. in alta ordine de idei, chestia e aberanta si discriminatorie chiar si intre bugetari. eu sunt informatician intr-un spital, sotia e educatoare. daca o sa fim cumva pusi pe liber o sa primim probabil doar sutul in fund fara nici un fel de salariu compensatoriu. asa ca statul asta e pentru unii muma si pentru altii ciuma. oricum rezultatele politicii lui Kim Ir Boc incep sa se vada. pe la noi cei cu magazine alimentare incep sa se gandesca serios sa traga obloanele ca vanzari cam nema.
  • +5 (5 voturi)    
    ce???????? (Marţi, 22 iunie 2010, 10:31)

    c# [anonim]

    30 de salarii? asta e hotie pe fata. din banii mei? ca ce chestie?
    a, pentru calatoria in timp si nostalgia pe care mi-o produce, ca ma simt ca inainte de '89 cand calc pe acolo? ca nici macar banii nu stiu sa ii ia, daramite sa mai ofere si servicii rapide? ca ma duc sa iau un timbru si stau la coada 20 de minute? pentru asta sa dau din buzunar 30 de salarii compensatorii??????????
    • 0 (0 voturi)    
      posta romana aduce bani la buetul de stat nu-l gol (Duminică, 11 iulie 2010, 12:39)

      edy [anonim] i-a raspuns lui c#

      Domnule habar nu aveti despre veniturile postei romane , este una dintre companiile ce aduc venituri reale si consistente la bugetul de stat . Nu banii vostri sprijina posta romana ci fondurile proprii din serviciile prestate . Compania este ruinata de salariile de sute de milioane ale miilor de directori nu de personalul simplu care traieste cu un salar de mizerie . Documentati-va inainte de a veni cu minuni de afirmatii !!
  • +4 (4 voturi)    
    Cit???!! (Marţi, 22 iunie 2010, 10:42)

    Ovidiu [anonim]

    Deci asa vrem noi sa iesim din criza?! Disponibilizam X angajati, dar le platim 2 ani de salarii? Financiar, e ca si cum ar mai lucra acolo acei 2 ani? Stiu ca in general, se plateste un salar pentru fiecare an lucrat, dar nu inteleg atunci care mai e rostul disponibilizarii...
  • +3 (3 voturi)    
    Da-tii afara pe capete (Marţi, 22 iunie 2010, 10:44)

    EU [anonim]

    Asta e firma de stat cu monopol in piata, cu profit minuscul si cu famillii intregi angajate - de la mama, sora frate, sot terminand cu copii. Ca asa-i la stat nu te da nimeni afara daca nu muncesti, esti angajat pe viata si salariul merge.
    • +2 (2 voturi)    
      profit (Marţi, 22 iunie 2010, 11:07)

      re [anonim] i-a raspuns lui EU

      profitul minuscul e o pierdere de cateva milioane de EUR anual. cresteri salariale pe perioada de criza.
  • +5 (5 voturi)    
    enorm (Marţi, 22 iunie 2010, 10:48)

    Laur [anonim]

    Sincer sa fiu 30 de salarii mi se pare enorm.
    Asta inseamna 2 ani jumate de salariu.

    Sper ca in acesti 2 ani nu primeste si ajutor de somaj.
    Ce se intampla daca se angajeaza imediat ce este dat afara? Este corect sa ramana cu 30 de salarii?

    Daca nu-si mai gaseste de lucru in acei 2 ani jumate, si nu primeste ajutor de somaj, ar fii acceptabil, desi 30 salarii este enorm de mult. La nicio firma privata din lume nu se dau atatea salarii. In Romania se da doar 1 salariu. Iar acum in criza nu se da nici macar 1 salariu in plus.
    • +2 (2 voturi)    
      hm... (Marţi, 22 iunie 2010, 11:51)

      c# [anonim] i-a raspuns lui Laur

      imi place sa gandesc ca unii sunt atat de incompetenti incat nici dupa 2.5 ani nu isi vor gasi de lucru. din pacate s-ar putea sa ma insel...
  • +4 (4 voturi)    
    ........... (Marţi, 22 iunie 2010, 11:08)

    Ducu [anonim]

    Astfel de CCM se incadreaza la categoria "Cronica unei morti anuntate" anuntand dezastrul in care ne aflam.
  • +3 (3 voturi)    
    Acum realizez (Marţi, 22 iunie 2010, 12:17)

    ionut [anonim]

    de ce stau la cozi imense de fiecare data cand am treaba la Posta (oficiul 69 sector 5). Nu ca nu ar fi destule ghisee sau personal, dar factorul interes pentru client si eficienta la locul de munca sunt niste aspecte ce nu au nici o legatura cu ce se intampla acolo. Mi se pare normal atata timp cat esti asigurat ca pleci acasa cu sacul de bani daca esti dat afara.
    Si ne mai intrebam de ce suntem unde suntem acum.
  • -1 (1 vot)    
    cateva precizari (Miercuri, 23 iunie 2010, 9:28)

    Geo [anonim]

    1. CNPR SA este operatorul national din domeniul serviciilor postale si se afla in proprietatea statului reprezentat de MCSI (75 %) şi Fondul Proprietatea (25 %).
    2. NU ESTE INSTITUTIE BUGETARA, DA BANI LA STAT NU PRIMESTE BANI DE LA STAT
    3. Cele 30 de salarii compensatorii sunt acordate celor cu peste 30 de ani vechime in sistemul postal, asta insemna ca acei oameni sunt la o varsta de peste 50 de ani; stiti multi anggajatori interesati sa angajeze oameni in varsta de peste 50 de ani?
    4. CNPR SA nu are monopol in piata serviciilor postale
    • 0 (0 voturi)    
      cine-i patronul? STATUL! (Miercuri, 23 iunie 2010, 12:39)

      Razvan_M [utilizator] i-a raspuns lui Geo

      Deci daca Posta Romana trage tzepe cuiva, acela este Statul, adica noi.
  • 0 (0 voturi)    
    despre posta (Joi, 24 iunie 2010, 11:56)

    anonim [anonim]

    Permiteti-mi sa va contrazic la cele spuse despre prestatia salariatilor postali.Oriunde in lume salariatii institutiilor publice sunt priviti cu respect,chiar daca asteptam la rand.La noi ne ,,sifonam"imediat, ca si cand ,vezi Doamne ,ce ocupati suntem noi.Nu ne mai ramane timp pentru privit la tv. cu o bere in mana sau la o mica barfa.Scuze daca am deranjat pe cineva, dar este purul adevar.La posta toata lumea isi varsa focul traiului de zi cu zi.Noi ascultam cu rabdare si incercam sa ne facem treaba cat se poate de corect .
  • 0 (0 voturi)    
    rusine (Marţi, 29 iunie 2010, 16:14)

    mda [anonim]

    30 de salarii compensatorii pentru scarbele de la posta care habar nu au de etica profesionala si sa serveasca amabil un client.
    Sunt pe pierdere de nu se vad dar au bani de plati compensatorii. RUSINE. Mai bine i-ati trimite la niste cursuri de vanzari si bune maniere din banii aia.
    • 0 (0 voturi)    
      salarii (Miercuri, 14 iulie 2010, 11:38)

      gabi [anonim] i-a raspuns lui mda

      sincer raman surprins ca , in anul 2010 exista o mare , mare masa de oameni care cred tot ce este prezentat pe posturile de televiziune .
      cred ca este normal ca inainte de a prezenta o stire sa existe o minima decenta , care te obliga sa verifici stirile ; dar goana dupa senzational , scandal si cresterea audientei + slaba pregatire a
      jurnalistilor , producatorilor de emisiuni tv + credulitatea ( PROSTIA ) populatiei = stiri false care nu reflecta realitatea