Romanii au baut 1,6 miliarde de sticle de bere in prima jumatate de an. Vestea proasta: consumul e mai mic cu 11%

de Dan Popa     HotNews.ro
Miercuri, 8 septembrie 2010, 11:56 Economie | Companii

Halbe de bere
Foto: Reuters
Consumul de bere din România a scăzut cu aproximativ 11% în primul semestru al acestui an, faţă de perioada similară a anului trecut, adica la 8 milioane de hectolitri, se arata intr-un comunicat al Asociatiei "Berarii Romaniei". Cantitatea echivaleaza cu 1,6 miliarde de sticle de jumatate de litru de bere. Membrii Asociaţiei “Berarii României” - Bergenbier, Heineken România, Romaqua Group, United Romanian Breweries şi Ursus Breweries – au vândut 7,4 mil hl de bere în prima jumătate a lui 2010 si spun ca de vina pentru aceasta scadere este criza economică generală, care a determinat schimbarea obiceiurilor de consum.

Romanii au mai rarit iesirile in oras, preferand sa consume berea acasa. “Românii au continuat şi în acest an să aibă un comportament de consum conservator, perspectiva adâncirii recesiunii economice punând şi mai multă presiune pe bugetele personale. Cu toate acestea, este cert că românii iubesc berea", a declarat dl. Jan Derck van Karnebeek, Preşedintele Asociaţiei „Berarii României”.

Cât priveşte factorul meteorologic, primul semestru nu a fost nici el favorabil consumului de bere, vremea fiind în general mai rece şi ploioasă. „Este greu de apreciat în acest moment cum va evolua sectorul berii până la finele anului. Pe lângă obiectivele de menţinere a sectorului, vom continua promovarea culturii berii în România, precum şi educarea consumatorilor privind consumul responsabil de bere”, a adăugat Preşedintele.

Piaţa berii din România a scăzut anul trecut cu 13%, revenind la cifrele înregistrate în 2006, adica la un volum de 17,6 mil hl. Cu toate acestea, membrii Asociaţiei “Berarii României” au investit 105 milioane de euro în 2009, într-un an în care investiţiile totale nete în economia naţională au scăzut foarte mult.


Citeste mai multe despre   












Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

1993 vizualizari

  • +4 (4 voturi)    
    ati gresit la transformare (Miercuri, 8 septembrie 2010, 12:17)

    un cititor [anonim]

    8 mil hectolitri NU inseamna 400 milioane de sticle de 1/2, asa cum ati scris in titlu. Daca vreti neaparat sa fie 400 milioane puteti scrie ca sunt 400 mil de sticle de 2 litri. Daca vreti sa fie sticle de 1/2 atunci trebuie sa scrieti 1,6 mld de sticle.
    • +2 (4 voturi)    
      E o veste foarte buna (Miercuri, 8 septembrie 2010, 13:19)

      Alcoolul tampeste, la propriu [anonim] i-a raspuns lui un cititor

      Teoreticienii extremisti adepti ai influentei mediului socio-economic asupra comportamentelor individuale (ei ignora sau diminueaza intentionat importanta valorilor morale si patrimoniului genetic) se asteptau ca aceasta criza economica sa provoace pe plan mondial imense miscari sociale/sindicale, mari simpatii pt partidele stangiste si un consum mai ridicat de alcool si droguri (poporul e suparat si bea..).

      In realitate, activismul sindicalist s-a dovedit un esec, populatiile europene s-au orientat catre partide de dreapta iar consumul de alcool a scazut.

      Toate sunt vesti bune!
      Sindicalismul ideologic, politizat e un cancer si trebuie extirpat ca o tumoare din societate.
      Stanga europeana a contribuit la producerea crizei prin laxism, taxe ridicate si este una din cauzele distrugerii identitatii europene.
      Alcoolul distruge ireversibil celule ale creierului, literal devenim mai idioti dupa betii, cu mai putini neuroni in functiune, si provoaca numeroase tragedii. Doar un consum moderat (maxim 1 pahar/zi) de vinuri rosii din soiuri Cabernet, Pinot si Grenache ajuta un pic, pt ca au un continut semnificativ de resveratrol, un antioxidant. Restul sunt niste simple otravuri.

      Ma bucur sincer ca Romania e mai putin alcoolica, o scadere de peste 10% la bere, ''bautura nationala'', e foarte semnificativa. Criza nu e de vina pt ca preturile la Pet-uri sunt foarte mici, orice ''Dorel'' isi poate cumpara, e mai mult o influenta psihologica, e bine ca oamenii simpli devin si ei mai atenti cu banii dati pe bautura!

      Prefer sa creasca cu 10% productia agricola sau aceea de productie de energie, pt a anula efectele economice ''proaste'' ale scaderii consumului de bere.
      Recent, un ministru rus indemna populatia sa se imbete mai des cu votca, pt a aduce bani la bugetul tarii. Sper sa nu ajungem in halul Rusiei, o natiune de alcoolici.
      • -1 (1 vot)    
        alcoolul (Miercuri, 8 septembrie 2010, 13:47)

        ghitza [anonim] i-a raspuns lui Alcoolul tampeste, la propriu

        Chestia asta general acceptata si pe care toata lumea o stie cum ca alcoolul ar distruge ireversibil celule ale creierului nu a fost demonstrata si de fapt nici nu este adevarata.
        • 0 (0 voturi)    
          Nu dati banii pe prostii... (Joi, 9 septembrie 2010, 10:16)

          bine lasa [anonim] i-a raspuns lui ghitza

          ...luati manuale la copii!
      • +1 (1 vot)    
        ma bucur si eu (Miercuri, 8 septembrie 2010, 17:37)

        Lucian* [utilizator] i-a raspuns lui Alcoolul tampeste, la propriu

        nu sunt chiar complet de acord cu tine, dar si eu consider ca o Romanie mai putin alcoolica este o Romanie mai buna.
        Cei 11% mai putin pt bautura inseamna 11% mai mult disponibil pt alte cheltuieli cu adevarat importante: haine, incaltaminte, alimente, educatie, etc.
  • +2 (4 voturi)    
    vestea proasta (Miercuri, 8 septembrie 2010, 12:26)

    vestea proasta [anonim]

    Reducerea consumului de alcool a ajuns sa fie prezentata de hotnews ca o veste proasta... Pentru cine ? Mai ramane sa scrieti ca berea este medicament, si eventual ca poate inlocui cu succes laptele matern... Cresterea consumul cu 300% ar fi reprezentat o veste buna ?
  • +2 (4 voturi)    
    adica? (Miercuri, 8 septembrie 2010, 12:40)

    Hiksos [anonim]

    cum adica veste proasta? sa inteleg ca le plangeti de mila producatorilor de alcool?

    copii si femeile abuzate de alcoolici cred ca sunt de alta parere
    • +2 (2 voturi)    
      Porcărie (Miercuri, 8 septembrie 2010, 12:55)

      ioeujemoi [utilizator] i-a raspuns lui Hiksos

      În goana după senzațional ne pierdem common sense-ul.
      Cum naiba să prezinți scăderea consumului de alcool ca fiind veste proastă?

      De multă vreme nu prea mă mai uit la TV, dar în curând cred că o să zic pas și Hotnewsului.
      Același amatorism regăsit pretutindeni și în media .
      Oricât ar trâmbița, media nu este mai presus de starea României și a politicienilor.
      Tot într-o mocirlă se scaldă.
      Păi cu ajutorul mass-mediei s-ar putea realiza civilizarea maselor, s-ar putea sprijini lupta anticorupție. Nu imediat.În ani, dar s-ar mișca ceva.
      În loc de asta ei prezintă scăderea consumului de alcool ca fiind ceva negativ.
      Mâine o să ziceți că și consumul de tutun, din păcate, a scăzut.


      E adevărat ce e un indicator al bunăstării populației, dar nu unul absolut, așa că.....
    • 0 (0 voturi)    
      ... (Miercuri, 8 septembrie 2010, 14:54)

      adi [anonim] i-a raspuns lui Hiksos

      nu pisi, doar ca in contextul economic actual, orice e pe minus e veste proasta, intelegi tu?
      • 0 (0 voturi)    
        Apropo de asta... (Joi, 9 septembrie 2010, 10:18)

        Beni Hill [anonim] i-a raspuns lui adi

        ...consumul de prezervative a scazut sau nu?
  • +1 (3 voturi)    
    aliment (Miercuri, 8 septembrie 2010, 13:01)

    betzivul [anonim]

    Berea este un aliment si nu bautura alcoolica. Se vinde si pe bonuri de masa.
    • 0 (0 voturi)    
      ??? NU!!!! (Miercuri, 8 septembrie 2010, 17:39)

      Lucian* [utilizator] i-a raspuns lui betzivul

      este considerata ca aliment doar in cateva din landurile din Bavaria pt a scapa de taxe, dar daca politia te-a prins beta cu bere esti bun de ... plata/puscarie.
  • 0 (2 voturi)    
    Berarii .... (Miercuri, 8 septembrie 2010, 13:02)

    nety [anonim]

    ... ar trebui sa multumeasca "din inima" guvernului si lui Basescu pentru scadere: scaderea a inceput imediat dupa 07.05 cand Base anunta reducerile de salarii si de pensii! Numai ca acest Guvern si acest presedinte nu au calculat pierderile la buget din cauza reducerii consumului: accize, tva, impozit pe profit, impozit pe salarii, contributii. Daca ar fi calculat aceste pierderi ar fi gandit de doua ori inainte de a proceda la reduceri.
  • +1 (1 vot)    
    Veste proasta? (Miercuri, 8 septembrie 2010, 13:16)

    adip [anonim]

    Cum puteti sa considerati reducerea consumului de alcool o veste proasta?

    Mai putine accidente datorate alcoolulu, mai putina violenta domestica datorata alcoolului, mai putini oameni care isi sterbesc potentialul lasanduse dirijati in viata de viciu...

    In loc sa promovati principii sanatoase de viata, in loc sa aduceti in prin plan preventia ca si solutie la principalele motive ale mortalitatii in Romania, dumneavoastra deplangeti scaderea veniturilor catorva compani care prospera in defavoare in definitiv a intregii tari. Credeti ca PIB-ul nu este influentat in mod negativ de faptul ca atat de multi oameni expusi consumului de alcool isi diminueaza capacitatile fizice si psihice?!
  • 0 (0 voturi)    
    nu cred... (Miercuri, 8 septembrie 2010, 13:20)

    LupuMoralist [anonim]

    ca titlul e corect. ar fi fost bine sa fie STICLE. dar cred ca peste un miliard au fost PET-uri....
  • 0 (0 voturi)    
    Bai nene! (Miercuri, 8 septembrie 2010, 13:37)

    Vizitiul [utilizator]

    Cand stirile de la ora 5 sunt indirect finantate de producatorii de alcool, voi spuneti ca este o veste proasta reducerea consumului de bere. Tare!

    Consumul de bere/alcool in sine nu este daunator cand este facut cu masura.
  • 0 (0 voturi)    
    raspuns (Miercuri, 8 septembrie 2010, 13:45)

    Dan Popa [anonim]

    Va multumesc pentru observatiile facute

    Primo, "vestea proasta" e o gluma venita din partea barbatilor_care_consuma_bere si pentru care orice scadere a consumului echivaleaza cu o drama. Asadar e o banala gluma pe care va rog sa o tratati ca atare. Desigur ca nu pot incuraja consumul irational de alcool, dar am mizat pe simtul umorului cititorilor.

    Secundo, e vorba de circa 8 hl de bere, ceea ce poate echivala cu 1,6 miliarde sticle de jumatate sau cu 400 de milioane de PET-uri la doi litri. Am optat pentru echivalentul in sticle. :)
    • +3 (3 voturi)    
      Tertio (Miercuri, 8 septembrie 2010, 14:11)

      Vizitiul [utilizator] i-a raspuns lui Dan Popa

      Cititorii in general iau de bune stirile de pe un site de...culmea: stiri :)

      Probabil ca niste ghilimele la "vestea proasta" ar fi schimbat tonul.

      Spor la scris domnule Popa :)
    • 0 (0 voturi)    
      simtul umorului este foarte ... fluid (Miercuri, 8 septembrie 2010, 17:45)

      Lucian* [utilizator] i-a raspuns lui Dan Popa

      in trecut am fost scos chiar si in fata unei comisii de disciplina pt o gluma zisa unei colege. Colega a considerat gluma ca fiind ceva serios :).
      Norocul meu a constat in cativa membrii ai comisiei care-mi stiau simtul umorului.

      Reversul medaliei a fost 2 luni mai tarziu cand am tratat o colega la munca ca pe un barbat si i-am cerut acelasi volum de munca.
      Am avut o discutie si mai "interesanta" cu seful care-mi cerea sa inteleg ca este femeie si nu poate da acelasi volum de munca pe care-l cer.

      Ce sa-i faci? La tati ni greu :).
      PS: avem si vesti bune saptamana asta?
      • 0 (0 voturi)    
        Vestile bune (Miercuri, 8 septembrie 2010, 18:04)

        Vizitiul [utilizator] i-a raspuns lui Lucian*

        A crescut consumul de droguri :)
        • 0 (0 voturi)    
          canepa? (Joi, 16 septembrie 2010, 12:12)

          Lucian* [utilizator] i-a raspuns lui Vizitiul

          au gasit o funie de canepa la un grajd si au inceput sa o fumeze?
    • 0 (0 voturi)    
      In contextul celorlalte articole ale Dvs. ... (Joi, 9 septembrie 2010, 10:21)

      citizen K [anonim] i-a raspuns lui Dan Popa

      ...scuzele se accepta! Si asteptam si un studiu despre cum a crescut/scazut consumul de anticonceptionale!
  • +1 (1 vot)    
    /// (Miercuri, 8 septembrie 2010, 13:46)

    vlad [anonim]

    nimic nu stiti! normal ca e o veste proasta, doar ca hotnews nu da stirea pana la capat. a scazut consumul de bere, asta pentru ca crescut consumul de rachiu, vodca si spirt.
  • 0 (2 voturi)    
    Jicnire!!! (Miercuri, 8 septembrie 2010, 14:14)

    Credinta mea [anonim]

    Nu orice consumator de bere este alcoolic. Eu personal ma simt jicnit de afirmatiile de mai sus. Eu consider ca scaderea consumului de alcool este o veste proasta . Inseamna ca oamenii s-au apucat de munca sau de condus . Ceea ce e rau in ambele situatii . Daca s-au apucat de munca inseamna ca creste productia de dacii ceea ce e o veste proasta pentru toata lumea si doi daca s-au apucat de condus e nasol pentru ca inseamna ca o sa-si cumpere dacii si nu imi doresc sa ma intalnesc in trafic cu unu care conduce mahmur o dacie facuta de altul care era mahmur.
    • +1 (1 vot)    
      vrei sa spui "jignit" (Miercuri, 8 septembrie 2010, 16:22)

      maxi lopez [utilizator] i-a raspuns lui Credinta mea

      vezi ce inseamna prea mult alcool...nu mai stii sa scrii si vad ca ai facut aceeasi greseala si in titlu si in articol - la tine nu e typo.

      fyi:

      1.
      JIGN'IT, -Ă, jigniţi, -te, adj. Care a suferit o jignire; ofensat, insultat. - V. jigni.
      Sursă : DEX'98 (18081) - cata

      2.
      JIGN'IT adj. insultat, ofensat, ultragiat, (livr.) vexat, (fig.) atins, rănit, (livr. fig.) lezat. (O persoană ~.)
      Sursă : Sinonime (190465) - siveco
      • 0 (0 voturi)    
        bravo! (Miercuri, 8 septembrie 2010, 18:39)

        alcoolicu anonim [anonim] i-a raspuns lui maxi lopez

        asa dom'le ardetzii pe alcoolicii astia care se cred amuzanti! de ce a zis el de dacie. Eu cand ma urc in loganu meu , ma simpt mandru ca sant roman! Mai ascult si eu o manea dar pana la urma aia e. Suntem cu totii o apa si-un pamant!
  • 0 (0 voturi)    
    BRAVOOO!!! (Miercuri, 8 septembrie 2010, 14:17)

    Creator [anonim]

    Iata ca se poate!"Vestea proasta este ca a scăzut cu aproximativ 11% în primul semestru al acestui an, faţă de perioada similară a anului trecut"...pai asta e veste proasta?Este EXCELENTA!!!Poate se trezeste si natiunea asta odata!!!Suntem pe locul 26 la nivel de trai si pe locul 2 la consum de alcool.Cine are urechi de auzit sa auda...
    • +1 (1 vot)    
      veste proasta (Miercuri, 8 septembrie 2010, 15:51)

      Gabi [anonim] i-a raspuns lui Creator

      Nu, vestea proasta e ca suntem in stare de si mai mult, cum o demonstreaza cifrele de anul trecut.
  • 0 (0 voturi)    
    Veste proasta (Joi, 9 septembrie 2010, 11:42)

    Clara [anonim]

    Economic vorbind, este o veste proasta. Scaderea consumului va aduce locuri de munca mai putine, consum de materia prima mai mic, investitii reduse, etc.

    Social vorbind, cuvantul cheie este responsabilitate in orice. Daca esti adult, te bucuri de viata iesind cu prietenii la o bere, consumi alcool cu moderatie... este absolut in regula. Albuzul de alcool este altceva, poate aduce dezechilibre sociale, insa nu e cazul sa generalizam.

    ...cat priveste sanatatea, mai cred si ce spun batranii nostri... chiar si doctorii: in cantitati moderate, alcoolul poate aduce beneficii starii noastre de bine!